ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2017
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 17.08.11
SEP-2017

Sejur excelent la Delphin DeLuxe

Sejurul de anul acesta a fost al patrulea in Turcia si al doilea in lantul Delphin (dupa Deplhin Botanik). Perioada a fost 7-14 septembrie, perioada foarte buna pentru zona Alanya, poate putin prea calduroasa, cu temperaturi de 33-36 grade C (la umbra!). Am calatorit cu Tarom iar agentia a sigurat transferul cu autocarul (cca 2 ore, inclusiv o pauza de cca 20 minute pentru sofer langa un fel de bazar). La intoarcere am facut o ora si jumatate, drumul fiind putin aglomerat iar soferul mai grabit. Am vazut ca multi prefera zona Lara-Kundu pentru transferul mai scurt, de 30-40 minute. Mie personal (dar nu judec pe nimeni!), mi se pare o meschinarie sa alegi o zona doar pentru acea diferenta de 1-1,5 ore pana la hotel.

Desi am platit camera sea side, am primit o camera la mansarda (etajul 5) cu vedere spre mare, gradina de palmieri si piscina principala dar si deasupra terasei unde se servea masa (ceea ce a insemnat miros de fripturi in perioada meselor). Deh... nu poti sa le ai pe toate! . Marele avantaj, vederea superba, inclusiv apusul de soare savurat direct din camera sau trezirea "cu ochii in mare". Singurul dezavantaj al camerelor de la mansarda este balconul mai mic decat in cazul camerelor obisnuite. Pentru mine nu a fost o problema si nu m-am agitat sa schimb camera, mai ales ca mi-a placut forma atipica a camerei. Aerul conditionat a functionat impecabil. Patul foarte confortabil. In camera -frigider (plin cu de toate), fierbator, ceaiuri, ness, seif, ata cu ac, etc. La baie -halate, papuci, pasta de dinti, periuta de dinti.

Holul hotelului impozant, receptioneri amabili, ospatari si barmani profesionisti, cel putin la lobby bar, cel mai bun din resort.

Calitatea serviciilor foarte buna, ceea ce m-a si facut sa aleg din nou un hotel din lantul Delphin. Personalul este instruit sa faca pe plac oaspetilor si majoritatea lor chiar se straduiesc.

Am citit intr-un review anterior ca este un hotel pentru batrani, in care nu ai ce sa faci. Nimic mai neadevarat. Familii de toate varstele, de la tineri la batrani, dispusi sa se distreze, sa se simta bine. Atmosfera foarte placuta daca nu pleci setat sa gasesti distractia din cluburile de pe litoral, pitipoance si loc de orgii bahice. Lumea in cea mai mare parte civilizata, cu bun simt, inclusiv rusii pe care avem adesea tendinta sa-i desconsideram. Multe familii cu copii, dar fara acea impresie ca te incurci in ei. Dominau rusii si germanii, urmati de alte natiuni; romani destul de putini, ceea ce nu pot sa spun ca m-a deranjat. Singurul lucru neplacut este ca parca totul era pregatit pentu rusofoni - spectacole, jocurile de la piscina. Aveai impresia la un moment dat ca toata lumea vorbea rusa si parca uitai ca esti in Turcia.

Spectacolele destul de bune (circul Moscova, street dance, dans columbian), iar printre ele si obisnuitele concursuri de miss si mister. Muzica live in general buna, atat la masa de seara (pe terasa), cat si in lobby bar (la pian), dar mai ales pe scena de pe marginea piscinei principale (trupa din Havana-excelenta, o trupa foarte buna din Chisinau si 2 seri mai slabe din punct de vedere artistic.

Seara poti sa te delectezi la unul din multele baruri, inclusiv pe ponton, cu un coctail mai mult sau mai putin reusit. Cele mai bune bauturi se pot servi la Lobby Bar si la Temple Bar. Nu va asteptati la cine stie ce bauturi de import scumpe. Poti gusta insa whisky Johnnye Walker, J&B, whisky turcesc, brandy Napoleon (turcesc), sampanie (cam slaba), rom, tequila, vin rosu, alb, rose, diverse coctail-uri alcoolice si non-alcoolice (servite cu umbrelute si uneori cu artificii). Atat seara cat si ziua gasesti pe la unele baruri bere la sticla, evident Efes. Sucul este in general Pepsi in sticle de litru, din care barmanii toarna in pahare. Restul sucurilor sunt la dozator. Daca doriti sa fiti serviti la piscina cu bauturi la pahare de sticla nu trebuie decat sa cereti acest lucru. In anumite momente ale zilei, ospatarii se plimba cu caruciorul in jurul piscinei si servesc sucuri, apa si bere la sticla.

Poti savura o inghetata buna aproape toata ziua, dar si gofre, clatite si alte dulcegarii. Tot timpul gasesti ceva de mancare intre mese, daca balaceala iti face pofta de mancare. Nu uitati sa incercati gozlemele (cu branza, spanc, carne tocata, sau combinate), neaparat cu ayran, acel iaurt light specific turcesc. Programul pentru gozleme este parca intre 12,30 si 16,30.

Masa de seara este un adevarat festin culinar, cu foarte multe delicatesuri si numai un carcotas ar putea sa nu gaseasca ceva bun de mancare. Cele mai bune bucate le gasesti insa afara, pe terasa, unde este sectorul cu friptur (miel, vita, pui, peste in diverse sortimente, calamari, etc). Nu spun mai mult ca o sa incepeti sa salivati! Gasesti mancare foarte buna si la celelalte mese ale zilei. Nu mai vorbesc de prajituri si fructe, in numeroase feluri. Numai baclavale sunt peste 6 sortimente. Din multitudinea de prajituri, trebuie insa sa stii sa le alegi pe cele de calitate buna. Ceea ce este valabil si pentru mancare.

Topoganele sunt in numar de 4,2 pentru adulti, 2 mai mici, pentru copii. Cele pentru adulti sunt foarte faine, problema este ca bazinul in care aterizezi este mai putin adanc si ai toate sansele sa dai cu spatele de fundul bazinului. Daca inveti sa "aterizezi" merita testate de cateva ori pe zi. Viteza pe care o prinzi este una "consistenta" daca ai pozitia corespunzatoare. Atentie la cel sinuos pentru ca te poate intoarce daca nu te echilibrezi cu mainile.

Sunt 3 piscine pentru adulti (plus cea interioara) si un bazin cu jacuzzi. Sezlonguri si baldachine suficiente pentru toata lumea. Foarte solicitate si ocupate inainte de ora 7-7,30 sunt cele de pe ponton. Senzatia este minunata cand inoti si vezi in jur superba gradina de palmieri. Acesta este un mare avantaj fata de hotelurile "tinere" care nu au verdeata suficienta. Pentru mine, lucrurile cele mai importante cand fac o rezervare sunt gradina, marea si calitatea serviciilor.

Gradina mi s-a parut chiar mai frumoasa decat la Botanik Platinium, unde este mai mare, dar mai putin ingrijita (cel putin mie asa mi s-a parut!). Vechiul hotel Botanik era inchis, probabil pentru renovare. Am vizitat intr-o dupa-amiaza hotelul Delphin Platinium aflat in vecinatate (vizita permisa dupa ora 17), dar mi s-a parut sub nivelul Delphin Deluxe din mai multe puncte de vedere. Marea calitate a hotelului Delphin Deluxe este atmosfera eleganta, placuta, parca familiara, greu de atins chiar si de fratii mai mari din Lara-Kundu.

Am ajuns si la mare, unul dintre motivele pentru care am ales zona Okurkalar cu plajele ei pietroase. Desi sunt din Constanta, am visat tot timpul verii la marea clara, de culoare turcoaz, pe care nu am intalnit-o nici in zona Belek si nici in Lara Kundu. Culoarea superba se datoreaza si plajei cu pietris de care se plang atatia de parca n-ar stii din impresiile altora unde se duc. Ma indoiesc ca pe plajele nisipoase, apa poate avea o asemenea culoare si claritate. Interesant este ca in zonele cu apa adanca, fundul marii este nisipos. Faptul ca pietrisul de pe plaja este de rau, ma face sa cred ca piatra a fost adusa pentru consolidarea plajei in timpul furtunilor de iarna. Familiilor care prefera nisipul le recomand sa caute hoteluri prin alte zone. Pentru mine a fost perfect, cu intrari si iesiri din mare de pe ponton. Exista si o platforma pentru sarituri de pe ponton.

Hotelul organizeaza transport gratuit in Alanya, Side si Manavgat dupa un orar afisat la receptie si evident cu rezervare prealabila. Noi am optat pentru excursia la Alanya, intre orele 9,20 si 15,20. Alanya este un oras turistic foarte frumos, cu zone verzi frumos intretinute, ce merita vizitat, mai ales pentru zona portului vechi si a cetatii de versantul muntelui. Ai la dispozitie cca 4 ore in care este greu sa vizitezi foarte multe. Noi am luat un taxi din zona turnului rosu, care ne-a plimbat in diverse puncte ale cetatii, inclusiv in cele mai frumoase zone de Belvedere. Taximetristul a faut si pe ghidul. Costul a fost 70 de lire dus-intors (negociat de la 80 de lire) si eu zic ca a meritat.

In concluzie, un hotel excelent pe care-l recomand cu caldura. Mergeti insa cu sufletul deschis si bucurati-va de ceea ce va ofera, fara sa aveti pretentii de Marriott.

Va doresc un sejur cat mai placut!

Trimis de marius-ct in 18.09.17 22:27:33
Validat / Publicat: 19.09.17 07:14:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara-Kundu, Kelek, Okurkalar

VIZUALIZĂRI: 5695 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius-ct); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Faleza portului din Alanya
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

webmaster45 [19.09.17 07:11:58] »

@marius-ct: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

calincheita [19.09.17 07:23:41] »

Ghidul de turism ne spunea că aproape toți dintre ei preferă Alanya deoarece este mult mai verde și mai vie decât celelalte stațiuni

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [19.09.17 08:51:45] »

@marius-ct: o vacantă frumoasă, un hotel foarte bun, un pret excelent si un articol deosebit de util!

Pentru toate acestea, felicitări!

Si da, iti dau dreptate in ceea ce priveste distanta fată de aeroport! Nu ar trebui să fie un impediment pentru nimeni in a alege zona Alanya! In fond ce mai conteaza 2-3h când stii ca urmeaza o vacanta de vis?!

calincheita [19.09.17 08:59:22] »

@maria55: mai aiurea e programul de zbor. Noi am plecat la 9 așa că ne-am trezit la 3. Ne-a trebuit 2 zile sa ne revenim

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [19.09.17 09:04:29] »

@maria55: e bine de studiat, totuși, orarul LA ÎNTORS.

În unele (destule) cazuri, avionul de retur pleacă în jur de ora 10 din Antalya, ceea ce înseamnă că turiștii din Alanya vor trebui să plece de la hotel la 5-6 dimineața. În aceste cazuri acele 1-2 ore în plus s-ar putea să se simtă...

marius-ct [19.09.17 09:15:57] »

Zborul nostru la intoarcere a fost la 11,30, asa ca am plecat la 7,30 de la hotel. Asa cum am mai spus, calatoria a durat 1,5 ore deoarece nu am facut decat o singura oprire la un popas. La aeroport am asteptat deschiderea biroului pentru check-in. Noi am avut noroc cu orarul de zbor.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [19.09.17 11:29:12] »

@calincheita: programul de zbor era stiut de acasa????, dar daca nu ai avut alta optiune...

Important ramâne insă faptul ca per/total ati avut un concediu reusit!

calincheita [19.09.17 11:36:32] »

@maria55: Anul ce vine am vrea să schimbăm. Am multe hoteluri in vedere (Rixos premium și Sungate, Delphin Palace și imperial, Ela Quality, Calista, Gural Premier, Titanic, Royal Alhambra, dragon sau Holiday, Papillon Belvil, Susesi și încă câteva. Hotărâtor, ca de obicei va fi raportul calitate- preț dar alegerea va fi mult mai dificilă. Bugetul va fi maxim 2000 euro 2+1 (6 ani) . Dintre toate îmi place Rixosul din Belek dar nu cred că vă scădea chiar și cu super, mega, turbo early booking sub 2500

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [19.09.17 11:43:27] »

@calincheita: nici eu nu cred ca are sa scadă Rixos Premium, dar merită efortul!!!

Iar dacă tinem cont de faptul ca mergeti cu copilul, Sungate ar fi o alegere buna!

calincheita [19.09.17 11:46:07] »

@maria55: Da, nu știu zona kemer cat de prietenoasă e. Ghidul de anul asta spunea că foarte puțini turiști români au avut în kemer datorită faptului că au făcut rușii masiv rezervări.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [19.09.17 12:08:28] »

@calincheita: mie una imi place mult Kemereul! Munte, mare...combinatia perfectă in acceptiunea mea! Dar tine cont si de faptul ca nu sunt fan plajă!

Cand am zis Sungate, Tekirova, m-am gandit primordial la copil! Adica la oportunitatile pentru distractie...

fra [04.10.17 14:38:01] »

Am citit reviewul un pic cam repede si nu am retinut sa fi spus ceva de plaja - avea nisip sau pietre? ... pretul am vazut ca e bun. Ati achizitionat cu mult timp inainte sejurul?

calincheita [04.10.17 14:45:47] »

@fra: plaja e preponderent cu pietre dar în zona șezlongurilor e nisip. Am rezervat în ianuarie

M'Liviu [07.10.17 15:21:23] »

Ma bucura sa citesc un review asa stufos. Intentionez ptr 2018 sa merg in Side la unul dintre hotelurile grupului Stone sau zona Alanya la unul dintre Delphinuri tot in perioada septembrie. Tintesc unul dintre aceste hoteluri si cred ca preturile ptr Delphinuri va vi unul mai mic. Dc va fi asa as alege acest hotel dintre cele 3. Un singur aspect ma sperie. Plaja. Ptr copii nu sunt zone cu nisip? Este doar pietris? Poti adauga ceva poze dc detii? Multumesc frumos. Toate cele bune iti doresc

calincheita [07.10.17 15:23:38] »

@m liviu: vezi review-ul de anul trecut

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.10.17 15:27:05] »

@m liviu: dacă totusi in alegerea ta, primează plaja, eu zic să te orientezi spre Side@

M'Liviu [07.10.17 15:47:50] »

@maria55: Este un aspect important plaja. Dar acum dc diferenta de pret va fi semnificativa... voi alege Alanya. Pun mare accent pe servicii si pe distractia celor mici. Aceste hoteluri au activitati si pe timpul zilei dar au mai ales seara. cea ce este important. Ma refer la mini parcurile de distractie. Multumesc

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.10.17 16:37:11] »

@m liviu: am specificat:"dacă totusi primează plaja"! Doar din acest pdv am sugerat Side! Daca vorbim si de alte oportunitati, gama se largeste muuuult de tot????si atunci este deja altceva! Si da, Alanya fata de Antalya este usor mai ieftina, dar nu cu mult! Insa daca gasesti un hotel care sa cuprinda, ceea ce-ti doresti tu, pentru tine dar mai ales pt copii, atunci nerita cu prisosinta!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.10.17 17:17:19] »

@m liviu:

Plaja este punctul nevralgic al tuturor celor trei hoteluri Delphin din Alanya, complet nerecomandabil celor cu copii din acest punct de vedere.

Pe plaja de la Delphin Deluxe există şi nisip, dar doar în zona în care sunt şezlongurile. Pentru copii există şi un loc de joacă pe plajă, cu nisip, ceva jucării şi o copertină care să-i protejeze de soare.

Problema majoră o constituie intrarea în mare doar cu pietre, nu pietriş, care, chiar dacă sunt rotunjite, disconfortul este oricum mare. Adâncimea apei mării creşte brusc, iar dacă sunt şi valuri, este periculos chiar şi pentru adulţii care ştiu să înoate. Cel mai confortabil este să intri în mare de pe ponton, dar adâncimea apei este mare şi, la fel, nu prea este de recomandat copiilor.

Nu te-ai întrebat niciodată de ce Delphin Deluxe din Alanya costă mult mai puţin decât, de exemplu, Delphin Palace din Lara, în condiţiile în care serviciile sunt cam la fel? Îţi spun tot eu de ce: 1. din cauza distanţei mari faţă de aeroport, transferul putând dura lejer peste două ore şi 2. din cauza plajei foarte proaste din Alanya, incomparabilă cu cea din Lara.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.10.17 17:29:39] »

@m liviu:

Departe de mine intenţia de a subestima importanţa bugetului disponibil în alegerea unui hotel, dar la fel de important mi se pare şi motivul pentru care te duci cu copiii la mare. Am zis la mare şi nu la piscină sau la LunaPark .

Pentru o familie cu copii, mai ales mici, mi se pare mult mai potrivită alegerea unuia din hotelurile Delphin din Lara, Diva şi Palace având preţuri ceva mai mici decât Be Grand şi Imperial, sau a unuia din cele trei hoteluri Royal din Lara. Toate dispun de Aquapark și Lunapark gratuite, sunt aproape de aeroport, transferul durând undeva la jumătate de oră, și, cel mai important, au plajă mult mai bună decât Delphinii din Alanya...

Am fost şi la Delphin Botanik şi la Delphin Deluxe din Alanya, dar şi la Delphin Palace şi la actualul Be Grand din Lara şi cred că pot face o comparaţie pertinentă. La acestea se mai adaugă şi experienţele de la Royal Holiday Palace şi Royal Seginus, ambele din Lara.

Pentru o plajă mai frumoasă chiar decât cea din Lara, poţi alege oricare din hotelurile Royal din Side.

marius-ct [07.10.17 17:39:20] »

Tine cont insa ca o plaja cu pietre poate insemna o apa mai limpede. Pentru mine, culoarea si limpezimea apei este mai importanta decat orice nisip. Dar, pentru copii cred ca este importanta plaja. In acest context, iti recomand sa alegi un hotel cu plaja de nisip.

M'Liviu [07.10.17 18:08:56] »

@calincheita: da acum am citit. Si vizionat pozele. Observ ca la intrarea in apa sunt pietre. Dar in partea cealalata este nisisp. Spune mi te rog ca si servicii au fost schimbari 2016 versus 2017. Ma refer la acele freshuri la acea vestita limonada si am vazut si ceva poze cu bauturi din sticle... cola, fanta... anul acesta eu consider ca a fost un an bun ptr Turcia. Daca in anii trecuti au suferit putin din cauza lipsei rusilor incet incet au umplut in 2017 din nou hotelurile. Dar serviciile din ce am mai vb cu prieteni nu au mai fost la fel. Chiar cei de la royaluri au mai scazut calitatea servicilor. Au bagat multe bauturi cu bani ssmd. Nu este normal dupa parerea mea. Sper ca dupa acest an bogat in turisti sa revina la servicii mai bune. Multumesc

M'Liviu [07.10.17 18:13:30] »

@marius-ct: da si eu as alege o plaja care beneficiaza de o apa curata si colorata... dar ma gandesc si la cei mici...

nrs † [07.10.17 18:21:28] »

azi am intrat sa vad ceva preturi pentru 2018 si m-a vazut ”seful”, adica printesa, care a spus clar: eu vreau la Yali Club, adica unde am fost anul acesta, pentru ca au nisip si tobogane. e clar ca nu o intereseaza culoarea apei si cred ca toti cei de varsta ei gandesc la fel, concluzia: cand ai copii la mare trebuie nisip nu peisaje!

marius-ct [07.10.17 18:21:50] »

@m liviu: pietre sunt si pe plaja unde sunt amestecate cu nisip (nu-mi cere sa-ti dau proportiile!!!). Renumita limonada nu este cine stie ce (punctul meu de vedere!) Iar fresh-ul este cam 1/2 fresh iar restul suc gen Mirinda. Asta ca sa nu-ti faci iluzii. Acolo unde ai posibilitatea sa prepari fresh din portocale, zona este... cel putin lipicioasa, asa ca nu stiu cum este mai bine. Bauturi la sticla (bere) gasesti la unele baruri, nu la toate. Barmanii se straduiesc insa sa faca coctailuri bune. Mai ales la Loby Bar. Sa nu te astepti insa la whisky de 12 ani sau sampanie Moet! Serviciile sunt insa foarte bune, una peste alta!

calincheita [07.10.17 18:30:28] »

@m liviu: Nu am observat un regres calitativ al serviciilor și nici poveștile cu rușii gălăgioși și nepoliticoși nu au susținere. Vestita limonadă e de fapt o limonadă obișnuită făcută întradevăr din ingrediente naturale și care mie (fiind doar un degustător de băuturi alcoolice) mi-a plăcut foarte mult. Eu îl consider un hotel foarte bun dar nu știu dacă poate fi considerat unul întradevăr premium. Mai degrabă aș putea spune că e un hotel foarte îngrijit, nu foarte mare ca intindere dar suficient încât să îți ofere o oarecare intimitate, curat, cu servicii ireproșabile. Eu momentan mă tot uit la Regnum Carya din Belek și mi se pare că e din altă ligă, dar și cu vreo 5-600 euro mai scump la 2+1 copil. Aș putea face un efort financiar anul viitor pentru el dar mie frică să nu-mi setez standarde prea înalte. Eu 90 % din timp stau la piscină cu copilul și facem tot felul de giumbușlucuri, fiindu-mi frică să întru cu el în mare mă lasă rece plaja. Luna parkul e iarăși un must.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.10.17 18:44:24] »

@calincheita: ooooo da, Regnum e Regnum! Si daca analizam nitel, diferenta de pret se evidentiaza in calitate! Pe oricare segment! Nu degeaba a fost top3 Antalya in 2016!!! Baia si jumatate din dresing, erau cat camera de la Crystal Paraiso????! Fara kitciosenii, bun gust si calitate! Cat despre minibar... full cu dr toate precum delicioasa shaormă????!

Regnum Karya, mie personal, mi-a placut mai mult decât chiar Rixos Premium! Am spus asta diar din pmdv si nu trebuie inteles ca Rixos Premium ar fi mai slab, Doamne fereste! Doar ca Regnum avea ceva in plus...

calincheita [07.10.17 18:46:09] »

@maria55: ????

M'Liviu [07.10.17 19:23:04] »

Multumesc ptr sfaturi si idei. Trebuie precizat ca voi fi foarte calculat in ce priveste bugetul ptr 2018. Nu ma astept sa beau whiskey de 12 ani. Poate si la calista sau la titanic belek acest lucru este cu bani. Dar hoteluri ca royal wings sau royal palace care ofereau unele bauturi free sau o inghetata ambalata in anii trecuti acum Nu. In concluzie au schimbat serviciile si precizam faptul ca sper sa le imbunatateasca iar... Nicole as merge la delphin palace lara sau diva dar... intre ele si cele din Alanya este o diferenta de 350... 400 euro poate chiar mai mult. Am vazut primele preturi ptr royaluri 2018... sincer sa fiu m am speriat sper sa fie o greseala...

M'Liviu [07.10.17 19:26:03] »

@calincheita: eu m am uitat la regnum pe un site si este cu 5000 euro mai scump... 5.000 chiar alta galaxie

calincheita [07.10.17 19:27:37] »

N-are cum să fie atâta!!!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.10.17 19:30:17] »

@calincheita: acum in octombrie, 2 ad+ 1copil, undeva intre 2700-2900euro! Asta la prima strigare????!

calincheita [07.10.17 19:32:04] »

Așa da. Cele " câteva sute de euro" sunt cam o mie. Cam ca la Rixos Premium. Nu prea îmi permit așa că o să aleg premiul de consolare, Delphin Palace sau Sungate

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.10.17 19:36:37] »

@m liviu:

Anul acesta la Titanic Belek destule băuturi premium încă mai erau gratuite, aproape la fel de multe ca la Titanic Bodrum anul trecut.

La Royaluri şi anul acesta au fost incluse ceva băuturi de import, însă nici vorbă de whisky de 12 ani . Pentru a face economie, au cam început să pitească sticlele cu băuturi străine, ceea ce nu mi se pare nici normal şi nici corect faţă de turiştii care au plătit inclusiv pentru acele băuturi. Aceste metehne le-am regăsit şi la Delphin Palace Lara, dar şi la Royal Seginus Lara. Am prins manevra şi am solicitat insistent ceea ce doream să beau. Am fost servită, dar le tremura mâna pe sticlă de parcă mi-ar fi dat de pomană.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.10.17 20:04:48] »

@calincheita:

Comparăm mere cu pere şi nu este prima dată .

Fără avion, Regnum costă de două ori cât Deluxe în perioadele care mă interesează pe mine.

Este un hotel dintr-o altă clasă. Mereu a fost un hotel scump şi chiar cred că îşi merită banii.

Dai mai mult, primeşti mai mult.

Alegerea îţi aparţine

calincheita [07.10.17 20:09:01] »

@nicole33: Așa este și mi se pare firesc. Pentru un plus de eleganță și de rafinament merită să faci un asemenea efort financiar. Dar nu trebuie să faci un scop din asta și să încerci să fentezi plapuma.

M'Liviu [07.10.17 20:11:14] »

Regnum pe [***] 2018 septembrie are niste mega preturi... da au schimbat din servicii... daca in anii trecuti primeai bere la sticla la cutie ceva tarii de calitate gen j, b, jack, mojito la hoteluri mai slab cotate gen royal wings, ic santai sau silence de vreo 2 ani lucrurile s au cam schimbat... si nu doar la bauturi... tin minte ca acum 2 ani la royal wings primeai inghetata algida la discretie ambalata... acum nu...

M'Liviu [07.10.17 20:19:22] »

Se pare ca incep sa apara ofertele ptr 2018 Turcia pe la mai multe agentii. Nu sunt de neglijat... sincer 1250 euro delphin palace 10 sept 2 adulti si un copil individual...

calincheita [07.10.17 20:20:58] »

@m liviu: Ai văzut! La Deluxe e 1530 camera seaview din 9 iulie pentru 2 persoane, la fel ca anul trecut. Probabil o să fie cerere mai mare că anul trecut pe Turcia , parțial și pentru că a urcat prețul până la cer la hamsiile de pe litoralul romanesc

webmaster45 [07.10.17 20:34:26] »

@m liviu:

calincheita [07.10.17 20:37:42] »

Și aici, pe AFA, se poate cere o ofertă și din ce am înțeles sunt super profesioniști.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.10.17 20:41:51] »

@m liviu:

O greşeală este să te grăbeşti ca fata mare la măritat .

Este prea devreme pentru a găsi preţuri corecte la vreo agenţie din România.

Chiar dacă aş avea acum bani şi tot nu aş rezerva în această perioadă.

Mereu aştept să apară ofertele serioase de la toţi touroperatorii care lucrează pe Turcia şi abia apoi mă apuc de căutări serioase, iar de rezervat voi rezerva abia în ianuarie. Mai devreme de decembrie este pierdere de vreme şi uneori şi de bani.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.10.17 20:43:12] »

@calincheita: 100%! Garantez pt Cristi de la agentia Afa Travel! Tine legatura cu turistul pe tot parcursul sejurului, in plus este un consilier de exceptie! Asta face diferenta! De multe ori, intr-o agentie se poate intampla sa nu stie, sau cu buna stiinta sa-ti vanda un sejur in Marmaris si hotelul sa fie in Turunç, asta asa ca un exemplu!

calincheita [07.10.17 20:44:59] »

@nicole33: ai dreptate. Anul trecut am rezervat în Decembrie deoarece oferta expira in 31.12 și am avut surpriza că în ianuarie era mai ieftin cu vreo 30 euro.

M'Liviu [07.10.17 23:01:37] »

@nicole33: nu am zis ca si voi cumpara. Si anul trecut au aparut oferte din timp. Dar am asteptat pana am prins pe langa reducerea de early booking care a fost mare si reducerea de 50% a taxei de aeroport... asa ca o parte din grupul nostru a beneficiat de reducere la taxe. Eu unul nu merg cu avionul. In caz ca pachetele cu charter sunt piperate mai am si varianta luat bilet hotel si avion separat cu escala la istanbul. Se iese mult mai ieftin. Sau varianta sa mergem toti cu masinile...

M'Liviu [07.10.17 23:12:16] »

@calincheita: da am vazut pe un site 1590... dar fara avion ca iau in calcul si aceasta varianta 930... un pret bun. Delphin din lara fara avion iese 1250... e bine ca au venit oferte. Avem timp de gandire. Si de negociere. Eu in 2 saptamani merg la Istanbul si voi cauta o agentie locala sa fac o comparatie la preturi ptr litoral 2018... dau de veste dc sunt diferente majore. Numai bine

calincheita, fra, M'Liviu, maria55, marius-ct, nrs
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin DeLuxe Resort [Okurcalar]: