ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2017
DIN: Călăraşi
ÎNSCRIS: 12.09.15
SEP-2017

Villa das Rosas din Sintra, locul unde am visat să locuiesc

Vacanțele din acest an mi s-au terminat. Am trecut prin mai multe hoteluri aureolate cu constelații de diferite mărimi şi am fost peste tot mulțumit. Că a fost fler sau noroc nu contează, căci nu mă premiez singur. Totuşi dintre toate locurile pe unde am fost cazat, cel din Sintra mi-a rămas la inimă. Vacanța din Portugalia a fost programată cu cartierul general în micul şi pitorescul oraş din apropierea Lisabonei. Am ales Villa das Rosas din considerente financiare, dar şi pentru poziția ei în apropierea unei gări, Portella de Sintra. Nu venisem să lenevesc.

Să găseşti Villa das Rosas este simplu, un click pe Google maps indicându-ți aproape instantaneu poziția pe hartă, mai precis pe Rua Antonio Cuhna, nr. 2-4, în Sintra, căci numele este deocamdată unic în lumea hotelieră. În teren este la fel de facil. Expresia "cum intri în oraş pe dreapta" îşi găseşte aici utilizarea. După ce se termină autostrada de la Lisabona, treci de primul sens giratoriu şi continui pe un adevărat bulevard larg circa 100 de metri.

Un mic, dar vizibil, indicator de culoare galbenă te îndrumă către dreapta, pe o stradă cu sens unic, având o uşoară pantă. Este ca un "bun venit", pregătindu-te pentru drumurile sinuoase şi înclinate din zonă. Nu ai de condus decât până în locul unde strada Antonio Cuhna face o curbă la stânga şi vei vedea tot pe partea stângă poarta deschisă aşteptându-te. Locuri de parcare există, dar aşa cum zmeul trimitea buzduganul înainte ca să-i vestească venirea, este sănătos să anunțați din timp sosirea pe patru roți.

Villa das Rosas reprezintă de fapt un ansamblu eterogen de camere şi apartamente de diferite mărimi, stele, etc, amplasate într-o vilă elegantă şi într-o clădire anexă, mai mică, dar cu un aer romantic. În aceasta, a doua, noi am ales camera Moon, simplă şi primitoare. În mijlocul ei se lăfăia un pat pufos şi primitor, înfăşat cum se cuvine. Înălțimea lui era cam mare, însă te trezeai sigur în caz că-i depăşeai în somn marginea. Sub pat patru sertare mari, iar alături un dulap cu alte zeci de sertare, permiteau să-ți ordonezi toate lucrurile mai ceva ca în armată. În loc de şifonier am găsit zidite în perete două spații pentru agățat fracul sau rochia lungă cu coadă. Tavanul era înclinat şi prevăzut cu o fereastră amplă, dublată cu oblon mobil.

Aveam televizor cu programe naționale şi locale, doar că nu prezentau interes pentru mine, deoarece seara cădeam în letargie obosit. Internetul curgea cu nădejde la orice oră, atât în camera, cât şi la piscină sau în parcare.

Baia se prezenta mică şi perfect adaptată la dimensiunile noastre. Noi venisem pregătiți, totuşi şi gazdele ne-au pus la dispoziție săpunuri, şampoane şi alte articole de care ai mare nevoie în anumite momente ale zilei. Apa caldă şi cea rece sau funcționarea impecabilă a tuturor instalațiilor fac parte din elementele care se subînțeleg la orice hotel care se respectă. Iar Villa das Rosas intră în această categorie.

Curtea proprietății este o cochetă grădină, cu gazon şi flori, arbori şi tufe. Mese, scaune, bănci şi un balansoar te îmbie la relaxare după o zi mai activă (plină cu obiective turistice precum vin de Porto, pastel de nata, fructe de mare, peşte spadă). Pentru zilele ploioase există un pavilion amplu unde pruncii se pot juca nestingheriți şi adulții îşi găsesc diverse forme de divertisment. O piscină frumoasă, deşi nesupravegheată, aşteaptă înotătorii. Din nefericire în Sintra temperatura este cu câteva grade sub cea din Lisabona, în concluzie apa şi ea era cam rece pentru gustul meu chiar şi în zilele foarte însorite.

Micul dejun intra în ofertă, aşa că am mâncat în fiecare dimineață într-un salon dublu, cu mobilier care-ți amintea de eleganța palatelor şi muzeelor vizitate pe aici, ironia nefiind inclusă în frază. Meniul cuprindea produse universal găsite în restaurante (ouă, gătite sub diferite forme, şuncă, gemuri, iaurturi) şi prăjituri tradiționale (precum faimosul pastel de nata). Cafeau, laptele sau ceaiul nu lipseau, noi însa am preferat sucurile din fructe proaspăt stoarse.

Personalul mi s-a părut redus ca număr şi aproape invizibil. Rezultatele muncii lui sunt însă de netăgăduit. Nu au existat probleme de comunicare, toți cei cu care am vorbit cunoscând limba engleză. Politețea şi amabilitatea sunt alte caracteristici ale celor care întrețin Villa das Rosas, dar nu se simte acea răceală cu aer de superioritate cu care eşti întâmpinat în general în hotelurile mari. Zâmbetul este mereu prezent, cu toate că ştiu foarte bine că de multe ori este forțat.

Conştient că este aproape imposibil de realizat, de multe ori am visat să mă întorc în unele dintre hotelurile pe unde am petrecut vacanța, precum la Grand Hotel Excelsior din Valetta sau la Akrotiri din Paleokastritza. Aici la Villa das Rosas din Sintra n-am visat să mai petrec un sejur, ci am visat că vin să locuiesc.

Să aveți un drum frumos în față.

Trimis de Radu Tudoran in 17.09.17 09:18:56
Validat / Publicat: 17.09.17 10:06:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 1312 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Partea pietruita a curtii. In dreapta este un salon de masaj
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

webmaster87 [17.09.17 10:05:58] »

Mutat în rubrica "Villa das Rosas, SINTRA" (nou-creată pe sait)

Carmen Ion [17.09.17 10:27:16] »

@Radu Tudoran: Superb și excelentă alegere!

Sintra, deși am vizitat-o pe repede înainte, mi-a rămas la suflet. Acum aștept să ne povestești ce ai vizitat în Portugalia.

crismis [17.09.17 11:28:39] »

@Radu Tudoran: Foarte frumoasă vila asta! De ținut minte.

Radu Tudoran [17.09.17 13:21:12] »

@Carmen Ion: Multumesc. Se pare ca am facut alegeri bune si anul acesta in ce priveste hotelurile. Sintra este intr-adevar un taram de basm. Seara, Castelul maurului din varf de munte era luminat si parea din alta lume iar palatele vizitate aici sunt ca din povesti. A fost o inspiratie extraordinara sa vin in Sintra. Cat priveste vila sper ca am fost convingator.

Radu Tudoran [17.09.17 13:24:40] »

@crismis: Pana acum am recomandat toate hotelurile pe unde am trecut. Si nu am facut-o din complezenta. Villa das rosas se inscrie in acest grup si este pe unul dintre primele locuri. Cat priveste raportul calitate / pret este lider. Multumesc pentru vot.

webmaster [17.09.17 13:42:07] »

@Radu Tudoran: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

ANILU [17.09.17 18:50:11] »

@Radu Tudoran: Ce vise frumoase ai. Îți doresc să se împlinească.

Foarte frumos loc ai ales pentru vacanță și după ce am văzut și pozele ti-am dat dreptate, este un loc unde să tot trăiești de plăcere.

Felicitări.

Aștept poveștile din vacanță.

Toate cele bune.

elviramvio [17.09.17 21:07:08] »

@Radu Tudoran:

Colinzi frumos, faci poze superbe, scrii excelent. Ce-ți mai putea lipsi decât să visezi frumos! Sau poate totul începe cu visele unui om care știe bine ce vrea, unde vrea și cum vrea!

Frumoasă cazare, scurt popas.

Aștept poveștile portugheze.

O seară bună!

Radu Tudoran [18.09.17 18:20:19] »

@ANILU: Multumesc pentru urari. Ca sa ma mut acolo trebuie sa ma apuc de jucat la loto Dar visele sunt la liber.

Calatorii frumoase sa avem.

Radu Tudoran [18.09.17 18:22:47] »

@elviramvio: Asa este, cazarea a fost superba, dar a trebuit sa ma intorc acasa. Insa nu ma plang, sunt pe drum iarasi

Radu Tudoran [19.09.17 17:59:08] »

@webmaster: Este exact

mishu [22.09.17 13:29:02] »

@Radu Tudoran: O alegere minunata sa tot stai si sa te relaxezi in curte mai ales seara dupa o zi de alergatura. Felicitari, votat cu mare placere.

Radu Tudoran [24.09.17 16:52:19] »

@mishu: Ziua este excelent de stat, dar seara se lasa o umbra deasa de incepi sa cauti o cana de vin fiert. Si la ei n-am gasit

Sa ne citim sanatosi.

ANILU, crismis, elviramvio, mishu, Radu Tudoran