ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2017
ÎNSCRIS: 12.08.15
AUG-2017
single

[Cazare o noapte pentru] Magura Rock 2017

Numele complet al evenimentului este Magura Wave Rock Festival si anul acesta a fost a 2-a editie, manifestarea avand loc in ultimul weekend al lunii august.

La prima editie, in 2016 nu am fost, nu stiu din ce motiv, probabil nu stiam de el, probabil am fost plecat in concediu, cert este ca nu am fost prezent, iar trupele care au cantat in acea editie au fost prezentate de Cristian Hrubaru (cine urmarea Cronica Carcotasilor il stie). Si pentru acest an a fost anuntata prezenta lui (insa l-am vazut doar langa scena luand interviuri, pt. Rock FM probabil), iar trupele din acest an care mi-au atras atentia au fost: Nervosa (Brazilia), Altar (Romania) si capul de afis al zilei de sambata-Coroner (Elvetia).

Asadar fiind informat din vreme despre ce e vorba, din cele 3 zile ale festivalului (25-27 august), am ales doar ziua de sambata 26 august. Eram insa sigur ca se va intinde pana dincolo de miezul noptii si asa a si fost.

Dar, sa o iau cu inceputul...

Deci, aveam nevoie de o cazare, cautand pe internet am dat de Pensiunea Dorr din Simeria, festivalul avand loc la Magura Uroiului, la 3 km de Simeria, si unde cazarea era 91 lei / camera single. Perfect, am si rezervat-o in data de 1 august, plata urmand sa o fac acolo, cu cash, pensiunea fiind chiar la iesirea din Simeria spre satul Uroi. In acesti bani beneficiam de camera single cu baie, parcare interioara pt auto, wifi gratuit si mic dejun in dimineata urmatoare.

Marti sau miercuri, inainte de a avea loc festivalul, sun sa mi se confirme ca inca e valabila rezervarea, raspunde patronul, il rog sa verifice, nu imi gaseste numele, ma intreaba de data la care am facut rezervarea (pe internet) si intr-un final: A, da, dl. Florin, sunteti cap de lista. Ma intreaba cam la ce ora ma voi prezenta, ii spun ca ceva de genul ora 13-14.

Totul bun si frumos pana aici. Vine sambata in care trebuia sa merg incolo, ma pornesc in jur de 10:00 dimineata (erau zilele acelea caniculare cu calduri de 32-35 de grade), aveam de facut 175 de km, zic numa bine, merg lejer, nu ma grabeste nimeni si in 3 ore voi fi acolo.

Exact asa a fost, pe la ora 13,10 parcam in fata pensiunii, merg la receptie. Acolo un el si o ea, bucuresteni, ulterior am aflat, erau nervosi, mai era un grup format din 2 fete si 1 baiat, la fel nervosi, reprosau doamnei de la receptie ceva, ea se apara si gasea justificari. Nu-i nimic, imi zic, eu am rezervare, asa ca intru in vorba, ii spun numele, bucurestenii incep sa zambeasca pe sub mustata, zic ca am facut rezervarea pe 1 August, iar bucuresteanul imi spune ca ei au facut rezervarea din luna mai si acum nu mai sunt locurile!!!... De fapt, niciun loc disponibil... Pfff, imi zic, asta-i Romania!

Intre timp doamna de la receptie, care era sotia patronului se tot vaieta ca Booking-ul i-a facut supra-rezervare, ca sotul ei e plecat la Sibiu la aeroport dupa niste nemti si a lasat-o cu dandanaua asta pe cap (poate de aia nu mai avem noi locuri, ca veneau nemtii...). Tipa din bucuresti zicea ca: doamna, dar nu e posibil asa ceva, am venit atata drum, pe caldura, vreau sa fac si eu un dus, ... doamna iar zicea: Intelegeti-ma, vina nu este a nostra, dar Booking-ul a facut mai multe repartizari decat avem noi locuri, ... etc.

Cam dupa 15 minute zice doamna patroana: Ok, facem asa... Eu am obligatia ca in cazul in care nu va pot caza, sa va asigur o alta cazare pe o raza de 20 de km si a inceput sa dea telefoane la alte pensiuni din zona. Bucurestenii si ei sunau pe cineva, au zis ca au niste prieteni si vor merge sa stea cu ei, deci ramaneam eu si grupul de 2 fete si 1 baiat. Ei preventiv si-au adus cort, ca facusera rezervare pt 2 persoane si erau 3. Au plecat sa vada daca in zona de campare a corturilor sunt locuri, conditii, etc.

Ramaneam eu. Zice doamna ca a vorbit la o pensiune in apropiere, cam la 4-5 km, in Cristur, pensiunea Caro, doamna patroana de acolo ma asteapta, deisgur ca altul e tariful la cazare (130 lei), dar imi plateste ea diferenta, plus 20 de lei pentru benzina. Cum nu aveam chef sa ma cert, cum imi era totuna - stiam ca seara trebuie sa merg cu masina, ca aveam cam 3 km pana la locul de desfasurare a festivalului si era si de urcat, iar dupa miezul noptii nu aveam de gand sa dau in toate hartoapele, drumul fiind ne-iluminat, spre un deal in afara localitatii). Asa ca zic OK, am plecat.

Imi mai spune doamna ca trebuie sa merg spre Deva, dar la un moment dat vad indicator la stanga Hunedoara. Pe acolo trebuie sa merg si din noi ca-s 4-5 km.

Am plecat, am facut stanga la indicatorul Hunedoara, dar am mers cam 7-8 km pana vad o mica placheta pe un stalp: Pensiunea Caro 200 m. Ajung, opresc in fata portii, care era deschisa, vad o curte draguta si o masina de Vaslui inauntru, in capat un garaj, iar pe dreapta curtii o terasa acoperita in partea de sus, un mic bar, iar in stanga terasei 2-3 trepte si o usa. Pe terasa, la o masa, 2 baieti tineri, sorbeau bere sau suc, nu am dat importanta. Dupa figuri erau de la Festival si in plus aveau si bratara de acces pe o mana (asa e la concerte, iti pune o bratara sa te poti fatzai inauntru si afara de cate ori ai chef). Iii intreb daca si eu sunt la Festival, imi confirma, intreb ca doar azi, ... a, nu toate cele 3 zile. Dupa accent mi-am dat seama ca nu-s ardeleni, intreb daca ei sunt cu masina de VS, imi confirma si intreb care-i procedura. Pai, intrati inauntru imi spun si vine cineva si va rezolva.

Intru, se aude un cling si apare o doamna careia ii spun tarasenia, ca am fost redirectionat. Da, da, zice dansa (cam la 60 de ani am aproximat ca ar avea), sigur, uite cheia de la camera 106, baga masina in curte, fa-te comod, adu bagajele. apai pentru o noapte nu aveam decat un rucsacel. Ok, merg la camera, la primul nivel unde mai erau 4-5 camere. (Asta e toata pensiunea, partea de joc fiind hol, receptie si sala de mese cu vreo 5-6 mese si scaune). Doamna vine cu mine, imi deschide si imi spune ca toate camerele au baie proprie, doar a mea are baie pe hol, dar am cheie si e doar a mea. Oricum, acum nu suntem decat eu si vasluienii, iar seara trebuie sa apara un grup de 8 persoane din Cehia.

Intru in camera, mica dar cocheta, in drepata dupa usa o noptiera cu veioza, in fata patul mare, de 2 persoane (pat dublu... mi-am zis ca voi dormi ca un rege), in stanga intrarii un mic frigider si o masuta cu scaun, iar deaspura, fixat in perete un televizor color, mic. Foarte fain, mi-am zis, neavand pretentii prea mari pt. o noapte.

Merg sa fac un dus, baia la fel micuta, dar dotata cu de toate: cabina de dus, gel de dus, sampon, chiuveta, WC, prosoape curate, uscator de par (desi la mine nu e cazul :p). Dupa dus, stau in camera vreo 15-20 de minute sa ma usuc, de acum mi se facuse foame, nefiind mancat de dimineata, asa ca am predat cheia la receptie, ora era cam 16:30.

Personalul micutei pensiuni este format din doamna patroana si o alta doamna care se ocupa cu curatenia, si sta (probabil prin rotatie cu patroana) la receptie. Am anuntat si mi-am cerut scuze ca voi reveni dupa concert, deci dupa miezul noptii, planul fiind sa merg sa mananc si apoi la concerte.

[by webmaster:] Continuarea - referitoare la drumul spre concert și concertul în sine - o puteți citi în al 2-lea ”segment”, aici

Trimis de Florin1963 in 11.09.17 19:10:54
Validat / Publicat: 11.09.17 20:46:33

VIZUALIZĂRI: 629 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florin1963); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.09.17 20:35:46]

Am extras aici, distinct, impresiile referitoare la ”partea de cazare” (sunt mai utile, astfell, celor interesați doar în acest aspect = cazarea)

Dealtfel, ”segmentarea” impresiilor - în cele referitoare la cazare, respectiv recomandările ”de călătorie” (obiective, locuri de vizitat etc) - este întotdeauna recomandată, aici pe AFA.

Continuarea se poate citi, lejer, cu un simplu click.

Dacă ai cumva poze de la pensiunea Caro, rugăm încarcă-le aici, atașate la acest review.

amfostacolo.ro/pic_addnew ... 23&ridAnt=81922

[11.09.17 20:51:25]

@Florin1963: Start vot! Dar stiu ca pasiunea te face sa-ti gasesti puteri. Foarte interesant totul bine ca s-a rezolvat in final. Si as vrea si eu sa vad poze? Sa nu-mi spui ca dupa atata truda tu nu ai facut poze.

Felicitari insa, votat cu mare drag.

Florin1963AUTOR REVIEW
    [11.09.17 21:26:39]

@webmasterX: Din pacate nu am, nu m-a dus mintea sa fac, nu credeam ca voi scrie pe AFA despre asta. Insa, se pot gasi poze pe internet, la cautare Pensiunea Caro Cristur. Vad insa ca au fost si altii oaspeti ai acestei pensiuni si au postat ei fotografii, precum si impresii.

ux129740
    [18.07.23 10:41:18]

Oribila pensiune. Asternuturi nespalate, baile murdare, miros neplacut in camere, gazda nesimtita si tupeista. Am rezervat camere duble cand am ajuns ne a dat camere de 4 persoane care erau de fapt pt 3 persoane (1 canapea si un pat matrimonial, o baie minuscula iar mancarea este o mare porcarie mirosea a ranced

Florin1963, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Caro [Cristur]: