ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2017
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
AUG-2017

Green Magic Café & Snack - un restaurant cu mâncare bună în Keszthely

După atâtea ore de plimbare prin frumosul oraș Keszthely, ni s-a făcut foame. Am pornit de pe malul Balatonului să căutăm un restaurant. Am ajuns în centrul localității în zona pietonală. Aici se găsesc mai multe restaurante cu terasă. Am ales unul dintre ele, la întâmplare.

Restaurantul se numește Green Magic Café & Snack, se află pe strada Kossuth Lajos, la numărul 18. Clădirea restaurantului se încadrează în pesajul zonei, fiind construită pe la începutul secolului XX.

Ne-am așezat la o masa liberă de pe terasă. Terasa era destul de aglomerată. Într-un minut a venit o fată, ne-a urat un bun venit, apoi ne-a dat două meniuri și s-a retras. Noi am început să răsfoim cartea. În meniul restaurantului se găsesc mâncăruri tradiționale ungurești dar și mâncăruri din bucătăria internațională, salate, băuturi alcoolice și răcoritoare. Se poate servi micul dejun dar și celelate mese ale zilei. Meniul este scris în mai multe limbi, engleză, germane, italiană și maghiară. După ce l-am răsfoit am ales să comandam ceva traditional.

A venit fata să ne i-a comanda, două porții de gulaș, o pizza și două pahare cu limonadă. Limonada a venit imediat. În timp se așteptam mâncarea am admirat împrejurimile restaurantului. Chiar lângă restaurant este un magazine de bijuterii, unde se opreau mulți turiști să admire vitrina magazinului. Mai erau câte unii care întrau și în magazine. Terasa restaurantului este ornată cu multe flori puse în ghivece de diferite mărimi. Pe pereții restaurantului sunt puse panouri care fac reclamă la produsele locației. Limonada a fost gustoasă, preparată din lâmăie, se vedeau sâmburii (unii o fac din sare de lămâie). Am primit miere de albine pentru a îndulcii licoarea.

Avenit și mâncarea mult așteptată. Prima dată porțile de gulaș. Am mai mâncat gulaș anul trecut în Budapesta, la restaurantu Paprika. Atunci lângă farfuria cu delicoasa mâncare am primit și un borcănel cu paprika, de data aceasta nu s-a mai întâmplat acest lucru. Am savurat mâncarea mult așteptată. A fost gustoasă și nu prea picantă. Gulașul este o mâncare tradiționlă din Ungaria, pe bază de carne de vită, cartofi și găluște din făină.

După ce am terminat gulașul, cam în zece minute a venit și piza. Am comandat una pentru două farfurii. Până a venit piza, am avut timp să vizitez și baia restaurantului. Este mare și curată, cu obiecte sanitare moderne. A sosit și piza, pe o farfurie mare. Arăta foarte bine, dar cum foamea a fost potolită cu gulașul, a trebuit să mă ”chinui” eu ca să o terminăm. După lungi lupte am terminat-o.

A venit momentul să plătim. A venit fata ne-a adus nota, 5400 forinți. De anul trecut ne-a rămas 6000 de forinți printre care și o banotă de 5000. Am dat să plătesc și din întâmplare am scos bacnota de anul trecut. Fata s-a schimbat la față, eu nu știam de ce, apoi mi-a zis că banii nu sunt buni, sunt vechi. Am rezolvat problema imediat dândui o bacnotă de 10000, atunci i-a revenit fetei zâmbetul. Vorbind noi până ne-a adus restul, am zis că fata s-a schimbat la față pentru că a crezut că avem numai bani vechi și nu avem cu ce achita nota. Ne-a adus fata restul, i-am lăsat un mic bacșiș și am plecat spre hotel.

La hotel am intrat pe situl Banicii Naționale a Ungariei și am aflat că acele bacnote s-au scos din circulație de la 1 ianuarie 2017, au fost înlocuite cu altele de altă culoare, dar se pot schimba la bancii, lucru pe care l-am făcut.

Dacă ajungeți în Keszthely vă recomand acest restaurant, locație excelentă și mâncare bună.

Trimis de zlatna in 05.09.17 11:34:44
Validat / Publicat: 05.09.17 12:26:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 de aici am plecat spre restaurant

[05.09.17 14:45:35]

[05.09.17 14:55:49]

@webmaster: Mulțumesc mult.

danaeldreny*
[07.09.17 17:37:56]

Un gulaș agreez oricând cu drag numa că pentru asta tre să trec mai încolo, spre vest… aici mai rar…

Terasa arată foarte frumos, mâncarea arată foarte frumos, felinarele și mai și, pizza, mai bine să fie prea mare decât prea mica… limonada – sunt convinsă, un deliciu… dacă și servirea-i promptă, și mai bine, mâncărurile alea ungurești sună foarte tentant pentru mine, sunt fan…

[07.09.17 20:14:35]

@zlatna: Am cam inghitit in sec la ciorba gulas, mama mea face una grozava, insa este ciorba care se afla pe locul dou la egalitate cu inca vreo 2-3, caci pe locul 1 la mare distanta si neputand findetronata este ciorba de burta. Hai ca inghit in sec la greu. Cat despre transformarea tei cred ca se gandea la ce munci sa va puna la bucatarie ca sa va platiti mancarea ????.

Felicitari, votat cu mare drag si sa va fie de bine.

[08.09.17 08:55:45]

@danaeldreny: Mulțumesc pentru vizită și vot.

De câte ori trecem prin Ungaria, mâncăm gulaș. Cel mai bun l-am mâncat în Budapesta la restaurantul Paprika.

Am mâncat și în âară un gulaș destul de bun lângă Saschiz, la restaurant Tranzit.

Eu copilărind în Ardeal sunt destul de familiarizat cu mâncarea ungurească, dar gulaș nu am mâncat niciodată acasă.

Toate cele bune.

[08.09.17 09:03:04]

@mishu: Mulțumesc pentru vizită și vot.

Dăcă tot ai adus vorba de ciorba de burtă, e printre preferatele mele, dar nu e pe primul loc. Acel loc este ocupat de ciorba de ardei umplut. Nu se face peste tot în țară. Eu mănânc doar când ajung pe la părinți acasă.

Cred că ne punea la spălat vase și curățat cartofi =).

Toate cele bune.

danaeldreny*, mishu, zlatna