ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2017
ÎNSCRIS: 11.09.17
JUL-2017

încărcat de pe telefon!

Saas Fee

Lasand Ticino in urma, coborand pe Brig spre Visp si Sion, dai de livezile vestite de caise, de vita de vie terasata si observi imediat influenta franceza. Am ales valea Saas. Am mancat sus pe barajul glaciar Almagell, intrand prin mici tunele, de furia vantului inghetat. La intrarea in Saas Fee, am parcat motocicleta obligatoriu si am luat o la pas sa ne dumirim cu raiul alpinistilor si iubitorilor sporturilor de iarna!

Denumita Perla Alpilor, imediat intelegi si de ce :) este o statiune de prim rang, unde si preturile sunt exorbitante, este raiul in care iti doresti sa imbatranesti incet :)

Saas-Fee este principalul sat din Valea Saas, din districtul Visp, in Elvetia. Satele invecinate sunt Saas-Almagell, Saas-Grund si Saas-Balen. Este situat in apropiere de ghetarii Dom si Allalinhorn.

Statiunea are numeroase oportunitati pentru practicarea sporturilor de iarna, iar varfurile invecinate Weissmies, Nadelhorn si Lenzspitze sunt o destinatie populara pentru alpinisti in timpul verii. Saas Fee este dotata cu 25 de lifturi, 4 tramvaie, 3 gondole, 2 telescaune si 17 lifturi de suprafata. Partiile sunt potrivite pentru sportivii cu orice nivel de pregatire, existand portiuni speciale pentru incepatori, intermediari si avansati. Se poate practica schiatul, snowboard-ul si saniusul, populare fiind si excusiile in imprejurimi. Statiunea ofera turistilor in afara sporturilor de pe partie, activitati culturale, un complex sportiv si de recreere, restaurante si cluburi de noapte. Saas Fee detine o linie de funicular subteran si un restaurant turnant aflate la cea mai mare inaltime din lume. Sloganul turistic al statiunii Saas Fee este "Die Perle der Alpen" (Perla Alpilor). in Saas Fee se afla si campusul European Graduate School. Casele trebuiesc construite patruzeci la suta din lemn, ceea ce ofera orasului un aspect placut si primitor.

Nu am facut spa la poalele ghetarului, nu am luat telecabina sa urc la cota 3500 pe varful Alallin, costa in jur de 72 fr, dar imi rezerv placerea pt o data viitoare, cand voi sta macar 2 zile, sa am timp sa caut Marmotele, care abia asteapta turistii cu pungile pline de arahide, sa le manance din palma :)

Trimis de Mete in 25.09.17 17:33:49
Validat / Publicat: 25.09.17 20:54:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 1118 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mete); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.09.17 21:09:44]

@Mete: Frumoase peisaje la prezentare as vrea ceva mai mult. Felicitari, votat cu mare placere.

[26.09.17 10:27:21]

Mete, mishu