ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2017
ÎNSCRIS: 08.10.12
JUN-2017

O zi în Bruxelles: Atomium, Mini-Europe și, creme de la creme, COLDPLAY pe King Baudouin Stadium

Ca turist, de fiecare data am descoperit doar cate o parte din Bruxelles (Brussels), dat fiind timpul scurt avut la dispozitie pentru vizitat: Grand Place si imprejurimile, centrul economic nou, cartierul EU, o plimbare cu autobuzul etajat din gara centrala, etc.

In interes de serviciu, cunosc foarte bine cum se ajunge in/la aeroport, stiu toate garile principale ale capitalei, magistralele de metrou si statiile pentru cladirile EU importante, 2-3 hoteluri bune la pret si ca asezare dar si unde poti servi ceva, pe fuga, intre 2 intalniri, fara sa patezi sacoul si cravata :)

Astazi, insa, va voi povesti despre ultima "escapada" la Bruxelles: concertul Coldplay.

Baietii de la Coldplay ne plac mult si ii urmarim de 5+ ani; fiind in foarte mare voga, nu au ajuns si nici nu vor ajunge prea curand in Romania. Asadar, de cum s-a lansat zvonul despre programul concertelor pentru anul 2017, am avut ochii geana pe site-ul oficial.

Incepand cu 07.10.2016, orele 10.00, s-au putut cumpara bilete pentru Varsovia, Milano, Bruxelles, Berlin, Londra, etc.

Pana sa vorbesc eu cu serpoaica, sa vedem cum facem cu concediile, sa facem conversii valutare, sa cautam bilete de avion, etc., la orele 13.00 toate concertele pentru Europa erau aproape SOLD-OUT. Spun aproape, pentru ca mai gaseai bilete doar in spatele scenei. Aia e, ghinion, roade-ti unghiile, looser! La orele 14.00 apare mesaj, ca s-ar putea sa se suplimenteze zilele de concert, pentru principalele destinatii eurpene.

E, aici incepe sarabanda: ne hotaram la Bruxelles pentru ca, de bine de rau, in ziua concertului serpisorul e in vacanta si putem sa o lasam la Liege (vezi impresii); apare listat al doilea concert, in ziua urmatoare; refresh pe browswer din 30 in 30 de secunde si dupa cel putin 500 de incercari (fara gluma), gasesc doua locuri in acelasi sector de tribuna (categ. A, front scene, seated) dar la 9 randuri unul de altul. Bune si alea, le rezerv si le platesc imediat cu cardul. Apoi, rezerv si bilete de avion, pentru o vacanta de 8 zile in Liege.

Daca ati citit review-ul anterior, cam stiti despre ce este vorba intr-un circuit cu trenul prin Belgia. Ce mi-a placut foarte mult: cu 2 saptamani inainte de concert, primesc mail de la organizatori, prin care imi imi aduc la cunostinta ca, in baza inscrierii on-line, contra unui tarif de 10 euro/persoana, pot beneficia de:

- transport gratuit cu trenul, in ziua concertului, din orice destinatie din Belgia catre Bruxelles;

- un drum cu metroul, gara - stadion si retur;

- intoarcerea, cu trenul, catre 5 destinatii prestabilite din Belgia.

Asta ca sa stiti cum fac belgienii, ca romanii inchid statia de metrou atunci cand sunt concerte sau meciuri pe Arena Nationala...

Catre Liege nu au fost trenuri, asa ca noi nu ne-am folosit de oferta.

Acum, despre "plimbarea"in Bruxelles:

Atomium:

Am avut bilet de 10 calatorii, si, dimineata, am luat trenul IC din Liege catre Bruxelles Midi. Schimbam si luam metroul, direct, catre stadionul King Baudouin (in jurul stadionului sunt 3 statii de metrou: Houba-Brougman, Heysel, Roi Baudouin). Coboram la Heysel, cu gandul sa vizitam Atomium. Din parc ne intampina edificul maiestuos... Cine trece prin Bruxelles si nu viziteaza Atomium (prin interior), nu stie ce pierde... Am citit tot ceea ce se poate citi: cum a aparut, a cui a fost ideea, ce a vrut sa insemne, etc. (nu reiau din wikipedia).

Am zabovit 1 ora si ceva la Atomium, mergem pe jos pret de 20 minute, intram la Mini Europe.

Mini Europe:

Pentru un om matur, e frumos da' nu prea insa, pentru copii, cand se vor vedea inconjurati de trenulete, vapoare, avioane, etc. toate mergand printre diferitele forme de relief, e de vis. Mai ca imi venea si mie sa pun mana pe ele... Oricum, cu poze si cu zgait, am stat mai mult ca la Atomium.

Tip: cine intentioneaza sa viziteze ambele stabilimente (Atomium si Mini Europe) ar fi bine sa o ia de la ultimul, deoarece se pot lua bilete la pachet. Nu e mare diferentra - undeva la 5-6 euro/persoana - dar conteaza. De asemenea, copiii nu sunt tarifati la varsta ci la inaltime: cine trece pe sub bara, e primit moka, cine nu, plateste.

Oricum, spre deosebire de Atomium, pe care eu il consider un must, Mini Europe e de vizitat numai daca doriti.

King Baudouin Stadium:

Asadar, dupa ce am vizitat Atomium si Mini Europe, ne-am pregatit de lucruri serioase si, pana la urma, de scopul vizitei noastre: concertul Coldplay. Dar ni s-a facut foame... Rezistam cu greu la rulotele cu carnati+ceapa prajita+cartofi si, dupa ce ocolim stadionul, gasim un fast food turcesc, cu scaune si mese. Fiecare comanda ce vrea (chestii turcesti, garnituri, salate si sosuri) + niste beri si ape si platim pana in 20 euro. Invatati de la concertele din Ro, pana la intrarea in stadion consumam toate lichidele: teapa! In Belgia te lasa sa intri cu lichide la concert (nu stiu daca si cu alcool, dar cu apa sigur). La concert, 3 euro o bere la pahar de 0.25l;). Acces facil, citire bratari, control antitero, identificare locuri.

Concertul, in sine, nu as putea sa vi-l descriu, pentru ca pentru noi a fost speechless - dar e o chestie de gusturi.

La defluire, dupa ce am recuperat serpoaica, imi faceam ganduri negre, ca o sa fie aglomerat si o sa pierdem legatura spre Liege... Nimic mai fals: statiile de metrou au fost pline de politie, asa ca nici o persoana care nu a avut cartela nu a trecut. Spre deosebire de statiile noastre (alea noi, modernizate), la ei se intra mult mai repede. In plus, au fost foarte organizati - o garnitura de metrou are 3 vagoane duble: la statia cap de linie, s-a permis accesul doar pentru primele 2 vagoane; la urmatoarea, pentru urmatoarele 2; la a 3-a statie, pentru ultimele 2, astfel incat s-a evitat si aglomeratia si toti calatorii au fost transportati spre Brussels Midi.

Sintetizand, un mare DA pentru Atomium, Mini Europe si un eveniment pe King Baudouin Stadium.

Trimis de black_mamba in 16.09.17 19:51:32
Validat / Publicat: 16.09.17 20:54:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 2599 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.09.17 20:57:18]

@black_mamba:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 68&ridAnt=82065

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bruxelles şi împrejurimile:

• pagină generată în 0.042711973190308 sec