ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2008

Grossglockner - 'Transfagarasanul Austriei'

Grossglockner Hochalpenstrasse este situata intre renumitele si frumoasele statiuni Bad Gastein, Kaprun si Zell am See. Este soseaua "cea mai inalta" din Austria, ajungand pana la cota 2500m, care traverseaza Alpii pe o distanta de 40 si ceva de km. Este o sosea foarte spectaculoasa, cu curbe periculoase. Este situata in Parcul national Hohe Tauern, unde se afla si cel mai inalt varf din Austria- Grossglockner 3798m, care de fapt e un ghetar (mai bine spus, fost ghetar).

La poalele muntelui platesti taxa de 28 euro, atat era atunci, dar merita toti banii din lume acest drum.

Langa zona de taxare este si un mini zoo. Acolo nu am fost. Eram nerabdatori sa incepem sa urcam. Cum stateam la coada la taxare, am observat cum un elicopter tot venea si incarca ceva si urca pe munte, poate aproviziona ceva cabana.

Apoi am inceput sa urcam incet, erau coloane, nu claxona nimeni (traseul acesta este foarte mult strabatut de biciclisti si motociclisti), asteptau frumos in spatele lor pana in momentul cand puteau sa-i depaseasca, fara a-i pune in pericol sau sa-i deranjeze din mers. La noi cum sunau claxoanele si injuraturile?

Pe marginea drumului, din loc in loc, erau amenajate locuri cu panouri informative, cu poze si mai sus erau platforme panoramice cu un fel de indicatoare. Acelea aveau un "cerculet" prin care vedeai un anumit varf. Sub acel indicator era scris denumirea si altitudinea muntelui. Foarte frumos. Multe serpentine, iarba, flori multe. La un moment dat, intr-o parcare, a oprit un autocar plin cu chinezi. Am admirat faptul ca, erau niste flori foarte frumoase, 2 chinezoaice s-au aplecat sa le miroase, nu le-au rupt.

Mai sus era o parcare imensa plina de turisti, care urcau fie pe jos, fie cu masina la inca o zona panoramica cu restaurante, magazine de souveniruri. De acolo se vedea in zare frumosul lac Zell am See.

Apoi a urmat un drum plin de tuneluri si serpentine ajungand la un lac foarte frumos, gen Balea Lac, care avea un pod pe mijlocul lacului. Minunat. Mai erau expuse niste utilaje si multe informatii despre cum s-a construit acest drum.

Dupa ce am inceput sa coboram, dupa ce am admirat multe cascade si caderi de apa, am facut dreapta pt a ne indrepta spre ghetar. Am mers pe un drum ingust, plin de serpentine, dupa care am ajuns la o parcare imensa pe 4 nivele, cred. De fapt aici se termina drumul. Privelistea a fost unica, era ca un peisaj selenar, daca-l pot numi asa. Gheata nu prea mai e, mai mult noroi. Dar, oricum, era foarte frumos amenajat. Erau si dulapuri pt biciclisti sau motociclisti, flori, restaurante, banci, lumea statea la plaja, etc.

Cu funicularul nu am coborat, ne-am plimbat si am admirat privelistea, am vazut marmote (erau tot feluri cu indicatoare care anuntau existenta lor), am privit cele 2 lacuri de la baza ghetarului. Apa avea o culoare... Era o chestie faina, o roata care arata evolutia topirii ghetarului, foarte interesant. Ce sa mai zic? Pana acum a fost drumul care m-a lasat fara cuvinte, mi-a palcut enorm, de fapt toata Austria merita "jos palaria".

Anul acesta vreau sa merg in Elvetia tot pe drumuri la fel. Merita sa dedicati o zi intreaga parcurgerii acestui drum si un cer cat mai senin.

Trimis de Alina Morar in 18.04.10 00:08:08

VIZUALIZĂRI: 9550 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro
[18.04.10 09:06:01]

Doamne ce fotografii minunate! Superbe peisaje, imi doresc sa ajung si eu acolo, poate anul viitor. Felicitari pentru review, dar mai ales pentru poze!

ionescunic
[18.04.10 10:38:19]

Superbe pozele tale , si zona respectiva e la superlativ , transfagarasanul paleste subit acum in mintea mea.

[18.04.10 12:30:08]

Alina sper sa-ti placa melodia atasata, daca nu schimbam!

[18.04.10 13:18:49]

Multumesc, este foarte frumoasa. Asa rau imi pare ca nu mi-am luat o mascota, de acolo, care canta iolele... nu stiu cum. Voi gasi in alta parte si-mi voi lua.

trandafir 1970
[18.04.10 15:36:49]

Eu am rau de inaltime, mi s-a taiat pur si simplu rasuflarea uitandu-ma la poze; iar relatarea ta a fost super!

L-ai obisnuit pe bebita inca din burtica cu calatoriile; felicitari, asteptam cu sufletul la gura povestirile din Elvetia!

Poate ne spui pe unde ati stat, cazare ceva, sau ati fost in circuit, ati innoptat unde ati gasit?

Florina38*
[18.04.10 16:17:02]

Fotografii superbe!

cristi_an3000
[18.04.10 20:01:35]

deci pozele astea sunt facute pe drumul dinspre Bad Gastein spre Zell am See? unde este mai exact punctul ala unde incepe urcarea de care ne ziceai? (acolo unde se plateste taxa de 28 eur). as vrea sa ajung si eu pe acolo, poate chiar in vara asta si as dori mai multe info, in primul rand o localitate de referintza, eventual localitatea de unde se incepe urcarea spre ghetzar daca poti sa imi zici. merci!

[18.04.10 20:50:39]

Daca mergi dinspre Zell am see, satul acela este Bruck, iar daca vii dinspre Italia, sa zicem, Heiligenblut, care si acel sat sau oras este foarte frumos.

Oricum amandoua au niste pensiuni superbe. Dupa ce treci de drumul care merge la Bad Gastein, inainte de Zell am See, faci stanga si ajungi in Bruck. Oricum sunt indicatoare pe drum.

cristi_an3000
[18.04.10 21:01:01]

in mod normal eu o sa vin dinspre Hallstatt (deci dinspre A10) da' am prins ideea. merci!

[18.04.10 21:12:17]

Am innoptat in Zell am See la camping Sudufer. Precizez ca in strainatate preferam sa ne cazam si la campinguri, care sunt bestiale. Nu in fiecare noapte, dar oricum eu dau orice hotel de 5 stele pe un camping din Austria. Curatenie, liniste, iarba perfecta, bai curate, parfumate, sali de spalat vase, haine, loc de imbaiat catelul, camere speciale pt copii, toata lumea te saluta, dar nu se uita la tine ca aici. Dimineata este o placere pt mine, cand ma trezesc (noi ne trezeam inaintea tuturor, din cauza fusului orar) sa-mi beau cafeaua si sa privesc muntii si privelistea din jur, etc. Sa vedeti batranii cum vin de acasa cu rulote sau caravane. Isi aduc pana si florile si stau cateva saptamani, merg cu bicicleta, etc.

Noi avem masina cat de cat corespunzatoare. Avem un Mercedes Vaneo pe care il echipam cu ce trebuie. Sotul meu a proiectat un pat cat masina (banchetele fiind scoase) in care eu ma simt mai bine ca si acasa, Iar bagajele sunt dedesupt. In unele campinguri este mai scump decat la hotel. Exista campinguri de 4 stele cu piscine si tot felul, parca esti in Antalya. In acest camping Sudufer am platit cam 18 - 20 euro/pers. Avem si cort, dar o data l-am folosit.

Anul acesta ne vom caza poate mai mult la hotel, din cauza ca a crescut copilul si cred ca va trebui sa-l leg de un copac sa stea intr-un loc. Asa ar trebui sa folosim si cortul. Am sa pun odata niste poze dintr-un camping - strand mortal, cu lebede de langa Villach. Am scris romane.

trandafir 1970
[19.04.10 00:51:37]

Ma lasi cu gura cascata, @alina, cu campinguri mai bune decat un hotel de 5 stele!

Eu refuzam din start ideea de camping, pentru ca stiam ce e in Romania (nu generalizez, dar am trecut in Costinesti in urma cu cativa ani pe langa un camping, mai ales grup sanitar, incat am zis ca niciodata nu voi mai merge in asa ceva! ) ; se pare ca trebuie sa-mi revizuiesc ideile, dar pentru afara, bineinteles...

Pozele tale redau pasiunea pentru natura, iar Austria exceleaza, prin relieful ei impresionant, in peisaje care taie respiratia!

Asteptam pozele cu campingul acela mortal!

[19.04.10 09:44:21]

Aici am stat in primul camping, dar nu am poze, doar filmari. O sa pun pe rand si alte poze din campinguri.

Uite aici un exemplu de camping de 4 stele in Italia la Lago DI Garda unde noi nu am gasit nici un loc liber in nici un camping si nici un hotel. Nici eu nu stau in Romania in camping, doamne fereste. La Tusnad am stat odata la un camping foarte frumos amenajat, sculpturi in copaci, curgea Oltul pe langa tine, dar la baie nu puteai merge... Pe noi niste prieteni ne-au sfatuit sa folosim campingurile in strainatate pt ca sunt ceva... si are dreptate.

Chiar am vazut la televizor cum turistii straini nu au unde sa se cazeze in Romania. Ei cred ca folosesc aceste campinguri, pt ca pe ei nu-i vezi ca pe romani sa mearga la "iarba verde" la gratare sau nu stiu ce. Eu nu am vazut. Cam toti au rulote si caravane. am sa mai scriu legat de acest subiect. Chiar sotul mi-a zis ca venim cu detalii despre cum am dotat masina. V-am zapacit de cap.

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[26.04.10 20:40:33]

si cand te gandesti ca acest drum a fost construit intre 1927-1935 nu te iau ''nervii''?? . Noi ce am construit in 8 ani???

va recomand tuturor sa ajungeti pe acest drum-pe care si eu as vrea sa mai ajung (am fost o singura data, dar mai vreau).

Pretul de 28 euro/masina este valabil toata ziua... deci puteti iesi si reintra pe drum.

Ghetarul Pasterze (lung de 10km) care se poate explora cu ghid (este langa parcarea pe 4 nivele de pe Franz Joseph hohe) a scazut considerabil in ultimii ani (de asta spunea Alina) si probabil ca o sa mai scada.

Pentru amatorii/doritorii de campinguri iata un site (si in romana) sa va faceti o idee... trebuie sa selectati landul. (dar unele descrieri nu sunt disponibile in romana)

campingfuehrer

[03.08.10 12:41:54]

mutat la rubrica 'La pas prin landul Salzburg', din punct de vedere formal-geografic, acest ghetar si faimosul drum cu acelasi nume "tin" de acest land.

Alina Morar, BOGDAN DSN, domidoc, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă ghețarul Grossglockner: