ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2017
ÎNSCRIS: 10.09.11
AUG-2017

Vacanta in Muntenegru - Budva

S-a descris in alte reviewuri aceasta destinatie, eu vreau sa reduc la cateva impresii vacanta si sa o sustin cu cateva pozici.

Traseul meu a fost impartit in doua parti, prima parte cu plecare la ora 5 dimineata din Tg-jiu-Portile de Fier-Zajecar-Krusevac-Novi Pazar (cu trecere prin Kopaonic), aici am ramas o noapte sa ne refacem fortele.

Ca impresii drumul prin Serbia, desi nu a fost cu gropi, a fost foarte urat, drumuri peticite, inguste, plictisitoare, cu limita de viteza, si, ca sa fie "superb", am ales sa urcam la Kopaonic, o statiune in varful muntilor cu un drum plin de serpentine, foarte frumoasa statiunea, de notat pentru iubitorii de ski, privelistea superba dar venind de langa Transalpina, nu ma mai da pe spate chiar asa orice varf de munte :). Pe toata aceasta parte de drum am avut 10km de autostrada, wow!!! Nu am mers pe ea cat am stat la coada sa achitam la iesire :))

In Novi Pazar am ajuns pe la ora 13.00, timp suficient sa vizitam oraselul. Simpatic, plin de terase in zona pietonala dar aici ne-am lovit de niste "reguli" usor ciudate pentru o tara vecina cu noi. La terasele unde se servea mancare, nu se servea alcool, nici macar o amarata de bere care pe caldura din august ar fi fost bine venita. La terasele unde se consuma alcool, nu se servea mancare, am fost nevoiti sa ne mutam la doua terase ca sa facem si noi "de-un pranz" :).

Plecarea din Novi Pazar a fost dimineata la ora 7 si am stabilit sa facem un traseu mai lungut pentru a strabate canionul Tara, asadar partea a doua a fost: Novi Pazar-Nova Varos-Pljevlja-Mojkovac-Podgorica-Budva (cu trecere pe lacul Skadar -E80). Canionul Tara- foarte frumos dar asteptarile mele erau ca avem mult de urcat si drumul cu serpentine si totul greu si solicitant (dupa spusele altora)... dar dupa experienta de la Kopaonic, acest canion a fost piece of cake :)

In Budva am ajuns la ora 17.00. Asadar, alta bucata de drum nu foarte lunga dar foarte anevoioasa.

Muntenegru inseamna mult munte :), foarte mult, mult prea mult. Greu de depasit, greu de mers cu viteza, greu greu greu.

Socant era ca, desi gps-ul ne arata ca mai avem 10 km pana la mare, noi tot urcam si iar urcam. Sus pe coama muntilor s-a revarsat sub noi Marea Adriatica si de aici coborarea destul de brusca.

Budva este o statiune-orasel foarte draguta. Evident si cazarea noastra era undeva pe deal, totul era in urcare/coborare.

Plaja preferata de noi a fost Mogren, mergeam nitel pe jos dar plimbarea spre plaja a fost foarte frumoasa.

Preturile la mancare rezonabile pentru o statiune aglomerata si cautata de turisti. O portie de pljeskavica sau o pizza undeva la 5 eur. Un pranz de doua persoane, fel principal si bautura-16 euro.

Asadar, macar o data in viata va recomand sa faceti acest traseu dar, ca sa nu va solicitati masina prea mult, posibil ca varianta prin Zlatibor sa fie recomandabila.

Urmeaza continuarea vacantei mele in alt review calatoria din Budva spre Dubrovnik.

Trimis de janina_olt in 05.09.17 16:01:28
Validat / Publicat: 05.09.17 18:32:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 14054 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (janina_olt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Budva si muntii care vegheaza asupra marii

[05.09.17 18:32:05]

@janina_olt: Poate ne spui câte ceva și despre cele doua cazări întermediare (Kapaonic și Novi Pazar)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul spre litoralul muntenegrean, #CU MASINA IN MUNTENEGRU" (deja existentă pe sait)

zlatna
[05.09.17 20:52:02]

@janina_olt: Felicitări pentru articol.

În 2015 am fost şi noi în Muntenegru, tot la Budva. Traseul uramt de noi a fost în mare cam acelaşi cu al vostru.

E spectaculos cum dintre munţi apare dintr-odată marea.

Nouă ne-a plăcut mai mult Slovenka Plaja decât Mogren, aveam mai mult nisip.

Toate cele bune şi multe concedii plăcute.

elyutzaa89*
[11.12.17 20:48:18]

BUNA SEARA! Anul acesta vrem sa vizitam Budva... deja am planificat-o de fapt... ce traseu recomandati? sa fie mai usor de parcurs, tinand cont ca avem un copilas de 3 ani?

multumesc anticipat!

elyutzaa89*, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre litoralul muntenegrean: