Descopera Tallinn

Avatar giovanic
înscris/ă în 11.08.13
AUG-2017
+ COPII: 2 -- varsta: 14, 17

Tallin – a treia oprire la uscat din croaziera cu MSC

Urmare de aici

Ca și pentru celelalte trei orașe unde știam că vom debarca, m-am pregătit din timp, adunând informații de peste tot, pe care le puteți găsi aici (să se știe că nu am păstrat sursa informației și deci nu am mai specificat de unde sau de la cine am citat informațiile – cu scuzele de rigoare pentru aceasta).

După ce am coborât la uscat, am luat un taxi care, nu pentru prea mulți euro, ne-a lăsat la Porțile Viru. De aici am luat-o pe jos, având atât hărți cât și materialul pregătit despre care am spus mai sus, și am plecat prin oraș. Nu mai țin minte ordinea obiectivelor. Nici nu cred că ar fi prea importantă aici. Am mers pe jos dintr-un loc în altul până am văzut cam tot ceea ce se putea vedea, conform descrierilor din informațiile pregătite. Și am mers apoi, pe jos în altă parte a orașului, de unde, pe jos și foarte ușor, am ajuns la navă.

Vreau să spun că a fost atât de frig în acea zi, acolo, în Tallin, încât eu (recunosc, sunt destul de friguros) am avut fes pe cap și pulovăr destul de gros pe sub geaca de toamnă. Pe la 10.00 dimineața era așa de frig că nu știam unde să ne adăpostim să ne mai încălzim puțin.

Despre oraș, pot spune că a făcut tuturor o impresie grozav de bună. Mai ales că, trebuie să recunosc, nu ne așteptam la prea mult de la această vizită pe uscat. Zona veche, pe care am vizita-o noi, un oraș frumos, curat, cu obiectivele turistice care te atrăgeau, cu străduțe înguste și curate, cu magazine primitoare. Lume multă, într-adevăr, dar fără să creeze disconfort acest fapt (era cel puțin încă o navă de croazieră acostată în port în acea zi). Ne-am plimbat de colo-colo printre ziduri și cetăți vechi, printre biserici și alte obiective interesante, (din nou spun – le găsiți în materialul separat) care fără a fi ceva spectaculos, erau plăcute pentru turistul dornic să viziteze ceva nou. În general a fost o zi minunată, într-un oraș minunat. Am rămas cu acel gust plăcut al unui oraș distins, cochet, primitor. Cu siguranță merită văzut și / sau revăzut.

Impresii încărcate de giovanic in 18.09.2017 15:20:18

Validat / Publicat: 18.09.17 17:57:00

• A fost prima sa vizită/vacanţă în ȚĂRILE BALTICE

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (giovanic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  900 PMA (din 1 voturi) nota2