ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2017
DIN: Buzau
ÎNSCRIS: 24.03.12
SEP-2017

Budapesta si Viena

Am hotarat sa merg la Budapesta. Nu am mai fost si m-am gandit ca voi putea sa vad si Viena, distanta dintre cele doua orase fiind mica.

M-am cazat la pensiunea Deniz situata ultra central, faptul ca se vorbeste romaneste la aceasta pensiune a fost determinant in alegerea sa.

Proprietatea are 9 camere in regim de pensiune si 14 camere Hostel, cu intrari separate.

Camera 3 a fost ideala, linistita, curata, dotata cu tv, aer conditionat, baie, articole de baie. in 5 zile, prosoapele au fost schimbate de doua ori, curatenie zilnic.

Micul dejun satisfacatori, compus din ou fiert, salam, cascava, gem, unt, rosii, ardei gras, castravete, ceai, si cafea (cafea buna).

Locatia centrala la 10 min. de gara Kelety, la 15 min. de sinagoga si Dunare (20 min fata de parlament.)

Am mancat la Restaurantul" Istambul" la recomandarea patroanei pensiunii, si a fost o alegere buna, mancare diversificata si multa, preturi accesibile

In apropiere multe baruri, cafenele, magazine alimentare, unul chiar non-stop, suvenir, etc...

Nu am folosit mijloacele de transport decat de la si la aeroport autobuzul 100 E care face cca 40 min pana la aeroport, si circula la 30 min.

In a doua zi, dupa ce imi facusem planul sa merg la Viena cu autobuzul cca 20 eur / pers dus-intors, a venit propietara insotita de un cuplu venit din Cluj, (colegi cu fiica acesteia la "ambulanta" Cluj) cu rugamintea sa-i coopez la "iesirea" noastra la Viena. Afland ca sant veniti cu masina, le-am sugerat ca e mai avantajos sa mergem cu masina si sa impartim cheltuielile. Asa ca in 27 la ora 8:30 am pornit la drum si a fost o alegere inspirata... cand esti cu masina proprie nu mai depinzi de transportul in comun.

In Viena am gasit parcare chiar la Opera, 3 ore 9 euro, am vizitat centrul si "Domul', apoi dupa o cafea si o bere am plecat la Palatul Schönbrunn. Am parcat si dupa ce am platit la o tutungerie "parcarea" pt 3 ore 4 euro am vizitat cat am putut (s-a strivcat vremea) gradinile palatului...

Viena nu m-a dat pe "spate"... e mai frumoasa Budapestaprobabil datorita Dunarii care o strabate... Merita sa vizitati Budapesta... 3 zile sant arhisuficiente si aveti ce vedea...

Oamenii pe strada sau in magazine, sant amabili, nu am simtit respingere cand auzeau ca sant din Romania...

Trimis de viorelgeorgescu in 30.09.17 17:50:31
Validat / Publicat: 30.09.17 18:35:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1189 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorelgeorgescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [30.09.17 18:28:49] »

Mutat în rubrica "Deniz Pension / Panzio, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

webmaster [30.09.17 18:53:02] »

Mihai18 [30.09.17 20:54:45] »

Mie mi-a plăcut acest review pentru că ați fost sincer, nu v-ați încadrat în niște „„canoane tehnice” ați scris cum v-ați simțit dv. și aceasta dă valoare reviewului. Fotografiile sunt reușite. Eu am fost acolo unde dv. ați fotografiat.

Să vorbim sincer, bărbătește. Ați scris „Viena nu m-a dat pe sate, e mai frumoasă Budapesta” Ei, aici trebuie să discutăm câte ceva. Cât timp ați fost la Budapesta, ați dat o fugă și până la Viena, doar o zi, ați făcut câțiva pași pe acolo, dar nu ați vizitat-o, însă mai aveți ocazii. Nu vă grăbiți cu concluzii despre Viena. Amândouă sunt frumoase în felul lor. Viena este magnifică iar Budapesta, cu clădirile sale ca în Viena, este la fel de frumoasă și are multe de oferit turiștilor. Credeți-mă, eu nu am fost doar o dată sau de două ori la Budapesta cât și la Viena.

Avem vârste apropiate și cred că vă amintiți jocul „Nu te supăra frate” În P-13 nu este Castelul ci bastionul Pescarilor.

Multă dreptate aveți când scrieți „oamenii de pe străzi sunt amabili. Subscriu la această afirmație

viorelgeorgescu [01.10.17 08:12:50] »

@Mihai18: nu este problema de cat timp am fost la Viena... pe mine unul nu m-a impresionat cu nimic... depinde de gusturi... " daca m-ar fi dat pe spate" as mai fi mers inca o zi...

la Valencia am fost 3 ani la rand... in Spania, in total am 28 de iesiri in 5 ani, in Portugalia 3, in Italia 32, in Grecia 6, in Cipru 4 intr-un an...

depinde ce cauta fiecare calator... eu caut "ruine", "pietre (vorba baiatului meu) castele, biserici, cetati, altii cauta restaurante fine, cafenele, magazine... sau plaja... eu nu iubesc nici plaja, nici magazinele si nici restaurantele... asa ca... depinde de gust...

si Budapesta, daca nu ar fi fost strabatuta de Dunare, nu ar fi fost decat tot o dezamagire...

si... mai e ceva... probabil apartenenta Austriei la un anumit grup lingvistic si geografic... conteaza...

sa auzim de bine, o zi linistita si multe calatorii

mishu [01.10.17 13:22:56] »

@viorelgeorgescu: Cred ca amandoi aveti dreptate in ceea ce sustineti (adica si @Mihai18). Eu am vazut si Viena dar si Budapesta si totusi cu o mica diferenta plasez Viena pe locul 1, dar revin, cu o mica diferenta.

Intradevar un oras iti poate placea daca prin ceea ce prezinta acopera gusturile tale si dorintele tale de vizita si din ceea ce povestesti in ecou ai vazut ceva.

Vazand pozele tale imi amintesc de locurile prin care am trecut si eu pe acolo, iar plimbarea pe Dunare la Budapesta am apreciat-o atat ziua cat si noaptea si mai ales cladirile vechi precum si podurile vechi se vad altfel cand stai pe un vas si nu faci altceva decat sa admiri ceea ce iti trece prin fata ochilor.

Felicitari, votat cu mare placere.

Mihai18 [01.10.17 15:11:30] »

Despre dreptul la opinie.

După ce am citit ecoul scris de @Mishu, cu tentă de mediator, simt nevoia să mai scriu un ecou la reviewul dv.

Dragă coleg pe AFA, vă respect punctul de vedere privind Viena, dar nu pot fi de acord cu el.

„De plano” Viena este frumoasă cu condițiile să ai vreme frumoasă și să pregătești această vizită, alocându-i cel puțin câteva zile.

Dv. aveți dreptate parțial, dar sunteți în minoritate. Am reintrat azi pe situl „Viena - impresii sejur” și am constatat că marea majoritate au fost încântați. Desigur, fiecare regulă, are și excepții... Vă dau exemplu pe @Ariana 32 care după ce a vizitat Parisul și Praga, scriind reviewuri foarte frumoase, în drum spre casă s-a oprit pentru 3 zile în Viena. Spun eu, o vizită nepregătită dar și cu ghinioane, cum sunt vreme ploiasă, un hotel de 4 stele care nu i-a plăcut și necunoașterea locurilor de parcări publie. Toate acestea au determinat-o să scrie un review cu tentă negativă despre Viena, intitulat „Viena OK ca city break” scris la 13 iulie 2011. Greșeala sa a fost că a folosit expresii caustice, de genul, statui „coclite” hotel de 4 stele prost și scump, lipsa parcărilor publice, în restaurante oameni „scrobiți” (cămăși apretate) cu ținute vestimenatre sobre, vreme urâtă. Cu alte cuvinte, a văzut numai jumătatea goală a paharului

Acest review neinspirat, a dat naștere la multe ecouri nefavorabile pentru aceasta, unele chiar caustice.

În fine, știți vorba „Nu-i frumos ce-i frumos, este frumos ce-mi place mei”

Faptul că avem opinii diferite despre Viena, nu înseamnă să ne supărăm unul pe altul. Eu apreciez efortul dv. pentru a scrie acest review și vă respect opinia.

Să ne citim cu bine.

Mihai18, mishu, viorelgeorgescu