ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2017
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 21.09.17
JUN-2017

Malta in iunie - relaxare si explorare :)

Dupa lungi cercetari ne-am decis asupra Maltei, o mica insula din Mediterana. Aceasta parea perfecta, in egala masura, atat pentru plaja si balaceala cat si pentru a ne oferi destule obiective turistice.

perioada: 16-26 iunie
temperaturi: 28-34 grade
temperatura apei: 24-25 grade

Noi am ales cazarea in Bugibba, pentru a fi mai aproape de plajele nisipoase de de insula. (pentru viata de noapte recomand Sliema-Paceville).

Ca mod de deplasare am optat pentru transportul in comun. (20euro pe 7 zile sau 2euro pe o calatorie valabil o ora jumate).

De la aeroport am luat x3, este aproximativ din ora in ora, cam aglomerat ceea ce e drept.

In ziua in care am ajuns am iesit putin pe plaja stancoasa din apropierea hotelului (tot tarmul e plin de astfel de plaje) si seara ne-am plimbat pe faleza.

Ziua 2: Mellieha Bay & Mdina

Bus 221 din terminal Buggiba (dureaza peste 30 min.)

Plaja a fost una cu nisip fin, adancimea apei creste treptat, loc ideal pentru familii. Spatiile au fost delimitate pentru inotat si barci (lucru intalnit pe toate plajele pe care am fost). Se putea cumpara mancare la preturi acceptabile, inchiria sezlong sau puteti opta pentru clasica patura. In comparatie cu litoralul romanesc plaja nu ni s-a parut aglomerata deloc.

Dupa masa am optat pentru a vedea orasul cetate Mdina.

Din terminalul Buggiba am luat bus 186, x3 se poate lua de asemenea... Dupa o calatorie de aproximativ 40 min am vazut cetatea impunatoare din departare... Odata ce am trecut de poarta, parca am pasit in alta lume... Cu strazi inguste, cladiri din piatra specifica Maltei de culoarea nisipului, foarte bine intretinute. Eu m-am indragostit de acest oras al tacerii, cum mai este numit...

Ziua 3: Insula Gozo...

Am luat bus 221 pana in Cirkewwa de unde am luat ferry... Dus-intors 9 euro pe persoana... Puteai sa te intorci la orice ora.

Pe Gozo ne-am deplasat tot cu transportul in comun. Toate autobuzele spre alte obiective pornesc din Victoria. Din Mgarr (unde te lasa ferry) pana in Victoria am luat bus 301, unde noi am vizitat Citadela... Nu ne-a dezamagit...

Intrarea a fost gratuita si ni s-a oferit si un tur virtual tot gratuit despre istoria insulei Gozo (intrare dupa ora 9)

Dupa am mers la Biserica Ta'Pinu, insa noi am fost dezamagiti intrucat era o cladire relativ noua, desi trebuie sa recunosc ca era impunatoare.

Ulterior tot din Victoria am luat 302 spre Ramla Bay (plaja cu nisip aramiu).

Plaja a fost cu nisip fin, de culoare rosiatica, cu intrare lina in apa. Tot aici se afla si Calypso cave...

Ziua 4: Blue Lagoon - Comino

Am luat de dimineata bus nr 221 pentru a prinde primul ferry (ora 9) spre Comino. Plecarea este langa cea a ferry pt Gozo. Pret 10 euro persoana dusintors.

Blue lagoon a aratat superb. A fost locul meu preferat din Malta. De preferat a se vizita dimineata, deoarece dupa ora 11 locul devine foarte aglomerat... Se pot inchiria sezlong... Este greu de gasit un loc unde sa iti lasi lucrurile deoarece toata suprafata plana este ocupata de sezlong-uri. Se gaseste de cumparat apa si mancare.

Se poate traversa pe cealalta parte... 5 euro dus intors si primiti si o umbrela... Sau se poate inota. Prietenul meu care are 1.86 a putut traversa toata suprafata ajungand tot timpul jos. Pe cealalta parte desi e plaja nisipoasa in apa e plin de pietre. (pantofi apa recomandat).

Desi foarte aglomerata Blue Lagoon merita vizitata, pentru frumusetea ei!

Ziua 5: Golden Bay & Valetta / Marsaxlokk

Golden Bay a fost cea mai accesibila plaja cu busul 223. Din Bugibba aveai nevoie de aproximativ 25 min.

Plaja este una cu nisip fin si cu intrare lina in apa. In perioada in care am fost noi, plaja nu era aglomerata. Insa daca voiai mai erau doua plaje nisipoase dupa turnul din partea stanga, de pe plaja se vede o carare.

Dupa masa am luat un autobus spre Sliema (212/ 203) pentru ca am vrut sa traversam cu ferry din Sliema in Valetta pentru a avea ocazia de a admira orasul in toata frumusetea lui. Pret 1.5 euro/persoana sau 2.80 euro dus intors.

Ne-am plimbat prin Valetta, care este un oras cetate pietonal frumos, din pacate nu la fel de bine intretinut precum Mdina.

Bus 85 din Valetta spre Marsaxlokk. Unde am ajuns la apus de soare. Perfect pentru a admira portul si a lua masa.

Duminica aici este piata de peste, faimoasa dar si foarte aglomerata. Noi am ales sa mergem intr-o alta zi pentru a vedea portul cu barcute colorate, barcile traditionale malteze.

Ziua 6 Popeye Village

Bus 221 din terminal Buggiba pana in Mellieha + bus 101 Mellieha pana la Popeye

Intrarea a fost 14.50euro. Deschis de la 9 30 la 5 (depinde cand mergeti de ex in august e deschis pana la 7pm)

Intrarea a inclus o vedere, acces in casute, un paharel cu vin, o plimbare cu barca de aprox 15 min, acces la sezlong si un mini parc de distractii. De fapt locul e un fost platou de filmare, totul a fost pastrat.

Tot timpul erau spectacole cu Popeye Marinaru'... Iar Anchor bay ofera o priveliste superba. Recomandat papuci de apa.

Ziua 7 Blue grotto Hagar Qim temple

Blue grotto este un obiectiv important din Malta pe care nu am vrut sa il ratam. Pret 8 euro/ persoana pentru un tur cu barcuta. Efectul de apa albastra ne-a impresionat. De dimineata e cel mai recomandat de vizitat. Noi am ajuns inainte de ora 10. Puteti sa vedeti grota principala si de pe uscat din statia bus Belvedere. Merita.

Si templele au fost impresionante. Nu suntem pasionati de istorie dar ne-am bucurat ca le-am inclus in atractiile pe care le-am vizitat in Malta. Intrarea a fost de 9 euro pe persoana. Sunt doua temple de vizitat incluse in pret (hagar qim si mnajdra), un mic muzeu si un filmulet 4D. De aici se vede si insula Filfla, o mica insula nelocuita.

Ziua 8 Malta National Aquarium

Este situat in Bugibba, pe faleza. Pret 13 euro (am avut reducere de 3 euro de pe verso biletului ferry Gozo si de la biletul de pe burcuta de la Blue Grotto). Desi mic ca dimensiuni, este cochet.

Restul zilelor l-am petrecut pe Golden Bay sau in Bugibba.

Transport public publictransport.com.mt/en/trip-planner

Masinile circula pe partea dreapta (ca si in UK), e recomandat sa luati autobuzul din terminal pentru ca daca este plin nu mai opreste, chiar daca e statie. Trebuie fluturata mana pentru ca soferul de autobuz sa opreasca

Ferry Sliema-Valetta vallettaferryservices.com/schedule.html
Popeye Village popeyemalta.com
Ferry Gozo gozochannel.com/en/schedules.htm
Comino ferry cominoferries.com/schedule.html
Malta National Aquarium aquarium.com.mt/visit

Despre mancare…

Prima seara am ales sa luam cina la restaurantul Victoria din Buggiba (se afla in piata statiunii) pretul a fost ok iar portiile generoase.

Partea pozitiva: mancare specifica malteza (aperitive si fel principal). Iepurele este mancarea lor traditionala, merita incercat. La acest restaurant am cinat cel mai adesea si niciodata nu am fost dezamagiti de mancare.

Gasiti multe shaormerii in Buggiba, dar sincer am incercat doar odata, dar nu am ramas impresionati, fata de shaormeriile de acasa, desi puteai sa iti alegi singur salatele iar de cartofi prajiti poti sa uiti.

Daca tot sunteti in Malta ii pacat sa nu incercati pastizzi (un fel de fornetti) dar cu o varietate. mult mai mare... sunt ieftine preturi incepand de la 30 euro centi pe bucata pentru cele. umplute cu ricotta sau pui... plus alte umpluturi. Sau puteai cumpara diverse patiserii cu pretul de maxim 1,5 euro bucata.

Am decis sa incercam un restaurant (Ruben) pe care ni la recomandat receptionerul hotelului la care am stat si pe care l-am cautat si pe google pentru review-uri -

majoritatea ridicand in slavi mancarea :)) . am zis ca ii dam o incercare.

Restaurantul, mic si cochet, chelnerul foarte amabil desi preturile erau mai mari fatza de alte localuri. Aveau un meniu mai lowcost cu circa 8-9 euro meniul turistului (puteai alege din vreo 3-4 feluri de mancare doar ca trebuia sa mergi intre anumite ore).

Am incercat piept de pui in sos de miere cu cartofi rondele si o peste spada la gratar. Mancarea a fost foarte gustoasa.

Daca doriti sa mancati peste ieftin am gasit o terasa pe malul marii cu preturi foarte bune... este de obicei mai aglomerat si in general sunt persoane mai in varsta sau cei cu buget redus dar mancarea a fost tot timpul buna iar pentru cei curajosi sa deguste fructele de mere merita incercat Bayside.

Trimis de Rox.Patrik in 22.09.17 20:15:59
Validat / Publicat: 23.09.17 09:07:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALTA.

VIZUALIZĂRI: 7060 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rox.Patrik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Blue Lagoon

[23.09.17 09:06:39]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Malta, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 05&ridAnt=82226

Unde ați fost cazați în Bugibba, la care hotel/vilă etc?

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

krisstinna
[23.09.17 09:56:13]

@Rox. Patrik: Excelentă vacanță!

Felicitări pentru ea dar și pentru review!

Abia am venit și noi din Malta, am fost incantați. Tot in Bugibba am avut cazare. La ce hotel ați stat?

adrianaglogo
[23.09.17 10:21:51]

@Rox. Patrik: Frumos descris, f util pentru cei interesati. Si eu am Malta pe lista de vacante viitoare.

Cam cat costa o cina pt doua persoane?

[23.09.17 10:45:52]

krisstinna
[23.09.17 11:13:35]

@adrianaglogo: Depinde unde și ce mănânci, depinde și de băuturile consumate. Sunt multe fast-food-uri, sunt prețuri un pic mai mici decât in Grecia. Dacă porțiile sunt mari e suficient să luați o porție la două persoane.

Friptura de iepure costa între 13 și 15 euro, o supa de peste 5 euro, berea 2 sau 2,5 euro, 5 euro un litru de vin-vinul casei, pâinea prăjită (4 felii) 4 euro, calamari 6 euro, scoicile de la 9 euro la 13 euro.

Cam 20 de euro ne costa pe noi, două persoane. Am mâncat și in locuri scumpe, cu 30 de euro două persoane. În genere luam porțiile de la starter, erau mari și ieftine.

adrianaglogo
[23.09.17 18:29:03]

@krisstinna: Clar mai ieftin ca in Grecia. Noi mancam in mod obisnuit cu 30 E. Toate preturile enumerate de tine sun semnificativ mai mici fata de Grecia.

Aveam impresia ca in Malta e mai scumpa mancarea.

Multumesc mult

[23.09.17 22:45:55]

@krisstinna: Multumesc , am incercat sa cuprind cat mai multe informatii. Si eu la randul meu am cautat cat mai multe obiective turistice si pareri despre Malta. Noi ne-am cazat la Mavina Hotel& Apartments.

[23.09.17 22:58:08]

@adrianaglogo: Preturile variaza in functie de preferinte. Pizza 8-10euro la restaurant. Meniuri cu aperitiv, fel principal si desert intre 14-20 euro. Am mai gasit meniul turistului (Rubens) 8euro, restaurant cu review foarte un. Iar platou fructe de mare noi am platit 40euro, era pt minim 2 persoane (3 bucati de pestele zilei, o carafa vin, creveti; calamar, caracatita si scoici gatite impreuna in sos usturoi). De obicei stricam cam in jur de 30euro pt 2, dar mancam bine.

RoxanaGRS
[27.09.17 09:34:01]

Foarte bun review. Felicitări! Punctat obiectivele de interes, cum se ajunge, prețuri, durate, site-uri de interes, ce să manânci etc. Mură-n gură pentru cei interesați. Mulțumim! L-am salvat la favorite, poate vom ajunge și noi acolo.

Poza cu apusul în care ții soarele în palmă e demențială .

[27.09.17 14:57:11]

@Rox. Patrik: Acum am citit si acest articol si pot spune ca ai povestit foarte frumos totul asa ca ma tenteaza tot mai mult sa ajung si pe acolo.

Felicitari, votat cu mare placere.

[27.09.17 19:17:54]

@RoxanaGRS: Multumesc ☺ e primul meu review. Am incercat sa cuprind toate informatiile de care am avut si eu nevoie cand m-am decis sa merg in Malta. Sper sa alegeti Malta ca destinatie de vacanta curand!

[27.09.17 19:20:33]

@mishu: Multumesc ☺ Recomand Malta ca destinatie. Desi e o tara mica are o varietate mare de obiective turistice.

Stiube Alex
[30.09.17 11:33:03]

Poti sa-mi dai te rog site-ul hotelului?

Merci.

[03.10.17 08:37:26]

@Stiube Alex: mavinahotelandapartments.com

Este un hotel basic, nu pot sa zic ca are 3 stele (probabil una a pierdut in timp, intru cat nu s-a mai investit in mobila noua) dar noi am cautat un hotel de buget. Am preferat sa mai taiem din asteptari si sa mai adaugam cateva nopti de cazare.

vezi impresii

Stiube Alex