ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
APR-2010
2 AD. + 2 COPII

Detaliile fac diferenta!

Desi nu este situata in zona „buna” a Curtii de Arges, in sensul ca in zona casele nu sunt, prea frumoase, odata ce ii pasesti pragul te vei simti intr-o oaza de liniste si frumos!

Avand o curte potrivita pentru a incinge o petrecere in jurul gratarului (frumos amenajat si dotat cu toate cele, inclusiv cu chiuveta), dar si pentru joaca celor mici care vor admira mica fantanica arteziana pazita de un pitic sau nu se vor mai putea dezlipi de balansoar, te va convinge ca ai nimerit cum nu se poate mai bine.

In interior, totul este amenajat cu bun gust, intim si cochet, fotolii din piele peste care „odihnesc” pernite mai mari sau mai mici te invita la o zona de relaxare in fata unui TV-LCD imens pe perete, ca mai apoi sa patrunzi in spatiul de luat masa, un amestec de vechi si nou in acelasi timp, decorat cu panze, tablouri, obiecte din ceramica, imortele, ici colo un opait, o pipa, sau chiar o masina de cusut veche „pusa pe treaba” te faceau sa patrunzi intr-o atmosfera placuta si calma. Chiar si pe holul de la etaj erau plante, iar la ferestre aranjamente cu scoici, lumanari parfumate, vaze.

Pensiunea are 6 camere destinate oaspetilor (3 duble, 2 triple si un apartament), dispuse atat la parter, cat si la etaj, cu vedere spre curte (unde recomand) sau spre strada.

Camera tripla in care am stat a fost destul de spatioasa, decorata cu gust, patul matrimonial fiind generos de mare, iar baia modern utilata.

Inca de cand am sunat sa fac rezervarea, proprietara mi s-a parut foarte amabila, iar cand am ajuns aici am descoperit niste oameni calzi si prietenosi, care nu mi-au lasat nici-un moment alta senzatie decat aceea ca suntem in concediu impreuna cu niste prieteni.

Desi era rece in pensiune atunci cand am ajuns, deoarece nu incepuse din plin sezonul turistic, imediat s-a dat drumul la centrala, in nici-o ora caloriferele incalzeau bine...

Cand am vrut sa facem un gratar, proprietarul a adus imediat lemne de foc si s-a oferit sa ne ajute, tot ceea ce am solicitat nu a deranjat si au fost cu inima deschisa.

Micul dejun (inclus in pretul de 120 ron/camera tripla), a fost compus din racituri, ceai, cafea si lapte la discretie si ceea ce a fost mai minunat, era dulceata de caise facuta chiar de proprietara din caisul din curte, caci, am uitat sa va spun, in curtea pavata cu pietricele erau cativa ciresi si caisi in floare cand am ajuns noi.

Accesul la bucatarie si implicit frigider a fost nestingherit si a fost unul din principalele motive pentru care am ales aceasta pensiune, deoarece se preteaza foarte bine si pentru familiile cu copii mici, aveau inclusiv scaunel de luat masa pentru bebelusi!

In acelasi timp, ne-au indrumat cu multa amabilitate spre locurile pe care urma sa le vizitam in Curtea de Arges, povestindu-ne chiar despre ele cu multe amanunte.

Am plecat stiind ca vom reveni, in formatiune chiar mai numeroasa si cu certitudinea ca ne vom simti la fel ca acasa!

Detalii vizavi de structura pensiunii gasiti aici:click aici

Trimis de magdalena in 19.04.10 11:48:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CURTEA DE ARGEŞ.

VIZUALIZĂRI: 1981 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hanul lui Simion - patul dublu este suficient de mare cat sa incapa doi adulti si un copil

david
[19.04.10 13:27:48]

Cand spui racituri te referi la salamuri, sunci, pastrame etc sa inteleg? De remarcat scaunelul pentru bebeu.

Un prim vot pentru excelenta prezentare.

magdalenaAUTOR REVIEW
[19.04.10 13:32:38]

Multumesc! Da, salam, cascava, sunca. Si unt! Am incarcat si foto la review, astept sa fie validate.

david, domidoc, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂHanul lui Simion: