Mavrias Village [Tsivili]

înscris/ă în 16.03.10
AUG-2017
REGIM MASĂ FARA MASA

Conditii excelente

In perioada 21 august-04 septembrie 2017 am fost cazati la Mavrias Village din statiunea Tsilivi intr-un studio deluxe.

Acesta cuprinde o chicineta dotata cu frigider (cu congelator), chiuveta, cuptor cu microunde, fierbator electric, prajitor de paine, filtru de cafea, plita cu inductie, oale, tacamuri, castroane, farfurii, pahare, ustensile de bucatarie (inclusiv razatoare), etc. Cam tot ce iti trebuie pentru a nu iti lipsi nimic din bucatarie pe perioada concediului.

Studioul era situat la etajul 1 si era dotat cu o baie generoasa ca spatiu, cu o cabina de dus foarte mare ce avea si dus in tavan.

De asemenea in baie exista un uscator de par, consumabile (sapun, sampon, gel de dus, hartie igienica), prosoape de maini si de baie. Printre dotarile studioului erau inclusiv un fier si o masa de calcat. De asemenea, studioul era dotat cu aer conditionat, putin cam zgomotos, dar in modul sleep era ok.

Patul era lat de 1,80 m, dar destul de scurt (eu as zice ca avea cam 1,90 m). TV-ul era cu ecran plat, majoritatea posturilor erau grecesti, exista si BBC si TV5.

Balconul este mare, fiind dotat cu un uscator de rufe, o masa si 2 scaune. Izolarea fonica este acceptabila, mi-a placut faptul ca pe langa usile normale de la balcon, mai existau inca un rand de usi cu rolul de a asigura, in primul rand izolarea fonica dar si impotriva luminii puternice.

Studioul era spatios (aprox. 25mp) si mai cuprindea un dulap dotat cu aprox 10 umerase, un seif, doua fotolii, o oglinda mare, etc. As aprecia ca acest studio ofera confortul unei camere de hotel de 4 stele din Romania.

De asemenea, un bonus oferit de proprietar este preluarea si ducerea la/de la aeroport gratuita (fapt pe care l-am apreciat in mod deosebit, dar care de fapt ascunde de fapt intentiile proprietarului de a te face sa inchiriezi o masina de la o anumita firma despre care voi scrie mai jos.

Acum sa vorbim si depre punctele slabe. In primul rand, as sublinia distanta relativ mare pana la plaja (aprox. 700m) pe care ii parcurgeam in 10 minute. Apoi, ar mai fi un aspect foarte important pentru unii, deloc important pentru noi si anume: piscina. Mai exact, lipsa acesteia. Veti vedea pe net poze in care este prezentata o piscina frumoasa si care pare a fi a complexului. Din pacate nu este asa si mai mult decat atat, accesul turistilor cazati la Mavrias Village la aceasta este interzis.

Pe site-ul pe care am facut rezervarea, in multe din poze apare aceasta piscina iar impresia generala este ca aceasta va putea fi folosita. Insa in realitate, exista o alta piscina care poate fi folosita, aceasta aflandu-se la aproximativ 100-150 m de Mavrias Village. Nu inteleg nici acum de ce proprietarul complexului, dl. Kyriakos Mavrias, apeleaza la acest tertip incercand sa isi gaseasca clienti pacalindu-i cu acele poze. De altfel, daca veti citi comentariile celor cazati aici, veti vedea ca poate singurul aspect negativ pe care il sesizeaza acestia in legatura cu Mavrias Village, este aceasta "teapa" legata de piscina.

Un alt punct slab ar fi semnalul retelei wi-fi, care este aproape inexistent in camera, in schimb pe balcon este ok, nu foarte bun insa. De asemenea, am avut probleme cu reteaua de telefonie mobila Wind (singura pe care o pot alege in roaming abonatii Digi) in sensul ca in camera semnalul este complet inexistent.

Locatia in care se afla acest complex se afla in marginea dinspre capitala insulei Zakinthos. Din pacate, in fata balconului se afla o alta cladire la aproximativ 3 m, astfel ca nu ai o priveliste prea placuta.

Totusi am avut noroc ca nu aveam in fata piscina si barul de langa aceasta, deoarece, in special dupa amiaza si seara, era galagie destul de mare. Au fost cateva seri cu muzica live cand nivelul acesteia a fost destul de suparator, inclusiv dupa ora 12 noaptea. Complexul alaturat, cel cu piscina (Princess Hotel) pare a fi destinat in exclusivitate turistilor britanici, foarte galagiosi de felul lor.

Mavrias Village dispune si de cateva locuri de parcare, imposibil de spus exact cate datorita curtii comune. Dl Mavrias se pare ca are relatii cu o firma de inchiriere masini (Zakynthos Car Rental aflata la aprox 30m), la care ne-a garantat un "big discount", asa cum s-a exprimat, dar pana la urma preturile prea mari ne-au facut sa cautam in alta parte. Pana la urma, am ales Margaris Car Rental, de unde am inchiriat un Suzuki Jimny pentru 7 zile la 60 de euro/zi si am fost foarte multumiti.

Legat de faptul ca nu am inchiriat masina de unde ni se recomandase, dl. Mavrias si-a schimbat brusc atitudinea fata de noi, in sensul ca nu prea am mai fost bagati in seama pana la plecare.

In alta ordine de idei, in camera se face zilnic curatenie de calitate, iar o data la doua zile sunt schimbate asternuturile si prosoapele.

Exista de asemenea o gradina cu sezlonguri pe gazon, un spatiu pentru barbecue si un loc micut de joaca pentru copii, care se afla in spatele complexului.

Mavrias Village nu ofera optiuni de servire a mesei.

La aproximativ 200 m se afla Express Supermarket, foarte bine dotat si aprovizionat, cu o diversitate mare de produse si cu preturi foarte bune, pe care il recomand din plin. Cateva preturi: 1 bax de 6 sticle de 1,5 l apa minerala plata - 1,50 euro, 1kg.rosii - 0,50 euro, 1 l lapte - 1 euro, 1kg branza feta vrac - 6 euro, 1 kg nectarine - 1,40 euro, 1 bax 8 doze Mythos 0,33 - 5,30 euro, etc.

Am intrat si intr-un Carrefour Market, aflat putin mai departe, insa preturile erau considerabil mai mari.

In apropierea Mavrias Village exista numeroase taverne/restaurante si baruri, precum si magazine de suveniruri, despre care voi scrie in alte articole.

Nu am facut poze, deoarece se gasesc nenumarate pe site-urile de rezervari, iar acestea corespund in totalitate realitatii (atentie ca mai exista o locatie Mavrias Complex, a nu se confunda cu Mavrias Village)

As recomanda Mavrias Village in special cuplurilor de tineri si mai putin familiilor cu copii mici. Locatia se afla la aprox 20 m de strada principala din statiune (foarte circulata), zgomotul produs in special de scutere fiind perceput destul de mult in camere.

Impresii încărcate de dynamic in 09.09.2017 18:54:11

Validat / Publicat: 09.09.17 20:52:22

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (dynamic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3150 PMA (din 5 voturi) nota2

[09.09.17 19:03:59]

@dynamic: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 38&ridAnt=81844

- dynamic
[11.09.17 07:51:49]

@webmaster26: Da, coordonatele GPS sunt ok.

Publicitate    [20.09.17 12:15:15]

• Un sejur excelent la Mavrias Village (Jun.2011) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 01.08.12 de oanahandbal din BUCUREşTI) - RECOMANDĂ
  • Tsilivi-Mavrias (Jul.2009) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 03.09.09 de ovidiu7020010 din PIATRA-NEAMţ) - RECOMANDĂ
  • 10 zile in paradis (Sep.2008) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 25.11.08 de gogre din BRASOV) - RECOMANDĂ