ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2017
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 11.07.16
SEP-2017

Rasnov, superba cetatea, frumos si orasul

Am ajuns la Rasnov intr-o dupa amiaza placuta de septembrie, cetatea simbol al orasului am remarcat-o asteptand mandra pe un deal inconjurat de paduri.

Ajunsi in Rasnov am urmat indicatoarele catre cetate, am gasit cu usurinta un loc de parcare in apropiere de Piata Unirii punctul de urcare catre Cetate, ca reper cautati o cladire pe care scrie Elevator/Ascesor catre cetate, punctul de urcare nu este vizibil intrucat se intra pe un gang si de acolo intr-o curte interioara.

Ce trebuie stiut e faptul ca din 2015 aceasta cetate beneficiaza de o telecabina/lift pentru a face accesul si mai usor, varianta de urcare/coborare pe jos prin parc este valabila in continuare pentru cei interesati. Costul este 12 lei/adult, conditiile sunt cat se poate de bune, urcarea se face in cateva minute, iar panorama merita toti banii.

Urma sa vedem o cetate construita in secolul al XIII-lea, situata pe un deal stancos si inconjurat de paduri, avand ca scop projerea accesului in Transilvania dinspre Valea Rasnoavei. Din pacate cetatea nu este renovata, intr-adevar este de mari dimensiuni si ar implica un proiect amplu de reconstructie. Chiar si asa peisaje sunt incredibile, pozitionarea pe varful delului ii confera un aspect maret.

Construita din piatra si caramida, cetatea avea 2 curti: cea exterioara constituia adapost pentru animale si cea interioara in care erau situate casele locuitorilor si camarile de alimente. Un aspect negativ ce complica viata locuitorilor era lipsa unui izvor/fantani in interior, un mare dezavantaj in timpul luptelor si a incendiilor.

De-a lungul timpului a fost des atacata de turci dar se pare ca incediile si un cutremur din anul 1802 au contribuit cel mai mult la distrugerea ei.

Revenind la vizita noastra, dupa ce am iesit din telecabina am urmat traseul pe o poteca asta in timp ce admiram incredibila priveliste asupra orasului Rasnov si a imprejurimilor. Ajunsi la curtea exterioara deja observam zidurile de intrare in cetate, nu am intrat pana nu am luat biletele, 12 lei/adult.

Admirata de aproape cetatea e si mai mandra, zidurile exterioare sunt bine conservate, curtea extrem de generoasa ca spatiu, urcand pe deal puteam admira alte privelisti uimitoare. Am fost incantat sa observ numarul mare de turisti, pe de alta parte a fost trist sa vad ramasitele de ziduri din interiorul cetatii.

Si de parca stadiul de degradare nu era suficient, am constat ca printre ziduri si in interiorul unor foste locuinte functionau magazine de suveniruri. Intr-adevar vinovati nu sunt vanzatorii ca au magazinele acolo ci autoritatile care ar fi putut sa le creeze un spatiu in curtea exterioara care este foarte spatioasa.

Trecand peste acestea am vazut nistre privelisti incredibile cu toate ca mi-ar fi placuit sa aflu mai multe date despre acest monument istoric, sa citesc panouri informative, cred ca la partea asta ar mai fi de lucru.

La final am urcat in turnul situat la poarta de intrare unde am decoperit noi unghiuri, cetatea si zona sunt frumoase din orice persepectiva am admirat-o.

Plecand de la cetatea Rasnov as putea sa concluzionez ca se aseamana foarte bine cu Cetatea Devei incepand de la sistemul de urcare, pana la pozitioanare pe deal, ambele extrem de vizibile din oras, pana si zidurile exterioare mi s-au parut asemanatoare.

Orasul Rasnov mi-a facut o impresie foarte placuta, este pregatit sa primesca turistii in conditii bune, in plus are inca 2 obiective ce raman pe data viitoare: Pestera Valea Cetatii si Dino Parc.

Merita vizitata!

Trimis de simplegirl in 26.09.17 11:26:43
Validat / Publicat: 26.09.17 14:09:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 2142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simplegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Yersinia Pestis
[26.09.17 16:04:58]

Tu ai scris despre oraș și cetate, eu despre cazarea de la RADSOR, în aceeași zi, se cheamă că am completat amatorilor de Râșnov un parcurs complet!

[27.09.17 08:54:36]

@simplegirl: Eu am vizitat cetatea in 2013, cand nu exista inca lift iar Dino Parc se amenaja. Am vazut insa si Pestera si mi s-a parut minunata. Despre cetate cred ca daca ar fi ceva mai protejata ar rezista mai mult dar asa cum spui si tu probabil ca ar fi nevoie de ceva fonduri (europene) pentru ca altfel nu vad de unde ar face rost de bani.

Este insa un loc care merita vizitat cu prisosinta, felicitari, votat cu mare drag.

simplegirlAUTOR REVIEW
[27.09.17 09:25:23]

@Yersinia pestis: Interesant, asta inseamna munca in echipa

flaviana77
[10.08.18 10:02:46]

abia astept sa ajung in curand acolo.

imi spuneti va rog daca exista acolo vreo terasa sa bei un suc sau apa sau ceva?

sau trebuie sa avem cu noi toate astea?

o sa mergem si cu baietelul si chiar m-ar interesa aceste aspecte sa fim pregatiti.

souveniruri adica magnetei de exemplu se pot lua de acolo sau din alta parte?

sper sa nu para stupide intrebarile mele, dar as vrea sa stiu aceste detalii.

multumesc anticipat.

flaviana77, mishu, simplegirl, Yersinia Pestis