ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2017
JUN-2017
6 AD. + 3 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Acceptabil!

Anul acesta am ales pentru inceputul sezonului estival Zakynthos hotel Chryssi Akti, un hotel ok din punctul meu de vedere luand in calcul raportul pret / calitate.

Vreau doar sa ofer cateva informatii sper eu utile celor care doresc sa calatoreasca in aceasta destinatie si sa aleaga hotelul mentionat:

Etajele 1 si parterul au mobilier mai nou fata de restul etajelor implicit arata mai bine.

Agentiile din Romania nu au camere cu vedere la mare iar la receptie platesti in plus 10 euro pe noapte daca doresti camera cu vedere la mare.

Camerele duble sunt mici, chiar foarte mici as putea spune. Curatenie se face zilnic si sunt schimbate prosoapele.

Plaja este ingusta, chiar foarte ingusta, majoritatea alege sa stea la piscina hotelului vecin si sa coboare sa faca baie in mare, spun piscina hotelului vecin deoarece Chryssi Akti nu are piscina proprie si este permis accesul la piscina hotelului vecin, cu conditia sa nu consumati bauturi din afara si poate o sa vi se para amuzant dar noua ne-au cerut sa nu faca copiii galagie prea mare la piscina.

Micul dejun este acceptabil oua, cascaval, sunca, gem, miere, unt, chec, lapte (doar rece), suc, cafea, masline.

Vacanta placuta tuturor!

Trimis de hiss in 09.09.17 09:22:55
Validat / Publicat: 09.09.17 11:24:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hiss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [09.09.17 09:30:47] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 58&ridAnt=81835

nelson [18.02.18 17:36:59] »

@hiss: Am fost si noi anul trecut. Am avut camera cu vedere spre mare. Intr-adevar hotelul nu are piscina proprie, dar atat Chrissy Akti cat si hotelul vecin apartin aceluiasi patron... De aceea se utilizeaza piscina de catre oaspetii ambelor hoteluri. Noua ne-a placut! Argassi este mult mai OK (din punctul nostru de vedere, cel putin...) decat Laganas, de exemplu. In Zante (capitala) se ajunge usor, de multe ori mergeam chiar pe jos, ca sa mai dam jos din... rasfaturile alimentare. Pentru ”lenesi” exista autobuz si trenulet. :-)

Ralucs89 [26.07.18 18:01:12] »

Doar ca sa ma asigur, baia este in camera? Nu prea am vazut deloc poze cu baie, atat de urata este? si am mai citit ca nu ar fi apa calda tot timpul... sunt insecte in camera? si cat de departe e statia de autobuz? Multumesc.

nelson [26.07.18 18:19:25] »

@Ralucs89: Baia e in camera, evident... Conditiile sunt OK. Raportul calitate/pret este unul foarte bun.

Statia de autobuz este aproape, cam la 100 m de hotel, maxim. Programul de circulatie al autobuzelor se gaseste in statie.

Sistemul de transport public nu e la fel de bine pus la punct ca in Corfu, de exemplu (unde este IREPROSABIL!), dar nu ramane nimeni pe jos...

Noi mergeam chiar si pe jos pana in Zante. E relativ aproape.

Ralucs89 [26.07.18 19:03:56] »

@nelson: Intreb pentru ca am avut surpriza sa fie marcat baie privata pe Booking si in realitate sa fie baie privata, dar pe hol! Multumesc de raspuns.

Cam cat e de mers pe jos pana in Zante si in ce puncte de interes mai merge autobuzul, daca aveti idee

nelson [26.07.18 19:38:19] »

@Ralucs89: Hotelul este curat.

Baia este OK, cu dus - nu cada.

Si sala de mese este foarte curata, cocheta, cu vedere spre mare.

Cat despre distanta, nu pot sa estimez in km, insa noi ajungeam pe jos in Zante cam in jumatate de ora. Nu am mers cu autobuzul prea mult, la distante mai mari mergeam cu o masina inchiriata.

Obiective sunt foarte multe, depinde si ce va intereseaza pe dvs. mai mult, istorie, monumente de cult, plaje, mancare... Va las insa sa le descoperiti singura! Sunt sigur insa ca nu veti regreta!

Sunt si multe excursii optionale, atat pe uscat, cat si pe mare. Nici nu veti observa cand trece timpul...

Sa va luati aparat contra tantarilor, in toate insulele ionice ne-au fost... musafiri nocturni.

Ralucs89 [27.07.18 10:35:00] »

@nelson: multumesc mult pt info, oare la mijlocul lunii sept mai e animat argassi? Si se mai gasesc excursii optionale? Am luat o oferta de 7 nopti de pe 15 septembrie.

nelson [27.07.18 17:03:24] »

@Ralucs89: si noua ne place la fel, ori la inceput, ori la sfarsit de sezon... In Zakhyntos nu stiu ce sa va spun, ca noi am fost in luna mai. Dar, ca regula, desi mai scade activitatea, turul insulei (cu autocar si vapor) si principalele croaziere, spre insulele invecinate (Kefalonia si Ithaka, Zakhyntos fiind cea mai sudica insula ionica, nu prea se ajunge usor si in Lefkada sau Corfu, din pacate...) se fac pana la inceputul lunii octombrie. Despre animatie, turistii englezi si nordicii in special, au grija sa fie animatie pana in ultima zi, pana cand se inchide ultima taverna... Categoric veti gasi si excursii si localuri deschise, multe in prima saptamana, poate ceva mai putine in a doua, din perioada mentionata! Despre mancare, in jurul hotelului sunt multe taverne unde se mananca relativ ieftin si bun. Pe toate gusturile. Inclusiv meniuri 100% romanesti...

nelson, Ralucs89
Alte impresii din această RUBRICĂChryssi Akti Hotel: