ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2010
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09
SEP-2007

Raiul pe pamant!

Am aterizat in jurul orei 20 in Bodrum, nu stiu de ce nu am aterizat pe aeroportul Dalaman?! Eram singura familie de romani imbarcati cu vreo 4 perechi de nemti intr-un microbuz. Am calatorit cca. patru ore pana in Marmaris. Nemtii au fost lasati pe rand la alte hoteluri iar noi am fost dusi ultimii pentru ca eram la jumatatea dintre Icmeler si Marmaris.

Am fost cazati si condusi in camera dupa care am fost invitati in restaurant la masa. Cred ca era ora doua. vreo doua feluri de supa, aperitive, sucuri naturale si cateva produse de patiserie. Am fost incantati, ca ne era foame.

Camera era vopsita de avea o patina de vechi, ca si mobilerul. Balconul mic cu doua scaune si o masuta. Cam dezamagiti atunci in noapte.

Dimineata SURPRIZA din balcon... o priveliste de vis, nu-mi venea sa mai plec din camera! Mancare, bauturi, prajituri si tot ce vrei. Am trecut la explorare!

Piscina principala toata lumea dansa, nimeni pe sezlong, am trecut la urmatoarea piscina UNDE AM RAMAS FARA GRAI, numai iarba si numai perne imense, mai incolo un gardulet de fier forjat de unde vedeai tot golful cu mare si munte iar soarele se oglindea in apa. Nu mai puteam pleca de acolo! Nu pot sa va redau prin cuvinte! Mai sus un parc cu topogan pt. copii (nu ma interesa, am copii studenti)

Ne-am indreptat spre mare totul frumos, pontonul interesant cu o nava taxi care oprea la pontonul fiecarui hotel de la ICMELER pana in orasul MARMARIS.

De la plaja, ne-am plimbat pe alei si-am descoperit un frumos patinoar, aflat sub a doua piscina.

Seara ne-am dus pana in Marmaris pe jos cca. 6km. Ceva cam ca la Mamaia, dar ce alei, ce flori si cu cat inaintam in noapte cu atat mirosea mai frumos! Orasul statiune arata in noapte ca un mic Las Vegas (ziua era altceva).

In alta seara am mers in cealalta directie spre Icmeler (tot cam 6 km). La fel o multime de terase, multe flori, dar soarele dadea sa apuna iar MAREA ARDEA. IREAL!

Vreau sa va spun ca aceasta statiune se afla la intalnirea Marii Egee cu Marea Mediterana, se spune ca in aceasta zona s-a nascut Fecioara Maria! Munte, mare si o fumoasa padure de pin.

Din Marmaris pana in Rhodos am facut 45 min. cu vaporul. Am vizitat acest oras si-mi este de ajuns... nu mi-as petrece vacanta acolo (hoteluri mici, fara vegetatie, piscine mici, traversezi ca sa ajungi la o plaja cu pietricele fara sezlonguri (cu mici exceptii), totul inghesuit. Totul v-am descris din autocar ca am facut turul orasului incarcat de istorie cu minunea lui.

Aceasta vacanta nu o voi uita niciodata si oricand m-as intoarce cu placere in Marmaris la acest hotel unde nu am auzit vorbindu-se decat franceza si germana.

Au un SPA deosebit cu o mica piscina, cu un mozaic si niste picturi pe pereti... In copaci am vazut veverite si fel de fel sfori, scarite, barne pentru distractie si sport. Adrenalina eu mi-am luat-o di peisaj!!!

Trimis de balasa violeta in 18.04.10 18:38:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Alanya

VIZUALIZĂRI: 6042 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja si o parte din ponton.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

dorupetre [18.04.10 21:07:05] »

Mi-a placut ceea ce ai scris.400 PMA primesti si de la mine.

presario [19.04.10 09:23:21] »

Deja cred ca vreau la anu la Marmaris.

ca_an_ [22.04.10 17:05:37] »

pozeeee

wyo* [10.05.10 21:49:55] »

Doresc sa intreb mai multe despre hotel,suntem o familie cu copil si vrem sa stim daca se merita,am citit diverse opinii si suntem un pic nedumeriti.

MULTUMESC

balasa violeta [14.05.10 23:59:45] »

wyo, imi cer scuze pentru intarziere, dar in aceasta dupa-amiaza am sosit acasa.

Nu -ti cunosc pretentiile.

Dar sa le luam pe rand: masa, nu sunt foarte multe feluri de mancare (pranz) dar sunt calitative iar pentru copil nu ma ingrijorez, mai mult pentru adulti, dar se poate rezolva cu diferite gratare.

Camera, un pat dublu si altul pentru o persoana foarte confortabile, liniste din plin.

Distractie din plin seara pentru copil in amfiteatru cu program special pentru ei si apoi pentru adulti. Dupa aceea la terasa se dansa si apoi discoteca. La cina era muzica live.

Ziua, copilul si-o poate petrece in locul special amenajat (la care eu nu am fost atenta) si in functie de varsta la patinoar sau descoperind ce se afla in ''copaci''. Intre mese se poate servi pizza si pateuri, prajituri, inghetata. Dupa cina, piscina principala era luminata, de jur imprejur se asezau mese, pe care se aflau lumanari aprinse si cate un bol cu alune si fistic. Adultii fumau narghilea.

Seara era feerica si datorita peisajului. Pe mare se plimbau fel de fel de ambarcatiuni (de pe unele auzindu-se muzica), luna se oglindea in mare, pe cer o pleiada de stele iar cand te plimbai pe alei, nu stiu de la ce flori aerul era inmiresmat cum nu am mai intalnit!

ATENTIE! Neaparat sa va cazati in hotel (nu la bugalow) si camera sa fie cu vedere la mare.

Concediu si vacanta placuta!

wyo* [18.05.10 20:00:53] »

Buna seara Violeta,

Scuza-ma pentru intarzierea cu care iti multumesc pentru impresiile postate.Multumesc mult pentru detalii iti urez in acest an sa aveti parte de o vacanta frumoasa.Concediu placut!

loreda [27.03.13 20:41:14] »

Buna. Spune-mi te rog cum este plaja?

Pana la ce ora se poate sta? Am observat ca se lasa umbra destul de repede!

Intrarea in apa este lina? Umbrele si sezlonguri sunt gratuite pe plaja?

Multumesc.

balasa violeta [27.03.13 22:08:11] »

@loreda: plaja este ingusta, noi am stat numai dimineata, intrarea in mare cam abrupta. Umbrelele si sezlongurile gratuite la piscine, ponton si plaja.

Daca mai pot fi de folos cu mare drag va raspund!

balasa violeta, ca_an_, domidoc, loreda, presario, wyo*
    Alte impresii din această RUBRICĂMarmaris Palace Club [Icmeler] [HV-1]: