81901

înscris/ă în 10.09.17
SEP-2017
REGIM MASĂ fara masa

Impresii Skiathos

La fel ca predecesorii mei apreciez ca sau scris multe despre insula si vila Alexis. M-au ajutat destul de mult. Am apreciat locatia vilei, deoarece este chiar linistita, departe de trafic si taverne sau baruri. Vila este inconjurata de multa vegetatie, pini, lamai, maslini, etc.

Totul s-a intamplat asa cum au spus si cei dinaintea mea. Chiar si acum nu m-am lamurit de ce localitatea a hotarat sa nu poti lua bagajele pe autocarul cu care vii de la aeroport. Autocarul are loc, in cala, ptr bagaje si deci de ce nu se poate e un mister. In fine. Bagajele vin dupa ce autocarul te ia de la aeroport, bagaje unde le lasi la o camioneta, la indicatia ghidului nostru. Ele sunt transportate cu camioneta cam in bataie de joc, eu insumi am vazut cum sunt aruncate in sictir de cei doi lucratori, bagajele venind cam hartanite si murdare. Am apucat sa vad in ziua de intoarcere, dar o sa revin.

O data ajunsi la vila, cautati aleea dintre taverna Stamelos si un bar. Nu incercati sa cautati gazde sau pe cineva. Veti gasic cheia de la camera in usa. Aveti in zona doua mini marketuri si cateva taverne. Se mananca bine la Big Bad Wolf, la Orchid putin mai incolo pe aceeasi parte si in centru in oras. Sunt multe taverne dar nu ai timp sa le incerci pe toate.

Ai de ales cam intre 4 plaje in zona. Am ajuns in trei dintre ele, Koukounaries, Agia Eleni si Mandraki Xerxes. Sunt doua Mandraki. Cea de a doua este Mandraki Elias. Koukounaries este mare dar este aglomerata, vin in fiecare zi turisti cu vapoarase si plaja se umple. Insa e aproape ptr cei care nu pot merge mult.

Cea de a doua a fost Agia Eleni, o plaja mai selecta, mai de fitze. Se poate si manca la o terasa. Apa aici este cu mult mai limpede ca la Koukounaries, privelistea mai frumoasa.

Cea de a treia plaja a fost Mandraki Xerxes, o plaja mai retrasa mai linistita. Apa de o culoare turcoaz ii da un aspect mult mai spectaculos. Pacat ca se cam merge pina la ea desi, e bine ca se merge prin padure unde e racoare. Pt cei care vin in luna august cand banuiesc ca e mult mai cald. Vedeti ca la aceasta plaja se poate ajunge, bineinteles pe unde o sa va indice ghidul nostru dar mai e un drum mai aproape.

Ghidul o sa va recomande niste croaziere, dupa ce am luat plasa cu prima croaziera cea in jurul insulei, am constatat, ducandu-ne in port, ca sunt posibilitati mai bune si mai ieftine. Cea in jurul insulei se face cu plecare din port dupa care are loc prima oprire la renumita plaja Lalaria, unde se sta 1 h, apoi la Kastro unde sunt vechile vestigii si se merita urcat pina acolo, insa se sta si aici doar 1h, apoi se merge pina in satul de pescari Katigiorgi unde se ia pranzul si se sta 2h. Pe vas sunt 3 ghizi printre care si o romanca, insa a ratat multe din explicatiile pe care trebuia sa ni le ofere, ea stand la telefon, asta prin comparatie cu ceilalti ghizi care explicau pasagerilor de alte nationalitati. Am concluzionat dupa aceatsa experienta ca nu se merita de mers cand ne propune ghidul nostru la intalnirea de a doua zi, ci mai bine mergeam in port unde sunt nenumarate oportunitati.

Celor care nu-si uita permisul de conducere acasa, asa cum am patit eu, le recomand sa inchirieze o masina chiar din apropierea tavernei Stamelos, noi ne-am lipit cu alt cuplu, si am luat un Suzuky Jimmy foarte bun pt drumurile lor cu 50 eu. Asa ca in penultima zi am vizitat si va recomand sa nu ratati, manastirea Evanghelistria, care este foarte frumoasa si de unde puteti cumpara nenumarate lucruri. Noi am luat doua din renumitele lichioruri, plus altele. Apoi ptr ca nu am putut vizita Kastro indeajuns cu croaziera, am mers cu masina.

Oricine are telefon modern poate sa se foloseasca de aplicatia Harti si va ajunge perfect pina acolo. In plus sunt si indicatoare insa sa nu le ratati. Am mancat apoi in aceeasi zi ptr ca eram oricum in zona, la taverna Platanos, se poate si la Panorama, cred ca sunt cam la fel, aici este frumos de facut poze, se vede intregul oras Skiathos.

La final in ultima zi am fost destul de stresati cu bagajele ptr ca pe la 10 vin fetele care fac curat, nu te dau afara cei drept, ba chiar ne-au zis ca putem sta pina la 12. Cam toata lumea era stresata cu metoda aceasta de lasare a bagajelor linga copacul din apropierea vilei si ducerea lor linga aeroport linga o taverna. Nici macar nu era un loc amenajat, cum am vazut prin gari, unde poti lasa bagajele. Nici vorba. Insa am avut noroc ca atunci cand au venit doamnele cu curatenia, am intrebat-o pe una dintre ele cum sa facem si ne-a aratat. Habar nu am avut ca acea constructie mica din fata camerei de la parter cu nr 4, ce usor puteai sa o confunzi cu un mic depozit de unelte este de fapt facuta sa pui bagajele in ea pina la ora la care vin cei ce le ridica de linga copac. Noua ni sa spus ca la ora 17 sa lasam bagajele linga copac si asa am facut, dupa ce am fost la o ultima plaja, m-am intors eu pe la 16.45 si am luat bagajele din magazia aceea si le-am asezat linga copac. Magazia are doua usi glisante si este special facuta ptr depozitarea bagajelor turistilor, insa nimeni nu a intrebat pina la mine de ea.

Ramane o nota negativa aceasta metoda de luare a bagajelor cu acea camioneta de la aeroport pina la vile sau hoteluri si viceversa. Asa cum am mai spus autocarele sunt mari si au loc in partea de jos special ptr bagaje, deci explicatia cum ca drumurile sunt inguste si de aceea se face astfel pica. Nu vad rationamentul pt care municipalitatea a ales metoda asta.

Sfatul meu este sa folositi telefonul pt a afla locatiiile si drumurile, eu mi-am facut deja din tara un itinerar si aplicatia harti este chiar foarte buna. Asa am ajuns unde mi-am propus. As da pe final nota 9 pe o scara de la 1 la 10, un minus ptr faza cu bagajele.

Impresii încărcate de myfriends in 11.09.2017 10:28:10

Validat / Publicat: 11.09.17 12:39:32

• A fost prima sa vizită/vacanţă în GRECIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (myfriends); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6750 PMA (din 10 voturi) nota2

[11.09.17 12:38:39]

@myfriends: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

--------

@myfriends, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

În plus, cine încearcă să aleagă o cazare în zonă - o gaseşte mai uşor, parcurgând doar lista rubricilor de cazare (fără a mai fi nevoit să citească - în acel moment - informaţii despre zonă); cine se documentează despre zonă - va găsi toate informaţiile căutate într-o singură rubrică (cea dedicată impresiilor "de călătorie"), fără a mai fi nevoit să "baleieze" toate rubricile de cazare (unele poate nu-l interesează, sau poate nu doreşte deloc cazare în zonă).

---------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 28&ridAnt=81901

-------

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

- myfriends
[13.09.17 17:35:53]

Asa am sa fac. Multumesc de sesizare, sunt ptr prima oara aici, pe viitor incerc sa scriu cum recomandati.

Publicitate    [25.11.17 02:09:58]

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos