Descoperă Berlinul

Avatar giovanic
înscris/ă în 11.08.13
AUG-2017
+ COPII: 2 -- varsta: 14, 17

Berlin – o zi și jumătate pentru a-l descoperi

Urmare de aici

Așadar, am avut o zi și jumătate pentru a vizita Berlinul. Am aterizat la prânz, am luat un taxi de la aeroport până la hotelul din zona Checkpoint Charlie, Adina Apartament Hotel Checkpoint Charlie (aici câteva impresii despre hotel, ca să nu rămân dator administratorului de site!); am plătit la taxi cam 38 de euro. Am găsit în zonă ceva să mâncăm și apoi - în oraș.

Dat fiind timpul scurt, m-am organizat puțin din vreme. Mi-au fost utile informațiile de pe acest site și cele de pe site-ul ***; drept urmare am făcut un rezumat a ceea ce urma să vedem, conform timpului pe care îl aveam (rezumat pe care îl găsiți aici, dacă administratorul îl consideră util; să se știe că nu am păstrat sursa informației și deci nu am mai specificat de unde sau de la cine am informațiile – cu scuzele de rigoare pentru aceasta).

Astfel, în acea după amiază am fost în Alexanderplatz, am adimrat turnul TV, numit Fernsehturm, am ajuns pe jos la Catedrala din Berlin - Berliner Dom, foarte aproape și gata; ne-a ajuns oboseala și ne-am întors la hotel. Ne-a prins și o ploaie zdravănă la întoarcere. Ne-am odihnit și am ieșit în zona Checkpoint Charlie. Aici ne-am plimbat și am mancat.

A doua zi, sâmbătă, de dimineață de la 08.30, am plecat pe jos la Brandenburger Tor, Poarta Brandenburg, Reichstag - Sediul Parlamentului German. În drumul nostru, înaine de ajunge la Poartă am trecut prin Memorialul Holocaustului. Din zona aceasta, unde am zăbovit destul, am luat un autobus până în zona Alexanderplatz și de acolo am luat trenul de suprafață, sau metroul cum o fi numit, și am mers la Galeria East Side, unde este de fapt o rămășiță a Zidului Berlinului, lungă de 1,3 km, pe care au fost realizate din 101 picturi. În stația de tren de aici, unde sunt multe magazine și restaurante, am mâncat la un restaurant unde am plătit aprozimativ 7 euro pentru o farfurie mare cu tot ce vrei și cât vrei să pui pe aceasta. Apoi ne-am întors în zona Alexanderplatz, în insula muzeelor, ne-am așezat la un rând unde am așteptat cred cam vreo oră și am intrat în Muzeul Pergamon.

Apoi iarăși oboseala. Pauză la hotel, iar pe seară am mers în Potsdamer Platz.

Așa a decurs vizitarea Berlinului pentru noi. Despre toate aceste obiective, cu programul de vizitare, cu descrierea istorică și arhitecturală, găsiți pe cele două surse amintite mai sus, ca și pe altele asemănătoare.

Berlinul este un oraș minunat, merită văzut și revăzut, lume multă, dar nu exagerat, ca în Barcelona sau Roma. Toate obiectivele sunt impresionante. Îmi amintesc cu plăcere Turnul, Poarta, Potsdamer Platz, cu toate din jurul ei (ne-am odihnit puțin în ineriorul de la Sony Center), rămășița din zid și toate celelalte.

Impresii încărcate de giovanic in 18.09.2017 15:49:56

Validat / Publicat: 18.09.17 17:52:02

• A fost prima sa vizită/vacanţă în GERMANIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (giovanic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1350 PMA (din 2 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de giovanic? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

- giovanic
[18.09.17 16:24:55]

Buna ziua.

Asadar am incarcat mai multe materiale.

Pentru a fi mai usor inteles am procedat astfel:

- am pus textul principal cu impresiile despre croaziera

- de acolo ar trebui sa se faca trimitere la textele pentru cele 4 locatii pe uscat:

1. Helsinki, Helsinki, pentru o jumătate de zi

2. Sanct Petersburg, Sanct Petersburg – o excursie de aproape o zi organizată de MSC

3. Talin, Tallin – a treia oprire la uscat din croaziera cu MSC

4. Copenhaga, Copenhaga, un oraș minunat, atât cât am reușit să-l descoperim noi.

APOI, din fiecare din aceste texte se poate face trimitere la alte texte pe care le-am incarcat, numite simplu "De vazut in... ", daca si pe acestea din urma le gasiti interesante.

Altfel, textul meu, opiniile mele, se gasesc doar in materialul principal de pe croaziere si in cele 4 de mai sus.

In plus, am adaugat impresiile mele despre Berlin "Berlin – o zi și jumătate pentru a-l descoperi" ca si trimiterea de aici la materialul care m-a ajutat - la fel daca il gasiti util sa-l incarcati.

Tot asa am adaugat si cateva impresii despre hotelul unde ne-am cazat in Berlin: Adina Apartament Hotel Checkpoint Charlie.

Dupa ce le veti aranja pe toate, daca sunt neclaritati, va stau la dispozitie.

Pozele, mai tarziu, dupa ce aranjam textele.

Cu multumiri,

G

[18.09.17 18:59:04]

@giovanic: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

- Yersinia pestis
[19.09.17 13:58:19]

Run, Forrest, run! Am acordat primul vot, să fie cu noroc!!! :D

- giovanic
[19.09.17 16:10:21]

@Yersinia pestis: Multumesc mult.