ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2017
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09
AUG-2017

De la Mărășești la Mărășești ocolind 1200 de km. (4) Alba Iulia și Cetatea Alba Carolina. Atât

Nu-ncep cu și nu voi spune niciun banc în acest review.

Niciodată nu mi-am pregătit textele înainte de a le scrie, mă așez în fața tastaturii și scriu ceea ce-mi vine în cap despre subiectul ales. Încercând să fiu corect și atent - să nu irit cu textele mele.

De regulă, am vorbele la mine, am o oarecare spontaneitate care-mi permite ca, la nici 12 ore de când este nevoie, să pot avea o replică pe măsură.

Ăsta sunt: fac, în curând, 53 de ani, îmi place de mor să gătesc, mă uit la ”The Simpson's” și dacă am apă-n casă, mai citesc câte-o carte (nu numai aia de bucate sau ”Mersul trenurilor”), țin cu FCSB dar, sunt pașnic, nu-mi dau în cap cu nimeni pentru asta. De regulă, sunt volubil și am o oarece cultură, cât să-mi dau seama când trebuie să tac, făcând în acest fel să par mai înțelept.

De data asta, despre Cetatea Alba Carolina cred că trebuie să tac! Și, implicit, să sper că, poate, par mai inteligent!

Un asemenea loc merită un review pe măsură pe care neuronul meu nu-l poate scoate.

M-am uitat, îndelung, pe pozele de urmează să le postez și am fost cuprins, iarăși, de emoția de atunci. Emoție pe care nu știu dacă aș fi în stare să o transmit și vouă și atunci ar fi un review degeaba.

Pentru mine Alba Iulia este o Mecca a românilor : în decursul timpului multe evenimente importante pentru România s-au întâmplat aici. Și, cel mai important, multe din ele acum, iată, nici o sută de ani. Încă mai sunt proaspete pentru noi, sau, ca un popor adevărat ce vrem să fim, TREBUIE să le simțim proaspete! Aici a fost clipa noastră de mândrie națională, aici s-a întregit România în niște fruntarii reale.

Tot la Alba Iulia, pe Dealul Furcilor, la 28 februarie 1785, Grancea Rakoczi nu a omorât niște eroi ci, la vremea respectivă a adus durerea unui întreg popor care a simțit că sub acele lovituri a căzut idealul de libertate și de egalitate între supușii unui Imperiu, Cei 2515 oameni, români iobagi, aduși cu forța să asiste la acel martiriu asta au simțit, dincolo de grozăvia execuției. Și trebuie să respectăm , veșnic, acea durere și acel sacrificiu !

De aceea, spun, nu mă voi scălâmbăi și nu voi spune nimic despre Cetatea Alba Carolina. Uneori tăcerea e cel mai bun comentariu!

Wikipedia vă poate spune totul despre Cetatea Bastionară Alba Carolina sau despre orice alt subiect legat de acest obiectiv, aș fi ridicol să repet eu ce scrie acolo, cu celebrul , românesc de-acum , ”copy”-”paste”.

Vizita în Cetate se trăiește de fiecare, chiar nu mă interesează ce credeți voi despre acest review, fără să fiu nepoliticos față de administratorul saitului sau cei care -mi citiți textele.

Vă spun doar atât: mă simt mândru că-s român și onorat că am putut să-mi port pașii într-un asemenea loc sfânt pentru România!

Cu respect!

Rog web: https://www.youtube.com/watch?v=RB_vP-L5neQ

Trimis de Yersinia Pestis in 15.09.17 09:40:28
Validat / Publicat: 15.09.17 12:05:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 1065 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Politețe...de bronz

[15.09.17 11:12:12]

[15.09.17 12:34:43]

@webmasterX: Mulțumesc!

ioana74
[15.09.17 12:41:31]

Uneori tacerea e de aur... ma bucur sa vad ca orasul meu v-a produs o asemenea emotie

Poate la vizita viitoare dati si un semn sa ne intalnim in Cetate la un pahar de vorba... AFA-ista.

Votat cu drag, pozele sunt superbe, felicitari!

[15.09.17 12:45:58]

@ioana74: Mulțumesc pentru felicitări, vot și ecou, ordinea e aleatorie.

Trebuie că sunteți mândră să locuiți în acest oraș, aveți de ce!

Și reciproca este valabilă dacă ajungeți în Țara Vrancei.

Și credeți-mă, ați avea toate motivele să vă doriți o vizită!

PS Eu v-am vorbit frumos, de ce mă jigniți cu persoana a II-a plural la modul de adresare ?!

Carmen Ion
[15.09.17 13:03:37]

@Yersinia pestis: Și eu am vizitat Cetatea Alba Iulia vara asta și, din aceleași motive ca și tine, nu am putut scrie despre ea. Respect și recunoștință - asta am simțit atunci și asta simt și acum.

Nu îmi rămâne decât să sper că anul viitor Centenarul va fi sărbătorit așa cum se cuvine, cu demnitatea și considerația pe care o cer o asemenea aniversare și fără mahalagismele și scălâmbăielile politice care ne infectează viața de zi cu zi.

Toate cele bune!

[15.09.17 13:10:16]

@Carmen Ion: Chiar cred că, uneori, tăcerea este cel mai frumos mod de omagiere. În cazul de față nu chiar un moment de reculegere dar, un moment de realizare a ceea ce suntem, ca popor.

Bine, nu vreau eu să discut despre așa ceva, n-am căderea, decât poate cea a românului simplu care sunt și care a fost umilit, în ultima perioadă, de cei ce conduc țara, indiferent de partid!

Și, nu cred că astăzi am avea eroi de talia unui Horea, care să fie dispus să se sacrifice pentru apărarea poporului său! Dar de Iude nu ducem lipsă!

[15.09.17 14:18:13]

@Yersinia pestis: Eu mai vazusem Cetatea si in urma cu vreo 4 ani insa tot asa cam pe fuga. Dar si atunci ca si acum mi s-a parut extraordinara si mi se pare ca este locul pe unde ar trebui sa ajungem cu totii si pot sa spun ca m-am simtit tare bine vazand toti turistii care erau pe acolo (romani sau straini) si care nu erau deloc putini.

cat despre vizita vad ca am inceput din locuri opuse, noi am intar pe la poarta III-a care are mai aproape de casa noastra .

Felicitari, votat cu mare placere.

ioana74
[15.09.17 15:28:09]

@Yersinia pestis: ???? mea culpa

Dana2008
[15.09.17 21:00:30]

Un moment de reculegere este mai puternic decât orice alte vorbe mai mult sau mai puțin reproduse din alte surse.

Mi-a plăcut articolul, transmite recunoștință și respect pentru înaintașii noștri... patrioți.

Fotografiile sunt minunate!

Am fost și eu acolo la întâi mai, articole sunt multe pe Afa, m-am gândit ce lipsește ca să mai pot veni cu noutăți... și de atunci nu m-am hotărât să scriu, mă mai gândesc...

Călătorii plăcute! Felicitari!

[15.09.17 22:02:50]

@mishu: Mulțumesc pt vizită, ecou și vot!

Până la urmă nu contează pe unde intri în Cetate, important este s-o vizitezi! ????

crismis
[15.09.17 23:14:28]

@Yersinia pestis: Eu n-am ajuns în ultimii... 30? 40? de ani în Alba, țin minte că am fost o singură dată, cu familia genitoare, când aveam vreo 14 ani (Hmmm... nu sunt încă 40, slavă Domnului!). Nu mai țin minte decât niște porți monumentale, cred că intrarea în cetate. În ultimii ani, mi-am propus în repetate rânduri să revin, dar înca n-am ajuns.

Când voi merge, voi fi pregătită! Cu multă emoție, cu lacrimi, cu zâmbete...

[15.09.17 23:50:48]

@Dana2008: Păi, de aceea mi-a și fost greu să scriu despre Alba Iulia.

Dar, asa cum am zis, fiecare cu trairile si emotiile lui.

Mulțumesc pentru laude! ????

[15.09.17 23:54:46]

@crismis: Sunt convins că ești persoana nimerită pentru a scrie despre acest oaș!

Până în acest an și eu fusesem acolo tot așa, când eram în cursul gimnazial, acum tot vreo patruj'de ani, dar eu nu fac adunare pt varstă, la mine e un total datător de depresie!

Știi dilema depresivilor: să-mi tai venele sau să mi le las lungi?

Zoazore
[18.09.17 19:12:59]

@Yersinia pestis: O făcuși și p-asta! De obicei, la articolele tale râd. Din tot sufletul și cu fiecare fibră. Ei bine, acum plâng! Din tot sufletul, pentru fiecare dintre cei 2515 iobagi, pentru bunicul meu mort în Tatra, alături de ceilalți doi frați ai lui...

Este cel mai înălțător articol scris despre acest loc!

Cer scuze tuturor celor care-au mai scris despre Alba Carolina (@mishu, și ție!). Ați scris frumos, documentat, echilibrat!

Ei bine, Căpcă1 a scris cu inima! Mă-nclin, fratele meu român, în fața tăcerii tale nobile!

[19.09.17 07:50:06]

@Zoazore: Da, buei, uneori fac și de-astea!

Măreția Albei Iulia merită un asemenea onor! Fără nicio urmă de ironie!

adso, crismis, ioana74, mishu, Yersinia Pestis, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Alba Carolina: