ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2017
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 03.05.11
JUL-2017

Zakinthos, croazieră în jurul insulei

Să fii în Grecia, și mai ales într-o insulă, și să nu faci o croazieră, mi se pare de neconceput! Ar fi o vacanță neîmplinită, o vacanță din care lipsește partea cea mai palpitantă. Așa că nu puteam rata croaziera în jurul insulei Zakinthos, o croazieră pe care agențiile și pliantele o prezentau la superlativ. Ca și în cazul altor excursii opționale, am apelat la serviciile unei agenții locale de la care am achiziționat excursia cu 23 Euro, mult mai puțin decât agenția parteneră celei cu care am ajuns în Zakinthos.

Dimineața, la 8:30, am plecat cu autocarul agenției spre Zanthe Town, capitala insulei, de unde ne-am îmbarcat pe vasul de croazieră, Top Cruise. Un vas mare, cu trei punți. Mulți turiști, de diferite nații, dar parcă predominau polonezii. După ora 10:30 am pornit în larg.

Când sunt într-o croazieră (doar în Grecia m-am bucurat de așa ceva!), am sentimentul libertății. Și e un sentiment deosebit, dat de nemărginirea mării, de culorile ei schimbătoare, de cerul senin, de vecinătatea țărmurilor ba stâncoase, ba împădurite. Simt că fac part din peisaj, mă bucur de fiecare oprire, de fiecare contact cu nisipul plajelor vizitate și cu apa cristalină.

Și această croazieră venea cu multe promisiuni, cea mai mare fiind posibila întâlnire cu țestoasele Caretta-Caretta. Spun posibila, pentru că, din păcate, nu le-am întâlnit. Se pare că ele ies doar când vor ele, nu când vrea mulțimea de turiști pregătiți cu aparatele foto. De altfel, când vasele ajung în zona respectivă, Insula Marathonisi, sunt obligate prin lege să încetinească, iar turiștii, rugați să nu tulbure liniștea țestoaslor, doar de dragul de a le vedea și fotografia. Măsuri firești, ținând seamă că aceste Țestoase, uriașe, sunt protejate.

Dar până să ajungem lângă insula broscuțelor (folosesc un diminutiv, deși ele au cam 100 Kg), vaporul ne poartă pe lângă țărmurile dantelate ale insulei, pe lângă stânci ieșind din mare, pe lângă plaje adăpostite de golfuri. Ne îndreptăm, din portul capitalei Zakinthos, spre Sudul și apoi Vestul insulei.

Vedem de la distanță plaja Banana, o plajă celebră.

Xigia, o altă plajă care ne trimite un miros puternic de sulf.

Dacă am trecut pe lângă insula Marathonisi fără să ne bucurăm de prezența țestoselor, ne-am resemnat și am așteptat cealaltă mare promisiune a acestei croaziere: Plaja Navaggio.

Am tot adimirat-o în reclamele agențiilor de turism, am tot visat-o cu ochii deschiși. Și acum, eram atât de aproape de ea!

Navaggio sau Shipwreck cum s-a numit până prin anii 80 și cum se află scrisă în pliante, este o plajă situată într-un golf. Nu este întinsă, nici foarte lată. Privită de la distanță, este mai spectaculoasa, mai frumoasă decât o percepi (cel puțin, eu) când ai pășit acolo. Cred că și mai spectaculoasă este când o vezi de sus, de pe unul din munți. O porțiune de vreo 2 metri de la țărmul mării este numai pietre. Greu am ajuns pe porțiunea cu nisip! Dar nisipul acela era fin, spre alb, fierbinte la ora aceea din miez de zi. Vasele de croazieră acostează la ora aceea când soarele este uciegător de fierbinte. De ce o fac atunci? Pentru că mai târziu plaja este acoperită de umbra lăsată de munții ce o străjuiesc și farmecul ei pălește. Pe plajă, tot emblematică, te așteaptă epava ruginită a unui vas. Un vas de pirați nevoit să eșueze în incercarea de a scăpa de autoritățile ce îl urmăreau, o navă a contrabandiștilor de țigări și a mafioților italieni? Sau un vas ruginit pus acolo ca o reclamă pentru a atrage turiști? Nu se știe care este adevărata variantă, dar, lucru cert, vasul Panagiotis este o atracție, la fel ca și gazda lui, plaja Navaggio.

După ce ne-am răsfățat pe plajă și am admirat culoarea ireal de frumoasă a mării în acest golf (când vezi aceată culoare în poze, înclini să crezi că e fotoshopată), am pornit la drum, drum de ape. Erau locuri în care ne apropiam atât de mult de țărm, încât aveam impresia că întinzând mâna poți atinge stâncile udate de apă, în jurul cărora marea se schimba în albastru închis, ca imediat, la mică distanță, să -și schimbe culoarea în verde, apoi în bleu.

S-au făcut și sărituri în apă, dar nu eu.

După Navaggio, Peșterile Albastre, Blue Caves, au fost a doua revelație a croazierei. Aceste formațiuni se află în Nordul insulei, la Est de Cap Skinari, punctul cel mai nordic al insulei. Vasul s-a apropiat de peșteri, era prea mare să intrăm, unele vase mici au făcut-o. Peșteri albastre inundate de mare se găsesc și în alte locuri ale Greciei, dar ultimele văzute sunt cele mai spectaculoase.

Acum, după trei luni de la croazieră, în memoria mea au rămas mai puțin denumirea locurilor pe lângă care am trecut, și mai mult imaginea culorilor mării, sentimentele trăite la vederea acelor locuri greu de descris în cuvinte.

La orele 18:30 am revenit de unde am plecat, stațiunea Alykanas.

A fost o croazieră reușită, pe care o recomand celor care vor petrece zile de vacanță în insulaZakinthos.

Trimis de Rodel in 27.09.17 18:29:47
Validat / Publicat: 27.09.17 20:05:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2202 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Iahturi pe Marea Ionică. Colorau atât de frumos peisajul!

mprofeanu
[27.09.17 20:28:02]

@Rodel: Foarte frumoasă această excursie, această croazieră în jurul insulei Zakinthos, pusă în evidență și de frumoasele și reușitele poze!

Admiram nuanțele de albastru atât ale mării cât și ale cerului fără niciun nor! Totul este deosebit!

Sper să ajung și eu acolo!....

[27.09.17 20:40:06]

@mprofeanu: Multumesc pentru lecturare și vot! Vei ajunge acolo dacă-ți dorești. Toată Grecia e frumoasă, cu cer senin și ape limpezi de un albastru incredibil.

AZE
[27.09.17 21:08:15]

@Rodel: Foarte frumoasă excursie, foarte frumoase fotografii

[27.09.17 21:27:25]

@AZE: Mulțumesc pentru vizită și aprecieri!

elviramvio
[27.09.17 22:26:46]

@Rodel:

Un albastru infinit! Asta e Grecia.

Foarte frumoase poze!

[27.09.17 22:56:26]

@elviramvio: Mulțumesc! O caracterizare potrivită: un albastru infinit! Zakinthos a fost a douăsprezecea mea vizită in Grecia, dar e puțin pe lângă ceea ce oferă. M-am îndrăgostit iremediabil de acest albastru infinit!

krisstinna
[27.09.17 23:12:18]

@Rodel: Emoția ta am simțit-o printre rânduri. Felicitări pentru vacanță, articol și poze!

Pentru mine Navagio reprezintă culoarea Greciei, n-am fost prin multe locuri dar din tot ce am văzut și citit, EA e culoarea perfectă.

Să știi ca mi-am găsit in Laganas o rochiță de culoarea Navagio. E superbă, sunt tare mândră de ea, are și nume rochița: Navagio

Părerea mea, Navagio e mult, mult mai frumoasă de sus

ovidiuyepi
[28.09.17 08:38:42]

@Rodel: Sunt bucuros că ați trăit aceleași senzații frumoase pe care le-am trăit eu in urma cu patru ani (august 2013). Felicitări pentru impresii și pozele minunate.

maryka
[28.09.17 10:21:13]

Albastru de Navaggio! A fost prima culoare de albastru, prima vizită în Grecia! Prima dragoste! De atunci descopăr rând pe rând toate nuanțele posibile ale mării, reperul fiind întotdeauna acest albastru. Când am fost noi, în 2010, se pornise furtuna, vaporul a ajuns acolo, la Navaggio, dar nu a intrat până la plajă, a stat preț de câteva minute ca să putem face poze, însă mai apoi am fost sus la balcon și am văzut-o și de acolo. E frumoasă de oriunde, chiar și atunci când nu era soare, cum am găsit-o noi.

[28.09.17 10:33:23]

@krisstinna: Da, ai dreptate: Navaggio poate fi emblematică pentru Grecia nu numai prin plaja celebră, cu o epavă tot celebră, dar și prin culoarea mării. Și mie mi-a rămas în memorie această culoare, mai mult decât plaja în sine , care sunt convinsă că este mai frumoasă văzută de sus. Să porți sănătoasă rochia Navaggio!

[28.09.17 10:38:49]

@maryka: Albastru de Navaggio! Ce frumos! De acum înainte voi avea un reper al nuanțelor de albastru!

[28.09.17 14:13:12]

@ovidiuyepi: Multumesc pentru le turare si vot! Senzatiile au fost intr-adevar frumoase.

[28.09.17 16:47:26]

@Rodel: Poze ireal de frumoase, dar se pare ca realitatea este ireal de frumoasa. Felicitari, votat cu mare placere.

iulianic
[28.09.17 17:19:37]

@Rodel: Înțeleg că în luna iulie turul insulei Zakynthos - cu același vas Top Cruise - se făcea în sensul acelor de ceasornic, adică de-a lungul coastei vestice spre nord cu întoarcere prin est. În septembrie am făcut și noi turul insulei cu vaporul, dar în sens invers.

Într-adevăr, apa, țărmurile stâncoase sunt minunate. Nu știi ce să admiri mai întâi.

[29.09.17 09:34:01]

@mishu: Multumesc, Mishu, pentru vizita si vot! Da, realitatea bate pozele!

[29.09.17 09:43:59]

@iulianic: Am mers de la Est spre tarmurile stancoase din Vest, am ajuns in Nord si ne-am intors de unde am plecat. Daca nu faceam aceasta croaziera, Zakinthos nu m-ar fi impresionat peste masura, pentru ca nu i-as fi descoerit partea cea mai frumoasa. De aceea, recomand tuturor celor care vizitează insula croaziera in jurul ei.

AZE, elviramvio, iulianic, maryka, mishu, mprofeanu, ovidiuyepi, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale prin/din Zakynthos: