ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2017
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
SEP-2017

Pensiune de familie - un loc de odihnă de încercat

Am făcut rezervarea relativ din scurt. Prin booking, desigur.

După vreo două săptămâni, proprietara îmi dă mesaj prin booking cu instrucțiuni pentru plata unui avans. Am reușit să fac și asta, cu un comision rezonabil prin WE.

În ziua faptei, am ajuns acolo pe la 14:30, în condițiile în care check-in-ul era de la 14. Ghici ce? camera nu era gata... Și eu abia așteptam să arunc bagajul și să coborâm la mare, la baie!!!

Pensiunea nu are o poziționare prea fericită dintr-un anumit punct de vedere - e chiar pe margine șoselei ce înconjoară insula, vizavi de o benzinărie (și de un camping). Și cum toate camerele (5 la număr) au vedere spre stradă, nu e prea liniște noaptea acolo. Probabil nici ziua, dar nu prea am stat înăuntru să vedem.

Și deși apare cum că ar fi în Agios Nikitas, e defapt undeva cam la 500 m după ieșirea din sat, mai la deal, spre sud.

Față de plaja Kathisma e cam la 1,5 km, cam la fel și față de Milos și plajele din Agios Nikitas. O motoretă închiriată ar fi ideală - noi am mers fie pe jos (la astea) fie cu mașina (va urma și o descriere a plajelor).

Bun, să revin: Marina (proprietara și omul bun la toate acolo) ne întâmpină și ne invită la terasa restaurantului să luăm ceva din partea casei. Ne-am mulțumit doar să așteptăm, cât a terminat ea cu dereticatul.

Nu mai insist cu alte detalii - mă limitez să descriu cazarea și apoi partea de restaurant (aici, pentru că ține tot de ei, deși sunt firme diferite și nu la articolul cu crâșme din Ag. Nikitas).

Camera nu e prea mare, și pe deasupra mai are și un pat de o persoană total inutil de care ne cam împiedicam acolo. Pentru cei cu copil o fi bun - pentru noi era o piedică... în fine.

Pe terasă e o masă cu trei scaune, unde se poate mânca. Dacă vă sculați devreme, că pe urmă urcă soarele și e criminal până la prânz când se mută spre spate.

În cameră mai e și un mare șifonier, un televizor clasic cu vreo patru cinci canale grecești (doar DVBT, nu au cablu!), două noptiere și... cam atât. Mobila ar cam avea nevoie de puțină atenție, dar în mare era ok. Patul matrimonial confortabil.

Baia - tipic cam cum am mai văzut pe la ei - cu un duș cu perdea, o chiuvetă și toaleta. Totul în cam 1,5 mp.

Pe holul de la intrare e și o micuță chicinetă - cu frigider, plită, chiuvetă și câteva vase și tacâmuri.

Ar mai fi de amintit plasa de țânțari de la balcon - mare cât ușa glisantă! și foarte eficientă!

Există și AC, inclus în preț.

Deși nu e o cazare cu mic dejun inclus, toți oaspeții găsesc în frigider la sosire pachețele de unt, ceva „pesmeți”, gem, ceai, o sticlă de apă plată... După câteva zile (în urma unei pene de curent, dar nu sunt sigur că în semn de „compensație” pentru neplăceri sau a fost doar o coincidență) am mai primit un salam crud-uscat și o sticlă de vin local.

Iar la plecare, am mai căpătat și un borcan cu miere, ceva linte de Lefkada (cică ar fi un produs foarte căutat) și multe urări de bine.

Restaurantul - are doar vreo șase sau șapte mese (mă rog, în full sezon cred că mai adaugă vreo cinci - șase) și o listă meniu relativ scurtă.

Dar am reușit să găsim în fiecare zi un alt produs pe care să-l savurăm. Mâncarea a fost foarte bună, gustoasă, din produse locale proaspete. Uleiul de măsline e produs chiar de ei (au și la vânzare). Busuioc și maghiran au din belșug în ghivece și le pun peste tot unde se potrivesc.

Am luat souvlaki, pește, salate, grătar de porc și de pui... cum spuneam, totul foarte bun și bine potrivit la gust. Nota finală a fost de 200 € (cu tot cu tips) pentru 8 cine pentru doi oameni.

Cum e cam departe de alte localuri - e chiar o soluție ok; veneau și din vecini turiști să mănânce aici, mai ales de la camping.

Nu e vreun lux, dar e bine! Au și internet wifi, atât în camere, cât și la restaurant.

Recomand pentru cei care nu vor să fie musai pe malul mării.

Trimis de Dragoș_MD in 23.09.17 11:57:30
Validat / Publicat: 23.09.17 12:38:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Marathes Studios [Agios Nikitas] - mâncarea de la restaurant

Alex_Macedo
    [23.09.17 14:49:01]

... te... cam... așteptam, coane!

Bine ai revenit!

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
    [23.09.17 20:48:43]

@Alex_Macedo: mai așteaptă, că mai am multe pe țeavă - cu timpul stau foarte rău...

Dar a fost o vacanță super!

Alex_Macedo
    [23.09.17 22:49:42]

Mă bucur pentru voi!

Știu că nu e ușor să lași din țeavă... eh... timpul ăsta chiar ne chinuie.

Aștept.

[24.09.17 18:27:32]

@Dragos: Chiar e ok asa ca felicitari, votat cu placere si astept desfundarea tevii ????

Alex_Macedo, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂMarathes Studios: