ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2017
ÎNSCRIS: 22.04.12
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 13; 7

Recomand David’s Pizza in Oradea

Tocmai ce m-am intors de la o mini-intalnire AFA initiata de @mishu. La Belli Siciliani, in Bucuresti. Placuta interactiune AFA-isto-pizza-isto-siciliano mi-a schimbat gandurile de seara referitoare la postarea urmatorului articol aici. La locatia amintita am aflat de ce pizza siciliana originala, si in general cea italiana este altfel decat cea pe care o consumam noi in Romania. Aceasta iesire m-a facut insa sa va scriu in continuare despre pizza. Despre pizza oradeana! De la noi, din Romania.

In vacanta petrecuta pe meleaguri bihorene, mai trebuia din cand in cand sa punem si burtihanul la cale. Aceasta presupunea o investigatie pe AFA unde si ce am putea manca. M-a convins articolul lui @bogumil, respectabil cetatean oradean, care ne-a scris aici vezi impresii despre David’s Pizza. Si cum parerea unui localnic despre mancare este de luat in seama, si cum suntem mari fani pizza, e drept ca de asta romaneasca, am poposit si noi cu mare interes la David’s Pizza. De fapt se numeste David’s Pizza & Coffee.

Pentru asta ne-am deplasat intr-o seara pe Bd. Decebal la nr. 66. Ma si gandeam, eu bucurestean cu state vechi, unde voi parca, cat vom merge pe jos de la locul de parcare si alte d-astea. Loc de parcare am gasit unul gratuit si amenajat, in spic, in mijlocul bulevardului langa aliniamentul liniei de tramvai, chiar in fata locului unde am citit cuvantul magic David’s, scris cu litere verzi. La botul calului, ce mai!

Traversam regulamentar pe la semafor si ne hotarim sa luam loc la una din mesele pizzeriei aflate afara, la aer, sub niste umbrele verzi branduite. Verdele se gaseste si in decorul interior al localului.

Ne asezam. O domnisoara draguta, ne baga in seama cu meniul, bauturile, comanda. Am intors intrebarea dumneaei referitor la ce doresc sa comand cu ce imi recomandati sa comand si sa fie atat de savuros incat sa va fac reclama pe AFA! Asa am ajuns sa aleg Pizza Tartufata, cea din prim planul pozei cu pizze. Contine intre altele mozzarella de bufala, crema de trufe si branza afumata. A fost o alegere inedita si inspirata. Sosul de pizza deosebit. Profiterol, tort de pere si meringata a fost rasfatul nostrum delicious cu care am incheiat pe inserat una din cinele noastre oradene.

Trebuie sa apreciez pozitiv interactiunea ospatarita, care a prestat desavarsit, civilizat, amabil. A ajutat-o si “”bucataria”” sa fie prompta si sa ne aduca in farfurii niste bunatati deosebite.

Preturi si altele

Pizza de la 20 la 40 lei, majoritatea la 25 lei; freshul 10 lei, limonada 7 lei, racoritoare ca. 5 lei toate la 250 – 330 ml; cafele 5 – 7 lei; deserturile pana la 10 lei portia.

Deschis: luni – vineri 12 – 24, sambata – duminica 16 – 24, asigura si livrari la domiciliu.

Site-ul localului este: davidspizza.ro

Recomand David’s Pizza! Multumim @bogumil!

Stiati ca exista si un David Pizz's Song?

@webmaster:

VIZUALIZĂRI: 1878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 delicioasele deserturi

[24.09.17 08:07:18]

[24.09.17 08:33:22]

@Dan&Ema: Pai e frumos ca sa ma scol la prima ora si sa dau tot de mancare? ????... da, e frumos si imi asum. Cred ca vizita mea la Oradea va fi cu mult usurata cu articolele tale. Atunci cand suntem in concediu vrem sa vedem cat mai multe dar sa ne si simtim bine in pauzele de mese iar acesta este un loc care chiar merita. Cred ca despre acest loc citisem si eu tot de la @bogimil pentru ca numele nu-mi era necunoscut.

Cat despre multele tipurinde pizza cred ca mereu vrem sa incercam ceva nou. Numai eu la Reghin nu am vrut sa incerc si eu ceva nou si asta pentru ca pizza respectiva era cam scumpisoara, ceva peste 100 de lei pentru ca era cu trufe si foita de aur ????.

Sa va fie de bine, ma bucur ca ne-am vazut aseara, felicitari, votat cu mare drag.

Zoazore
[24.09.17 08:59:45]

@Dan&Ema: Bine că-mi beau cafeaua cu pizzele tale în față. Chiar c-arată bine Tartufata aia! Iar deserturile... mmm... Mai iau o gură de cafea!

[24.09.17 11:41:43]

@webmaster39: multumesc

[24.09.17 11:47:59]

@mishu:

La Grosswardein, adica la Oradea, iata ca gasesti pizza cu trufe fara foita de aur, e drept, la numai 29 lei. Tinand cont ca foita de aur nu este comestibila, strict din punct de vedere culinar, optiunea de la David's Pizza este luat in considerare.

Daca insa vrei o masa de seara speciala, in cadru deosebit si in afara orasului, atunci mai sunt optiuni. Sau daca vrei o cafea / un ceai combinate cu un un relache si cititul unei carti sau prestarae unui joc, atunci mai exista optiuni.

Ma bucur ca am gasit in Oradea si aceste locuri speciale de care inca nu am povestit, sa vad cum strang putin informatia, locuri mai altfel.

Asa cum ne-ai impresionat si tu ieri cu alegerea restaurantului sicilian din Bucuresti. E altceva si asta imi place. Nu ca nu ar fi si zeci de terase, restaurante, baruri etc din cele standard, si bune, in Oradea.

Asa ca mai povestim...

[24.09.17 11:53:30]

@Zoazore:

Chiar c-arată bine Tartufata aia!

Acum pofetesc si eu la ea. La momentul respectiv pe cand nu era prezenta aici in articol, ci doar pe masa, in farfuria mea, si exercitat si calitatea de a alimenta si mai mult pofta de mancare atat cu aspectul ei, dar si cu aroma ei, combinata cu cea a sosului picant.

Propun sa se inventeze mai repede poze parfumate, dar nu fake-uri, si adminii AFA sa permita postarea lor. Nici nu mai trebuie sa le acorde puncte, ca popularitatea AFA va creste de 100 de ori.

Iar deserturile... mmm...

Corect este cu 4 de m, fara sa exagerezi, si cu 5 daca vrei sa exagerezi: mmmm