ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2017
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
SEP-2017

Unde mâncăm în Laganas?

Pentru că hotelul ales pentru petrecerea minivacanței noastre în Zakynthos oferea doar micul dejun, a trebuit să ne orientăm spre locații în care să putem servi și celelalte mese. Bineînțeles, pentru mesele de seară ne doream locații apropiate de cazare ceea ce nu a fost greu de realizat. Astir Palace Hotel are în jur mai multe restaurante și taverne, toate oferind preparate tradiționale grecești, dar și internaționale. Știind că vom fi zilnic plecați în explorarea insulei, pentru prânz nu ne-am făcut mari probleme. L-am servit acolo unde ne-a prins foamea - pe vas, în porturi sau prin satele cuprinse în circuit. De cele mai multe ori a fost un prânz ușor, menit să ne mențină în formă până la cină.

The Corner Restaurant - Greek & International cuisine.

Acesta a fost primul restaurant din Zakynthos căruia i-am trecut pragul. Abia sosiserăm în Laganas și ne cazaserăm la Astir Palace Hotel, eram obosiți și însetați, așa încât berea Mythos adusă în halbe reci, aburinde, ne-a revigorat, dar ne-a și ajutat să ne facem o impresie despre restaurant și despre personalul de serviciu.

Situat chiar pe colț, vis-a-vis de un punct turistic de informare și de vânzare excursii, The Corner Restaurant are o terasă largă, acoperită, decorată cu multe plante. Așa cum se practică mai peste tot în Grecia, patronul era postat în fața intrării, gata să invite pe toți cei care manifestau interes pentru meniul afișat pe panoul stradal. După nelipsitul "you are from?" a urmat un scurt dialog plin de amabilități, dialog care se continua ori de câte ori reveneam acolo. Ba chiar și atunci când eram la promenadă, doar trecând prin fața restaurantului.

Mai pe scurt, pentru că primirea și primele impresii au fost favorabile, am decis să includem The Corner Restaurant pe lista noastră de opțiuni. Am revenit seara pentru cină și am comandat mousaka pentru mine și souvlaki cu cartofi prăjiți, salată și tzatziki pentru soțul meu, bineînțeles, stropite cu aceeași răcoroasă bere Mythos. Am revenit și în alte seri dorind să încercăm și gyros pita cu carne de pui și de porc cu garniturile de rigoare, precum și vinul casei, un vin alb, bun. La desert am preferat înghețata. Există în multiple variante și se aduce la masă gătită ca de carnaval. Prețurile sunt bune, iar preparatele proaspete și în porții îndestulătoare (cel puțin pentru noi).

Ce mi-a plăcut la The Corner Restaurant? În primul rând amabilitatea personalului și atenția cu care sunt tratați toți clienții, fiecare având parte de un cuvânt de bun venit și de o strângere de mână la plecare. Mi-a mai plăcut faptul că la sfârșitul mesei primești din partea casei un păhărel de ouzo sau altă tărie (eu am refuzat politicos), că pe terasă WIFI este free și funcționează fără probleme în timp ce la Astir Palace Hotel - 4* trebuie să achiți 15 euro pe săptămână pentru a te putea conecta. Dar cel mai mult mi-a plăcut sloganul restaurantului: "Dacă nu v-a plăcut, nu plătiți!" M-a amuzat și m-a făcut să mă gândesc ce-ar fi dacă peste tot s-ar aplica asta?

Mythos Taverna

Vis-a-vis de Astir Palace Hotel, de o parte cu un centru de închiriere scutere și ATV-uri, iar de cealaltă cu Hawaiian Club, se află Mythos Taverna. Este o afacere de familie. Pe un perete, la vedere, sunt expuse chipurile a doi bătrânei - bunicii actualului patron - cei care au pus bazele afacerii în urmă cu mai mulți ani. Primul local a luat ființă în sat, cel din stațiune apărând mai târziu, o dată cu dezvoltarea turismului în Laganas. Taverna nu este foarte mare. Are doar 14 mese cu două sau cu patru locuri fiecare. La nevoie, pentru grupuri, mesele se pot alătura. O muzică grecească, în surdină, creează o atmosferă plăcută, tradițională.

La Mythos Taverna noi am comandat souvlaki cu garniturile de rigoare și cu o pita caldă, minunată, precum și pizza specialitatea casei. Acest sortiment de pizza ne-a plăcut atât de mult încât l-am repetat și altă dată. Mai mult decât atât. Într-o seară, întorcându-ne târziu din Kefalonia, cu un prânz copios servit acolo, nefiind înfometați, nu prea aveam chef de cină. În ideea că s-ar fi putut să ni se facă foame până la miezul nopții, am trecut totuși pe la Mythos Taverna și am rugat să ni se pregătească o pizza specialitatea casei (știam că ne place pentru că o testaserăm anterior). Am mers la cameră (după cum am menționat Astir Palace Hotel este situat în fața tavernei), iar după câteva minute soțul meu a revenit și a ridicat comanda frumos ambalată în cutie de carton și pungă de plastic.

Pizza specialitatea casei, preparată după o rețetă a lor, este foarte bună, cu un blat gustos peste care se pune din abundență cașcaval, șuncă, ciuperci și legume (roșii, ardei gras și foarte puțină ceapă).

Oricare dintre sortimentele de pizza are și varianta "half price", mai mică, cu preț - bineînțeles - tot la jumătate. La Mythos Taverna există și meniu "children". De exemplu, souvlaki de porc sau de pui, porție pentru copil, costă 2,5 - 3,5 euro.

Mai trebuie menționat că vinul casei provine de la ferma lor, este alb și foarte bun (spun cunoscătorii). Deserturile sunt în special înghețate și dulcegării de tip baclava. Bineînțeles, le-am testat și noi într-o seară, dar numai în una pentru că sunt prea dulci pentru preferințele noastre.

Apreciez că tot ceea ce am comandat la Mythos Taverna a fost delicios, la prețuri bune, iar personalul - vorbitor de engleză - foarte agreabil.

Nu trebuie să uit a specifica faptul că și la Mythos Taverna WIFI este free și funcționează fără probleme. Clienții sunt scutiți de a solicita parola de acces pentru că ea există pe fiecare masă, pe o fâșie de hârtie lipită pe olivieră.

Tasos Place

Pentru că ne aflam la mare, am vrut să testăm și specialități de pește. Nu sunt ahtiată după fructele de mare, chiar aș putea spune că nu le agreez. Pește - însă - am mâncat în toate vacanțele mele petrecute în insulele grecești, preparat atât la taverne, cât și de noi înșine la grătarul pensiunii unde am fost cazați. Puteam părăsi Zakynthos fără a repeta experiența?

Restaurantul Tasos Place se află aproape de plaja din Laganas, lângă Caretta-Caretta Restaurant și lângă un altul (căruia regret că nu i-am reținut numele), foarte frumos, cu o terasă umbrită de lujeri de viță de vie. Cele trei restaurante fuseseră remarcate de mine și intenționam o vizită la fiecare dintre ele. Pentru că nu mi-au plăcut mult prea mult lăudatele preparate de pește de la Restaurant Tasos Place, am renunțat total la celelalte, precum și la peștele de Zakynthos.

Dar, ce s-a întâmplat? În plimbarea de seară, trecând prin fața restaurantului..., scena cunoscută. Cel care avea drept misiune acostarea clienților ne abordează și într-o italiană amestecată cu română ne spune că cele mai bune preparate din pește se găsesc la ei. N-am intrat pentru că tocmai luaserăm masa, dar a doua zi, seara, plini de curiozitate, am revenit.

Terasa este în nota obișnuită, cu tavan din lemn, cu pereți decorați cu tablouri cu peisaje marine, cu mese pentru două sau pentru patru persoane și cu clienți flămânzi și însetați. Comandăm dorada - singurul pește proaspăt pe care îl aveau și pește spadă, ambele cu salată și cartofi prăjiți (garnituri prestabilite, nu solicitate de noi în mod expres). Pâine am cerut în mod special pentru că inițial nu ni se adusese. Cele două felii - cam uscate - au fost aduse împreună cu două porțioare de unt de parcă mai aveam nevoie de grăsime în plus. Nu ne-am atins de el. De altfel și de pește abia dacă ne-am atins. Acceptabile erau doar salata, cartofii prăjiți și dorada. Peștele spadă, congelat, fusese pus pe grătar și rumenit puțin, dar în interior păstra gustul de congelat de multă vreme. Nu ne-a plăcut și nu l-am mâncat. A fost cel mai prost pește spadă care mi-a fost servit în insulele grecești.

Închei aici. Nu vreau să trag concluzii. Știu că părerile sunt împărțite, că ceea ce-mi place sau nu-mi place mie pentru altcineva poate fi taman invers, știu că unora li s-ar putea părea sărace mesele noastre sau dimpotrivă, că am cheltuit prea mult cu mese la restaurante când supermarketurile oferă variante mai economice, știu..., știu multe. De aceea cred că fiecare trebuie să facă așa cum dorește, cum poate și cum îi place.

P. S. Pentru stabilirea gradului de satisfacție, cred că n-ar fi drept să fac o medie între cele trei restaurante. În definitiv, ce are unul cu altul în afară de faptul că se află tot în Laganas și că oferă tot mâncare? Notez aici - separat, pentru fiecare - serviciile, bucătăria și masa, iar la publicarea articolului voi nota doar cadrul natural.

The Corner Restaurant: Servicii - 10, Bucătărie și masă - 10.

Mythos Taverna: Servicii - 10, Bucătărie și masă - 10.

Tasos Place: Servicii - 10, Bucătărie și masă - 5.

Trimis de iulianic in 25.09.17 21:45:46
Validat / Publicat: 25.09.17 22:26:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3346 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Laganas - The Corner Restaurant. Gyros pita de pui.

mishu [26.09.17 12:16:28] »

@iulianic: Pai sa va fie de bine, mi-au placut cum aratau ceva produse, nu le mai numesc ca-mi fac pofta.

Felicitari, votat cu mare placere.

Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Laganas: