81976

înscris/ă în 13.09.17
SEP-2017
REGIM MASĂ UAI

Stele... căzătoare la Kaliakra Pallace

Cazarea - Am ajuns la hotel luni, 11 septembrie 2017. Ni s-a dat un loc de parcare si am intrat sa platim cei 15 leva pe zi. In hotel, un plus, un bancomat vizibil de la intrare. Ne-am cazat in 10 minute (aveam sejurul platit anticipat), am platit parcarea, iar receptionera si-a retinut restul de (5 leva) fara sa ne consulte. Noi o numim "taxa de turist obosit" sau "bacsis cu de-a sila", punem un minus mic. Ne-am amuzat de situatie, a aparut un valet prietenos care ne-a carat bagajele si ne-a aratat camera. Pe asta l-am bacsisat voluntar, punem un plus.

Camera- Camera noastra dubla superioara cu vedere la mare este mare, curata, moderna, cu aer conditionat, fierbator de apa, priveliste superba (suntem la etajul 7), un plus. Cele doua lifturi ale hotelului sunt complet depasite de situatie, iar unul nu merge decat pana la etajul 6, un minus. In camera pute constant, oricat am aerisi, balconul este mic, cat sa faci stanga-mprejur, din dus iese apa si uda podeaua, vasul toaletei se misca serios si accesoriile de baie (suport prosoape, perie wc) sunt fie rupte, fie nefunctionale, mai adunam un minus. Patul matrimonial a fost cea mai mare dezamagire, este imens si format din doua saltele care se misca si se indeparteaza. Jumatatea mea mai buna nu s-a bucurat de aparitia acestei prapastii dintre noi :), pun un mare minus. Lenjeria de pat si prosoapele sunt foarte uzate, au gauri in ele si semne de oboseala se vad si la mocheta, un minus. Curatenie ireprosabila, schimbat prosoape, facut paturi, golit scrumiera de pe balcon, foarte bine, un mare plus. Camera este peste drum de lift si se aude orice miscare de pe culoar, un minus mic.

Facilitati- Restaurante spatioase, lobby dragut, terase cu suficient loc, biliard, serviciu de informare turisti, doua piscine exterioare pozitionate la umbra, animatori haiosi rau, plaja relativ aproape, in dreapta hotelului, puzderie de servicii auxiliare in incinta hotelului, sauna, masaj, mani-pedi, iar ca o cireasa pe acest tort de plusuri, locatia este perfecta, superba si utila simultan, fix pe plaja dar mai la inceputul centrului statiunii, nu chiar in cea mai mare harmalaie. Supermarket la un pas si jumatate, distractii diverse la o aruncatura de bat.

Masa (UAI) - hmmm. Mancarea e variata si mie imi place, imi plac ciorbele (doua tipuri la pranz si cina), carne gatita bine si felurit, garnituri bune, salate din abundenta, dulciuri acceptabile, o varietate mare de produse de panificatie, fructe din belsug, condimente, sosuri, branzeturi, ce mai, de la mine un mare plus. Jumatatea mentionata anterior nu mananca preparate traditionale si nu a fost foarte fericit dar tot a mancat ceva desi e, jur, mofturos ca un copil. El zice ca nu ar lauda mancarea, eu insa o laud, sâc! Bauturile... aici e aici. Cea mai proasta cafea din viata mea am baut-o la Kaliakra Pallace! Toate tonomatele sunt cu cafea instant, apoasa, toate optiunile de cafea sunt apoase, un mare minus. Sucurile de la dozatoare-horror! Bauturile de la bar-horror! Nu am baut nici o bautura ca lumea si, zic sa facem concurs sa vedem cate beri putem bea fara sa ne ametim. Eu 8, jumatatea mea mai buna 35 :) Lasand gluma la o parte, bauturile sunt foarte slab alcolizate si groaznice! Dupa prima zi ne bem cafeaua in alta parte si stam seara la o alta terasa, in vecini.

Personal-In mare, angajatii stiu engleza si sunt politicosi. Se misca prompt si isi fac treaba. In a doua zi a intrat o camerista peste noi intr-un moment... ăăă... nepotrivit dar a fost vina noastra ca nu am pus pe clanta semnul Nu deranjati. Angajatul lunii ar trebui sa fie un animator tanar, simpatic foc, care face gimnastica cu grupurile, porta rochie, face giumbuslucuri, e amuzant si plin de viata si ne-a facut sa radem cu lacrimi. Un plus din toata inima.

Impresie generale- hotelul e de 3 stele, sa fim seriosi. E modest dar satisfacator, cu conditii si facilitati putin fortate ca sa primeasca rating de 4 stele. Raportul calitate-pret este excelent, e de departe cel mai avantajos sejur pe care l-am cumparat vreodata. Recomand acest hotel daca nu sunteti foarte pretentiosi, si vreti doar sa va simtiti bine. Pentru persoanele cu diferite nevoi speciale, inclusiv fite, nu recomand.

Impresii încărcate de DoraExplorer in 13.09.2017 02:44:46

Validat / Publicat: 13.09.17 08:38:12

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, hotel Melia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (DoraExplorer); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5400 PMA (din 7 voturi) nota2
  • sait oficial al acestei destinații:
  • Coordonate GPS ale acestui obiectiv: 43.29212800 N, 28.04587100 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la Kaliakra Palace LTI Hotel? - Scrie impresii / Incarcă foto din sejur
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de DoraExplorer? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[13.09.17 08:37:59]

@DoraExplorer: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 41&ridAnt=81976

- Flaviu
[13.09.17 09:13:46]

@DoraExplorer:

Faina recenzie dar, avand in vedere minusurile pe care ni le-ai spus, nota pare putin cam mare.

Numai bine!

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[13.09.17 09:27:01]

@Flaviu:

Raportat la prețul plătit, minusurile mai pot fi trecute cu vederea, deși mirosul și patul inconfortabil sunt impedimente majore, cel puțin pentru mine

- DoraExplorer
[18.09.17 12:17:44]

@nicole33: Pretul a fost ridicol de mic (am verificat pe site-ul hotelului si la ei preturile de extrasezon incep din 14 septembrie, deci e oarecum explicabil). Oricum, ieftin. Patul despre care am scris nu avea margini laterale ridicate care sa tina cele doua saltele pe loc! Drept urmare, se miscau precum niste placi tectonice. Chestia e ca am fost in camera unui alt cuplu si patul lor era la fel. Nu stiu cum sunt toate paturile matrimoniale ale hotelului, stiu doar ca al nostru era mai degraba "de divort". Daca nu vi se pare amuzant sa alunecati in crevasa dintre saltele, nu recomand. Noi am stat in camera 707. Mirosul venea din baie, care era permanent umeda desi am lasat ventilatorul mergand si usa inchisa. Usa camerei noastre nu se putea bloca din interior in nici un fel. Ne-am tot uitat noi, ca deh, poate e vreo smecherie, dar nu, nu are sistem de incuiere, doar tragi usa dupa tine si daca vine menajera cu master-key, pac, menage a trois :). Nu stiu daca alte camere sau apartamente au sistem de inchidere din interior, si celalat cuplu s-a plans de acelasi lucru. Am incercat sa tinem cardul de acces in slot (curentul functioneza si fara card), am incercat sa impingem butonul usii in fel si chip, nimic!

Stiu ca aceste aspecte sunt minore, de aici si nota buna. :)