Unde mâncăm în Miercurea Sibiului?

07.09.2017
Avatar black_mamba
înscris/ă în 08.10.12
MEMBRU: PREMIUM
JUL-2017

A fi sau a nu fi (satul si multumit) la Restaurant Miercurea-Bai?

Cu ani in urma, in drum spre Cluj, opresc cu niste colegi de serviciu la Miercurea Bai (la restaurantul din vale, cum se spune), sa mancam vestitul ciolan cu fasole. Eu satul, am luat doar un desert, ei nesatui, au lins blidele.

Anul asta, plec cu serpoaica la Cluj, la Untold. Pentru pranz, clar, oprim la Miercurea Bai, sa mancam ciolan.

De la Sibiu o luam autostrada A1, pe drumul nou, facem dreapta si iesim la giratorii, facem stanga, intram pe drumul vechi, mai mergem pana in 1 km, facem iar stanga, traversam calea ferata si ajungem la restaurant. Daca mergeti pe drumul vechi spre Cluj, la Miercurea Bai veti face dreapta, pe langa hotel Confort, traversati calea ferata si ati ajuns.

In calatoriile mele, mi-a fost confirmata teza ca parcarea plina la restaurant inseamna mancare buna.

La Miercurea Bai, parcarea era plina: turisme, tiruri si autocare, 90% din clienti venind pentru vestitul ciolan.

Noi am servit o ciorba de burta cu toate cele (mediocra), un ciolan cu varza (bunicel spre bun), un ciolan cu fasole (bunicel spre bun), o salata de castraveciori acri, 2 ape minerale, paine si niste ardei iuti, si am platit undeva la 80 lei, cu tot cu bacsis. Dupa gustcul meu, ciolanul a fost cam sarat: dupa gustul serpoaicei, fasolea a fost cam uscata. Oricum, mancarea a fost proaspata, clar, gatita la cazan, gustul nici prea-prea nici foarte-foarte.

Restaurantul este unul fara pretentii, mai mult o cantina cu servire la masa, dar servirea este rapida si portiile generoase.

Daca m-ar prinde foamea prin zona, as mai reveni; daca nu, nu.

black_mamba.

Impresii încărcate de black_mamba in 07.09.2017 20:16:18

Validat / Publicat: 08.09.17 07:46:13

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 7 voturi) nota2

[07.09.17 20:30:48]

@black_mamba: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 02&ridAnt=81781

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Miercurea Sibiului?" (nou-creată pe sait)

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos