ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2010
ÎNSCRIS: 20.07.08
APR-2010

ARTICOL ARHIVAT

Parcul A. I. Cuza: Se poate si la noi

Dragii mei, va invit in minutele urmatoare intr-un parc extrem de frumos, dupa parerea mea cel mai frumos parc din Bucuresti, un loc unde poti sa te plimbi, poti sa faci sport, sa bei un suc, o bere, sa asculti muzica buna, sa distrezi copilul sau copii ori sa te joci cu ei. Parcul se numeste Alexandru Ioan Cuza, in trecut cunoscut ca IOR sau Balta Alba si se intinde pe mai multe zeci de hectare intre bulevardele Ion Grigorescu, Camil Resu, Constantin Brancusi si Liviu Rebreanu care il si strabate impartind lacul sau balta in doua. Daca sunteti in vizita in Bucuresti nu evitati locul este absolut superb, plin de verdeata si flori, foarte curat, cu banci noi foarte frumoase, are toalete ecologice, multe terenuri de sport, multe locuri de joaca pentru copii, chiar si tiroliana in doua locuri, o biserica din lemn model maramuresan si cateva terase, mult prea putine pentru atat de multi oameni care se plimba pe aici.

Aici se ajunge foarte usor cu metroul si se coboara la statia Titan, oricare din cele doua iesiri sunt in parc, iar cu masina de la Unirea se ia spre piata Alba Iulia, apoi inainte pe Decebal, se traverseaza intersectia Muncii tot inainte si se intra pe Basarabia iar de aici la primul stop se face dreapta pe Campia Libertatii, se merge drept si la urmatorul stop sunteti chiar langa parc. Parcul are parcare de jur imprejur pentru cateva sute bune de masini insa sambata si duminica e destul de greu sa gasesti loc de parcare mai ales dupa pranz. Pe trotuar de jur imprejur avem pista pentru biciclete, care au acces nelimitat si in parc desi eu nu vad care e rostul sa te chinui cu bicicleta printre sute de oameni care merg pe jos sau cu rolele. Extrem de multi oameni merg cu rolele pe aici pentru ca asfaltul e bun si permite acest lucru. Intr-un loc special exista un spatiu inchis destinat celor mai initiati cu rolele. Foarte multi parinti merg cu rolele in timp ce imping un carucior de copil mic care saracul e leganat profesionist.

Intrarea principala in parc este pe soseaua Campia Libertatii exact in punctul unde se intalneste cu strada Baba Novac, acolo se afla si o statuie noua a domnitorului ce da numele parcului. Intrarea se face intr-un loc destul de frumos unde sunt mai multe fantani arteziene si principala alee pietonala garnisita cu choscuri, spatii de joaca pentru copii, banci multe si un mic amfiteatru unde sambata si duminica, de primavara pana toamna tarziu se tin concerte de muzica diversa uneori populara, alteori opereta sau muzica de fanfara, aici se strang toti bunicii cu copii mai mici si asculta muzica oferita de primarie.

De craciun aceasta alee pietonala principala arata ca un targ de craciun cu chioscuri de lemn unul langa altul, unde gaseai tot felul de produse specifice: vin fiert, tuica fiarta, sucuri, jucarii, toata gama de mosi craciuni si vata pe bat sau colaci Kurtos, ori gogosi de toate felurile. Nu va spun cum arata tot parcul impodobit cu pinguini, reni sau mosi luminosi.

De paste parcul a fost impodobit cu diversi iepurasi si oua rosii facute din beculete. Acum primavara reinvie si chioscurile de inghetata si terasele, iar gradina de trandafiri a fost replantata cu trandafiri japonezi si in mijlocul ei a fost construita o fantana muzicala foarte interesanta cu lumini colorate si boxe pe margine.

Aleea principala pietonala este mult mai lata ca alte alei si ajunge spre lac intr-un semicerc cu belvedere la lac, dotat cu niste frumoase coloane cu ghivece de flori inalte de 2 m, cu model grecesc, de unde se vede o mare fantana arteziana ce izvoraste chiar din apa lacului.

Cele doua lacuri au mai multe insule si forme de relief diferite dealuri sau movile folosite de oameni iarna ca si derdelus. Insulele sunt majoritatea vizitabile pentru ca au fost montate poduri din metal, una singura nu e vizitabila fiind si foarte mica si foarte aproape de mal insa si considerata insula ratelor salbatice. Da! avem sute de rate salbatice care fac zeci si zeci de pui extraordinar de dragalasi primavara, inca nu a iesit seria 2010 insa am poze din anii trecuti. Alte pasari care se mai pot observa aici: pescarusi exact ca cei de la mare si lisite, asa e avem 20-30 de lisite foarte frumoase, si din cand in cand se mai rataceste cate o lebada, doua. Toate pasarile migreaza intre lacurile din Bucuresti insa iarna parca se strang toate aici: sute de rate, mii de pescarusi si zeci de lisite. In apa lacului pe langa pestii obisnuiti de apa dulce sunt si multe broaste testoase foarte timide si diverse dimensiuni.

In parte linistita a parcului se gasesc doua locuri de intalnire pentru marii maestrii ai sahului si tablelor unde multi oameni isi petrec dupa-amiezele, doua terenuri de fotbal cu plata si nocturna incercuite cu plasa si alte locuri de joaca pentru copii.

In acest parc se lucreaza non stop, chiar si azi (sambata17. 04. 2010) se face o alee asfaltata prin dreptul blocului meu, se planteaza flori de tot felul, se pun banci deci exista o preocupare continua pentru ca acest parc sa arate bine pentru care eu ma bucur si va fac o invitatie tuturor: nu ratati acest parc. Kyandra special pentru tine: si aici e o simfonie a florilor.

In iarna i-am invitat pe nasii nostrii sa facem o plimbare prin parcul nostru si le-a placut atat de mult incat au venit si singuri de mai multe ori si chiar si-au adus si prieteni si cunostiinte din Grecia aflati prin Bucuresti sa vada minunea din Titan.

Anul trecut a fost decopertata toata iarba si plantat gazon nou care acum arata superb, fara nici o balarie.

PS. Acum sunt in floare toti pomii: corcodusii rosii si verzi, merii salbatici si alti pomi fructiferi sau nu.

As vrea sa tratati acest review cu seriozitate si sa vizitati parcul altfel am scris de pomana. astept eventuale ecouri numai dupa vizita!!!

Daca ar fi wireless in parc m-as muta aici pe o paturica.

Va rog daca se poate sa atasati urmatoarea melodie care ma reprezinta total: http: //www. trilulilu. ro/ionescunic/6a991d52c12e2a

Las pozele sa vorbeasca in continuare….

Trimis de ionescunic in 18.04.10 09:02:00

VIZUALIZĂRI: 3864 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea principala in parc : statuia lui A.I.Cuza

presario [18.04.10 10:09:45] »

Bun = primu' vot pe azi.

Pune repede poze, ca acum se vad in dreapta pozele de la Dragonul Rosu si se face o asociere "deplasata".

ionescunic [18.04.10 10:14:12] »

Multumesc mult , am pus 47 de poze care asteapta validarea si mai am pe putin 1000 insa nu asa de noi si expresive pt vremea de acum.

presario [18.04.10 10:17:29] »

OK - nu ne faci un rewiew despre centrul istoric al Capitalei, am inteles ca sunt multe schimbari "pozitive" pe acolo?

biancuta [18.04.10 10:30:08] »

Inca un review util, marca ionescunic. Un mare vot.

ionescunic [18.04.10 10:31:38] »

Am inteles ca schimbarile sunt doar niste proiecte momentan, am fost acum cateva luni pe acolo si nu mi-a placut ce am vazut, strazile Smardan, Lipscani, Selari, Covaci, si alte strazi pe care le bateam in copilarie si adolescenta in cautare de muzica , aparatura electronica sau foto ori pentru a vinde ceva in consignatii, acum arata jalnic. Mi se pare anormal ca acolo sa fie diverse terase, unele cochete, iar la etaj sa locuiasca familii numeroase fara drept si fara acte.

As putea merge sa fac un filmulet si il postez pe trilulilu insa poate se schimba ceva destul de repede. Mi-e greu sa scriu despre ceva care nu imi place. Poate se va face curat, se vor renova toate cladirile si va fi asa cum viseaza primarul genera! ??

PS. Oameni buni nu mai stati acasa la computer, iesiti in parcuri, daca nu sunteti la munte sau pe malul marii deja!

presario [18.04.10 10:39:07] »

Gata, plec acum.

georgiana [18.04.10 11:08:15] »

Voi bucurestenii sunteti cam privilegiati, nu credeti?? !

Privind pozele tale, am impresia ca-i tot un fel de... ''Simfonia lalelelor'' de la Pitesti!

Un vot pentru rabdarea unui barbat care a fotografiat atatea flori, primavara! Si nu numai!

Va invidiez!

Cristian_h* [18.04.10 11:31:30] »

ionescunic, ma bucur cand citesc asa ceva, intr-un oras sufocat de beton si ciment, in care sunt atat de multe interese economice si materiale este de mirare ca autoritatile se mai gandesc si la parcuri, poate ca acest oras pe viitor mai are totusi o sansa! Si de la mine un vot atat cat se permite!

kmy [18.04.10 12:07:57] »

ionescunic, m-a bucurat foarte mult ca ti-ai gasit timp si rabdare sa scrii despre acest frumos parc. Aici se vede grija si respectul primarului nostru pentru sectorul 3. Un vot si de la mine ca mi-ai luat-o inainte cu scrierea acestui review

webmaster13 [18.04.10 12:44:35] »

am atasat surprinzatoarea melodie propusa de catre autorul acestor randuri, surprinzatoare pentru ca atat cat l-am cunoscut eu pe ionescunic prin prizma a tot ce a scris el pana acum ma asteptam la altceva oricum melodia ma surprinde intr-un mod cat se poate de placut! Auditie si lectura placuta!

ionescunic [18.04.10 12:58:03] »

Multumesc mult Georgiana , Cristi si Kmy , iata ca am vecini noi de care nu stiam .

Multumesc webmaster13 pentru melodie , nu e chiar asa de surprinzatoare melodia avand in vedere varsta mea si faptul ca m-am regasit printre cei 45.000 de fericiti care i-au vazut live la cativa metri de parcul in cauza pe Depeche Mode , si printre cei 40.000 de nefericiti care anul trecut au dat biletele inapoi din cauza imbolnavirii lui Dave Gahan.

molko* [18.04.10 13:18:10] »

parcul preferat al fiicei mele ....in care ajungem des.. este foarte frumos.. inca nu stiu daca il pot clasifica pe locul 1 sau nu.. parcul Bordei imi place mai mult datorita intimitatii. Pt modul de descriere si mai ales pt melodie un vot. Asta ca sa-ti demonstrez WM1 ca nu sunt flower-power si nici utopic!

ionescunic [18.04.10 17:19:49] »

Multumesc mult!

kmy [18.04.10 18:25:02] »

M-am intors din acest minunat parc... Nici nu stiu daca sa scriu cat de dezamagita sunt pentru ceea ce am vazut. Am stat pe bancile din jurul terenurilor de fotbal si din toate directiile ma scuipau cei ce crantaneau de zor seminte... M-am mutat pe o bancuta sa admir lacul cu ale lui rate si pescarusi si aici am constatat ca in suporturile betonate de flori unii isi facusera scrumiere de stins tigara printre buchetelele de primule ce se iteau in soare. Brusc m-am fortat sa-mi amintesc daca prin gradinile din Versailles sau Shonbrunn am vazut asa ceva. Ce facem fratilor cu mentalitatea romanilor?

M-a durut inima sa vad asa ceva, sa calc pe coji de seminte si mucuri de tigara cand cineva se straduie sa avem un parc civilizat, unde sa-ti plimbi copii intr-o oaza de curatenie si verdeata.

Diaura* [18.04.10 18:51:15] »

ionescunic,

Normal ca se poate si la noi. Doua lucruri sunt importante cred eu; sa le vizitam si sa recunoastem ca este frumos... ca exista. Cred ca sunt cea mai incrancenata pe acest subiect; avem locuri minunate, avem istorie, avem cultura. Dar nu ne bate la usa, niciuna din ele, trebuie doar sa iesim din casa si sa le vedem, nu doar sa trecem nepasatori pe strada in graba noastra cotidiana.

Desi nu locuiesc in zona respectiva, am fost si eu in acest parc si am ramas de fiecare data cu o impresie buna. Nici copiii galagiosi nu m-au deranjat, nici cainii nu m-au atacat si nimeni nu m-a scuipat.

ionescunic [18.04.10 20:13:02] »

Asa este avem o tara frumoasa si bogata din toate punctele de vedere si mai ales turistic vorbind insa mai trebuie ca si omul aflat la carma sa vrea, la noi in cartier se vrea acest lucru, sa existe un parc frumos pentru oameni. Acum daca parcul e aflat intr-o zona mai periferica si oamenii care vin aici mai ales in weekend sunt si din suburbii poate mai putin civilizati, poate asculta manele la telefonul mobil si manaca tone de seminte, asa este recunosc insa aceste lucruri nu strica cu nimic frumusetea parcului langa care locuiesc de 33 de ani si pe care l-am vazut inflorind efectiv in ultimii 4 -5 ani. Aici in acest parc pe vremea lui Ceausescu vara era ca la mare, toti cetatenii locuitori de bloc coborau cu cearsaful pe iarba si faceau baie in apa lacului, se spalau covoare si masini. Dupa revolutie acest lucru s-a estompat si din cauza civilizatiei si din cauza apei care se spune ca nu ar fi tocmai buna de imbaiat, si acum si din cauza paznicilor si a afiselor cu interzis inotul.

Azi a fost o zi superba desi sub amenintarea norului a fost soare si destul de cald, toata lumea a citit ce am scris eu si au venit toti in parc, n-am mai vazut demult asa aglomeratie si masini parcate pe pod una langa alta pe ambele parti. Pe de alta parte la 17. 00, ora la care ne intorceam din oras, foarte multi cautau loc de parcare si nu gaseau. Inclin sa cred ca acest parc e un succes imens daca e asa de plin de acum. Pana nu incep concediile cam la 1 iulie asa va fi de aglomerat in weekend. Noi preferam zilele cand e mai liber insa uneori si in weekend mai tragem o tura de lac.

Un minus al parcului este ca nu are barci pentru agrement, ar fi un centru de initiere si inchiriere in sporturi nautice mai precis canoe. Sincer nu ma pricep si nu stiu ce fel de barci sunt insa se inchiriaza destule mai ales vara.

molko* [18.04.10 22:46:12] »

@Diaura... locuri minunate avem, istorie avem... cultura am avut. S-a dus.

@kmy... mancatul semintelor este sport national. Nu ma deranjeaza asta... Dar e asa greu sa ai o punguta sau un cornet de hartie in care sa arunci cojile? pt ca desi gardienii trec pe langa ei nu s-a intamplat niciodata ca unul dintre mancatorii-scuipatori sa fie amendat pe loc. Ies des cu fiimea in parc si ma minunez cum in fata bancutelor sunt inevitabil si intotdeauna "covoare de coji de seminte". Si asta inclusiv in Cismigiu si Herastrau... De aceea am amintit de Bordei... e singurul loc parca putin altfel.

motaneata [19.04.10 00:24:19] »

Dom'le, e o vorba romaneasca:"omul sfinteste locul". Daca sectorul 3 fi avut un alt primar, sa zicem Piedone, ar mai fi aratat parcul IOR asa? Dar daca ar fi fost Mareean?

Maria Smeu [19.04.10 09:06:28] »

Felicitari pentru frumusetea " lucrurilor simple ce ne inconjoara " ce ai aratat-o.

@ presario exista o descriere a centrului vechi, ( aici, la rubrica " La pas prin Bucuresti " ) si multe promisiuni facute de primarul capitalei ca va fi in scurt timp o mare atractie turistica

presario [19.04.10 09:11:10] »

Astept si eu ziua aia cand va fi o mare atractie turistica ( se aude ca de la anu, cand trece criza ).

Mi-e frica sa nu depasim Budapesta si sa ne dea ungurii in judecata ca le luam turistii.

Mareean ? Acel Mareean ?

ionescunic [19.04.10 09:16:06] »

Ieri din cauza colegului Presario am dat o fuga prin centrul vechi si am scris un ecou la review-ul Diaurei aici:

click aici

Am atasat si poze dar s-au lipit tot la review-ul meu cu parcul, adica sunt la sfarsitul pozelor cu parcul AI Cuza.

cosminp [19.04.10 11:15:15] »

@ionescunic, un vot si de la un vecin care inca nu a ajuns in fostul parc IOR.

trebuie sa recunoastem ca sectorul 3 a fost primul din capitala care a primit o fata noua, incepand cu parcarile si continuand cu parcurile de joaca pentru copii si parcurile de plimbare.

ionescunic [19.04.10 19:16:09] »

Pai vecine cum ai reusit sa nu intri macar odata in parcul nostru cel frumos?

Multumesc pentru apreciere si daca suntem vecini , desi nu pot spune ca te-am vazut vre-o data inafara de Intalnirea din Poiana Bv. poate facem odata o miniintalnire in parc la un suc al tuturor userilor din sectorul 3. Nici pe Ileana (experta) n-o vazusem in viata mea pana la marea intalnire , dar s-a dat de gol intr-un ecou.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [19.04.10 20:25:47] »

habar n-ai cati "vecini" sunt in sectorul III...

ionescunic [19.04.10 20:40:16] »

Nasol , acum stiti toti cum arat si unde stau , daca ma vedeti pe undeva sa stiti ca merg asa din cauza unei dureri de spate si nu ca as fi vesel sau prea serios.

motaneata [19.04.10 20:47:43] »

@presario, "de ce ti-e frica nu scapi". Asa ca vom depasi Budapesta! Numai ca, romani fiind, nu vom duce treaba pan'la capat si ne vom opri dupa ce depasim "Buda".

@ionescunic, umbla o vorba ca o varianta a autostrazii suspendate va fi chiar prin mijocul parcului. Stii ceva si noua nu ne spui?

ionescunic [19.04.10 21:14:16] »

Sper sa fie o gluma!?

motaneata [19.04.10 21:48:06] »

Autostrada suspendata e o gluma, e adevarat, proasta! Dar pentru aceasta gluma s-au cheltuit deja 800.000 EUR cu studiul de fezabilitate. Nimeni nu zice nimic, parca nu ar fi din banii nostri! Cand va incepe, va fi ca la Pasajul Basarab, nimeni nu-l va mai putea opri. Cine stie ce e in capul e-dil(i)ului sef? Se spune ca a pus un pariu cu el insusi. Dar sa speram ca nu va mai prinde un al doilea mandat si ca vom fi salvati!

cosminp [20.04.10 08:08:41] »

strazile/drumurile suspendate sunt singura solutie viabila intr-un oras aglomerat cum este bucurestiul si daca aruncam o privire afara, vedem ca astfel de drumuri se gasesc si in bratislava, roma, paris si alte orase.

ca se numesc autostrazi sau strazi, nu mai conteaza. important este ca ele sa existe in realitate si nu numai pe hartie.

de exemplu in paris au facut pasaje denivelate superioare si inferioare (tuneluri) pe directia principala de tranzit, in intersectiile aglomerate si au descongestionat destul de mult traficul.

daca acolo au facut, este clar ca merita, mai ales ca franta are studii de trafic de un profesionalism excelent si varf tehnologic.

Maria Smeu [20.04.10 10:06:49] »

Si eu sunt de parere ca autostrazile suspendate, strazi sau simple pasarele, constituie cea mai viabila solutie pentru un oras ce se aglomereaza tot mai mult la sol. De-ar fi peste tot si cat mai repede! Chiar si deasupra unui parc, care, construite intr-un anume fel, ar putea oferi si perspectiva asupra locatiei.

motaneata [20.04.10 13:09:24] »

Sunt pareri si pareri. Cum sunt argumente pro si contra. Dar a face o autostrada deasupra unui parc mi se pare o prostie, o greseala urbanistica. O autostrada prin oras? Stim despre ce vorbim?

V-ar conveni sa locuiti la etajul 3 si sa va treaca autostrada pe langa fereastra?

Atentie, nu vorbim de pasaje, de noduri rutiere cu bretele de acces, sau de tuneluri, ci de o autostrada lunga prin oras! Lunga cat o zi de post! Unde at mai vazut asa ceva?

@cosminp, cati km are autostrada suspendata din Bratislava? Cati km are autostrada suspendata din Roma? Dar cea din Paris? Sa ne intelegem, acelea nu sunt autostrazi suspendate, ci pasaje si noduri rutiere cu bretele de acces. Acestea sunt necesare si trebuie facute.

Solutia gasita la Roma este excelenta:cele doua sosele concentrice,tangentiale 1 si tangentiale 2, care preiau mare parte din traficul auto al marelui oras. Acestea nu sunt autostrazi suspendate. O alta solutie este tunelul de la Viena (S1).

In Paris cand a fost nevoie de bulevarde s-au daramat maghernitele si s-au construit bulevarde. Baronul Haussmann nu a construit autostrazi suspendate deasupra maghernitelor.

Noi nu putem darama cotetele din Ferentari sau Plumbuita, facem o sosea suspendata deasupra lor! Ce oroare! Ce eroare!!

Ar fi fost o solutie foarte simpla: calea ferata Bucuresti- Constanta sa fi fost mutata pe traseul caii ferate paralela cu centura de nord a Bucurestiului, iar in locul ei sa se fi construit un bulevard (autostrada, daca vreti) cu cate 4 benzi pe sens, care ar fi legat Bucurestii Noi-Baneasa-Colentina-Pantelimon. Jumatate din trafic ar fi fost rezolvat fara sa se darame nimic, fara sa se cumpere nici un metru de teren!

Dar ce s-a facut in loc? S-au cheltuit vreo 300 milioane de EURO pe modernizarea unei cai ferate care blocheaza si fragmenteaza traficul. Se formeaza cozi imense la trecerea de nivel cu calea ferata. Se cheltuiesc bani pentru a face pasaje care nu duc nicaieri. S-a facut pasajul de la Pipera, dar acesta nu rezolva problema, iar acum masinile nu mai stau la bariera , ci fac coada de pe pasaj pana in Barbu Vacarescu! Mai mult, primarul general a introdus un tren care leaga Gara de Nord cu Gara Obor, reusind sa arunce in haos tot traficul de pe Soseaua Petricani si zona industriala Pipera (cand ti-e lumea mai draga, se aseaza bariera!). Ce rost a avut aceasta masura? A uitat ca este metrou care leaga Gara de Nord de Obor?

In aceste conditii, mai are rost sa vorbim de sosele suspendate?

Si apoi, cu ce bani? Cand in Romania constructia unui WC de scoala generala costa 2 miliarde de lei vechi!!!, cat va trebui sa platim pentru fantasmagoriile lui Oprescu?

Cred ca trebuie sa judecam fara patima si sa se adopte masurile necesare orasului, nu povesti de impact, dar care sunt rupte de realitate.

Orasul trebuie scos din sfera intereselor mafiote, sistematizat si gandit pentru oameni. Bucurestiul trebuie sa redevina prietenul oamenilor. Dar asta nu se va intampla atata vreme cat cei care-l conduc sunt dusmanii lui.

Asa ca, cei care locuiti in sectorul 3, bucurati-va cat inca mai aveti primar!

cosminp [20.04.10 13:27:22] »

@motaneata, de-aia merge tarisoara asta asa. ca sunt unii ca tine. haha. am glumit.

in bratislava, autostrada intra destul de mult ca lungime, la fel si la roma. in soci, unde socialismul rusesc este in floare, autostrada urbana traverseaza tot orasul, cam 140 km.

cum pe pamant nu ai unde s-o faci, o faci in aer, adica suspendata, iar traseul propus de oprescu este pe deasupra unor bulevarde, nu prin parcuri.

cum la noi nu ai nici autostrazi si nici linie de centura, prefer suspendata lui oprescu decat sa fac 2-3 ore sa traversez bucurestiul de la A1 la A2.

molko* [20.04.10 13:41:33] »

cosmine... e o aberatie acea autostrada si stii si tu lucrul asta.. Nu spun ca ideea e total rea, se intampla in alte locuri, Poate s-ar putea gasi si un traseu bun.. dar stii si tu la fel ca si mine ca nu vom apuca acele vremuri. Prefer sa faca dracului odata o centura omeneasca si e de ajuns.. si mult mai simplu. Cu conditia sa o gandeasca de la inceput bine.. adica sa nu o faca pe 2 benzi si peste 5 ani sa-si dea seama ca trebuie largita.. ca a crescut traficul.

cosminp [20.04.10 14:23:57] »

@molko, vezi? ideea este buna, dar daca si traseul va fi bun, merita. nu vezi cat se chinuie cu centura existenta? de la doua benzi s-o largeasca dar ramane tot cu 2 benzi. o nebunie. tu crezi ca apuci sa vezi centura noua cu 4 benzi in profil de autostrada mai repede decat autostrada suspendata. poate daca esti ruda cu tutankamon sau cu vreo broasca testoasa care traieste 200 de ani.

)))))))))))))))

ionescunic [21.04.10 09:29:51] »

Eu sunt optimist si cred ca voi trai atat de mult incat sa merg pe toate aceste autostrazi.

Am aflat de curand ca se demareaaza o sosea de legatura intre Bd. N Grigorescu si Popesti Leordeni, incepe dupa statuia de la piata Salajan si va trece peste Dambovita spre Popesti si va prelua o parte din circulatia peste podul de la targul Vitan Barzesti. Un lucru bun pentru cei ce vor sa mearga spre targ, sau sa se intoarca din Berceni si sunt nevoiti sa stea la cozi in dreptul lui RIN grand hotel destul de mult in timpul zilei.

molko* [21.04.10 10:08:28] »

@ionescunic.. esti intr-adevar tare optimist. Eu nu.. pt ca am observat in toti acesti ultimi 10 ani, cand a inceput sa se vorbeasca de investitii in infrastructura, ca niste investitii infinit mai mici (de pilda podurile de la mall Baneasa, sau vestitul pasaj Baneasa) au durat cate 2-3 ani fiecare. Si sunt doar cateva poduri. Largirea la 2 benzi pe anumite portiuni a centurii Bucuresti.. idem.. 2-3 ani. Autostrada Transilvania a inceput in 2004.. si dupa 6 ani avem 42 km intre nimic si nimic. Autostrada Soarelui va mai dura vreo 2 ani sa o termine si apoi isi vor da seama ca s-a stricat cealalta portiune si tb sa intre in reparatii. Mi-e teama ca eu nu voi trai atat de mult incat sa ajung sa zicem la Viena din Bucuresti mergand lejer pe autostrada 10-12 ore. Si am doar 35 ani de ani.

motaneata [21.04.10 14:08:37] »

@molko, la fel cred si eu, desi, cei care ma stiu, spun ca sunt un optimist prin definitie. Sunt optimist, dar nu naiv. Atata vreme cat astia gandesc cu picioarele, cum pot sa am incredere in ei? Am vazut ce au facut pana acum: au distrus DN1 (era o intrare frumoasa in Bucuresti) si au facut 2 cocoase si un tunel pe o distanta de 1 km, in 6 ani. De ce au facut 2 pasaje unul dupa altul, nimeni nu intelege.

Pe 12 decembrie 2009 Oprescu declara ca lucrarile la autostrada suspendata vor incepe in 2 luni. Dupa o luna (ianuarie 2010) spunea ca nu are bani. Pai cand a spus ca incepe in 2 luni nu stia ca nu are bani? Si parca in septembrie 2009 spunea ca a gasit finantare de la chinezi, 850 mil. EUR. Si ca mai pune si Primaria 550 mil. Total 1,4 miliarde EURO. Pentru 12 km de autostrada suspendata. Si tot el spunea ca va costa 18-36 mil. EUR/km. Alo, Domnu' Oprescu, 36 mil.x12=432 mil. De ce-ti trebuie 1,4 miliarde?

M-am uitat pe proiectul autostrazii suspendate. Oprescu spune ca o incepe din nord, ca aici este mai aglomerat. Foarte bine, sa inceapa! Daca nu cumva a si inceput, ca au trecut cele 2 luni! Spune ca o portiune va fi deasupra liniei ferate Bucuresti-Constanta. De ce deasupra si nu in locul acesteia? Apoi continua deasupra soselei Petricani. De ce deasupra? Nu-i mai simplu sa largeasca actuala sosea (in stanga este pepiniera, poate sa o faca de 17 benzi)? El nici nu cunoaste zona, se joaca pe hartie.

A aruncat o goanga la alegeri si acum il frige. Iar cei din jur ii spun cat e el de destept si de frumos!

Nu Cosmin, ideea nu este buna, este o aberatie (Molko are dreptate). Sper sa nu se faca pentru a nu cheltui banii inutil. Vezi cazul autostrazii suspendate din Boston! Stiati ca autoritatile din Boston au decis demolarea autostrazii suspendate?Oare de ce, de prosti? Cum au ajuns americanii sa decida demolarea unei autostrazi suspendate care avea 6 benzi? Stiati ca autostrada suspendata din Boston isi capatase numele de Big DiG pentru ca indiguise orasul si transformase zonele din jur in ghetouri? Stiati ca cele mai mari ambuteiaje se intampla pe autostrazile suspendate? Stiati ca in Europa nu este nici o autostrada suspendata si ca doar China si Mexicul sunt angajate in asemenea proiecte? Stiati ca pentru a deservi o autostrada suspendata este nevoie de bretele de acces cu o suprafata de 4 ori mai mare decat autostrada? Unde vom face aceste bretele? Sau vom face autostrada si o vom lasa acolo sus, fara benzi de acces?

Da, suna frumos, este de impact: "autostrada suspendata". Din punctul meu de vedere trebuie sa renuntam la poezie si sa capatam luciditate. Trebuie sa ne gandim ce lasam copiilor nostri.

Da, ne trebuie infrastructura adevarata. Dar cine sa o faca?

Veti vedea, Oprescu isi va termina mandatul, nu va face nimic si va spune ca el a avut un proiect frumos, dar nu a fost lasat!

Vom trai si vom vedea!

cosminp [21.04.10 20:34:28] »

@molko, ziceai ca nu esti optimist?

Autostrada Soarelui va mai dura vreo 2 ani sa o termine

esti foarte optimist daca tu crezi ca se termina autostrada soarelui in 2 ani. dar s-ar putea, ai avea o sansa, sa apuci sa mergi cu masina pe autostrada de la bucuresti la viena, doar daca ungurii sau austriecii nu fac alta autostrada intre timp si schimba traseul.

@motaneata, pasajele de pe dn1 rezolva partial traficul la intrarea in bucuresti, problema este ca in bucuresti nu mai exista nimic care sa preia traficul.

cat priveste costurile, pe langa constructia propriu zisa mai sunt proiectarea, consultanta si terenurile, care de regula costa cel putin cat constructia.

orice constructie noua de infrastructura la acest nivel se executa denivelat. daca se face la nivel vei spune dupa aceea ca este aglomeratie si de ce nu a facut-o denivelata, iar in zona petricani deja exista proiectul pentru autostrada spre ploiesti.

pe de alta parte, trebuie facut pug si puz, iar largirea de care spui la petricani poate sa coste mai mult decat un pasaj, din cauza terenurilor care se platesc.

nu uita ca nu mai este comunism sa arate unul cu mana si altul sa execute. acum se plateste pentru orice palma de pamant pe care o iei de la cineva.

asa ca ideea este foarte buna, dar mai important este cum o aplici.

pentru autostrada pe pamant iti trebuie o suprafata mai mare pe care nu o poti folosi in nici un fel, pe cand bretele denivelate lasa posibilitate de acces pe dedesubt.

Da, ne trebuie infrastructura adevarata. Dar cine sa o faca?

nu cine o face este problema, cine o gandeste, pentru ca la noi fiecare gandeste asa cum il duce capul fara sa se consulte si fara sa tina cont de parerea altora.

si in plus, peste cine gandeste, este cine liciteaza si cine ia lucrarea, pentru ca tot romaneste se va lucra, asa ca pretul initial se va dubla (cel putin) numai din schimbari de solutie tehnica (inlocuiri de materiale) si schimbari de solutie tehnica (reproiectare), la care se adauga suplimentarea platii pentru consultant ca face munca in plus, etc.

si crede-ma ca STIU CE SPUN.

scuze pentru off topic. eu nu mai postez pe acest subiect si ar trebui sa trecem pe forum daca doriti.

ionescunic [11.07.10 22:11:23] »

Ieri si azi am fost prin parcul nostru, dragi Bucuresteni si am vazut cu mare placere ca a aparut un teatru in locul vechii terase Titanic, o chestie albastra destul de mare si patratoasa pe malul lacului sub Biserica. Aici se joaca piese ale teatrului Tandarica dimineata de la 10. 00 si piese mai serioase seara de la 19. 00 vineri si sambata . O idee buna, au AC si toalete. Cred ca am pozat si programul si il pot atasa ca poza. Pretul biletului e de 10.60 roni si piesa de seara e :"A fi sau ce va fi " de Lyle Victor Albert.

In apa lacului IoR sunt mii de pesti, am vazut azi chiar zeci de bancuri uriase infometate, daca arunci o felie de paine in apa e devorata exact ca in filmul "Piranha"... Brr... nu cred ca as mai intra in apa lacului asta. si numarul de broaste testoase e foarte mare dar ele macar nu sunt deranjante. Daca vreti sa vedeti efectul unei bucati de paine in lac dati click aici: http://www.trilulilu.ro/ionescunic/6fe4f15e96f639

Din loc in loc pe malul lacului au aparut puii de pescarus, ei sunt foarte lenesi si stau pe mal si nu fac nimic, asteptand mancarea in gura dar nu mai vine nimeni sa le-o aduca.

biancuta, cosminp, Diaura*, domidoc, georgiana, ionescunic, kmy, Maria Smeu, molko*, motaneata, presario
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Bucureşti: