Excursii opţionale prin/din Zakynthos

SEP-2017
135 EUR

In Zakinthos din Killini cu vasul Delfini

Urmare de aici

Am fost cazati la hotel Aldemar in Skafidia si am ales sa vedem intr-o zi Zakinthos. Ne-am informat si am hotarat. De la noi de la hotel pana la Killini in port am facut 50 min. A trebuit sa ne trezim la 5 (noi am venit cu masina din Romania, deci aveam masina la dispozitie... optionalul Zakinthos de la noi din hotel era 95 EUR/persoana!!!) ca sa prindem feribotul de 7.15 pentru a prinde intr-un final excursia in jurul insulei care incepea la 9.30.

Drumul a fost cu peripetii, pentru ca GPS-ul vedea alt Killini, care era la distanta mai mare, ne-am dat seama, doar ca luand-o putin in directia gresita, am pierdut 10 min. Daca feribotul nu pleca cu intarziere il ratam si ratam tot... cred.

Asa... cu feribotul se fac 1,15 ore. Feribotul m-a fascinat: scara rulanta, TV, toalete impecabile, personal curat... cafea buna... supeeer! Si asta pentru doar 23 EUR 2 adulti si un copil de 9 ani!

Am ajuns in Zakinthos chititi sa luam vasul Delfini (e de culoare rosie... se vede de la o posta in port). De unde ne lasa feribotul si pana ajungem la Delfini mai facem o jumatate de ora, chiar daca e in acelasi port, e ceva de mers.

Am prins vasul, am urcat repede... 63 EUR... nu stiu defalcat... probabil 21/pers. Si am pornit calatoria.

Am avut 3 opriri de baie, apa cristalina, albastra albastra! Peisaje incantatoare, natura la superlativ.

Nava piratilor e o epava ingrozitoare pe plaja Navaggio pe care urca toata lumea sa faca poze... fel de fel de pesteri in care nu se poate intra cu un vas de dimensiuni mari, dar le-am admirat incantati. Calatoria a durat 8 ore, dar nu ne-am plictisit. Testoase nu sunt sanse sa vedeti pentru ca nava trece mult prea departe de tarm...

Am admirat golfuletele, stancile care se lovesc cu marea, a fost o excursie incantatoare.

Pe vas exista traducere in vreo 6 limbi, printre care si romana.

Trebuie sa va spun ceva ce am vazut ca nimeni nu a postat ca acest Delfini este un vas foarte jegos! Mocheta veche si murdara, scaune cu tapiteria praf, frigidere ingalate, geamuri de vitrina tip Berceni... etc...

Vasul are 3 nivele. Noi am stat la cel din mijloc. Cel de jos este si inauntru si afara. La noi era tot timpul umbra. La 2 era soare... pentru cine vrea sa faca plaja este ideal... desi 8 ore e cam mult. Deci e nevoie de crema de plaja daca stati acolo, costume de baie pt toata lumea si ceva... un sal ceva... de pus peste cand iesiti din apa si nu numai... prosop... papuci...

Este mancare la un bar unde servea o moldoveanca, deci ne-am inteles f bine, avea cafea bunicica...

La pranz au facut si frigarui (6EUR portia). Cafeaua 3 EUR sau 3,50 nu mai stiu.

Daca am fi stiut din'ainte, am fi plecat cu Corabia Piratilor. Este o corabie care seamana cu Corabia Piratilor, personalul este imbracat adecvat si toata atmosfera este mai vintige! A plecat in acelasi timp cu noi, ne-a urmarit tot drumul si a ajuns in acelasi timp cu noi. Nu am fost inauntru, nu stiu preturile, dar parea mult mai curata! Dar nu am gasit informatii despre asta!

Oricum, noi ne-am atins scopul:am admirat frumoasa insula din exterior si recomandam oricui are ocazia sa o faca. Pe Delfini sau pe ce vas vreti!

Am vazut si niste barci cu motor... probabil ca fac si ele excursii mai scurte, ca sunt mai rapide si pot intra in pesteri mai usor, dar nestand in Zakinthos nu am avut acces la toate informatiile.

Delfini tine de compania Cavo Grosso, care este o companie mare si face calatorii in jurul insulei si cu niste superiahturi, dara asta am aflat acolo, trecand si primind pliante!

Am incercat sa punctez detalii tehnice care sa va foloseasca... sper ca am cuprins tot!

Impresii încărcate de enacosmetics in 10.09.2017 14:54:07

Validat / Publicat: 10.09.17 19:44:32

• A fost prima sa vizită/vacanţă în GRECIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia, Bulgaria, Croatia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (enacosmetics); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4950 PMA (din 6 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de enacosmetics? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[10.09.17 15:07:03]

@enacosmetics: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 17&ridAnt=81875

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opţionale în/din Zakynthos, ZAKYNTHOS" (deja existentă pe sait)

Publicitate    [25.11.17 01:53:22]

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos