ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2017
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
AUG-2017

Butoiasu' cu bere, Baia Mare - Un restaurant potrivit pentru o aniversare frumoasa

Daca tot am deviat putin de la cronologie, hai sa ramanem in acelasi ton si sa continuam aniversar cu un restaurant. Aniversarile trebuie sarbatorite si uite ce bine se nimereste ca am ajuns si eu la articolul 200 din care 198 sunt scrise intr-un interval de aproximativ 600 de zile (ca sa facem si putina statistica) si pentru ca aniversarea sa fie si placuta va voi povesti despre unul dintre cele mai bune restaurante din Baia Mare, o recomandare cu care nu voi da gres indiferent de tura — in caz ca ajungeti in Baia Mare si vreti sa stiti mai multe restaurant bune pot cere informatii de la baietii mei :).

De la hotel (am dat prioritate pentru aniversare restaurantului dar urmeaza si hotelul), am hotarat sa ajungem la restaurant (erau 2.2 km, nu cine stie ce dar enorm de mult pentru niste fomisti) cu taxiul si asta a insemnat 10 lei cursa (comanda la cele 2 taxiuri a fost facute de catre receptionera si nu cred ca am asteptat mai mult de 2-3 minute).

Si uite asa la ora rezervarii coboram in fata restaurantului “Butoiasu cu bere – Csarda” asa cum scrie pe placuta de la intrare. Deasupra intrarii unde este din nou numele este atarnat chiar si un mic butoias. Am intrat printr-un mic gang trecand de o intrare in local care se face tot printr-un butoi si ne-am indreptat spre terasa. Cativa lautari isi faceau un scurt program pe la mese cantand melodii populare traditionale facand astfel atmosfera, ceea ce insemna si pentru ei un castig dar si pentru cei de la mese un consum mai mare de bere sau alte bauturi (in special alcoolice ca nu cred ca o muzica buna te indeamna sa bei mai multa limonada).

Ne-am asezat la masa care deja ne astepta pregatita (si intradevar este un loc unde daca mergi la noroc gasesti greu locuri libere daca nu ai rezervare) si ne-au fost aduse destul de repede meniurile. Acestea se prezinta sub forma unui ziar si normal ca i-am facut poze si am sa vi le prezint si voua, chiar e simpatic meniul. Iar combinatia recomandari culinare si articole amuzante (chiar va invit sa cititi glumele) este inspirata si parca este facuta sa-ti sporeasca cheful de distractie. Eram obositi dupa o zi incarcata dar atat de bine dispusi, chiar inainte de prima bere.

Cum nu am avut noroc sa nimerim sa ne fie adus la masa un butoias cu bere (exista acele recipiente in care incap mai multe halbe, cu rezervor de cuburi de gheata) ne-am multumit sa cerem bere la halba de la mic la mare, limonada de data asta nu mai intra in carti.

Ca sa nu uit, acolo (asa am nimerit noi acum) era o doamna care era un fel de sef de sala, intampina oaspetii sau conducea oaspetii la plecare, si asta te facea sa te simti deja putin altfel deoarece fiecare persoana care trecea pragul acelui restaurant era tratata ca o mica vedeta — indiferent de statut, nationalitate sau greutate :). La fel ospatarii parca erau pe arcuri si foarte amabili si atenti la solicitarile tale.

A urmat momentul comenzii in care dupa ce am oscilat putin am ajuns la concluzia ca sugestiile baietilor sunt ok, astfel incat am comandat un platou cu ciolan si care continea un ciolan, cartofi taranesti si varza calita (platou pentru doua persoane) si un platou romanesc care continea mici, friptura la gratar si cartofi prajiti (platou de patru persoane). Normal platourile contineau si ceva sosuri iar la cerere am primit si paine (o paine taraneasca, taiata mai grosier insa foarte gustoasa).

Binenteles, pana sa vina mancarea ne-am delectat cu cate o bere si apoi am mai studiat locul despre care pot spune folosind un cuvant “la moda” ca este “prietenos” si cred ca cel mai bine o sa vedeti in poze. De asemenea este amenajat si un loc de joaca pentru copii.

Nu am asteptat prea mult si a venit mancarea dupa care pret de vreo 5 minute a fost liniste, cine vorbea pierdea :). Ciolanul a fost “dumicat” de varul sotului si astfel el taia si noi mancam si pot sa va spun ca de mult nu am mai mancat un ciolan atat de gustos. Imi pare rau ca este atat de departe, dar merita un repetir oricand. Mititetii si ei buni si ti se topeau in gura si ca sa fiu cinstita parca friptura nici mu ne mai interesa. Toata lumea era preocupata de bucate de parca nu le-ar fi luat di fata daca nu ne incadram in timp.

Totul a fost atat de bun incat dupa ce ne-am mai relaxat putin am mai cerut toti inca o bere (inclusiv mama ca sa realizati cat de bine s-a simtit si ea acolo) si am mai inceput sa mai discutam si noi. Taraful isi continua programul pe la diverse mese si astfel atmosfera era asigurata. La final nota de plata am considerat-o decenta, 199 lei pe bon am achitat si am sunat de am comandat taxiurile (aveam cartea de vizita a companiei), unul dintre ele fusese si la venire.

Asadar inca o zi incheiata minunat, ar mai fi prin zona ceva restaurante (ca doar flacaii mergand in cantonament seara se mai si relaxau) asa incat ar mai fi de mers pe acolo si va recomand cu mare placere acest loc daca sunteti in trecere prin Baia Mare.

Trimis de mishu in 08.09.17 11:38:14
Validat / Publicat: 08.09.17 14:57:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BAIA MARE.

VIZUALIZĂRI: 4145 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Butoiasu' cu Bere - nu ai cum sa-l ratezi

adiso8
[08.09.17 17:15:42]

@mishu: Ma bucur ca v-ati simtit bine, puteati incerca si un paharel de palinca inainte de a manca.

AZE
[08.09.17 17:21:28]

@mishu: Mi-a plăcut descrierea si fotografiile, ba chiar mi s-a făcut foame. Felicitari.

O aniversare de 200 am avut si eu zilele trecute, adică am aniversat singur in timp ce am scris articolul.

Păcat ca a fost despre Franta abia art 202 a fost despre Romania la mine.Ai fost mai inspirata din acest punct de vedere.

Mitica49
[08.09.17 17:31:17]

@mishu: Faină povestirea. Mâncarea bună, băutura... ce să mai vorbim (citind că ați luat o bere și-ncă una..., mi-am adus aminte de monologul lui Horațiu Mălăele "Calculele" - vezi aici youtube -).

Cât despre meniu - haios tare.

Drumuri bune și excursii frumoase!

ANILU
[08.09.17 20:44:44]

@mishu: Felicitări pentru 200, felicitări pentru aniversarea din familie.

Noroc că am mâncat, beau o bere și tot salivez la ciolan.

Să vă fie de bine, să fiți sănătoși și fericiți.

Am reținut recomandarea ta dacă ajungem prin Baia Mare.

Toate cele bune.

robert
[09.09.17 06:31:56]

@mishu: felicitari mai dragă! 200 în 600 e o performanță în sine!

Bravo!

[09.09.17 10:31:11]

@adiso8: Ma bucur ca articolul a fost citit de un baimarean si daca o sa mai am ocazia o sa mai vin cu mare drag la Baia Mare. Iar de sprijinul tau sper sa ma bucur peste vreo 3 articole cand o sa am nevoie de ceva completari (urmeaza saptamana viitoare). Multumesc de vizita si vot.

crismis
[09.09.17 10:58:46]

@mishu: Sa va fie de bine! Si... felicitari pt bicentenar, la cat mai multe!

[09.09.17 12:20:01]

@AZE: Cred ca orice aniversare este frumoasa indiferent ce subiect ar fi in discutie, iar la mine subiectele de anul acesta sunt mai degraba loco. Felicitari si tie pentru performanta, multumesc de vizita si aprecieri.

[09.09.17 12:22:15]

@Mitica49: A fost intradevar ceva foarte frumos, o atmosfera frumoasa alaturi de prieteni dragi. Multumesc de vizita si aprecieri, si la fel va dorim drumuri cat mai frumoase.

[09.09.17 12:24:52]

@ANILU: Multumesc pentru vizita si aprecieri, o zi frumoasa.

Zoazore
[16.09.17 22:51:19]

@mishu: La mai multe 200!

Sadico! este 22:55 si eu citesc despre bere, ciolan, mici, cartofi!

Sa va fie de bine si sa asculti de copii, ca te-nvata de bine!

[18.09.17 09:52:33]

@Zoazore: Crezi ca daca citeai la prima ora dimineata efectul ar fi fost altfel? Multumesc de vizita si consecinte

Zoazore
[18.09.17 10:17:45]

@mishu: Macar imi puteam face cartofi!

adiso8, ANILU, AZE, crismis, mishu, Mitica49, robert, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Baia Mare? :