Maria Village

DIN Craiova
înscris/ă în 27.04.14
SEP-2017
REGIM MASĂ Self catering

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut” — (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă SAU (1A) ar fi meritat rubrică nouă, dar crearea ei nu a fost considerată oportună (în acel moment); — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ impus unei astfel de selecție. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

O locatie linistita

Am petrecut o saptamana placuta in Vourvourou. Mi-as dori sa ma intorc in anii urmatori, dar in alta cazare.

In ceea ce priveste Maria Village, cred ca in ansamblu exista un raport rezonabil intre pret si serviciile oferite, facand o medie intre cele doua camere ocupate de noi si de prieteni.

Am sa incep cu aspectele pozitive: locatia: aproape de mare, cat si de taverne, dintre care terasa familiei era chiar in curte. Acolo am luat pranzul zilnic.

Un avantaj este si parcarea din spatele cladirii, chiar langa iesirile camerelor catre exterior, fiind amenajata cu umbrare, ceea ce am vazut insa peste tot in localitate. Practic masina era parcata in fata usii camerei in care locuiai.

Mi-a placut mult faptul ca soarele nu batea in terase, de exemplu la pranz motelul si jumatate din curte erau in umbra. Terasele/balcoanele camerelor erau incapatoare, cam pentru 5 persoane, iar sus exista si un apartament cu doua dormitoare si o singura terasa. Noi am stat la etaj, dar cred ca la parter era si mai placut. Usile de la balcon au sita contra tantarilor.

Maria Village e aproape de plaja dar sa nu va bazati pe plaja din dreptul motelului, acolo sunt pietre mari si mal in apa, si vreo 2 metri de nisip cu buruieni. Plus prea multe barci. Trebuie sa mai mergeti cateva zeci de metri pana la plaja Vergos care e amenajata, ingusta si mica, dar niciodata arhiplina, umbrita, goala pana la 10-11 ca peste tot acolo. Intrarea in apa este lina. Deci per ansamblu, plaja este aproape. Si Maria V este la sub 1km de Karidi beach, care e ok, dar nu mi s-a parut la inaltimea aprecierilor pe care le-am mai citit.

Dar au fost si aspecte neplacute, poate pentru ca am avut noi ghinion, de exemplu camera in care am nimerit.

Trebuie sa stiti ca exista diferente de confort intre camerele de la etaj, care au acelasi pret. Nu stiu la parter cum este dar camera noastra a fost foarte mica, mobila minimala (asta nu ar fi fost o tragedie daca aveam spatiu), patul dublu de 140 cm. Baia, total incomfortabila, austera, mica de tot. Camera de langa noi insa era considerabil mai mare, aveai loc sa rasufli, patul dublu mai lat, mobila mai draguta, baia era similara ca dotare dar pic mai mare ceea ce conta foarte mult!

Noi am facut check in mai devreme, gazdele au fost foarte dragute sa ne permita asta. De fapt, Andromachi este toata numai un zambet. Insa, au omis sa lase prosoape in camera vecina, iar la noi au lasat doar 3 mici, si noi chiar aveam nevoie. Nu ne-am dat seama ca a fost greseala pana in a 4-a zi (!) cand ne-a intrebat daca avem nevoie de unele noi si le -a cerut pe cele folosite inapoi, crezusem ca atat aveau de oferit. Lenjeria nu a fost schimbata niciodata, de fapt ei nu fac nimic pe timpul sederii. Ceea ce a fost foarte neplacut, ca si treaba cu prosoapele, sincera sa fiu, dar nici noi nu am cerut mai mult.

Am mai avut un ghinion. Locatarii anteriori murdarisera dulapul de sub chiuveta cu ceva ce genera un miros de ghena. Pe mine ma lua cu lesin, credeam ca e de la scurgere. Am semnalat problema. Nu au facut nimic, in schimb noi am spalat cu detergent incinta si mirosul nu s-a mai raspandit in camera. Iar gazda ne-a spus peste cateva zile ca ele verificasera si nu simtisera niciun miros!!! Sotzul e de parere ca au verificat dupa ce curatasem noi, dar chiar si asa, cand deschideai dulapul, se simtea destul...

Ma gandesc ca daca am fi primit o camera la fel de draguta ca a prietenilor, sejurul ar fi fost aproape perfect, as fi trecut cu vederea micile probleme.

Tot ghinionul a facut ca perdeaua din camera noastra sa se sfasie intr-o zi cu vant, cand usile de la balcon se miscau din cauza asta. Habar nu am cum, noi nu am atins-o, nici nu imi dau seama in ce s-ar fi putut agata. Am comunicat asta gazdei si a spus ca nu e nicio problema!!

In concluzie, locatia e draguta, dar cereti o camera "model" mare :) si prosoape destule :).

Impresii încărcate de dana_luiza in 08.09.2017 17:13:05

Validat / Publicat: 08.09.17 18:34:54

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Atena, aegina etc

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (dana_luiza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9000 PMA (din 8 voturi) nota2
  • Coordonate GPS ale acestui obiectiv: 40.18835739 N, 23.80272210 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la Maria Village? - Scrie impresii / Incarcă foto din sejur
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de dana_luiza? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[08.09.17 17:14:30]

@dana_luiza: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 96&ridAnt=81811

[09.09.17 07:30:50]

Publicitate    [25.11.17 02:05:47]

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos

• Maria Village - Vourvourou (Aug.2015) - punctaj satisfactie: 9.12 (scris in 29.09.15 de Rețea din CRAIOVA) - RECOMANDĂ
  • Liniste, mare, soare, ... vacanta perfecta (Jun.2014) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 07.08.14 de cristiml din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Asa da locatie! (Jun.2012) - punctaj satisfactie: 9.38 (scris in 27.07.12 de bose din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Excursie Halkidiki / Vourvourou (Jul.2011) - punctaj satisfactie: 9.60 (scris in 27.07.11 de andreih din TIMISOARA) - RECOMANDĂ