ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2017
MAY-2016

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Categoric NU, dacă aveţi de ales!

Îmi propusesem să scriu acest review încă de anul trecut, după întoarcerea din vacanţa de Paşte din Corfu, însă abia acum am găsit timpul necesar. Pentru cei care merg în circuit, aşa cum am fost noi, review-ul de mai jos este mai degrabă în scop informativ - am constatat că agenţiile care oferă circuite au o preferinţă pentru acest hotel. Asta, presupun, pentru că este mai ieftin şi se încadrează lejer în buget. Celor care merg pe cont propriu, însă, le recomand să ocolească acest hotel.

O mică parte din seria cu care am petrecut vacanţa de Paşte în Corfu a preferat drumul cu avionul, ajungând astfel mai devreme în Gouvia. Marea majoritate - cei care au ales varianta cu autocarul, printre care şi noi - a ajuns după două zile, după o oprire prealabilă în Kalambaka şi o excursie la Meteore. Am ajuns în Gouvia seara, în jur de 21.30, când am aflat că grupul sosit cu avionul fusese cazat la Hotel Gouvia, pentru că Porto Marina nu era deschis la sosirea lor. Noi, ceilalţi, urma să ne cazăm la Porto Marina, având mesele de dimineaţă şi de seară la restaurantul hotelului Gouvia.

Într-o primă fază, nu ni s-a părut prea grav. Drumul între cele două hoteluri este destul de scurt - cam 100-200m, perfect pentru o plimbare înainte/după masă.

Asta până am văzut ce ne aşteaptă la Porto Marina. Prima impresie n-a fost deloc încurajatoare - gresia de la recepţie şi de pe coridoare era soioasă, cu multe urme de paşi. Când am intrat în cameră, ne-a izbit un miros greu, de mobilă veche şi mucegai. Şocul cel mai mare a fost chicineta - îngrozitor de murdară. Plita şi hota erau uzate şi soioase, iar chiuveta era plină de calcar. Chicineta se afla cam la o jumătate de metru de unul dintre paturi, iar sub plită era un coş de gunoi murdar, pe care l-am dus în baie.

Gresia din cameră era, şi ea, la fel de murdară precum cea de pe holurile hotelului.

Baia era, la rândul ei, în ton cu restul camerei: baterii pline de pete şi calcar, faianţă murdară peste care trecuse superficial o cârpă la un moment dat, capacul de la toaletă plin de praf (!), iar clanţa de la baie suficient de murdară încât să nu-mi doresc să o ating.

Nu am putut folosi şifonierul din cauza mirosului din interior. Marea majoritate a hainelor a rămas în valiză, iar pentru celelalte am găsit cu greu un loc de agăţat, astfel încât să intre cât mai puţin în contact cu suprafeţele din jur.

Am constatat - cu mare surprindere, totuşi, în contextul dat - că aşternuturile, salteaua, pernele şi chiar păturile - deşi vechi - erau curate, lucru care, trebuie să recunosc, a ajutat puţin la restabilirea unui oarecare confort psihic, după impresia dezolantă de până atunci.

Hotelul se laudă cu vedere totală sau parţială la mare. Ei bine, din balconul nostru nu se vedea decât o clădire nelocuită, dărăpănată, în spatele căreia se aflau nişte copaci înalţi, neîngrijiţi; abia dincolo de ei era şi marea, din care însă nu se vedea nici urmă! Undeva într-un colţ se zăreau, ce-i drept, nişte catarge, dar acesta era cam singurul indiciu al vecinătăţii cu marea. În cameră - destul de frig. Pătura (unică) a făcut faţă cu greu (vremea în perioada aceea a fost destul de rece şi ploioasă).

La recepţie nu a fost nimeni pe toată perioada în care am stat acolo (3 nopţi). Doar în prima seară a venit cineva care ne-a împărţit cheile. Apoi, nimic! La plecare, am lăsat cheile la recepţie. N-a venit nimeni să le preia, să verifice camerele sau să ne întrebe de sănătate. De reclamat ceva... Cui?

Aşa cum spuneam mai sus, aveam micul-dejun şi cina asigurate la restaurantul hotelului Gouvia. Presupun că meniul se stabileşte tot în funcţie de bugetul convenit cu agenţia de turism, dar - chiar şi aşa - sunt convinsă că putea fi mai inspirat. Nu mai bogat, doar mai inspirat. Micul-dejun - o tentativă de bufet suedez - fără a fi prea variat, a fost acceptabil: cafea, suc, ouă fierte, caşcaval (un singur tip, acelaşi în cele trei zile), mezel (un singur tip, acelaşi în cele trei zile), pâine, gem şi unt, lapte şi cereale. La cină, în prima seară am avut o supă-cremă de legume, EXTREM de sărată. Toată lumea a refuzat-o, pentru că nu putea fi mâncată. Felul al doilea, pulpă de pui cu cartofi prăjiţi şi salată de vară, a fost o alegere bună. În cea de-a doua seară însă, combinaţia care ne-a fost oferită la cină l-ar face pe orice medic nutriţionist să se ia cu mâinile de cap: la primul fel am avut SPAGHETE cu puţin caşcaval ras şi o urmă de sos de roşii, iar la felul al doilea - friptură de porc cu sos, OREZ fiert şi CARTOFI la cuptor. Trebuie să recunosc că la o astfel de combinaţie pentru cină nu m-aş fi gândit vreodată!

Acestea fiind spuse, evident, nu recomand Porto Marina. Fotografiile ataşate sunt, sper, suficient de grăitoare.

Trimis de Paty in 08.09.17 03:02:33
Validat / Publicat: 08.09.17 06:15:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1552 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Paty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plita

Denisa13 [08.09.17 17:30:37] »

Cand am vazut articolul tau m-am gandit ca ati fost anul asta in Corfu, cand am deschis sa citesc mi-am dat seama ca este vorba de Pastele de anul trecut, vacanta in care intentionam sa venim si noi. Pana azi am trait cu impresia ca si voi ati renuntat la vacanta. Prima data am vazut pozele si apoi am citit ce ai scris. Mi-a parut rau pentru voi dar m-am bucurat ca am renuntat. Nu-mi imaginez cum este sa trebuiasca sa stai in astfel de conditii, pe care le-ai gasit intr-o perioada de extrasezon. Oare cum o fi in plin sezon?

Mi s-a intamplat sa nu gasesc bec in camera in care m-am cazat dar la voi a fost peste imaginatia mea.

Viitoare vacante frumoase, fara astfel de conditii.

Paty [08.09.17 23:48:16] »

@Denisa13: Măi, să știi că vacanța nu a fost chiar rea în rest: hotelul din Kalambaka, Famissi, a fost super ok (din păcate, acolo nu am stat decât o noapte - am ajuns foarte târziu și am plecat foarte devreme, nu știu decât că era foarte curat, cochet, liniștit, și tare aș fi vrut să fie la fel și dincolo; alte detalii nu știu să dau, că am picat frânți, iar de dimineață n-am avut timp de studiat); excursiile și programul în general au fost foarte bine alese, defilarea fanfarelor, spartul ulcioarelor și slujba de Înviere chiar sunt experiențe deosebite.

O altă problemă a fost lipsa de organizare a ghidei, care a făcut ceva gafe din acest punct de vedere, gafe care au creat niște situații bizare și ne-au făcut să pierdem timp prețios. Altminteri, mi-aș dori să avem parte de un ghid la fel de bine informat în excursiile noastre viitoare.

Una peste alta, merită să mergeți în Corfu de Paște, chiar este o experiență unică. Nu mă pot pronunța asupra metodei - pe cont propriu sau într-un circuit organizat, pentru că nu știu exact care este raportul avantaje/dezavantaje în prima variantă. Dezavantajele circuitului sunt cele menționate mai sus, plus faptul că programul prezentat de agenție e foarte încărcat și nu se poate acoperi în întregime, pentru că timpul este limitat. Dar, până la urmă, partea cu cazarea este cea care doare cel mai tare.

În altă ordine de idei, în urma lecturii celorlalte review-uri, am senzația că lucrurile stau o idee mai bine în sezon. Sau poate o fi pur și simplu vorba despre alte camere. Mi-e greu să cred că cineva ar putea să vadă mizeria pe care am găsit-o noi și s-o treacă cu vederea.

Vacanțe frumoase și fără surprize neplăcute să avem cu toții!

Denisa13 [09.09.17 00:13:47] »

@Paty: Ma bucur ca vacanta voastra nu a fost un esec total si ca v-ati simtit bine, cu mici exceptii. Poate voi ajunge in Corfu de Pasti. Am fost pe insula in 2013 si imi doresc sa revin.

Denisa13, Paty
Alte impresii din această RUBRICĂPorto Marina Aparthotel: