81947
Drumul cu mașina spre/prin Aegina (Eghina)

12.09.2017
Avatar Sony Cosmin
DIN Târgovişte [DB]
înscris/ă în 11.09.17
SEP-2017

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut” (interes crescut din pdv al politicii saitului!) — e fie (1) dintr-o destinaţie apreciată ca „inedită”, fie (2) despre un obiectiv/destinație la care, la momentul publicării, nu existau impresii recente. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Drumul spre Eghina/Aegina prin Atena-Pireu

Te salut iubitorule de apa azurie,

Insula Aegina este inconjurata de cea mai frumoasa si cea mai limpede apa pe care am vazut-o pana acum, dar probabil stii deja, o data ce cauti informatii despre aceasta destinatie!

Am fost pe aceasta insula prima data in luna aprilie 2017 impreuna cu iubita mea, atunci cand am vizitat Atena intr-un city break. Frumusetea insulei, atat cat am putut sa o vedem intr-o zi, ne-a fermecat si am hotarat sa ne petrecem concediul din acest an in Eghina/Aegina, drept pentru care la sfarsitul lunii august am purces cu masina personala catre cel mai frumos concediu din viata noastra!

Nu o sa-ti descriu insula prea in amanunt ci vreau sa ma axez mai mult pe drum si ponturi pentru ati fi cat mai usor sa parcurgi drumul.

Informatiile sunt valabile pentru luna august-septembrie 2017

ATENTIE!!! Inainte de a pleca sa nu uiti sa-ti activezi roamingul, asa cum am uitat eu:-)

Traseul parcurs a fost:Targoviste-Giurgiu/Ruse-Kulata-Atena-Pireu-Aegina.

Am plecat din Targoviste spre Giurgiu, chiar daca gps-ul ne arata ca drumul pe la Turnu Magurele ar fi cel mai rapid. Am folosit aplicatia HERE care merge off line, iar pe insula navigatia offline de la Google.

Am plecat cu rezervorul de la masina plin ochi cu motorina. Cand am ajuns in Giurgiu am alimentat la o benzinarie Petrom din oras, nu la cea din vama, deoarece pretul era ceva mai mic. La podul de la Giurgiu am platit taxa de 13 lei la dus si 2 euro la intors (in BG). La bulgari aveau anunt ca nu primesc lei si eurocenti:-).

Dupa ce am trecut vama am oprit la primul chiosc si am cumparat vigneta pentru o luna (am stat 9 zile in Grecia) si costa 30 de leva pentru autoturisme. Daca nu ai leva, recomandat este sa platesti cu euro ca are curs mai bun decat leul.

Drumul pana la Kulata este destul de prost, partea cea mai buna fiind normal, autostrada. Ca recomandare de alimentare in BG, ar fi ultima bemzinarie OMV din Sandanski, benzinarie ce se afla pe partea dreapta a directiei de deplasare si este cu aproximativ 20 km inainte de Kulata. Pretul este putin mai mare decat la noi. Aici eu am facut plin in conditiile in care mai aveam jumatate de rezervor. Din Sandanski pana la Atena ar mai fi vreo 650 km.

Cheltuielile abia acum incep, odata cu intrarea in Grecia. Platesti de cum intri, ba ai parte si de 7 km de drum foarte prost. Dupa cei 7 km, incepe viata adevarata:-). Pana la Atena sunt 15 puncte de plata, suma totala fiind de 33 euro. Pe autostrada sunt amenajate asa numite "rest area", locuri unde poti sa te opresti sa alimentezi, sa mananci si sa te odihnesti in conditii sigure. Primul astfel de loc este cam la 80 de km dupa granita. Deasemenea sunt indicatoare care te anunta ca intri in zona cu radare si ar fi bine sa o lasi moale ca sunt politisti cu laserul si te agata. Sunt zone cu viteza maxima de 80/90/120 km la ora si foarte putine cu 130 km/h.

Inainte de Atena eu am alimentat din nou la plin de la o benzinarie oarecare de pe autostrada, pretul motorinii fiind aici de 1,194 euro. Benzinaria era cu vreo 35-40 km inainte de Atena.

In portul Pireu am ajuns pe la 10:30 dimineata, fiind plecat din Targoviste la 14:00. Pe drum am facut numeroase pauze plus una de somn de 3 ore in Grecia.

Feribotul spre Aegina se ia de la dana E8. Sunt trei firme care fac transport persoane si masini si una rapida, doar pentru persoane. Pretul la rapida este de 14 euro/persoana. iar la feribot am dat 8 euro/persoana si 20 euro pentru masina. Drumul cu ferry dureaza aproximativ 1h15min, iar destinatia este portu Aegina.

Pe insula pretul la motorina este de 1.245 euro/l.

Sunt mai multe plaje, dar noi am fost pe Marathonas si Agia Marina. Plajele Vagia si Souvala sunt mici si foarte aproape de drum. Apa este minunata, nisipul fin, mancarea deosebita.

Am fost si pe insula Moni. Am plecat din portul Perdika. Aici se poate ajunge cu masina si se poate lasa in parcarea din port (gratuit). Taxa este de 5 euro dus-intors si sunt doua barci care fac cursa regulat Perdika-Moni tur-retur. Trebuie sa pastrezi biletul pentru control la intoarcere. Pe insula Moni sunt sezlonguri care se inchiriaza cu 5 euro doua sezlonguri si o umbrela. Deasemeni este si o terasa, dar mancarea nu este stralucita si mai bine te pastrezi si mananci la unul din restaurantele din Perdika. Mancarea este geniala, iar preturile foarte bune.

Treaba cu sezlogurile sta in felul urmator in Egina: le primesti gratuit daca faci consumatie la barurile de pe plaja sau le inchiriaza cu 6 euro, doua si o umbrela.

Deplasarea cu masina are avantajul ca te poti deplasa oriunde pe insula in voie. Este si transport local, dar este destul de scump. Poti inchiria masina cu 25 euro/zi sau scuter cu 10 euro/zi. Sunt taxi-uri si din ce am inteles nu sunt scumpe si nici nu te pacalesc.

La intoarcere am mers incontinu cu mici opriri, ceea ce s-a dovedit a fi o mare greseala pentru ca am ajuns rupt de oboseala si am dormit 2 zile:-). Am alimentat cu 10 l de motorina la un Shell de pe autostrada pentru a fi sigur ca ajung in Sandanski si aici am facut plin cu care am ajuns pana acasa. In total am bagat vreo 150 l si am facut 2.800 km.

Cam asta ar fi de stiut pentru drumul spre Egina. Bine, pe insula sunt multe de vizitat, atractia principala fiind Catedrala Sf. Nectarie. Mie personal mi se pare ceva mult prea mare si de prost gust facand comparatie intre opulenta locului si oamenii care vin acolo! Este parerea unui ateu convins!!!

Interesant a fost insa Templul Aphaia, un templu mai vechi decat cel de pe Acropole, smochinele pe care le gaseai in copaci la tot pasul, fructul dragonului pe care trebuia sa-l culegi de pe cactusi, fisticul care era aproape copt si maslinii pe care-i intalnesti la tot pasul.

Sper ca ti-am fost de ajutor cu aceste informatii si iti urez drum bun!

Impresii încărcate de Sony Cosmin in 12.09.2017 13:25:48

Validat / Publicat: 12.09.17 14:18:38

• A fost prima sa vizită/vacanţă în GRECIA

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Sony Cosmin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  23800 PMA (din 20 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Sony Cosmin? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[12.09.17 14:18:25]

@Sony Cosmin: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 33&ridAnt=81947

Mutat în rubrica "Drumul cu mașina spre/prin Aegina (Eghina), AEGINA (EGHINA)" (nou-creată pe sait)

[12.09.17 14:45:29]

[13.09.17 12:52:07]

Ehm... la stăruințele familiei... se dorește, la anul un drum cu mașina și sejur în Aegina... tocmai pentru această Catedrala. Din spusele tale încep să cred că voi avea un deja vu. Am fost la Prislop... am și scris despre acel periplu... ehm... la modul critic, cu riscurile care vin la pachet. Prislopul face lejer reclamă la toate ondulinurile, dedemanurile, etc.

Parcă văd că aceeași imagine o voi avea și la Nectarie.

- Sony Cosmin
[13.09.17 13:42:10]

@Alex_Macedo: Catedrala este construita pe munte si totul este pavat cu marmura... totul inseamna intrrior si curtea imensa. Vin oameni necajiti si cu o ultima speranta probabil si sunt primiti cu opulenta bisericii ortodoxe. Este doar opinia mea de ateu cum am mai spus. Insula este superba. Vacanta placuta sa aveti!

Pentru programul feribotului sa cauti pe net saronicferries. gr.

[13.09.17 14:57:56]

Religia este o afacere. Cine dorește să mă contrazică, sunt aici!

Mulțumesc pentru urare și pentru info.

- abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[14.09.17 00:35:38]

Problema nu e opulența, ci lipsa gustului. E prezentă și la noi, și la greci. Noile construcții, din ultimele decenii (bun, nu chiar 100% din ele), nu doar religioase, sînt inestetice (ca să fiu blînd).

Opulența e la locul ei. Dacă toată treaba e o afacere, folosește la atras clienții, deci funcționează, că afacerile care nu reușesc nici măcar asta, dau faliment.

[14.09.17 13:13:43]

@abancor:

Din nefericire este o afacere bazată pe sufletul și credința semenilor noștri. Așa Da, afacere! Nu trebuie să faci nimic și primești și bani... și salariu. Nu ai nevoie de marketing, nu banner-e, nu reclame luminoase, nu fly-ere, etc. Spălătorii, Da. Edituri, DA. Ateliere de muncă manuală, DA (brățări, cioplituri în lemn, cruci tip pandantiv... the works!)

Primești și ceva bani... ehm... de semințe de la stat... acolo... o nimica toată... freo... 20 milioane euro ( cred că mai mult), și o spun și eu ca să fiu în ton cu tine : adică, blând !!!

În felul acesta, oricine poate deveni Donald Trump!!

Publicitate    [20.09.17 12:15:41]