ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 28.03.10
APR-2010

Mehana Ciflika - Un restaurant super!

Mehana Ciflika (ЧИФЛИКА) este un restaurant din centrul orasului Ruse, pe care-l puteti gasi la aceasta adresa: Ulica Otec Paisij 2 (Улица Отец Паисий 2).

Este un restaurant traditional, foarte mare, amenajat in lemn, unde personalul este, evident, imbracat traditional.

Obisnuim sa mergem la Ruse cel putin o data pe luna, pentru cumparaturi, si aproape de fiecare data poposim aici, pentru ca mancarea este extraordinara, chelnerii stiu romaneste, deci te poti intelege cu usurinta.

Nu trebuie sa iti faci griji nici in privinta meniului deoarece au meniul in romaneste, deci poti alege cu usurinta dintre nenumaratele feluri de mancare.

Ieri am vrut sa comand neaparat frigaruie pe sabie. Dureaza cam 45 de minute pina o prepara, dar merita asteptarea cu prisosinta.

Cel mai interesant lucru mi s-a parut flambarea, cum se vede si in poze :)

Alegerea a fost excelenta, precum si platoul cu carne si legume, cu o denumire pe care nu mi-o amintesc deoarece a fost alegerea baietilor.

Garnitura insa, cartofii prajiti, nu s-au ridicat din pacate la standardele mele :D :))), dar au fost buni la gust.

Piureul in schimb, delicios!

Nu ratati insa, nici painea de casa cu brinza care este dementiala. Tot timpul calda, atunci scoasa din cuptor!

Pretul este ok, cel putin asa mi s-a parut:

Frigaruia -18 leva, 1200g de carne... pentru 3 persoane super ok, painicile-1.2leva, dar sunt foarte mari, garniturile de cartofi, prajiti sau piure, intre 2 si maxim 3 leva

Noi am fost 6 persoane si s-au mai consumat: supa, 2 salate, limonada, 4 cafele, 4 beri, 2 cola, 5 painici, garniturile de cartofi, pe linga frigaruie si acel platou cu carne de miel, pui, porc si legume si ne-a costat 156 leva. Merita!

In concluzie... nu ratati mehana Ciflika!

Daca aveti intrebari, va raspund cu drag!

Si nu uitati de Zagorka... cea mai buna bere zic eu, si ieftina!

Trimis de alba.ca.zapada in 19.04.10 09:19:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 21035 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alba.ca.zapada); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.04.10 10:01:44]

Am redenumit sectiunea in "Restaurante, baruri, terase - Ruse" - asadar aici vom gazdui si eventualele review-uri viitoare pe aceasta tema.

magdalena
[19.04.10 10:49:07]

Il voi retine pentru a manca atunci cand voi merge in Ruse!!

Dragoș_MD
[19.04.10 11:14:50]

@ webmaster77 > mai e un review despre restaurantul hotelului Ana Palace, pe care WM l-a pus la "Descopera Ruse". poate ar trebui mai bine mutat tot aici?

[19.04.10 11:25:28]

corect, l-am mutat.

biancuta
[19.04.10 13:35:56]

Hotarat lucru, un restaurant ce merita retinut. Un vot si de la mine!

alba.ca.zapadaAUTOR REVIEW
[19.04.10 13:45:30]

de acum o sa fiu mai atenta la detalii si voi face mai multe poze ca sa le atasez

DanCld
[18.07.10 18:19:59]

Am fost azi acolo; mancare buna, servire buna... insa ar trebui mentionat faptul ca toaleta este pe tip turcesc

alba.ca.zapadaAUTOR REVIEW
[23.07.10 12:31:25]

da, asa este; un mare dezavantaj.Un alt dezavantaj ar fi k nu are terasa, iar vara nu este tocmai ok inauntru, fiind destul de cald.

Plusurilata cu card.

marius TR
[02.08.10 17:18:16]

am fost acum 2 zile aici la mexana ciflika... deci super, daca treceti prin Ruse si nu opriti sa mancati la acest restaurant cu specific bulgaresc veti regreta toata viata .

In orice caz m-a fascinat frigaruia la sabie care ospatarul a infipto in tavan urmand a fi apoi flambata... supeeeer... apropo frigaruia a fost din carne de magar "ups" asta e a fost bun; )

P.S. Toaleta nu este de tip turcesc

Adrian Enriht
[09.10.11 12:10:23]

Am fost ieri la acest restaurant ca urmare a feedback-ului citit pe acest site. Am ramas putin dezamagit de mancare si de loc pentru ca ma asteptam la ceva special. Fiind lacto-vegetarian credeam ca am sa gasesc si ghiveci cu legume sau mai multe mancaruri cu legume dar nu aveau asa ceva. Deci este un restaurant de carnivori. Am cerut sa scoata carnea dintr-un fel de mancare si ne-am trezit ca ne-a adus un castron plin de branza bagata la cuptor, destul de gretoasa, fara legume. Painea era mai mult cozonac si nu exista altfel de paine. Sincer in comparatie cu alte restaurante din Bulgaria, Ciflika este destul de slab si reclama facuta de toate persoanele trecute pe acolo cred ca se rezuma doar la ciolane si alte carnuri. Chelnerul a fost destul de scarbos cand a auzit ca nu mancam carne, vorbea in romana dar nu prea intelegea oricum tot ce ii ceream. Nu recomand acest restaurant vegetarienilor.

[09.10.11 19:45:29]

@Adrian Enriht, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei unitati. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos).

PS - oricum, e greu să obţii, ca vegetarian, ceea ce doreşti, de la o unitate care nu are acest specific.

Adrian Enriht, alba.ca.zapada, biancuta, domidoc, magdalena, marius TR
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Ruse?: