ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2017
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 18.09.14
AUG-2017

O vacanță fără stres

Excursia la Phoenicia Holiday Resort a venit ca o propunere spontană, într-o locație pe care nu aș fi selectat-o din proprie inițiativă probabil pentru o excursie pe litoral. Motivul principal este că sunt o studentă de 22 de ani, iar majoritatea vacanțelor organizate de mine alături de prieteni la mare au fost realizate cu un cort în spinare. De-această dată, însă, întrucât părinții mei au câștigat un weekend aici și n-au avut cum să se prezinte la „datorie”, onoarea mi-a revenit mie. Ba mai mult, am fost adultul însoțitor pentru fratele meu de 16 ani și simpatica lui prietenă. Am fost, cu siguranță, niște clienți neconvenționali.

Neconvenționali în ideea în care resortul este gândit, astfel multor altor hoteluri de tip demi-pensiune/all-inclusive, ca un loc unde întreaga familie se poate simți bine la mare.

Accesul cu mașina este extraordinar de facil, hotelul fiind ușor de reperat pe șoseaua care iese din Mamaia înspre Năvodari. Noi am optat, într-o notă discordantă, pentru transportul în comun. Din fericire, există o abundență de microbuze care pleacă din fața gării din Constanța și care merg înspre Năvodari. Noi am coborât la „Scoica”, ceea ce a însemnat că am mers doar 5 minute și eram deja în recepția hotelului.

Primirea la recepție ne-a plăcut foarte mult. Ni s-a oferit un tur al resort-ului, pe care l-am refuzat, sperând că ne vom distra mai tare explorându-l pe cont propriu. Mare greșeală! Chiar și în ultima zi (din cele trei, ce-i drept) mai găseam puncte pe care ne-ar fi plăcut să le fi descoperit mai devreme. Recomand turul ghidat pentru o orientare facilă ulterioară.

Camera, cu un pat dublu și o canapea, mi s-a părut mare, curată și spațioasă, deși poate cam sărac decorată pentru gusturile mele. Cu siguranță am fi acordat mai multă atenție zonei de bucătărie, care era dotată cu frigider mare, cuptor cu microunde, aparat cu filtru de cafea, plită electrică, tacâmuri și destul spațiu pentru gătit, dacă am fi stat mai mult de un weekend.

Balconul cu vedere la mare a fost atracția noastră principală din cameră, în special seara, când complexul se lumina în tot felul de culori diferite. Am un fel de fascinație pentru luminile neon, așa că am apreciat spectacolul din plin.

Evident, am testat imediat plaja, care, în ton cu toate plajele din zona Mamaia Sat, este ideală. Apa este mică și caldă până în larg, iar plaja largă. Cred totuși că ar fi trebuit să fim mult mai matinali ca să reușim să prindem un șezlong ce aparține de resort, însă spiritul nostru tânăr și veșnic obosit a profitat de vacanță ca să doarmă cât mai mult posibil.

Personalul resortului a fost întotdeauna amabil. Când am cerut ajutor cu sauna, pentru că nu era îndeajuns de fierbinte (da, această situație a avut loc în luna august), un salvamar din staff s-a ocupat imediat de problemă. De asemenea, întotdeauna ne-au fost oferite indicații când am avut nevoie.

Resortul dispune inclusiv de magazine cu articole pentru plajă și de o farmacie, unde vânzătorii sunt amabili și de ajutor.

Ne-a plăcut și piscina, deși mie personal mi s-a părut puțin neanimată. Nu ar trebui să mă mire, totuși, având în vedere că albastra mare era la doar doi pași mai încolo!

Oferta noastră de cazare a fost cu demi-pensiune. Un lucru care ne-a deranjat a fost că nu ni s-a spus la recepție atunci când ne-am cazat că asta presupunea micul dejun și prânzul, nu micul dejun și cina (așa cum am crezut noi). Și, pentru că, deși am ajuns în jur de ora 13:00, ni s-a spus să revenim după 16:00 pentru a ne fi puse brățările, am ratat prânzul din prima zi. Cu toate astea, am decis să recuperăm la mesele ulterioare.

Oferta de mâncare este impresionantă și diversă. M-am simțit aproape copleșită de posibilități, așadar, din punct de vedere culinar, cred că o vacanță la Phoenicia n-ar putea să devină niciodată plicticoasă. Atmosfera ni s-a părut gălăgioasă la mese, dar acest lucru este inevitabil într-un complex mare și în care se cazează multe familii.

De-asemenea, am avut ocazia să descoperim mici atracții de diverse feluri. Pe lângă scaunele de masaj sau tot felul de balansoare și colțișoare de relaxare, mi s-a oferit și oportunitatea să tot zic, timp de trei zile „da, mai târziu o să merg să încerc sala de fitness”. Am plecat acasă mai bronzată, mai leneșă și, evident, fără să încerc sala de fitness. Cu toate astea, ne-a plăcut barul de pe plajă, unde am putut lâncezi o vreme, luând o pauză de la vacanța de vară.

Complexul este liniștit noaptea, probabil pentru că o zi de luptat cu valurile și cu fresh-urile făcute pe loc la masă reușește să obosească pe oricine. Cu toate astea, există opțiunea de a bea ceva pe plajă sau pur și simplu de a te bucura de un șezlong (după apus, când nu mai sunt la mare căutare) și de a te uita la cum răsare luna din mare și la stele. Personal, îmi place foarte mult plaja din zona asta a litoralului și am avut ocazia s-o străbat noaptea mai mulți ani la rând. Phoenicia a avut norocul să fie poziționat fix pe plaja mea de suflet.

Deocamdată nu m-aș întoarce la Phoenicia Holiday Resort, în special pentru că simt că statul la cort este o experiență litorală cu totul diferită. Cu toate astea, a fost o excursie stress-free. Știu că, pe măsură ce vor trece anii, voi începe să apreciez din ce în ce mai mult această calitate a unei vacanțe. Așa că, cine știe, poate într-o zi...

Trimis de mily06 in 11.09.17 17:09:26
Validat / Publicat: 11.09.17 19:01:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2762 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mily06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Vederea din cameră, partea 2

[11.09.17 17:26:05]

Primul articol după aproape 3 ani de la înscrierea pe site. Niciodată nu este prea târziu, mai ales când impresiile sunt echilibrate, cu foarte multe detalii.

Bun venit în rândul autorilor de impresii!

[11.09.17 19:13:30]

@mily06: O abordare echilibrată, o "pană" sprințară, dar asta știi deja. Un mare "bravo" și... ai grijă, pune-ți fularul și șosetele de lână, virusul AFA bântuie!

Despre hotel... Hmmm... Mai că-mi pare rău că n-am fost și eu acolo!

[12.09.17 01:35:16]

Un copil cu minte lucidă.

Un copil ce redă cu zâmbetul, ceea ce unul la vârsta a doua, ar privi încruntat.

O viziune la rece, care... ehm... poate da ușor lecții de privire-din-afara

a unei experiențe de cort-hotel.

Un copil cu o relatare de user cu experiență...

Un copil care... mi-aș fi dorit și eu să fiu... atunci când trebuia.

Felicitări!!!

mily06AUTOR REVIEW
    [12.09.17 01:36:26]

@crismis: ți-am spus, numai de virusul ăsta să nu mă molipsesc, că în rest le am pe toate

[12.09.17 10:24:05]

@mily06: Baaaa, deja l-ai luat! Si eu ti-am dat un mare SB! Ca meriti!

[12.09.17 11:13:12]

@crismis:

Doamne, ce mamă grijulie!

Surpriza zilei de azi, tocmai după ce mă pregătem să închid laptopul. Să-ți trăiască copiii și să-i vezi AFA-iști de frunte!! ????

[12.09.17 11:18:35]

@mily06:

Bun venit și sper să rămâi pe aici! Un virus în plus sau în minus nu contează, așa că poate ne povestești cu talentul tău cum e la cort pe litoral când ai așa niște ani frumoși!

Doamna aceea deosebită care ți-e autoare bio cred că trebuie să-și cumpere bluze noi după articolul tău!

Să ai un an frumos și vacanțe după gustul tău!

[12.09.17 11:34:00]

@crismis: A-nvatat de la cei mai buni! Aschia nu sare departe de trunchi, sau asa parinti-asa copii!

maria55 †
    [12.09.17 11:41:07]

@crismis: draga mea, e bun la ceva si Grup Afa de pe fb. !

Altfel nu descopeream never ca este vorba de puiul tău! Si cum nu prea ma "bag" pe Mamaia, l-as fi omis! Ceea ce vreau sa spun este ca nu am votat articolul dintr-un anume motiv, ci pentru ca merită!!

Da, da, Zoazore are dreptate: aschia nu sare departe de trunchi!

"Aschii" mai sunt, aschia mea @Marinus2010 si @Baiatul lui @Florin1963!!!

Daca ai stii cat ma bucur ca acesti copii ne urmeaza... continuitate Afa...

mily06AUTOR REVIEW
    [12.09.17 11:49:49]

@webmasterX: într-adevăr, nu-i niciodată prea târziu. Sper să mai urmeze

@Alex_Macedo: mulțumesc mult pentru ecou, mă bucur că viziunea mea a contat!

@Zaozore: se pare că e greu să nu-l iei, hihi. Mulțumesc mult!

@elviramvio: poate că un review despre un drum cu cortul la mare ar îmbogăți „plaja” de experiențe pe care le putem gusta pe AFA. Numai să se facă din nou cald!

@All: mulțumesc pentru ecouri!

[12.09.17 21:51:18]

@mily06: Si eu zic noroc cu FB pentru ca altfel as fi ratat sa te cunosc. De obicei citesc autorii noi insa acum am cam ramas in urma. Ma bucur ca te-am descoperit, ma bucur sa vad suflu proaspat pe aici si imi pare rau dar flacaii mei sigur nu vor avea cont pe aici, asa ca ma bucur de copiii altora si macar aici pe AFA poti sa fii si fata mea? pliiiizzzz ????

Si pentru ca si tu trebuie sa inveti formula mea avand in vedere ca ne vei mai delecta cu povesti spun: Felicitari, votat cu mare drag.

[12.09.17 23:23:37]

Uou, uou, uou... Stați surorilor! M-ați bulversat! Adică milyșor este copila crismis-ei noastre? Mi-am înecat creierii cu ideea: De unde simt, nene, ... sau unde am observat o asemănare în ADN-ul din poveste?

Dar... mai merită, mirarea?

Nu înțelegeam de ce, m-a încălzit mental review - ul!

Seamănă cu mama!

Dar ... secunda sau momentul nu e departe când copilul va depăși părintele. Ca și în multe alte cazuri, evident și în cazul meu este un deziderat.

Încă odată... Bravo MILY!!

[12.09.17 23:37:30]

@Alex_Macedo: Ohooo! Copila a depășit-o pe Mami demult! Ea e Istețica mea!!!

Mulțumesc mult c-ați lăudat-o, prieteni! Nu știu cât contează pentru ea (cumva, cam știe cât valorează), dar pentru mine contează mult! (Înseamnă că n-am muncit degeaba la ea...) Și, cred că v-ați prins, sunt foarte, foarte mândră de ea! Îmi place să spun că e o variantă de-a mea mult up-datată.

[12.09.17 23:47:52]

Acum gata! Nu mai e numai fiica ta! De azi e și a noastră !

Fă loc, doamna doctor! ????

Avem nevoie de copiii /tinerii noștri, în toate privințele!!

Să ne trăiască !

[13.09.17 00:16:12]

@Alex_Macedo:

Bine zis!

[13.09.17 09:46:42]

@crismis: Mai, tu stii ca noi nu laudam degeaba! Si, daca vrei sa stii, stilul ei este mai concis, mai curat. Pe mine m-a cucerit si-i, ca si mama ei, la urmariti! N-ai munct degeaba! Ai rod bun si bogat!

[13.09.17 18:09:33]

@Zoazore: He, he, deci recunoști că-mi citești articolele pe diagonală! Stai linistită, câteodată și eu mă plictisesc de cât am bătut câmpii! Așa e, Istetica are un stil concis, spune multe în cuvinte puține. De-aia am și zis că e o variantă mai bună a mea. Ea ar putea să câștige bani din scris, eu n-am nicio pretenție de scriitoare, pur și simplu o fac din plăcere!

[13.09.17 18:38:28]

@crismis: Acumaaa, recunosc sincer! Câteodată mai citesc și-n diagonală, dar, mulțumită Elvirei, încep să mă vindec.

Mare rugăminte: pune-o ȘI pe Istețică să mai răspundă la ecouri. Așa, să se-nvețe cu greul!

[13.09.17 18:57:56]

@Zoazore: Nu poate "momental", e într-un microbuz în direcția Chișinău. Hai, că poate vine cu "cărniță proaspătă"!

nicole33
    [13.09.17 21:08:49]

@mily06:

Bun review de debut. Era și timpul ????

Ai grija ca AFA provoacă dependentă, dar te-au avertizat și alții înaintea mea.

Dacă nu ma crezi, întreabă un doctor din familie și iti va confirma spusele mele, mai ales ca nu a găsit încă antidotul

Te mai așteptăm pe aici.

Alex_Macedo, crismis, elviramvio, maria55, mily06, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPhoenicia Holiday Resort [Mamaia Sat]: