ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2017
ÎNSCRIS: 24.08.09
AUG-2017

Se poate si altfel

Hotel MARIRENA 3* Ammoudara-Creta

Avionul a decolat cu o usoara intarziere, putin dupa ora 7 si am aterizat pe aeroportul Nikos Kazantzakis pe la ora 8,55, dar totul a mers foarte repede si la 9,15 aveam bagajele recuperate, iar la ora 10 soferul ne lasa in fata hotelului.

La aeroport ne-a intampinat Simona (ghidul agentiei locale Blue Aegean, partener ***), o romanca inimoasa din Drobeta, alaturi de care am petrecut o zi minunata in excursia spre Spinalonga. Ne-a dat fiecarei familii cate un plic, ce continea imagini din Creta si programul excursiilor, impreuna cu ora intalnirii cu ghidul, la fiecare hotel.

Deoarece pentru Ammoudara eram doar trei persoane, ne-au pus la dispozitie un taxi. Ceilalti, fiind mai multi si imprastiati prin Hersonissos si Heraklion, au mers cu un autocar.

Soferul ne-a lasat in fata hotelului si ne-a urat concediu placut.

Deoarece localitatea Ammoudara se afla situata la 6 km de aeroport, am ajuns foarte repede.

La receptie, d-na Pala… -un nume cretan foarte lung, foarte amabila, ne-a spus ca check in-ul incepe la ora 14, pentru ca turistii au check out pana la ora 12. Si ca avem repartizata o camera la parter cu vedere spre piscina.

Tributari ideii noastre de a sta la etaj, pentru a vedea marea la ore matinale, si nelipsitul rasarit, am solicitat o camera la un etaj superior. Ne-a spus ca va incerca.

Am lasat bagajele si am plecat sa inspectam plaja aflata foarte aproape.

Am gasit o plaja destul de lata, amenajata, cu sezlonguri de doua feluri, umbrele de stuf, si n-am dat atentie, atunci, barului din imediata apropiere.

Ne-am oprit, la un moment dat, langa un grup de romani. Gand la gand, pentru ca si ei erau dormici de vorba.

Intamplarea a facut ca ei sa stea la acelasi hotel si tocmai se pregateau de intoarcere acasa. Petrecusera dimineata pe plaja si urma ca la ora 12 sa elibereze camerele si sa plece spre aeroport.

Ne-au dat informatii esentiale pentru concediul nostru, reusit, acolo. Daca nu le-am fi avut de atunci, probabil am fost dezamagiti de un anumit aspect, important, totusi, dar nu esential, pentru noi: cazarea este buna, dar masa foarte slaba si nu asta ar fi fost problema, cat modul in care te simti supravegheat cand iti pui mancarea in farfurie, sau cand, la cina, ti se pune mancarea in farfurie, ca nu cumva sa iei prea mult.

Parca nu ne venea sa credem, deoarece cu doar 1 an in urma fusesem tot in Creta, in Khonaki Khani, hotel Marilisa, tot de 3 *, si nu intalnisem o asemenea situatie acolo.

Conationalii nostri avusesera AI si, pe buna dreptate, erau foarte dezamagiti.

Ne-am intors la hotel cam ingandurati de cele aflate, dar d-na Pala… ne-a mai ridicat moralul, odata cu camera aflata, acum, la etajul 3.

Ne-am bucurat pe moment, dar, dupa doar 3 zile, aveam sa ajungem tot la prima repartitie, de unde am constatat ca proverbele romanesti au un sambure de adevar… Ce ti-e scris…

Deoarece nu era, inca, ora de cazare, ne-am echipat corespunzator si am pornit din nou spre plaja. Conationalii nostri plecasera deja.

Am pus in practica celelalte informatii, cum ca daca servesti ceva de la barul “Cabana” pe care il ignorasem initial-indiferent ce si cat, beneficiezi de sezlonguri si umbrela gratis.

Am comandat frape cu inghetata… pentru ca la ei era si fara… si am primit si cate o sticla de jumatate litru cu apa plata rece, plus cate un pahar cu gheata. Deci cu 4 euro poti sta o zi intreaga la umbra sau la soare, dupa bunul plac. Mai mult decat convenabil.

Sezlongurile sunt de 2 feluri: unele mari cu saltea groasa, care au si o perna /aparatoare de soare si, unele putin mai mici, albastre si. mai joase, fara saltea.

Le-am ales pe cele cu saltea si in acelasi loc am stat toata perioada. Niciodata nu le-am gasit ocupate, indiferent de ora la care ajungeam pe plaja, de parca cineva ni le oprea zilnic. Dar nici acea bucata de plaja nu a fost aglomerata in nicio zi. Nu stim cum se intampla acest lucru, deoarece gradul de ocupare a hotelurilor era aproape de 100%, iar seara, statiunea era foarte animata.

Sa revin la hotel: pe la ora 12,30 ne-am intors si camera era gata, cu vedere laterala la mare si directa- la piscina.

Camera- mare, un mic hol la intrare apoi pe dreapta patul dublu. De ambele parti noptiere cu veioze.

In stanga, in L un alt hol mai mare cu dressingul pe dreapta si baia in capat. Pe stanga o fereastra care nu se deschidea, si telefonul pe perete.

In camera, o masa cu 1 scaun, o etajera, si tv pe perete-fara niciun post romanesc, desi vin multi romani acolo. Oricum, nu stateam la televizor, decat seara tarziu si dimineata devreme.

Pe masa 2 pahare, 2 cesti cu farfurioare si lingurite si cana/fierbator.

Un ftigider mijlociu completa mobilierul

La baie, sampon si gel de dus in cate o sticluta mica, de unica folosinta. Pe urma, fiecare se descurca cum putea pana la jumatatea sejurului, cand se mai pune cate una din fiecare, pe familie.

Prosoapele se schimba cam la 2-3 zile, curatenie se face in fiecare zi, dar nu se simte ca s-ar aspira gresia… In schimb se spala la baie zilnic.

Masa: ei, aici se confirma ce ne spusesera conationalii nostri.

Micul dejun servit intre 8-9,15 continea: cascaval si sunca de praga, castraveti taiati felioare, iaurt bun, grecesc, 2 feluri de gem, dar de slaba calitate (cum erau odata la noi –la galetusa), masline-iar, de calitate foarte slaba… in patria lor. Si untul era tot asa-calup.

Ou fiert dimineata a fost in doar 2 zile/sejur si in aceeasi zi, la cina era omleta cu cartof.

Dimineata iti aprovizionai singur farfuria, dar supravegheat ca nu cumva sa iei mai mult de cate 2 feliute.

Cina continea 3 feluri gatite: unul a fost in 5 cazuri-peste, iar cartofii prajiti in ulei de masline-zilnic. Legume la cuptor cu carne de porc/pui/ficat.

Intr-o seara, insa, ficatul era depasit ca termen, asa ca dupa 2 zile cand a aparut. Iar. ca fel de mancare l-am refuzat categoric. Drept “multumire” am primit 2 felii de carne la tava. In rest, portia era… una.

Salatele nu lipseau: varza rosie, varza alba cu morcov, de beuf cu cartofi si ou.

Ca desert aveam la cina 2 bucatele de felie de pepene / 2 bucati ciorchine de strugure /2 felii de chec/persoana. Acestea ne erau aduse la masa.

Avand demipensiune, nu aveam nicio bautura inclusa. Doar dimineata era la dozator: apa, suc de portocale-foarte slab si de ananas-in multe zile diluat… ca sa ajunga la mai multi.

Cafea tot la dozator-dimineata, foarte slaba.

In imediata apropiere, insa, un supermarket cu preturi mici rezolva orice problema. In plus localitatea este plina de taverne, ca oricare alta din Grecia.

Acelasi hotel are si taverva/restaurant Dionysos, plina seara de seara, mai ales ca cei cu AI, pentru care cu cina de la hotel nu era suficienta.

Turisti au fost rusi, romani, moldoveni, abia in ultima seara am auzit vorbindu-se franceza.

In prima noapte, obositi de la trezitul la ora 3 dimineata acasa, drum, zbor, plaja etc., am dormit bine. A doua noapte, am inceput sa auzim ceva zgomot pe acoperis, unde am constatat ca era ceva ca un generator, care mergea cu intermitente.

A patra noapte zgomotul nu ne-a mai lasat sa dormim, si a doua zi ne astepta o excursie de 12 ore…

Dimineata am solicitat schimbarea camerei si ne-a fost acceptata, cu inlocuire cu una la parter (!) adica exact acolo unde trebuia sa fim din prima zi… Acum am acceptat, bucurosi.

Nu regret, insa, camera de la etajul 3, datorita peisajului, decolarilor de avioane si minunatelor rasarituri pe care le-am prins acolo.

Camera de la parter a fost mai mare, ca si baia, dealtfel. Acolo am reusit sa dormim bine.

La plecare am fost, din nou, luati de taxi, Simona ne-a asteptat la aeroport si a stat cu noi pana cand am predat bagajele. Asemenea romani inimosi ne fac cinste oriunde s-ar afla.

Daca as recomanda acest hotel? Da! Insa doar cu MD si completarea meselor la taverne sau supermarket.

Trimis de rora in 12.09.17 05:14:25
Validat / Publicat: 12.09.17 08:19:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Khonaki Hani-hotel Marilisa 3*-Creta, Alexandropoli, Platamonas, Salonic, Atena, Metamorfossi-Grecia

VIZUALIZĂRI: 9791 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 O parte a plajei din Ammoudara.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

[12.09.17 08:19:05]

@rora: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[12.09.17 08:25:31]

@webmaster26: Da, este ok locatia. Si da, vor mai urma alte cateva review -uri, printre care si cel referitor la hotelul Marilisa.

[12.09.17 11:38:06]

Danutza23
    [14.01.18 11:22:11]

@rora: Buna! Am gasit o oferta ok pt hotel Marirena, insa am vazut ca are review-uri slabute si imi e un pic teama. Pe mine ma intereseaza cazarea mai mult, nu si mancarea. Desi in oferta este micul dejun... nu i-as da mare importanta. Ati recomanda acest hotel strict pt cazare si pozitionare fata de plaja? Statiunea este frumoasa? Am vazut ca plaja e cu nisip fin si e relativ aproape fata de hotel. Intre acesta si hotelul Marilisa din Kokkini Hani, care credeti ca ar fi mai ok? Multumesc

[14.01.18 19:30:36]

@Danutza23: Da, recomand cu caldura doar pentru cazare. Cu mancarea rezolvati foarte usor si mult mai convenabil, decat MD si/sau DP la hotel. Mi-a placut mai mult decat la Marilisa, iar statiunea este mult mai mare si mai frumoasa decat Kokkini Hani. Hotelul este foarte aproape de plaja.

Va doresc concediu placut! Veti fi multumiti!

greci
    [26.05.18 11:24:56]

Buna ziua si multumesc pentru informatii. Vom avea si noi cazarea la acest hotel in iunie, vroiam sa va intreb de excursiile optionale. Exista si agentii locale de unde putem achizitiona excursii (daca ati fost imi puteti da detalii, va rog)? Ma interesa sa stiu daca putem vedea si partea vestica (Chania cu Balos si Elafonissi), cazarea fiind aproape de Heraklion, iar distanta dintre cele doua fiind mare.

Taverne ok imi puteti recomanda in Amoudara, pe plaja sunt si arici de mare? Va multumesc mult anticipat!

[26.05.18 18:24:30]

@greci: Agentii locale sunt, ca peste tot. Noi am fost doar cu cea partenera* asa ca nu pot da alte detalii. Chania este putin cam departe; recomandata este cazarea acolo cand veti vrea sa vizitati zona. Taverne sunt la tot pasul si nu as putea recomanda una in defavoarea alteia. Puteti alege usor, in functie de specificul fiecareia. NU am vazut arici de mare, nici in apa... pentru ca acolo pot fi gasiti. Concediu placut!

greci
    [26.05.18 21:37:16]

@rora: multumesc!

enraz
    [23.08.22 18:18:13]

Buna ziua! Puteti recomanda unde se face plaja in Amoudara? Multumesc

greciPHONE
    [23.08.22 21:33:22]

@enraz: plaja este destul de mare, lata si libera. Hotelul este f aproape de plaja.

Pt excursii optionale, gasiti in partea stanga cum iesiti din hotel firma unei romance Ana. Puteti merge si in Zakynthos sau unde vreti (sotul ei este grec si va poate asigura transportul catre partea vestica sau zoo, delfinariu care este super frumos.

Ea va poate indruma si la tavernele unde se mananca bine.

Concediu placut!

Danutza23, enraz, greci, rora