Descoperă zona Katerini

înscris/ă în 24.05.17
SEP-2017
2000 euro

Urat, neingrijit, un Eforie Sud extins pe toata Riviera Olimpului

Daca nu ai bani, mai bine mai ai rabdare, mai pune ceva "de-o parte" si, cand acestia sunt de ajuns pentru o vacanta decenta in Grecia, incearca partea ei insulara (poate fara Thasos, caci si asta colcaie de cocalari - si nu doar din Romania) sau pe cea continentala, insa fara Riviera Olimpului si Halkidiki.

Asa vei reusi sa descoperi o alta Grecie decat cea transformata (vara, cel putin) intr-o enclava romaneasca, in care gunoiul se arunca pe oriunde numai in locurile amenajate special nu, unde vei intalni kitsch-ul la tot pasul, balciul la el acasa s.a.m.d.

Intorcandu-ne dintr-o reusita vacanta prin zona Meteorelor, apoi Delphi, Arachova, Galaxidi si Atena, ne-am oprit, in drum spre casa, in zona plajelor Olimpului. Mare greseala, ar spune unii! Insa, incercam sa vedem partea buna a lucrurilor: nu vom mai calca niciodata pe aici, experienta traita fiind convingatoare.

Inceputul a fost hotelul - cu o nota de 8.8 pe "booking" si niste comentarii favorabile incredibile, in conditiile in care cu greu ii poti da nota 6.

Oamenii astia (multi romani printre ei) par a locui in favela, daca pot credita o astfel de spelunca cu note asa mari.

Bucuria a fost mare cand, ajunsi la asa-zisul hotel, dupa o zi grea, am fost intampinati cu clasicele acorduri la moda pe plaiurile mioritice - maneaua de Olt (caci autoturismul melomanilor in cauza purta cu mandrie numarul de inmatriculare al acestui judet).

Apoi, statiunile astea: Nei Pori, Leptokarya, Paralia Katerini si gasca nu sunt altceva decat o extensie a Eforiei Sud in Grecia. Vazandu-le, intelegi de ce sunt pline de romani, sarbi, bulgari, foarte multi (din pacate) facand parte din clasa muncitoreasca si needucata (ce bine era daca avea macar nivelul elementar).

Plajele de aici? Pline de mucuri de tigari, de jeg, de mizerie, de gunoaie. Cum sa nu-i placa romanului? Aflat la departare de casa, el scapa de nostalgia ce-l apasa atunci cand ii lipseste ceva drag, caci aici totul e ca acasa.

Asa ca, avand in vedere cele expuse pe scurt, nu sfatuim pe nimeni sa-si cheltuie banii in aceasta zona a Greciei, cum nu ii sfatuim nici sa ii cheltuie pe Litoralul romanesc (stiti si dvs prea bine de ce nu), mai ales ca sunt destule alternative atat in Grecia, cat si in alte zone ale batranului continent.

Impresii încărcate de Boris S in 10.09.2017 22:55:29

Validat / Publicat: 11.09.17 00:31:36

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Boris S); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7200 PMA (din 9 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Boris S? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[11.09.17 00:30:51]

@Boris S: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 28&ridAnt=81889

Despre care hotel faci vorbire, unde ați fost cazați în Katerini?

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Publicitate    [25.11.17 02:06:05]

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos