Club / Complex Dunărea

înscris/ă în 28.12.12
SEP-2017
REGIM MASĂ DP

Deloc rău!

Mi-am promis mie însemi să scriu o recenzie despre acest hotel, pentru că mi se par exagerate comentariile negative din ultimul timp. Sigur, este o chestiune de perspectivă, dar ca român cam naționalist, mă străduiesc să salvez onoarea acelor hotelieri autohtoni care se străduiesc să dea o altă față turismului nostru estival.

Mărturisesc că, dacă vii după un sejur în Bulgaria sau Grecia - și cam așa se întâmplă cu peste 50% dintre turiști, vezi multe lipsuri din prima zi. Eu sunt total nemulțumită de obiceiul (de pe întregul litoral românesc) de a se face cazarea la ora 18, în condițiile în care toate autobuzele și trenurile din București ajung cel târziu la 12.00. Apoi, devenim victimele compatrioților - am primit o cameră pe care cineva o refuzase probabil înainte și astfel, nemaifiind verificată de cameristă, am găsit folosite toaleta (nu insist) și un prosop.

M-am înarmat însă cu stoicism și bine am făcut, pentru că am găsit și multe lucruri foarte bune, peste așteptările inițiale. În primul rând, foarte multă înțelegere și promptitudine la Recepție - tot ceea ce am solicitat am obținut foarte repede - prosopul schimbat în prima zi, șampon etc. Apoi, transportul cu microbuzul, foarte bine venit, dus-întors la plajă - foarte, foarte mare și o zonă specială cu șezlonguri și umbreluțe, gratuit. Nisipul fin, curățenie - a propos, n-ar strica niște coșuri de gunoi și în perimetrul Dunărea, pentru că erau cam departe cele de la „Ingrid beach”. Aici aș remarca și eu faptul că nimeni nu verifică dacă cei aflați în zonă chiar sunt de la Dunărea, astfel încât am găsit și intruși cu tupeu.

Micul dejun e în regim bufet suedez, sunt multe sortimente, lipsesc numai fructele - dar pot să înțeleg spaima angajaților..., în condițiile în care se fac pachete ca-n codru, fără perdea, de către mulți. Într-un fel, apreciez eleganța angajaților de la bucătărie, care închid ochii - sunt situații când copiii nu pot mânca dimineața și atunci le iei un sandviș sau când te asiguri că ai ceva la drum... Un alt lucru foarte bun este acela că prânzul durează până pe la 16.30 și atunci o demipensiune e o excelentă alegere. Preparatele sunt foarte gustoase, dar prețurile sunt, într-adevăr, sensibil mai mari decât cele de la autoservirile din oraș. Am apreciat comportamentul tuturor angajaților de aici - mi s-a întâmplat să nu mai găsesc pește și să mi se facă special, deși era târziu, pentru că am spus că nu mănânc carne. Un plus e faptul că vegetarienii găsesc sigur hrana potrivită la Dunărea, în comparație cu alte hoteluri - dimineața zacuscă, legume, salate, gem etc., iar la prânz - varză, iahnie, cartofi, supe-creme.

Lenjeria se schimbă la trei zile. Mi-a plăcut camera de la parter - un pat mare, televizor LCD, deși la început am fost sceptică, pentru că ieșeai direct în curtea complexului, ca un parc, cu multe plante, cu brăduți, fiecare cameră având o măsuță cochetă cu două scaune.

Nu foarte potrivită e cabina de duș..., mai ales dacă ești supraponderal...

Piscina e excelentă, i-am văzut pe tineri foarte încântați. Deseori, seara sunt evenimente frumoase în marea sală a restaurantului - eu m-am bucurat de un festival folcloric (și am suferit că nu au participat și muscelenii mei...). În sezon, există trupe de animație pentru copii și am aflat că micuții sunt extrem de încântați.

Așadar, am făcut totul, astfel încât să mă simt foarte bine și așa s-a și întâmplat. Nu credeam că voi deveni nostalgică, pentru că am găsit Eforia de altădată. Cred că am revenit în această stațiune după 35 de ani, de când eram copil... Orașul e frumos, multe magazine cu prețuri excelente, o biserică deosebită, restaurante pe măsură. Vârstele a II-a și a III-a au și șansa folosirii nămolului local, a efectuării unor tratamente specifice.

În concluzie, apreciez încă o dată faptul că există patroni la hotelurile de pe litoralul românesc care se străduiesc să dezvolte o afacere frumoasă și apreciată. Mult amar aducem chiar noi, turiștii români, învățați să obținem extrem de mult, de bine și de repede, fără să ne ajutăm și să ne respectăm reciproc. Mi-aș dori foarte mult să ajungem să preferăm stațiunile noastre celor din afară și să ne cultivăm puțin și sentimentul patriotic. Da, e greu, recunosc, eu însămi mă voi asigura că ajung și anul viitor în Nisipurile de Aur sau în Corfu, dar, pentru prima dată, promit că voi lua din nou un sejur (ca cel de la Oferta din septembrie, de acum) și la Hotelul Dunărea din Eforie Nord.

P. S.: Hotelul a fost arhiplin, plaja asemenea. Oamenii, mulțumiți (normal, și cârcotași, ne-am dezice, dar e bine și așa, sunt necesari...) Ca în vremurile bune... Ce bucurie!!!

Impresii încărcate de Carmen-Elena in 06.09.2017 20:38:01

Validat / Publicat: 06.09.17 21:07:56

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ROMÂNIA. A mai fost în/la: Sinaia, Sibiu, Predeal, Bușteni, Felix, Oradea, Târgu Mureș, Cluj, Herculane, Sucevița, Straja, Humulești, Piatra- Neamț, Neptun, Pitești.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria, Grecia, Serbia, Muntenegru, Albania, Croația, Ungaria, Turcia, Franța, Spania, Polonia, Italia, Slovenia, Israel, UK, Germania, Austria, Cehia, Elveția, Luxemburg, Liechtenstein, Monaco, Andora.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Carmen-Elena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4950 PMA (din 7 voturi) nota2
  • sait oficial al acestei destinații:
  • Coordonate GPS ale acestui obiectiv: 44.05905800 N, 28.62806700 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la Club / Complex Dunărea? - Scrie impresii / Incarcă foto din sejur
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Carmen-Elena? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[06.09.17 20:52:51]

@Carmen-Elena:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 85&ridAnt=81742

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos

• Exemplu asa nu... (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 3.25 (scris in 28.08.17 de edc din BUCUREşTI) - NU RECOMANDĂ
  • Sejur dezamagitor (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 4.85 (scris in 27.08.17 de alin77 din BUCURESTI) - NU RECOMANDĂ
  • Etichetarea pe farfurie (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 3.65 (scris in 17.08.17 de simonsays94 din SF GHEORGHE) - NU RECOMANDĂ
  • Nu recomand (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 2.25 (scris in 13.08.17 de Lili andrei din GEAMăNA [AG]) - NU RECOMANDĂ
  • În fiecare an mai multă decădere (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 5.70 (scris in 12.08.17 de simonsays94 din SF GHEORGHE) - NU RECOMANDĂ
  • Dezamagire totala (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 3.65 (scris in 10.08.17 de alina84mrc din PLOIESTI) - NU RECOMANDĂ
  • Horror (Jul.2017) - punctaj satisfactie: 4.10 (scris in 09.08.17 de Ioana Rusu din MEDIAş [SB]) - NU RECOMANDĂ
  • INFO: