ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2017
ÎNSCRIS: 26.09.17
SEP-2017

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

O colibă potrivită doar pentru masochiști

Sunt un turist care preferă pensiunile și apreciază în mod special satele de pe culoarul Rucăr - Bran. Cu toate acestea nu am avut neplăcuta ocazie de a observa o asemenea atitudine la nici un alt proprietar de pensiune.

Pensiunea este așezată în Peștera fix pe marginea drumului care urcă spre Casa Folea. Drumul este asfaltat însă destul de îngust, astfel că trecerea a două mașini simultan se face cu atenție sporită. Aici a fost prima surpriză neplăcută, deși pe site este specificată parcarea, toate mașinile au fost lăsate la indicația gazdei pe stradă, lipite de gardul pensiunii, îngustând spațiul de trecere. Asta deși în curte exista o platformă betonată pe care avea loc minimum o mașină, iar lângă, pe iarbă, ar fi încăput perfect încă cel puțin una. Spațiul era liber, însă accesul nu a fost permis, menționându-se o scuză ridicolă, gen ”este greu să fie dată la o parte scândura care este pusă de-a latul porții”.

Pensiunea în mare este primitoare, cu priveliște foarte frumoasă, ca majoritatea pensiunilor din zonă.

Curtea este însă micuță și deși este promis un loc de joacă, acesta nu există, deci este foarte probabil ca o familie cu minim un copil să nu fie mulțumită.

Grătarul există însă în descrieri NU se menționează restricțiile cu care acesta poate fi folosit.

Dealtfel și în interiorul pensiunii există o mare listă de reguli care încep cu NU. Acestea sunt în general de bun simț, însă modul imperativ al prezentării lor și bilețelele cu interdicții lipite pe diferite obiecte prin living pot strica dispoziția oricui.

Camerele nu sunt nicidecum toate cu baie, ci doar două din ele au baie proprie, deși în descrieri se MINTE că ar fi cu baie proprie fără a fi explicat că doar două dispun de așa ceva, restul fiind băi comune. Mai mult decât atât, una din camere este la parter cu ieșire direct în curte, iar vasul de WC are o particularitate constructivă, aceea că stă plin... până la jumătate, folosirea lui fiind o adevărată experiență ”fleoșc”.

Și acum piesa de rezistență, atitudinea gazdei! În ziua șederii acolo nu am experimentat mari probleme, dar am avut plăcerea de a asista la o discuție aprinsă între două familii cazate la pensiune și domnul proprietar.

Turiștii i-au solicitat căldură în camere deoarece pe perioada nopții (câteva grade afară) au ”beneficiat” de lipsa acesteia. Răspunsul halucinant al gazdei a fost că nu i s-a solicitat încălzirea camerelor! Și că dânsul oferă cazare, căldura fiind acordată suplimentar și la cerere! Mai mult, le-a reproșat că atunci când se făcuse rezervarea era vară și nu a fost vorba de căldură noaptea! Turiștii, stupefiați, i-au spus că trecuseră peste mici neajunsuri ca miros neplăcut în baie, lipsa băilor proprii deși erau promise pe site, parcarea pe strada îngustă însă nu se putea trece peste lipsa căldurii noaptea, mai ales că era cazat și un copil mic. Iar în noaptea precedentă unul din turiști se trezise în frig și solicitase căldură, iar promisiunea gazdei nu s-a adeverit până în ziua următoare, motiv pentru discuția aprinsă.

Au urmat alte enormități din partea proprietarului, care a conturat cât se poate de clar o atitudine incompatibilă cu aceea de gazdă și total nepotrivită în turism. Și anume că dânsul nu este responsabil cu descrierea de pe site, ci administratorul site-ului, că oricum el a descris că sunt 4 camere și 4 băi dar că nu reiese de aici că ar fi băi proprii (nota mea - deși toate descrierile de pe site-urile de turism sugerează acest lucru) că miroase în băi deoarece turiștii ar fi trebuit să întrețină băile turnând apă în sifoane, apoi le-a reproșat turiștilor că ar fi lăsat lumina exterioară aprinsă dimineața!

Am asistat personal la aceste discuții și le-am descris exact cum au avut loc!

Nu am mai avut de-a face cu asemenea atitudine nicăieri, personal nu cred că acest om înțelege cum să facă turism sau măcar cum să primească musafiri. Ostilitatea gratuită, minciunelele strecurate la ciupeală în descriere sau pur și simplu interdicțiile fără rost și parcă intenționate în a irita clienții transformă această locație drăguță într-o destinație NEFRECVENTABILĂ, DE EVITAT!

Trimis de Kavarnap in 26.09.17 14:29:41
Validat / Publicat: 26.09.17 18:59:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PIATRA CRAIULUI. A mai fost în/la: peste tot, numai la pensiuni

VIZUALIZĂRI: 1539 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kavarnap); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Curtea pensiunii Coliba Haiducului

webmasterX [26.09.17 18:58:59] »

@Kavarnap: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 16&ridAnt=82334

Testosu' [26.09.17 22:15:16] »

@Kavarnap: daca stau sa ma gandesc mai bine, cred ca ai dreptate in unele privinte.

Am fost de doua ori acolo, semn ca nu a fost chiar asa de rau, de am ales sa mergem si a doua oara acolo.

Sunt 4 camere, cu 4 bai, dar doar 2 camere au baie proprie, lucru pe care l-am stiut din discutia telefonica cu proprietarul. E drept ca pe un site de rezervari e un pic de minciuna in prezentare.

Gratarul a fost la dispozitia nostra de fiecare data, fara restrictii, inclusiv lemne.

Referitor la caldura, deja se pare ca e o tactica a proprietarului.

Prima data am fost vara si nu era nevoie de caldura, dar a doua oara a trebuit sa sunam pentru a porni centrala termica (de vreo doua ori).

In schimb am avut acces neconditionat la toate facilitatile cabanei, inclusiv foc in semineu (cu lemnele gazdei).

Acea camera cu intrare separata, direct de afara, e cu ceva probleme (friguroasa, cu gresie pe jos, wc cu probleme, un oarece miros, etc)

Despre o parte din aceste probleme am scris si eu acum vreo 2 ani.

Astfel de probleme mai micute sau mai mari, dar repetitive, m-au facut sa renunt, irevocabil (cel putin in urmatorii 100 ani ) in a mai merge pe Valea Prahovei si zona Bran -Moieciu si in a ma indrepta pentru iesiri de weekend spre "fratii" nostri bulgari.

P.S. .. chiar daca am fost de doua ori acolo,.... nu sunt masochist! ????

Kavarnap [26.09.17 23:23:30] »

@Testosu : Sunt convins că așa a fost pentru alți turiști, din păcate am încercat să reflect cât se poate de fidel ceea ce am trăit sâmbătă. De ce trebuie să se manifeste aceste hachițe și de ce trebuie solicitate anumite lucruri de bun simț, când toate părțile implicate au tot interesul să iasă totul bine...

E clar că sunt lucruri ușor rezolvabile, problema e să se vrea și să nu fie opționale în funcție de client, mai ales că sunt promise pe site...

Am discutat de multe ori cu gazdele de la diferite pensiuni și am ajuns de cele mai multe ori la un numitor comun dar asemenea atitudine nu am găsit față de niște clienți.

webmaster26 [27.09.17 09:18:17] »

@Kavarnap: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Kavarnap [27.09.17 09:38:39] »

@webmaster26: Nu este acolo, am observat și noi când am ajuns că nu este corect amplasată pe hartă... n-am mai menționat. Coordonatele corecte sunt 45.507132,25.277500.

webmaster26 [27.09.17 09:59:05] »

@Kavarnap: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

Kavarnap [27.09.17 12:16:10] »

@webmaster26: Da, e corectă poziția acum. Mă bucur că urmăriți comentariile, o să mai pun niște review-uri că poate vor ajuta.

webmaster [27.09.17 13:46:03] »

Kavarnap, Testosu'
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Coliba Haiducului [Peștera]: