ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2017
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
AUG-2017

De la agonie la extaz - cu Mocanita pe Valea Vaserului

Chiar dacă nu asta era ordinea cronologica a evenimentelor va trebui sa postez un articol ceva mai devreme și este și cu dedicatie cuiva căruia sper sa ii fie util.

Stabilind traseul pentru concediu unul dintre punctele de interes îl reprezenta Mocănița in Vișeu. Am citit articolele scrise, unele laudative, altele nu încât și starea mea era dacă merita sau nu aceasta deplasare. Problema era ca eram și cu rudele noastre și nu voiam sa ne reproseze ceva după. Dar cum toți au spus ca vor cu Mocănița, a rămas pe lista.

Exista un site oficial și unde va puteți înregistra din timp pentru călătorie, adresa oficială este cffviseu.com și acolo găsiți o mulțime de informații precum și tarifele. Exista și evenimente speciale, astfel încât cel mai bine este sa studiați site-ul oficial sa vedeți acolo ce doriți.

Cât despre biletele la Mocănița acestea sunt diferențiate in primul rând prin perioada in care doriți sa faceți călătoria (e vorba de sezon), dar și in funcție de statulul dumneavoastră, adică, adult, elev, pensionar dar exista și varianta cu masa sau fără masa.

Pentru achizitionarea de bilete on-line puteti accesa acest link shop.cffviseu.com:8880 (de preferat cu zile bune inainte deoarece puteti intampina probleme cum am patit noi). Aici insa am observat o problema, este afisata doar mocanita de ora 9.00 insa nu este singura, asa ca poate ar fi bine sa si sunati acolo. Oricum cei care au rezervare la bilete au prioritate la tren.

In ceea ce privește masa majoritatea au fost de acord ca nu merita sa luați bilet cu masa, puteți sa va luați in rucsac orice vreți sau dacă acolo doriți ceva e la fel de ok.

Dar sa va spun prin câte am trecut noi pana la acea plimbare, de la agonie la extaz așa cum am și intitulat articolul.

Din diverse motive am încercat sa iau bilete on-line doar cu o zi înainte, și biletele obișnuite erau blocate, puteau fi achiziționate bilete cu masa, am zis pas și am încercat sa ii contactez telefonic. Liniile mergeau de parca încercam sa vorbesc in Alaska (cred ca acolo as fi reușit mai bine ????) însă singura informație pe care am aflat-o a fost ca nu mai sunt bilete la locomotiva cu aburi ci doar la cea electrică.

Va dați seama, era singura zi in care puteam face acest traseu, dezamăgirea combinata cu neputința și ploaia care se desfășura in concert de tunete și fulgere a făcut sa plâng de supărare, eram suparata pentru toti pe care simteam ca i-am dezamagit neocupandu-ma cum trebuie de acest lucru. Știam ca nu este la fel de plăcut cu locomotiva electrică, nu are același farmec ca atunci când te umpli de fum.

Dimineața, o zi urâta de vara, cu ploaie măruntă și fără a da semne ca vremea s-ar imbuna, am decis sa plecam totuși chiar și cu Mocănița cu locomotiva electrică, și am ajuns la Vișeu de Sus (nu aveti cum sa ratati, exista o multime de indicatoare care te indruma spre mocanita) unde in gara spre ciuda mea se găsea un tren care aștepta plecarea, cu locomotiva pe care mi-o doream și normal, măcar poza sa ii fac. Ne-am deplasat apoi spre casa de bilete unde cand mi-a venit randul (am avut doar vreo 2 persoane in fata, dar si dupa mine imediat s-au asezat alte persoane) am mai făcut o tentativa de bilete la ce-mi doream, discuția, decurgând astfel:

- Nu mai aveți bilete la locomotiva cu aburi?

- Aceasta tocmai a plecat

- Nu, mai este încă in gara.

- Da, dar nu mai avem bilete la aceasta, doar la următoarea, electrică.

- Bine, atunci dați-mi bilete la cea electrică.

Și aici a intervenit momentul salvator, a intrat un impiegat de mișcare care a spus ca mai sunt vreo 20 de bilete la locomotiva cu aburi și atunci cerul s-a înseninat, am luat repede 7 bilete și ne-am repezit sa ne urcam in tren, invidioasa pe cei care prinseseră bilete la vagoanele deschise, dar măcar era trenul pe care mi-o doream.

A fost momentul in care de la agonie am ajuns la extaz, doua minuta mai devreme sau doua minute mai tarziu ar fi fost fatale ca sa spun asa. In tren a mai fost un moment in care soțul meu nu înțelegea de ce el păstrase locuri pe dreapta (banchete duble) iar eu insistam sa stau pe stânga.

In fine, am plecat din loc, a apărut un flăcău care ne-a explicat cum stau lucrurile, cum trebuie sa ne păstram aceleași locuri și la întoarcere, ce stații vom avea și cât timp va dura călătoria și apoi ne-a verificat biletele.

Nu numai eu eram așa, dar majoritatea călătorilor erau ieșiți pe geam făcând poze, și chiar dacă vremea nu era prietenoasa (nu mai ploua insa) peisajele erau spectaculoase. Sunt locuri unde natura încă este stăpâna iar omul este doar un biet chiriaș pe acolo, astfel încât simți ca pătrunzi in sufletul naturii, cu acordul ei însă.

Nori care se ingemanau cu fumul de la locomotiva, mirosul de fum dar si de aer curat impreuna, peisajele salbatice pe unde treceai, cred ca asta era de fapt ceea ce ii atrage pe turisti aici.

Drumul este minunat, la un moment dat nu știi pe ce parte sa te uiți mai repede și ce sa admiri, și pot spune ca am făcut o mulțime de poze. Cu stațiile de rigoare, mai ales la pauza de cafea unde lumea s-a trezit brusc ca vrea cafea, suc, gogoși, chiar și ceva mai tare de băut (totul la prețul unic de 6 lei), o tigara in sânul naturii este și ea binevenita ????, am mai fost întrecuți și de câte o drezina pe care niște vecini de compartiment o invidiau, mergea pana la granița cu Ucraina, mie însă nu mi-ar fi plăcut sa merg intr-un microbuz pe sine.

Traseul pana la Paltin (adica 21,6 km) si dupa (probabil valabil pentru drezina) poate fi vizualizat aici cffviseu.com/valea-vaserului/traseu

Am ajuns și la stația de final unde un tren se pregătea sa plece și oamenii se salutau între ei de parca erau prieteni, iar atmosfera de sărbătoare era întreținută și de tinerii și tinerele care dansau dansuri populare, dar care antrenau și turiștii in dans.

Normal, ca și noi eram la fel de copii, iar flăcăii nostri au cumpărat asa pentru atmosfera niște mici, bere, cartofi prăjiți, așa ca era in natura. Exista locuri suficiente unde sa servești ceva, fie locuri deschise, fie acoperite, însă le-am preferat pe cele acoperită ca erau bancile uscate.

Exista și un muzeu in care aflati ceva mai multe din istoria acestor locuri, iar o parte mai puțin plăcută a acestei opriri o reprezintă toaletele, însă am supraviețuit.

Pentru cei buni de picioare se pot face mici trasee prin împrejurimi având in vedere ca ai la dispoziție o ora și jumătate pana la plecare (cel puțin noi așa am avut) și acest lucru este scris pe o placuta, este trecut trenul ora la care a ajuns și ora la care pleacă, așa încât este destul de simplu.

La întoarcere lumea era deja mai obosita, nu mai stăteau la fel de mult cu capul pe geam, unii chiar mai și motaiau, și ce a fost cel mai amuzant (pentru mine) a fost ca la un moment dat a început o ploaie urâta de tot și toți cei din vagoanele deschise se protejau de ploaie cu ajutorul umbrelelor. Așadar am avut noroc și cu pozitionarea in vagoane.

Acum ca o mica recapitulare pentru cei ce vor sa ajunga acolo:

- sunati mai intai cu cateva zile inainte si vedeti cum este cu orele de circulatie a mocanitei, locurile libere si cu cat timp sa fiti inainte in gara pentru a va lua biletele (rezervate) si a va ocupa un loc potrivit in tren

- neaparat sa ocupati loc pe partea stanga, si la intoarcere veti fi pe aceeasi parte (si va pastrati locurile) – sa fiti atenti in ce tren si vagon va urcati si am sa va spun de ce. Noi am fost in trenul 4, trenul 2 era in gara si urma sa plece, si mai in sus pe drum era trenul 3 (noi insa nu il vedeam)

- pregatiti-va sa aveti de ale gurii si de baut la voi sau bani sa va cumparati

- puteti face mici excursii in zona daca doriti fara a uita insa la ce ora pleaca trenul inapoi spre Viseu.

Si pentru ca aceasta este o afacere se poate discuta orice varianta. Exista trenuri amenajate pentru cazare, exista trenuri speciale pentru ocazii speciale sau se pot organiza curse pentru grupuri mari de elevi sau team-building, si cred ca se poate orice v-ati dori si aveti bani pentru asta.

Ce as putea spune la final, este o experiența pe care nu o regret, știam ca pe traseu admiri natura si ceea ce te înconjoară, aceasta salbaticie a naturii care ne lipseste multora, asta pentru ca am văzut și comentarii in privința peisajului, nu cred ca ma așteptam sa văd altceva, a fost frumos, am văzut o mulțime de turiști străini (sunt destul de ușor de identificat), noi am avut in compartiment 3 spanioli care plecau in Bucovina, și cred ca dacă ei vin sa admire astfel de lucruri pentru noi oare nu sunt frumoase?

Trimis de mishu in 07.09.17 12:36:32
Validat / Publicat: 07.09.17 13:42:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIŞEU.

VIZUALIZĂRI: 6997 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Cu mocanita pe Valea Vaserului - peisaj de poveste

maria55 †
[07.09.17 14:03:04]

@mishu:... "este si cu dedicatie cuiva "... Mie?! Sau mai degrabă pentru @Marinus2010! Multumim oricum!

Informatii pretioase si binevenite!!

Abia acum trec la poze????!

[07.09.17 14:06:10]

@maria55: Normal ca in primul rand m-am gandit la tine si prin tine la @Marinus2010. Sa se simta minunat si sa-si incarce bateriile. Te pup.

RoxanaGRS
[07.09.17 14:09:06]

Frumoase peisaje într-adevăr. Are un farmec aparte călătoria cu mocănița...

Văd că s-au modernizat băieții, și-au luat drezină dubiță Mercedes. Când am fost eu, în "zorii civilizației", aveau un TV-eu (așa se chemau dubițele românești vechi) ordinar.

Nouă ne-au dat și țuică din partea casei, la urcarea în tren. Acum nu te gândi, erau 10 mililitri, niște păhărele fix cât degetarele la propriu, puteai să bei și dacă erai șofer că sigur îți trecea până te întorceai. Dar era din aia tare, adevărată de-a lor, horincă se cheamă prin Maramureș.

Mi-ai trezit amintiri plăcute. Votat cu drag!

[07.09.17 14:35:48]

P21 – poartă-n casă

P23 (aug) BAVARIA românească

P24 toaletă, după curbă, normal, ca să nu te vadă nimeni și intri 100 de metri în pădure, mai ferit, așa, după copac … recomandat – să nu meargă toți la aceeași toaletă, după același copac

P32 – superb

P33 – superb +

P34 – asta cu poarta e chiar marcă înregistrată…

P35 – uh, asta chiar + ultra superb + oare până unde?

36,37 tot așa, da spre capăt e sălbăticia tot mai superbă…

P45 – super. Cazare nu-i?

RoxanaGRS
[07.09.17 14:50:02]

@danaeldreny: Foarte tare comentariul la P24 . Total de acord!

[07.09.17 14:51:27]

@RoxanaGRS:

Lucien
[07.09.17 15:10:21]

Pentru-că tot ai amintit de cei 3 turiști spanioli care se pregăteau să se ducă în Bucovina pentru mocănița de acolo, am vrut neapărat să-mi fac o idee dintr-o sursă autorizată (adică a ta!) despre ceea ce înseamnă mocăniță pe valea Vaseului și să compar cu experiența mea, adică Huțulca, de pe valea Moldoviței: vezi impresii

- ambele mocănițe scot la fel de mult fum, deci ”plăcerea” afumării este la fel de mare: egalitate

- peisajele sunt superbe în ambele locuri: egalitate

- la mocănița de Vaser există program artistic la capăt de linie, însoțit și de bufet: avantaj tu. Totuși, aș adăuga că la Moldovița este și o vestită mănăstire și un nemaipomenit muzeu al oului încondeiat (datorat unei femei atinse de harul divin)

- la Huțulca nu s-a pus problema aglomerației, a rezervării, a vagonului ales și a locului: avantaj eu

- la mine a fost vreme bună, la tine ceva ploaie, dar asta nu depinde noi, deci nu se punctează

[07.09.17 15:22:40]

@RoxanaGRS: Cand ai spus de horinca din degetare mi-am imaginat cam cat ar fi si cred ca asta era doar asa de intaratat. Acum la cati turisti erau nu prea le mia convenea, insa ce mi-a placut a fost ca meniurile de la capat de linie erau servite in farfurii de carton de o calitate buna si primeai si tacamuri (normal ca tot tu le plateau dar parca arata altfel totul) si se miscau destul de vioi.

Cu "dubitele" cu care te deplasai mai mult aveai avantajul ca vedeai cred ca locuri si mai spectaculoase mai departe, dar nu-mi placea mijlocul de deplasare.

Multumesc frumos de vizita si aprecieri.

[07.09.17 15:27:28]

@danaeldreny: Mi-a fost foarte greu sa aleg pzele incat sa ma incadrez, toate erau minunate, si imi dau seama cum arata aceste locuri cand e vremea minunata dar si iarna, cred ca este spectaculos.

Multumesc de vizita si aprecieri, iti dai seama ca a trebuit sa merg pe firul pozelor comentate de tine

[07.09.17 15:30:07]

@Lucien: Cred ca atat vreme cat stim sa ne iubim tara cu bune si cu mai putin bune suntem toti in castig. Normal ca ne-ar placea sa se imbunatateasca multe lucruri dar nu trebuie sa le negam pe cele pe care le avem. Pentru mine a fost prima mocanita, sufficient insa cat sa prind gustul si sa mai vreau.

Iar Bucovina imi este tare draga si o sa revin cu mare placere acolo candva.

Multumesc de vizita si comentarii

ovidiuyepi
[07.09.17 15:50:12]

Superb! Am rămas fără grai!

[07.09.17 16:23:10]

[07.09.17 17:05:48]

@mishu: Eu având experiența (sau nu-ș cum să-i spun, bucuria, având cunoștință de așa ceva) a prezentărilor de călătorii – cam ce se face pe AFA însă live, cu vorbe rostite pe diapozitive sau pe film, cu o luminiță de aia focalizată tip laser, așa cu care se identifică pe imagine diverse detalii despre care se povestește, cum spuneam, cu vorbe, îmi pot imagina, cu imaginația mea cum ar arăta acest rewiev prezentat live, cum am explicat mai sus, mai ales când am citit de selectia pozelor mai că mi-a venit automat să întreb – când e prezentarea? , aproape că-mi vine automatism, cum spuneam o consecință firească, adică de ce să fim noi văduviți de acele poze, adică, bine, am văzut avanpremiera, pe când filmul întreg?

Aproape că-mi vine să propun să facem fun club AFA, pe undeva așa ceva și există, un germene, așa dar se poate mai mult adică o întâlnire săptămânală într-un loc prestabilit unde lumea să-și prezinte călătoriile… aș propune Journey, am fost acolo, sunt unii care chiar fac asta astfel că locul e familiarizat cu așa evenimente dar, nmam… eu visez mult…

Uffff… ce păcat că nu mai e Ciobăniță… el sigur știe cum se fac lucrurile astea…

AZE
[07.09.17 17:06:12]

@mishu: Un articol extraordinar.

O destinatie frumoasa.

Felicitari

[07.09.17 17:44:56]

@ovidiuyepi: Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri.

[07.09.17 17:47:14]

@webmaster: Multumesc foarte frumos, este magulitor mai ales cand s-au scris atat de multe despre aceasta destinatie si cu atat mai placut cu cat a fost locul care mi-a dat cel mai mult de furca, si asa cum am mai spus m-a dus de la agonie la extaz. O zi frumoasa in continuare.

elviramvio
[07.09.17 18:10:03]

@mishu:

Faci tu ce faci cu vacanta asta a ta si-mi aduci in fata amintiri din trecut. N-am fost pe aici dar locomotiva aceea cu aburi, iti inchipui ca-mi zgandara trecutul copilariei si placerea de a merge cu un tren de alta data!

Sa repeti aceste frumoase drumuri cat de des doresti, in aceeasi companie, prin alte parti ale tarisoarei asteia!

[07.09.17 19:33:49]

@danaeldreny: Ei, multe sunt frumoase, dar... facem ce putem. Multumesc de vizita si vot.

[07.09.17 19:35:55]

@elviramvio: Scuze de zgandareala ???? pentru mine au fost lucrui pe care mi le doream sa se intample si mai am de povestit si sper sa-ti si placa. Multumesc de vizita si aprecieri.

[07.09.17 19:38:09]

@AZE: Ma bucur ca ti-a placut. Multumesc de vizita si vot.

Dan&Ema
[07.09.17 19:40:31]

@mishu:

Mie mi-a placut mult cu mocanita asta chiar daca a detaiat de 2 ori cand m-a transportat pe mine. Am facut si traseul circuit de la Paltin, fain, scurt, asa de relas (!).

Mocanitele imi plac mult, trenurile imi plac, nu as da insa mocanita pe un TGV.

Oricum n-au avea ce cauta p-aici ca s-ar lansa in cateva minue direct in Ucraina fara sa poti admira din el peisajele.

Bravo pentru plimbare si articol, parca vreau din nou la Viseu!

????????????????????????????????

[07.09.17 20:00:12]

@Dan&Ema: Cred ca fiecare lucru are farmecul lui. Asa este, acolo este potrivita mocanita iar pe multe dintre traseele noastre trenurile circula precum mocanita. Insa stateam si ma gandeam daca atunci cand eram in China si am facut doua deplasari de 1100 km cu trenul cum ar fi fost sa mearga cu viteza Mocanitei ????, mai ajungeam eu in veacul acesta la destinatie?

Multumesc de vizita si aprecieri.

crismis
[07.09.17 20:10:09]

@mishu: Citind articolul tau, parca ne vedeam pe noi anul trecut in acelasi context! Tot ploaie, tot agonie si extaz! Oricum, zona e de o frumusete dumnezeiasca; asa am zis si eu: daca pe ploaie e asa de frumos, cum o fi cand e vreme buna?!

Din pacate, inteleg ca serviciile nu au suferit imbunatatiri notabile...

[07.09.17 20:32:21]

@crismis: Sa stii ca tot timpul m-am gandit la tine din aceleasi considerente. Asta nu m-a impiedicat ca tocmai prin restul aspectelor sa consider ca merita aceasta calatorie. S-ar putea investi insa ceva mai mult mai ales ca se castiga bani la greu de aici insa nu vreau sa comentez mai mult.

A fost frumos si as repeta oricand. Multumesc de vizita si aprecieri.

ANILU
[07.09.17 20:43:02]

@mishu:... ai grijă ce-ți dorești că se întâmplă până la urmă. Deci extazul a fost maxim.

Frumoasă călătorie în natură într-o zonă superbă.

Noi suntem mari amatori de asemenea plimbări, dar uite că la Vișeu nu am ajuns (bine am fost în zonă dar nu era funcțională mocănița), este pe lista noastră de plimbări.

Noi ne-am plimbat cu mocănița de la Sovata și cea de la Moldovița și în ordinea asta ne-a și plăcut.

Felicitări pentru plimbare și minighid pentru această destinație.

Superbe poze ai surprins pe traseu, iar băieții tăi sunt tare falnici.

Toate cele bune.

[07.09.17 21:12:46]

@ANILU: Multumesc frumos pentru aprecieri si asupra articolului dar si asupra flacailor ????

doinafil
[07.09.17 21:50:15]

Bune informații pentru noi, cei care nu am ajuns (încă!) să facem o plimbare cu mocănița!

Poate vom ajunge și noi pe acolo, stimulați de frumusețile pe care le-ați văzut. Avem, într-adevăr, o țară tare frumoasă!!!

Felicitaări! Am citit și votat cu drag!

ancutza26
[08.09.17 14:20:06]

Foarte frumos. Plimbarea cu mocănița pot spune că m-a impresionat cel mai mult la vremea respectivă. Asta a fost acum vreo 4-5 ani. Deci se cere un repetir. Am citit articolul, am văzut pozele și m-a cuprins un dorrrr...

Zoazore
[14.09.17 22:00:24]

@mishu: Superb! Ce pot să mai spun? Chiar de poveste peisajul!

Yersinia Pestis
[14.09.17 22:00:43]

Da" de Poliție TF nu era nevoie? Că aș presta, la o adică!

[15.09.17 15:24:11]

@doinafil: Probabil ca o sa ajungeti si pe aici si asta pentru ca sunteti iubitori de frumos. Multumesc de vizita si aprecieri.

[15.09.17 15:26:22]

@ancutza26: Cred ca in momentul in care citesti ceva despre un loc pe unde ai ajuns si tu candva, amintirile revin iar nostalgia te cuprinde. Probabil ca la fel ca tine as fi spus si eu. Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri.

[15.09.17 15:28:48]

@Zoazore: Corect, o poveste de care am avut parte. Iti dai seama cum ar fi aratat pozele daca vremea ar fi fost frumoasa?

[15.09.17 15:32:26]

@Yersinia pestis: Pai daca stiam intrebam, altfel mi s-a parut ca se descurcau, dar poate ca era doar o parere. Multumesc de vizita, dar si de vot.

liviu49
[06.10.17 19:29:44]

@mishu: Eheeei, dupa ce am iesit din salina, era cat p-aci sa nimeresc in butoiul cu bere. Noroc ca m-am prins de smecherie si l-am ocolit pentru a ajunge pe valea Vaserului, poate cea mai frumoasa parte a Maramuresului. Si spun asta nu ca un drumet prin acele locuri, ci admirand pozele din articol. Copiii mei au fost mai norocosi ca mine si au ajuns in Maramures, iar unul din ei s-a plimbat si cu mocanita. Eu am mai fost in doua randuri cu mocanita. O data, in 1978 pe Traseul Alba Iulia, Zlatna, iar a doua oara in 1980, pe traseul Sibiu, Cornatel, Vurpar. Imi amintesc cu placere de drumul spre Zlatna, prin Apusenii si Tara Motilor, care imi sunt atat de dragi.

Oricum daca nu am reusit sa merg cu mocanita pe valea Vaserului, macar sa vad pozele facute de altii.

Numai bine si calatorii placute!

[06.10.17 23:03:12]

@liviu49: Multumesc frumos pentru vizita si daca pe o vreme neprietenoasa totul arata atat de frumos, pe o vreme insorita cred ca s-ar fi vazut totul si mai frumos. O seara buna.

ancutza26, ANILU, AZE, crismis, Dan&Ema, danaeldreny*, doinafil, elviramvio, liviu49, Lucien, maria55, mishu, ovidiuyepi, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCu mocănița pe Valea Vaserului: