81953

SEP-2017
REGIM MASĂ UAI
+ COPII: 2 -- varsta: 16,10

Dezastru

De la inceput vreau sa va spun ca nu mint in ceea ce voi declara si stiu ce inseamna un hotel de 5 stele.

Am fost de 7 ori la diferite hoteluri de 5 stele in Turcia. De fiecare data a fost OK dar anul acesta a fost un dezastru deoarece nu am ales cum trebuie agentia. Am fost nevoiti sa contactam o noua agentie de turism din Romania deoare agentia cu care lucram nu mai avea locuri la avion. Am vazut ca regulamentul nu ne permite sa dam numele agentiei asa ca vor mai fi oameni pacaliti. Agentia nu ne-a spus nimic despre hotel desi sunt pe piata de foarte mult timp.

Cand am ajuns la hotel era sa fac infarct. Dupa cum arata receptia mi-am dat seama ca, am pus-o, . Mobilier ros si vechi, miros... etc.

Am dat actele la o receptionera asiatica si asa cum m-a pregatit ghida am pus 20 euro in pasaport. Mai bine ii aruncam in mare...

AceaSta m-a pasat la o receptionera batrana, antica si de demult, o ..... pe nume Naile care mi-a spus franc ca daca doresc o camera mai buna trebuie sa-i mai dau 210 euro (la agentia din Romania am platit 2800 euro - 2 adulti si 2 copii).

Binenteles ca am refuzat iar ...... a fost ffff nemultumita. A zis ca 14 euro tot trebuie sa-i mai dau pt. seif. Am platit cei 14 euro si ma pus pe linie moarta pana la ora 15.

La ora 15 m-am prezentat la ...... dar am fost reprogramat deoarece inca nu erau camere. Atunci am sunat in Romania la agentia care m-a facut om si am zis ca vreau sa ma intorc in tara. In urma telefonului am fost chemat la ...... si am fost repartizat in lagarul de la mansarda unde te topeai si unde de fapt erau multi romanasi batuti de soarta.

Am uitat sa v-a spun ca in timp ce asteptam cuminte repartizarea in lagar, turistii turci erau cazati prompt la etejele inferioare.

Acest hotel are maxim 3 STELE. cei de la agentie stiu acest lucru, probabil il iau cu un pret mic si-l dau la prosti cu un pret mult mai mare.

In camera chiuveta este in interiorul camerei. Mancarea nu este sub nici o forma ca la 5 stele. Un singur lucru bun am vazut la acest hotel - in afara de... Naile - personalul este amabil.

La restaurantul, a la carte, ai voie o singura data pe sejur si garantat prinzi numai la cel international deoarece la cel italian - nu sunt locuri.

Intrarea in mare e plina de pietre. Una peste alta am platit foarte mult pt acest hotel si imi pare rau ca nu pot sa va dau numele agentiei.

Impresii încărcate de simona19 in 12.09.2017 14:37:53

Validat / Publicat: 12.09.17 15:35:11

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Antalia, Belek
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia, Franta, Germania, Croatia, Cehia, Polonia, Anglia etc.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (simona19); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7200 PMA (din 12 voturi) nota2

[12.09.17 15:31:33]

@simona19: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 25&ridAnt=81953

- maria55 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[12.09.17 16:10:25]

@simona19: nu comentez nici pretul pentru 3 adulti si un copil, nici conditiile proaste de care ati avut parte!

Ma bucur ca ai gasit site-ul Afa sa ne informezi! Dar bine ar fi fost sa ne fi gasit inainte chiar de achizitionarea biletelor! O parere, o informatie, probabil ca ar fi ajutat in a lua o hotarare!

Exista rubrica CMR unde toata lumea intreaba si mai apoi sarin cu totii sa informam ,fiecare cu ce si cat stie! Ar fi ajutat!

- Alex_Macedo
[13.09.17 02:06:55]

Haos!!

[13.09.17 07:21:58]

@simona19:

Puţin cam ciudat. Hotelul a fost construit în 2011 şi nu a mai fost renovat de atunci, dar, cu toate acestea, sunt surprinsă să citesc cum totul ar fi foarte vechi şi uzat după doar şase ani de funcţionare.

la agentia din Romania am platit 2800 euro - 2 adulti si 2 copii

Cam mare preţul plătit. Totuşi, corect ar fi fost să fi precizat şi faptul că din punctul de vedere al hotelului nu a fost vorba de doi adulţi şi doi copii, ci de trei adulţi şi un copil, copilul cel mare fiind considerat adult şi beneficiind doar de o reducere de 30%, doar cel mic fiind gratuit.

În plus, în configuraţia 3+1 nu puteaţi fi cazaţi într-o cameră dublă standard, ci doar în cameră Large sau Family, evident, mai scumpe.

A zis ca 14 euro tot trebuie sa-i mai dau pt. seif.

Faptul că seiful nu este gratuit apare scris în concept, iar 2 euro/zi nu cred că este o avere pentru a-ţi şti bunurile de valoare în siguranţă.

În 2011, anul deschiderii, am avut o tentativă de a cere agenţiei relocarea la acest hotel, nemulţumită fiind de un alt hotel din Side. Pe mine nu mă deranja conceptul modern al băii :D

- nrs
[13.09.17 10:49:43]

eu nu cred in sfatul cu 20 euro, mai ales in plin sezon, sunt bani aruncati in vant.

sa dau si o explicatie: orice hotel serios are camerele repartizate cu ceva timp inainte de sosirea turistilor mai ales cand este la capacitate.

ca si exemplu: anul acesta am ajuns la receptie la primul hotel la ora 11-11.30, intamplator acolo era reprezentanta touroperatorului care mi-a inmanat un plic cu instructiuni, oferte din partea agentiei plic pe care era trecut numele meu, durata sejurului, numele hotelului si camera. plicul probabil fusese imprimat la sediul agentiei si venise cu el (nu era scris de mana). prin urmare camera imi fusese repartizata cu macar o zi inainte.

la al doilea hotel am beneficiat de un upgrade fara sa il cer sau sa platesc ceva in plus

[13.09.17 11:41:02]

@nrs:

Nici eu nu cred in aiureala cu 20 euro sau orice alta suma. Mai mult chiar, sunt profund împotriva acestui prost obicei. Cât despre eficientă, s-a văzut din cele povestite: ZERO BARAT.

Nu întotdeauna camerele sunt prealocate anterior sosirii. Mereu poti schimba ceea ce ai primit inițial dacă nu corespunde cu ceea ce ai plătit sau îți dorești, doar cu un zambet și o vorba buna dar ferma.

- simona19
[13.09.17 17:15:01]

@maria55: Am platit pt. 3 adulti si un copil dar la hotel a fost altceva. Stiu ce vorbesc.

[13.09.17 21:20:44]

@simona19:

Sunt convinsă ca ai plătit pentru trei Adulți și un copil. Asta este politica acestui hotel, indiferent de agenția de la care ai achiziționat sejurul.

Probabil te-a derutat faptul ca ambii copii au primit brățări de culori diferite de ale voastre, părinții lor, dar acest lucru nu are nicio legătura cu regimul copiilor la cazare, ci cu respectarea legislației turcesti care interzice servirea de băuturi alcoolice persoanelor sub optsprezece ani. Și la noi este aceeași lege.

- maria55 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[13.09.17 21:33:17]

@simona19: si eu am spus altceva?!

Publicitate    [22.09.17 18:19:11]