Unde mâncăm pe Valea Oltului?

08.09.2017
Avatar black_mamba
înscris/ă în 08.10.12
MEMBRU: PREMIUM
AUG-2017

Restaurant Popas KM 247 [Boița, SB]

Popas km. 247 Boita: un bufet de gara, pe E81

Pe drumul de intoarcere de la Cluj, avand in minte inca mancarea de la Miercurea Bai (vezi review), am zis sa testam si ciolanul de la Popas km. 247.

Poate va intrebati: bai, ce dracu', asta ori are idei putine si fixe, si mananca numai ciolan cu fasole/varza ori n-are bani de altceva?! Sunt adevarate ambele teze :) dar nu aici: ne-am oprit la km. 247 pentru ca suntem adeptii mancarurilor simple, traditionale si gustoase; in plus, serpoaica avea anumite pofte, avand in burtica un pui de black_mamba.

Asadar, trecem de Sibiu, intram pe Valea Oltului si iesim din Boita, un ochi pe stanga si unul pe GPS, vad locatia, dau semnal, tai linia continua si bag masina in parcarea plina, de la tiruri pana la Mercedes clasa S; in gandul meu "taci, ca-i bine". Atentie, va trebui sa taiati linia continua si la iesire, spre Rm. Valcea, si in partea stanga e o curba cam pacatoasa iar din dreapta se vine cu viteza - asigurati-va temeinic!

Vremea frumoasa, terasa plina. Intram intr-o sala amenajata rustic - libera; trecem de o usa, intram in cea de-a doua sala - mai animata, amenajata stil cantina muncitoreasca sau bufet din gara Buftea. Intram la toaleta, sa ne spalam pe maini - tipica pentru un popas cu trafic mare.

Ne asezam la o masa, imediat ne ia in primire un ospatar si ne aduce 2 meniuri. Comandam o ciorba de burta, 2 portii de ciolan cu fasole, 2 salate, o cafea si o apa minerala mare.

Ciorba vine prima - cam praf. Ciolanul cu fasole - mare si bun. Total distractie: 80 lei, cu tot cu bacsis.

Ce am observat: 90% din clienti vin pentru ciolan (cu fasole/varza/cartofi, etc.)

Popasul se aseamana perfect cu restaurantul "La Cocosatu' " din Bucuresti: desi arata cam jalnic, toata lumea vine, in special, pentru un fel de mancare.

Acum, avand in vedere parerea antevorbitorului meu, "necesitate" nu stiu daca este, mai ales daca sunteti pretentiosi. Totusi, in ciuda faptului ca amenajarea si igiena lasa, oarecum, de dorit, macar aveti certitudinea unei mancari proaspete.

Ideea pe care mi-a dat-o acest restaurant este aceea de lasat in voia sortii, ca, oricum, vanzarea merge bine. E pacat, pentru ca se poate si mai bine, cu investitii si eforturi minime.

As reveni aici? Daca mi-ar fi foame si as fi in tranzit prin zona, da, pentru o masa indestulatoare si la un pret bun. Daca nu, nu.

Drumuri bune va ureza black_mamba!

Impresii încărcate de black_mamba in 08.09.2017 21:10:15

Validat / Publicat: 09.09.17 00:45:43

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 9 voturi) nota2

- Zoazore
[12.09.17 12:42:27]

@black_mamba: Sa va fie de bine! Poti incerca si Balta Verde, din Caineni, mai curata, tot de tiruri si specializata TOT pe ciolan pe langa. Inclusiv cu hrean.

750 gr ciolan cu 200 gr de... orice = 17 lei. Si poti lasa masina si pe partea cealalta a drumului. E la 40 km de Sibiu (pe dreapta) si 60 km de Rm. Valcea (pe stanga).

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos