81992
Erdal Aile Pansiyonu [Dikili] (unitate neclasificată)

13.09.2017
Avatar nrs
DIN Craiova
înscris/ă în 29.08.12
MEMBRU: SENIOR
AUG-2017
200 TL

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut” — (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă SAU (1A) ar fi meritat rubrică nouă, dar crearea ei nu a fost considerată oportună (în acel moment); — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ impus unei astfel de selecție. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Trebuie sa dorm!

Urmare de aici

Am ajuns in Dikili (vezi articolul urmator!) si trebuie sa dorm undeva. Unde? E foarte simplu, plec pe strada si caut ceva ce seamna a loc de dormit. Cum dau coltu (al strazii) si sotia ma intreaba incotro o luam ii arat o tablita pe care scrie ERDAL AILE PANSIYONU si ii spun sa intram aici.

Intram si intreb de camera, o turcoaica nu intelege nimic, incerc in turceste si pricepe ceva mai mult decat in engleza, dar turca mea se termina repede. Intretimp apare si un ajutor, o fetita de 12-13 ani care rupe ceva engleza. Aflu ca am noroc si exista o camera, dar pretul este cunoscut de altcineva. Ok astept, primesc normal un ceai si fetele limonada ca nu vor ceai seara.

Vine o turcoaica mai tanara, tot fara engleza la ea. Translatorul a disparut ca nu poate pierde timpul de joaca cu prostii. Discutam iar in turca pe care eu nu o cunosc, dar ne intelegem. Hai macar sa vad despre ce e vorba, e ok. Nu detine nici ea secretul pretului, sa mai astept un pic. Intre timp intra ambele doamne in vorba cu printesa, doar asa se asigura ca nu disparem. Printesa un pic cam recalcitranta ca nu stie turca nici cat tata, in plus e obosita dupa 15 ore de drum. Totusi se inteleg bine si apare detinatorul marelui secret. Un domn cam la 65 ani, probabil proprietarul.

Stie engleza cat sa ne intelegem binisor. Imi spune pretul 200 TL cu 3 mic dejunuri. Ii zic ok, sunt obosit dupa drum si nu am chef de umblat, am chef de bere. Dat pasaportul, dat banii sa scap de grija lor! Se poate plati si cu cardul, mirare mare. Eu am cash ca am fost prevazator.

Pe scurt, ca am stat scurt timp in ea, despre camera. Cu plus

- curatenie luna

- 3 paturi, unul dublu si unul simplu foarte bune

- frigider, nu racitor, care a racit apa si mancarea ramasa perfect pana dimineata

- balcon, sa vezi apusul si plaja

- aer conditionat, nu a fost necesar desi eu sufar de caldura

- prosoape curate sa nu le udam pe ale noastre ca a doua zi plecam dimineata si nu apuca sa se usuce

- loc de parcare, unde gasesti pe strada :)

- cam atat

Exista si minusuri ca altfel nu se poate:

- camera la "drum" asa ca zgomot destul, e drumul din spatele plajei si e circulat nonstop

- camera mica, dar neavand bagaj merge

- baia si mai mica, cam greu cu dusul

- baia fara cadita la dus asa ca se umple de apa, dar se asigura papuci de cauciuc :) (totusi nu i-am folosit)!

- oglinda si robinetii cam calcarosi, dar curat

- pretul un pic cam mare, dar suntem in sezon, in buricul statiunii la 2 minute de mare si cu seaview :)

-micul dejun mic-mic, dar pana la Kusadasi avem maxim 3 ore si acolo ne vom infrupta pe saturate

In concluzie pot spune ca merge pentru o cazare intermediara, daca vrei sa stai mai mult nu prea ai unde pune geanta, sau gentile (multe in cazul nostru).

Poze nu am ca a murit cardul de memorie de la Dikili.

Impresii încărcate de nrs in 13.09.2017 15:55:54

Validat / Publicat: 13.09.17 18:58:20

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (nrs); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  18100 PMA (din 15 voturi) nota2
  • sait oficial al acestei destinații:
  • Coordonate GPS ale acestui obiectiv: 39.07624310 N, 26.88866290 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la Erdal Aile Pansiyonu [Dikili]? - Scrie impresii / Incarcă foto din sejur
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de nrs? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[13.09.17 18:56:56]

Mutat în rubrica "Erdal Aile Pansiyonu [Dikili], BERGAMA (PERGAM)" (nou-creată pe sait)

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=22745.

• - localizează unitatea de cazare în cauză pe acea hartă (mărește sau micșorează zoom-ul pentru o vizualizare cât mai confortabilă)
  • - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • ---

[13.09.17 19:20:35]

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [13.09.17 20:09:04]

@nrs:

- 3 paturi, unul dublu si unul simplu foarte bune

=))

Asta-i ca la numărătoarea Apostolilor 😀

Cele trei paturi erau doua, unul dublu și unul simplu.

Alegerea unei cazări in zona Bergama nu este o idee deloc rea, dar pentru tine nu a fost prea ușor traseul parcurs in prima zi.

[13.09.17 21:08:36]

pentru web 39.076219,26.888730 sa incercam asta intersectia dintre UGUR MUMCU CD si 305 SK

pentru nicole: asa e cand scrii de la serviciu intr-o scurta pauza, voi scrie si cum am facut in prima zi 1100 km si de ce, rabdare ca vreau sa spun multe dar serviciu nu ma lasa!

[14.09.17 08:00:06]

@nrs: Am setat coordonatele GPS conform indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

[14.09.17 14:46:12]

nu e chiar bine, daca maresc harta maxim este in mijlocul strazii! chiar pe coltul cu intersectia celor doua strazi, dar poate ramane si acolo probabil e vorba de o secunda diferenta pe GPS

[14.09.17 14:50:58]

@nrs:

nu e chiar bine, daca maresc harta maxim este in mijlocul strazii!

Având în vedere că în 99,9% din cazuri coordonatele GPS sunt folosite pe dispozitivele de navigație în mașină mi se pare normal să le poziționăm pe stradă/șosea și nu pe acoperișul unor cladiri sau mai rău în vreo piscină! Nu vrem să avem pe conștiiță pe nimeni =)) !

[14.09.17 15:39:53]

stai linistit nu au piscina, dar vecinul are un dulau!!! sa nu nimereasca la el ca e jale =))

- mishu
    [18.09.17 12:45:53]

@nrs: Pai, asta e, bine ca v-ati inteles la final, ca a fost totusi suportabil, felicitari, votat cu placere.

[18.09.17 13:31:32]

multumesc pentru vizita

privind retrospectiv din cele 3 cazari de o noapte ale acestui concediu a fost cea care a avut cel mai prost raport pret-calitate, dar a fost ok. probabil daca mai cautam gaseam ceva mai bun

Publicitate    [18.11.17 03:04:49]

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos