ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2017
ÎNSCRIS: 22.04.12

ROMÂNIA - CAMPIOANA EUROPEANA la tenis de masa feminin pe echipe!

Ce performanta! ROMANIA _ CAMPIOANA EUROPEANA la tenis de masa feminin pe echipe!

Ce daruire! Cata munca! Cata lupta! Admirabil!

La Campionatele Europene de Ping Pong Feminin pe Echipe ROMANIA A Fost Acolo in Luxemburg si se va intoarce CAMPIOANA!

Am invins in grupe o echipa puternica, Olanda cu 3-0, apoi Cehia cu 3-1, echipa gazda Luxemburg tot cu 3-1, in sferturi Portugalia 3-0, in semifinale dupa un meci de daruire totala Rusia cu 3-0 si in finala cu 3-2 foarte puternica echipa a Germaniei, in care joaca 3 chinezoaice naturalizate, intre care nr 1 european.

Echipa noastra: cu jucatoarele de baza Eliza SAMARA, Daniela DODEAN-MONTEIRO, Bernadette SZOCS, si completata cu Irina CIOBANU si Adina DIACONU este CAMPIOANA EUROPEANA!

Antrenor: Viorel FILIMON

RESPECT! BRAVO! CAMPIOANELE!

ROMANIA! ROMANIA! ROMANIA! OLE! OLE! OLE!

????????????????????????

Trimis de Dan&Ema in 17.09.17 18:53:33
Validat / Publicat: 17.09.17 20:40:32

VIZUALIZĂRI: 823 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 2017 - Romania - campioana europeana la tenis de masa feminin pe echipe.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

adrianaglogo
[17.09.17 21:13:49]

@Dan&Ema: Jos palaria, respect pt Romania!

irinad
[17.09.17 21:19:35]

@Dan&Ema: De când a început finala, de la orele 15,00, soţul meu a stat nemişcat la meci, spre final fiind dramatic, începuse să se agite şi să ţipe. M-a cuprins şi pe mine microbul, deşi, recunosc, tenisul de masă nu e preferatul meu. Dar, în faţa unei asemenea performanţe, jos pălăria!

[17.09.17 21:22:53]

@adrianaglogo:

Bine completat! Triumf realizat cu antrenor roman si sportive nascute in Romania, ceea ce il face cu atat mai pretios, caci alte echipe au adoptat strategii "fara granite".

Iar intre invinsele jucatoarelor noastre, privind si la meciurile individuale in sine, s-au numarat nume valoroase ale momentului care activeaza in Europa, chiar daca unele sunt nascute pe alte continente.

Mie mi se pare ca in sport in general s-a permis prea mult amestecarea natiilor, poate sunt putin de moda veche, dar eu nu vad cum niste chinezoaice pot simti nemteste, amalgam ce se petrece in tot mai multe sporturi, daca nu in toate. Mie mi se pare ca se pierde astfel identitatea unei echipe naionale daca se permit aceste naturalizari.

ROMANIA a castigat romaneste! BRAVO!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[17.09.17 21:26:20]

@irinad:

Si eu am fost admonestat de Ema ca am speriat batranele care stau jos in fata blocului, cu tipetele mele de bucurie!

Noroc ca nu sunt prea dese - pentru ele! Pacat pentru Romania ca nu sunt mai dese!

Dramatismul prin care trece o finala, faca gustul victoriei si mai dulce.

Mi-a placut mult meciul! Ping pongul nu e asa familiar la noi, e drept, dar iata ca ne mentinem in top de vreo 20 de ani incoace.

Iar acum in topul topului!

BRAVO ROMANIA!

Multumesc de ecou!

Alina53
[17.09.17 22:07:07]

@Dan&Ema: BRAVO fetelor noastre! Cum spunea și crainicul, am învins în primul rând China și apoi Germania! Parcă îți crește inima în piept când vezi că se mai întâmplă și lucruri bune...

Mihai18
[17.09.17 22:44:57]

Scriu direct, fără ciornă, scriu spontan și din suflet.

Bravo fetelor, bravo Romînia, bravo Dane pentru inspirația de a aborda un astfel de subiect. Simt că-mi crește inima. Prin aceste fete, România a arătat Europei că noi avem un nume în sport, așa cum era altădată în fotbal.

Acestea sunt sportive amatoare, care fac sport din plăcere și nu pentru bani, ca fotbaliștii. Dumitru Dragomir a avut dreptate când a afirmat așa ”Tineți minte, fotbalul romînesc, treptat dispare, din lipsă de bani” În prima mea tinerețe am făcut sport de perfornanță și nu am făcut umbră pământului degeba, @Puiutea cunoaște. Eu înțeleg bine campioanele, după poziția de fost sportiv.

Ai dreptate, sunt țări care prin naturalizrare, includ în echipa națională sportivi din alte țări. Îmi amintesc de Franța în 1990 cu o echipă din care 5 din 11 jucători erau afrofrancezi, unul din aceștia fiind Jinedine Jidan. La patinaj artistic, proba individuală femei a fost câștigată de Sonya Bonaly, originară din Africa. În Germania, o patinatoare de excepție, (Sevcenco), medaliiată sub pavilion ucranian, a plecat în Germania, a obținut repede cetățenia aceli tări și cu un partener (după fiozionomie nu era nici el neamț) au obțint repede cetățnia germană și au adus medalii acestui stat.

Cu mult respect mă înclin în fata acestor fete.

Mi-ai creat o seară frumosă, mltumesc

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
printesa82
[17.09.17 23:16:02]

@Dan&Ema: Bravooo România!!!

Dana2008
[18.09.17 06:45:53]

Bravo fetelor! Suntem mândri de performanța realizată!

Zoazore
[18.09.17 13:04:55]

@Dan&Ema: Tocmai ca nu-i asa de mediatizat, performanta lor e mai valoroasa! Sa-nvingi China la ping-pong e ca si cand ai invinge SUA la baschet. Chiar daca, China e doar o jucatoare germana!

Bravo fetelor!

[18.09.17 20:31:03]

@Alina53:

Cam rare lucrurile astea bune. Asta are si un avantaj: atunci cand obtii o performanta de asemenea proportii, nu trece neobservata. Daca ar ploua cu tutluri mondiale, olimpice, europene pentru sportivii nostri, cum se intampla candva, parca nu aveau aceeasi apreciere titlurile, pareau oarecum la indemana pentru Romania si sportivii romani.

Referitor la remarca de a fi batut intai China si apoi Germania, eu sunt rezervat. China este o forta in acest sport, o dovada este ca cea mai buna chinezoaica europeana este abia a 9-a in lume!

Dar sa bati adversare asa bine cotate, ca sa nu stirbesc din prestigi titlului cucerit, este o surpriza atat de frumiasa si s-a putut realiza nu numai cu munca si valoare dar si cu daruire exemplara. Si daca mai pui ca asemenea meciuri pot fi intoarse in defavoarea ta cu numai doua mingi decisive pierdute, este de laudat si faptul ca ale noastre au fost mereu un pas in fata adversarelor si nu s-au lasat desi presiunea revenirii / egalarii / rasturnarii situatiei a planat permanent!

Bravo Romania! ????????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[18.09.17 20:40:54]

@Mihai18:

Se simte ca scrii din suflet! Si eu am insirat repede cele cateva randuri spontan in timp ce campioanele nici nu apucasera sa digere bucuria. Marea bucurie!

Si pentru ca m--am grabit, am avut in textul initial doua omisiuni importante care m-au obligat la completari.

Trairea si aprecierea acestui meci si acestui titlul prin prisma unui sportiv, cum esti, este cu siguranta si mai speciala pentru ca stii sa apreciezi mai bine cata sudoare, cate sacrificii, stau in pregatirea ce duce spre un asemenea titlu.

Iar astazi sportul este in plus o industrie care nu se mai rezuma doar la aducerea la startul competitiei a unit talente.

Despre Franta in fotbal si patinaj si alte exemple, no comment din partea mea.

Si asta este o strategie de federatie. Nu este dupa mentalitatea mea. Este insa strategie. Si asta in sportul romanesc se intalneste tot mai rar. Ceea ce face efortul sportivilor si mai mare comparativ cu alti sportivi de valoare egala din alte tari care beneficiaza de mai mult suport de la echipa tehnica si medicala, la baze de antrenament si de selectie etc.

ROMANIA! ????????

[18.09.17 20:45:37]

@printesa82, Dana2008, Zoazore:

Hai RO-MA-NI-A!

Multumesc de ecou si de sustinere! ????

O bere pentru toti romanii - a spus Daniela Dodean intr-un interviu la cald dupa meciul decisiv si nebun!

????????????????????????????????????????????????

Se poate aduaga si tort si sampanie si ce mai vreti!

????????

Eu "mancasem" atata bucurie ( e drept udata cu o bere ) in timpul meciului ca nu imi mai trebuia nimic. Ma hraneam cu aceasta bucurie , bucuria de a fi roman si de a vedea Romania campioana!

????

[19.09.17 15:09:21]

@Dan&Ema: In timp ce tu postai acest articol eu eram la Sibiu la un concurs de dans sportive, sport care se confrunya cu aceleasi probleme, dansatorii pleaca dintr-o tara in alta pentru o viata mai buna aducand pentru tara respective multe victorii. In special Germania atrage multi dansatori din Moldova, Rusia, Romania.

Este un sport foarte scump pe care indiferent de ce valoare ai avea daca nu ai bani nu faci nimic si cunosc o multime de dansatori care danseaza pentru hotare pentru a se afirma intr-un sport care le place, nu poti sa faci asta doar pentru bani. Din pacate la noi sportul nu este sustinut la valoarea sportivilor din Romania. Din pacate Romania este pepiniera pentru altii.

Si atunci cand obtinem astfel de succese ar trebui sa ne laudam cu adevarat si sa-i sustinem cat de mult se poate, dar stirile de scandal sunt mai importante la noi.

Astfel incat, macar prin cei care ti-au dat votul aici, acestui articol vreau sa ma numar si eu ca o lauda adusa echipei.

Felicitari Dan, hai Romania, votat cu cel mai mare drag (vezi ca e prima data cand spun asta .

[19.09.17 19:42:14]

@mishu:

Multumesc pentru "cel mai mare drag". Multumesc pentru intregul mesaj. Apreciez.

Germania are strategie. Ca se bazeaza si pe pepiniere externe, tot strategie este. Are si putere economica si isi permite sa urmareasca atatea pepiniere si sa culeaga. Eu cunosc povestea reala despre strategia Germaniei pentru a redeveni campioana mondial la fotbal (m). Este impresionanta.

Noi suntem, cum spui tu, o pepiniera. Sportivii romani care pleaca din tara o fac pentru a isi implini aspiratiile, pentru conditii mai bune, pentru sanse mai mari la performante, pentru bani. Sunt de inteles. Ca si in alte meserii de altfel.

Asa ca sa revenim: performanta echipei feminine de ping pong este absolut remarcabila. Bravo! Bravo! Bravo!

????????????????

Atunci

diana2015
[23.09.17 21:12:29]

@Dan&Ema: Nu scriu decât atât FELICITĂRI echipei

[24.09.17 18:07:34]

@diana2015:

La o saptamana de la acest succes de exceptie deja nu se mai pomeneste aceasta reusita. In schimb aflam la sport despre meciuri din liga 2 de fotbal care mai sunt transmise si in direct sau se aloca spatii largi in media unor intalniri interne fara interes.

Aceasta performanta merita ceva lauda si reportaje post performanta. Macar sa fie recompensate si sa li se acorde titluri de recunoastere la sfarsit de an impreuna cu alti sportivi de top care merita.

diana2015
[26.09.17 22:04:47]

@Dan&Ema: din păcate așa estefotbal, fotbal și iar fotbal...

Noi avem si alte performanțe, spre exemplu Horia Tecău nr. 1 în clasamentul mondial ATP. A fost atunci, o singură zi de aprecieri, după ce a câștigat finala de dublu de la US Open apoi... iar fotbal. Măcar dacă am avea oareșce realizări la acest sport supra numit "rege". Deh... asta-i lumea în care trăim.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[26.09.17 23:49:39]

@diana2015: Daca promovarea / mediatizarea ar fi proportionala cu performanta atunci fotbal nu am avea nici macar 1 zi pe an. Din pacate aceasta nu e direct proportionala cu valoarea pentru ca sportul a ajuns o industrie, un mega business, iar anumite discipline au bani si atentie infinit superioara performantelor realizare.

Dar parca seamana cu viata de zi cu zi...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

adrianaglogo, Alina53, Dan&Ema, diana2015, irinad, Mihai18, mishu, printesa82, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂ (Alte) Subiecte off-topic: