Pensiunea La Felinare

înscris/ă în 08.10.12
MEMBRU: PREMIUM
SEP-2014

La Felinare - un loc linistit, pentru o minivacanta odihnitoare

Am fost la "La Felinare" la inceputul lui septembrie 2014. Dupa 2 zile la Mamaia, in care am avut parte de un vant oribil, care ne-a ridicat tot nisipul in cap, ne-am suit in masina si, in 3 ore (cu o pauza de servit masa de pranz), ajungem la Mahmudia. Ne luam dupa indicatoare si pe o ulita pietruita si cam abrupta, ajungem la pensiune. Mai este o varianta de acces la pensiune, mult mai facila, pe care ne-au furnizat-o proprietarii: in loc sa faceti stanga, dupa indicator, mergeti inainte pe ulita principala, pana la capat, faceti stanga si apoi iarasi stanga, la capat, si ati ajuns. Avantajul este drumul mai bun si nu atat de ingust, mai ales pentru un auto peste clasa medie de gabarit.

Cred ca perioada aleasa de noi era oarecum in extrasezon, pentru ca mai erau doar 2 familii cazate, deci locuri de parcare pe alese, in curtea pensiunii. E drept ca noi am avut check-in luni si check-out sambata, dar nu tin minte sa se fi mai aglomerat vineri seara.

Intr-adevar, pensiunea nu este situata pe malul Dunarii, dar o plimbare pe jos nu omoara pe nimeni, mai ales ca sunt doar cateva sute de metri.

Din cate am vazut, este o afacere de familie condusa la nivel amator dar multumitor. Cat am fost cazati, am tinut legatura, in principal, cu 2 fete tinere care erau pe acolo. Lor le-am platit, ele ne-au condus la camera, ele ne serveau la MD si ne intrebau ce sa ne pregateasca la celelalte mese, etc.

Camera este mare, cu balcon/iesire la terasa - parter. Mobilier de lemn, pictat rustic, un TV cu diagonala mai mica - nu ne-a deranjat, dulapuri, baie foarte ok. Nu mai retin cum s-a facut menajul, dar nu ne-a ridicat suspiciuni, asa ca a fost bine.

Am servit masa in restaurant, pe terasa sau la foisor, in special peste. MD a fost inclus si vorbeam cu cele doua fete ce vom servi la pranza si cina. Am mai cerut si altceva (pui), au fost amabili, s-au apovizionat si au pregatit un piept pe plita, pentru fetita. La bucatarie gateste o doamna mai in varsta, cred ca mama proprietarilor. Preturile au fost de bun simt; cu racoritoare/bere/cafea la esspresor ne (auto) serveam din lobby si achitam corect a doua zi.

La piscina a fost liniste (ca eram doar noi) si am avut noroc de o vreme frumoasa si apa calda. In plus, intre 2 bai, ne-am zgait prin luneta la vapoarele care treceau pe bratele Dunarii. Am facut excursii in Delta (plimbare si pescuit), am servit masa si in alte locatii din zona, dar la preturi mai mari si calitate asemanatoare.

Noua ne-a placut la "La Felinare" si chiar ma batea un gand sa revin.

Totusi, nu uitati ca aceste impresii sunt dupa un sejur petrecut in 2014 si este posibil sa apara modificari - in bine sau in rau. Din ce am mai citit, in sezon se cam aglomereaza, mai ales a inceput sa se permita si accesul altor persoane la psicina, care nu sunt cazate in incita, contra unei taxe.

Am cautat un loc pe uscat (puiul de black mamba era mic atunci, si cand pleci cu copiii iti cam trebuie acces facil), amenajat traditional, linistit si musai cu piscina, iar pensiunea "La Felinare" s-a pliat cu succes pe criteriile noastre.

Probabil ca un pic de profesionalism in conducerea afacerii ar schimba lucrurile in bine, dar si amatorismul are avantajul lui: acela de a fi mai dezinvolt, apropiat si empatic cu clientii.

Vacante frumoase!

black_mamba.

Impresii încărcate de black_mamba in 07.09.2017 18:50:37

Validat / Publicat: 07.09.17 19:33:37

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4950 PMA (din 6 voturi) nota2

[07.09.17 18:54:57]

@black_mamba: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 87&ridAnt=81775

- black_mamba
[07.09.17 19:45:07]

@webmaster26:

Coordonatele sunt bune, o sa revin si cu foto.