ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2017
SEP-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 ani+3 ani

încărcat de pe telefon!

Un concediu reusit!

Iata ca a venit si ziua mult asteptata, aceea a plecari la mare in Albena, la hotelul Magnolia Garden.

In dimineata plecarii, am inceput lupta cu bagajele, am facut vreo 3 drumuri din casa pana la masina, doar sa duc tot bagajul. Cu chiu cu vai, am reusit sa le asez  in asa fel, incat sa incapa toate in portbagaj. Negocieri crancene cu ai mei copii, in privinta jucariilor ce urmau sa le luam la noi. In afara de jucariile pentru nisip, care ocupau un sfert din portbagaj, am mai carat dupa noi (zic ca le-am carat pentru ca nu le-am folosi niciodata, cat am stat acolo) rolele si o trotineta.

Drumul:

Cu temele facute,   cu privire la drum, traseu, taxe, etc (m-am informat dupa AFA, bineinteles), am plecat pe traseul Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Varna. 13 lei taxa de pod. In vama a fost destul de aglomerat, dar s-a mers repede.

Dupa vama, am oprit la sensul giratoriu de la intrarea in Ruse, sa iau vigneta, pentru 7 zile stiind dupa afa ca, costa 15 leva,   8 euro, sau 45 lei. La prima ghereta... surpriza: vigneta 9 euro. Il intreb pe domnul respectiv: de cand s-a scumpit? Raspuns: asa a fost mereu la mine! Bun, hai sa intreb si la ghereta vecina... acolo 8 euro, sau 15 leva. Am mentionat chestia asta, pentru ca nu-mi place sa fiu "ars" cum se zice. Nu se pune problema, ca plateam un euro in plus, dar mai bine il dau eu bacsis, decat sa si-l ia vanzatorul singur.

Am luam vigneta, si am plecat spre Varna. Drumul bunicel, dar cam aglomerat. Dupa un popas in Varna, am plecat spre Albena, unde am ajuns in jurul orei 10.

La intrarea in statiune, am trecut de bariera de unde obtii tichetul pentru parcare, am ridicat tichetul, si am tras putin pe dreapta, sa caut pe google maps locatia exacta a hotelului. Aveam harta descarcata de acasa, asa ca am cautat  offline. Telefonul ma anunta ca sunt retele wifi disponibile, si vad Albena Free Hot Spot, ii dau conectare, si... boom! I Merge netu'! Am ramas uimit, deoarece anul trecut tin minte ca  imi dadusera cei de la receptia hotelului un user si o parola pentru internet. Anul asta am avut net free in orice colt al Albenei m-am aflat.

Ajuns la hotel, am intrat la receptie sa vedem cum sta treaba. Aici mentionez ca am intrat la receptia hotelului Magnolia Lux, de unde ni s-a spus ca receptia pentru Magnolia Garden este in alta parte, undeva in lateral dreapta fata de Magnolia Lux.

Ne-am indreptat spre Garden, aici am intalnit un receptioner amabil, care vorbea bine engleza, si care ne-a spus sa revenim in jurul orei 12.30-13, atunci urmand sa primim camera.

Asa ca am plecat spre plaja, pe drumul de langa hotelul Orhideea, si am ajuns la vestitele scari rulante, care sunt dupa parerea mea extrem de utile. Programul de functionare al scarilor este urmatorul: 7.30-11.30 coboara, iar de la 11.30 la 23 urca.

Camera:

La ora 13 ne-am intors la hotel, am gasit loc de parcare sub brazii de langa hotel, am primit camera si bratarile, receptionerul rugandu-ne sa nu mergem la restaurant sa servim pranzul, urmand ca in ziua plecarii sa ramanem si pentru masa de pranz, daca dorim. Ne-a spus ca putem merge la snack barul de la piscina,   unde puteam servi pizza si ce mai aveau acolo.

Camera am avut-o la etajul 2, cu vedere spre receptie. Aproximativ 18 mp suprafata, un pat dublu si unul single, dulapuri incapatoare. O masa (pe care se afla tv-ul) si un scaun. Tv-ul cu tub, un singur post romanesc protv international.

Aer conditionat functional, saltele ok pentru gusturile noastre. Balcon, unde era o masuta si doua scaune de plastic, plus un uscator de rufe.

Curatenia in camera, cam 7 din 10. Se schimbau prosoapele zilnic, dar lenjeria de pat n-au schimbat-o niciodata. Accesul in camera se face pe baza de cartela.

Restaurant:

Hotelul are un restaurant principal, unde servesc masa toti oaspetii cazati la Magnolia Lux, Standard, si vilele Magnolia. Programul de masa este cel obisnuit: 7.30-10 mic dejun, 12-14 pranz, 18-21 cina.

Barurile hotelului sunt in numar de 3, cel de langa receptia Magnolia Lux, cel de la restaurant, si cel de la piscina.

Bauturile locale bulgaresti, cocktail-uri la barul din restaurant, contracost, incepand cu 5 leva.

La barul de langa piscina se serveste intre 11-16 inghetata, pizza, sanwich-uri, fructe.

Mancarea:

Noi ne-am inceput sejurul de luni, cand hotelul nu era foarte aglomerat, dar de miercuri s-au cazat in hotel un grup numeros de sportivi.

Am facut mentiunea asta, pentru ca in primele zile, mancarea n-a fost foarte diversificata, ma refer la pranz si cina. Dar a fost suficienta si bine gatita. Odata cu sosirea sportivilor, masa mi s-a parut mult mai diversificata.

La micul dejun aveau omlete, oua fierte, ochiuri, mezeluri, legume, salate, cereale, cascaval, branza, dulceturi, clatite, etc...

La pranz doua feluri de supa, faceau pui la grill, porc, vita, peste, diverse garnituri, etc...

Seara gratar afara (preferatul meu), unde gateau peste, miel, pui, porc, plus mancarea din restaurant, unde au fost, printre altele midii, creveti, si alte fructe de mare.

Piscina:

Preferata copiilor! Hotelul are o piscina mare care ajunge pana la 1,70-1.80m, una pt copii 0,5m, si inca una mai mica, dar mai adanca 1.80-1.90m. Exista si doua tobogane pt copii, foarte apreciate de cei mici. apa din puscine era curata, si nu foarte rece. Sezlonguri suficiente, putea alege, la umbra brazilir, sau la soare.

Animatia:

Intre ora 16-18, la piscina aveau program animatorii, niste tineri bulgari foarte plini de viata, care incercau sa te antreneze la diverse jocuri si activitati. Aqua gym, polo, zumba, etc.

De la ora 20.30 mini disco pentru copii, la amfiteatrul hotelului Orhideea.

Incepand cu 21.30 spectacol interactiv, concursuri si disco pt adulti, tot la amfiteatru.

Plaja:

Plaja hotelului Magnolia se afla langa hotelul Borjana. Poti ajunge la plaja cu shuttle bus-ul pus la dispozitie de catre hotel, care are program intre orele 9-17. Drumul cu autobuzul dureaza vreo 4-5 minute, iar in locul unde te lasa autobuzul, se gaseste si beach barul. Aici poti consuma intre orele 11-17 bauturi alcoolice, sucuri, pizza, inghetata, fructe, etc.

In concluzie, noi am avut o experienta placuta la Magnolia. Am beneficiat de servicii corecte pentru pretul platit, ne-am simtit bine, ne-am distrat, am avut un concediu reusit.

Intr-adevar, nu e totul perfect, la masa au existat situatii cand a trebuit sa asteptam sa gasim loc, sa asteptam sa vina tacamurile de la spalat, dar una peste alta, totul a iesit bine.

Tin sa apreciez si promtitudinea de care a dat dovada managerul de la receptie. Noi am avut rezervate 5 nopti initial, dar fiindca vremea a fost buna, am vrut sa mai ramanem o noapte, am anuntat la receptie intentia noastra si ni s-a spus sa luam legatura cu managerul general. Acesta chiar s-a implicat, am ramas in aceeasi camera, si am platit per noapte acelasi pret pe care l-am platit si in momentul rezervarii.

Recomand acest hotel celor care nu sunt pretentiosi, si care stiu sa se bucure de concediu, fara a pune la suflet unele mici neajunsuri.

Toate cele bune!

Trimis de pancone in 17.09.17 13:37:43
Validat / Publicat: 17.09.17 20:37:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2517 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pancone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

Zoazore [17.09.17 22:32:35] »

@pancone: O surpriză foarte plăcută! Bine-ai revenit! Magnolia Garden e aceeași cu Magnolia Standard? La Standard am stat eu în 2009 și-a fost primul meu articol pe AFA! Mi-a rămas la suflet acest hotel și tare cred că vacanța viitoare va fi la Magnolia Standard!

Și surpriza continuă: ai scris un articol bun, frumos structurat și plin de informații.

Mai ai de spus despre parcare. La Magnolii cum e cu parcarea? 10 leva / zi? Sau 10 leva/ sejur? Unde-ai parcat? Mai scrie!

Vacanțe însorite!

mishu [18.09.17 08:51:35] »

@pancone: Felicitari pentru articol si descrieri, iar scara rulanta mi se pare cel mai util lucru. Bulgarii vad ca isi cunosc interesul. Albena este o statiune draga mie asa ca felicitari, votat cu placere.

webmasterX [18.09.17 09:02:19] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vilele Magnolia Garden (ex Vilele Est), ALBENA" (deja existentă pe sait)

pancone [18.09.17 10:04:41] »

@Zoazore: Multumesc frumos! Stiam eu ca am uitat sa scriu despre ceva! Doar bariera de acces in statiune, si am platit 10 leva/sejur. Am vazut bariere separate la Ralitse, si la Borjana.

@Mishu: Multumesc! Anul acesta m-au uimit cu scarile rulante si cu wifi-ul gratis in orice colt al statiunii. Dragoste eterna si din partea mea, pentru Albena, e ceva acolo, care te face sa revii . Multumesc pentru vot.

@webmasterX: eu am stat la Magnolia Standard, care este acelasi lucru cu Magnolia Garden, dar separat de vilele Magnolia.

webmasterX [18.09.17 10:10:06] »

@pancone:

Tx de precizări.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Magnolia Standard / Garden / Lux Hotel, ALBENA" (deja existentă pe sait)

Zoazore [18.09.17 10:20:38] »

@pancone: Lasa, ca nu-i grav! Albena e mereu surprinzatoare si mereu altfel! Uite, acum scarile, wi-fi... Bine ca te-ai molipsit si tu!

pancone [18.09.17 10:46:23] »

@Zoazore: E greu sa nu te molipsesti! Eu ma bucur ca s-au molipsit si copiii, si astept cu nerabdare sa vedem cum ne va surprinde anul viitor. Sper sa fie o surpriza placuta!

Zoazore [18.09.17 12:46:24] »

@pancone: Da un ban in plus si du-te la Ralitsa AquaPark. Daca n-ia, e bun si Vita Park! Ai intrare libera la AquaPark.

pancone [18.09.17 20:40:13] »

@Zoazore: Da, acolo ma gandeam sa merg anul viitor. Multumesc pentru sfat!

Dan&Ema [01.10.17 18:31:36] »

@pancone:

Bun articol Pancone! Ne-ai spus de de toate, sa tot mergi unde ai fost si tu. E drept ca noi pe la bulgari nu am prea stat, dar never say never!

Suntem rapidisti cumva? Vezi ca eu m-am dat deja de gol! Bara gol!

pancone [01.10.17 23:03:25] »

Multumesc, am scris cam ce mi-ar place mie sa aflu, despre o viitoare destinatie de concediu.

Nici noi nu eram fanii bulgarilor, pana n-am fost la fata locului sa ne convingem. Din punctul meu de vedere, sunt mult peste noi. Cel putin pe tipul nostru de client, adica familie cu copii mici.

Suntem peste tot acasa/Portile ni se deschid... daca stii ce zic

Dan&Ema, mishu, pancone, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂMagnolia Standard / Garden / Lux Hotel: