Pensiunea Steluța (unitate neclasificată)

04.09.2017
Avatar black_mamba
înscris/ă în 08.10.12
MEMBRU: PREMIUM
JUL-2017
REGIM MASĂ nimic inclus
60 EUR

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut” — (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă SAU (1A) ar fi meritat rubrică nouă, dar crearea ei nu a fost considerată oportună (în acel moment); — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ impus unei astfel de selecție. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Pensiunea Steluta - Eforie Nord: fereasca Dumnezeu si Maicuta Domnului!

Datele problemei: 2 adulti cu bratari la Neversea (Constanta). Luate in timp scurt, cu 1 zi inainte de deschiderea festivalului, nu am mai gasit locuri de cazare in Constanta/Mamaia, urmatoarea destinatie mai aproape a fost Eforie Nord. Auto propriu.

Asadar, facem rezervare la o alta facilitate care, dupa vreo 2 ore, ne suna si isi cere scuze, dar rezervarea se anuleaza pe motiv de camere lipsa.

Cautam si gasim Pensiunea Steluta. Ne-am dat seama ca e cam praf, nu aveam nici asteptari foarte mari pentru 2 nopti in care, in mare parte, eram plecati la festival, dar, oricum ("orisicat", cum zice romanul). Facem rezervarea pe un site international de rezervari si pornim la drum.

Ajungem la 22.00 in Eforie N. si bajbaim 1 ora sa cautam locatia (cu navigatie GPS si google maps, coordonatele date pe site ne duc la dracu'n praznic). Intrebam la vreo 2 chioscuri, nici dracu' n-a auzit de asa ceva. Sarpele mandru nu mai intreaba, prefera sa caute; serpoaica rezolva intr-un minut: suna la locatie si ii dau share location pe whatsapp.

Ajungem, intr-un final (22.45):

- parcarea, de fapt, nu e parcarea lor ci este loc public, pe strada, dar rezervat cu cauciucuri umplute cu beton;

- platesti cazarea dar nu ti se da nicio dovada a platii, ca sunt PFA sau nu stiu ce dracu' si n-au casa de marcat (???);

- receptia este, de fapt, o masa in curte;

- la intrare, vezi o constructie oarecum noua in partea stg.: ghinion! Noi am fost cazati intr-o anexa (cred ca a fost pensiunea primordiala, din 1945, dupa WW2, vai steaua ei);

- urci pe o scara care se balangane, dai de o veranda (ca altfel nu ii pot spune) de lemn, cu niste inchipuiri de mese si scaune, si intrarea la camere pe stg. Am solicitat camera DBL cu pat pe mijloc, asta ni s-a dat: o camera mica spre maricica, pat pe mijloc si 2 noptiere (toate din PFL ieftin, asternuturi ieftine de poliester - cam miroseau, un tv de 50cm (cred), linoleum pe jos, dulap fara usi, baie cu usa armonica, dus fara scurgere (era doar o gaura in podea), la AC doar priza, aparatul lipsa.). Camera are doar un geam pe veranda (e drept, cu jaluzea), astfel incat sa nu se zgaiasca toti cetatenii la tine: tragi jaluzeaua si apoi orbecai, daca nu aprinzi lumina - nexa lumina naturala;

- cand platesti camera, ti sa da telecomanda de la TV-ul no name, ca un mare trofeu, dar nu ti se da nici macar dovada platii;

- cazarea este tarzie si check-out-ul foarte devreme (ora 10.00), astfel incat proprietarul ne-a facut sa ne simtim prost atunci cand i-am spus ca vom elibera camera la 12.00. Asa i-am zis, ca la ce fata a facut, am eliberat la 10,30-10.45, maxim. Probabil ca nu avea timp sa schimbe asternuturile si sa faca curat...

- in functie de ora la care va intoarceti la destinatie, puteti gasi poarta incuiata sau nu. Daca e incuiata, sunati la nr. afisat pe poarta si iese cineva sa va deschida zavorul, exact ca in Evul Mediu:

- insonorizare inexistenta. In fond, am auzit tot si de oriunde, desi eram rupti de oboseala dupa 2 nopti de zbantuiala.

Acum, stand drept si judecand stramb (sau viceversa), chiar daca am platit bani putini (desi nu asta a fost scopul, dar am avut posibilitati limitate de rezervare), sunt cateva chestii minime care conteaza:

- ce te costa sa oferi niste asternuturi bune?

- ce te costa sa pui 1-2 usi la un dulap (chiar si asa, de PFL)?

- ce te costa sa pui o usa la baie, sa nu se auda toate zgomotele inerente?

- ce te costa sa pui o scurgere in pardoseala?

- ce te costa sa dai o raita prin camera si o matura/sa schimbi o hartie igienica, etc. ?

Daca nu ai bunul simt sa faci asta, nu cumva iti bati joc de oamenii care iti rezerva si platesc locatia?

Intr-un cuvant, eu nu as mai reveni aici, nici macar pentru o noapte in tranzit, din motivele expuse mai sus.

Sunt convins ca unii din dvs. vor gandi: "bine, mah, fitosule, vrei cazare de pe o zi pe alta, ieftina si buna". Va rog sa ma credeti ca eram dispus sa platesc mai mult, dar sa am niste conditii medii pentru cele 2 nopti. Eu nu pot intelege 2 chestii: de ce s-ar caza cineva pentru 3-4-5-6-7+ nopti aici si, de ce, in aceeasi perioada in care eu am luat in 10 nopti in TR 4* AI (vezi review) cu 936 euro, pensiunea Steluta oferea pe acelasi site niste camere mizerabile (fara nimic, doar cazare) cu 700 euro (70 euro/noapte)???

black_mamba.

P.S. Va rog sa nu solicitati foto, nu am gasit niciun motiv rezonabil pentru a pierde cateva minute din viata si a le face.

Impresii încărcate de black_mamba in 04.09.2017 20:08:28

Validat / Publicat: 04.09.17 20:56:55

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  14800 PMA (din 13 voturi) nota2

[04.09.17 20:56:29]

@black_mamba: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Pensiunea Steluța, EFORIE NORD" (nou-creată pe sait)

[04.09.17 21:00:02]

Nu sunt bune coordonatele. De altfel, si adresa de pe booking este aiurea. Caut pe google maps si revin.

[04.09.17 21:26:21]

@webmaster26:

Din pacate, nici google street view nu intra pe str. Sportului. Ca si reper, intrarea in pensiune este vis-a-vis de intrarea in camping Meduza (pct. 11).

[04.09.17 21:39:07]

@black_mamba: rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=22660.

• - localizează unitatea de cazare în cauză pe acea hartă (mărește sau micșorează zoom-ul pentru o vizualizare cât mai confortabilă)
  • - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • ---

[04.09.17 21:43:56]

44.07270000,28.63533500

[04.09.17 21:47:36]

@black_mamba: Ok... Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept ''confirmate''.

[04.09.17 21:53:10]

@webmaster26:

Daca il mutati (cursorul) si mai la dreapta, e ok; locatia este pe dreapta str. Sportului.

- danaeldreny
    [04.09.17 23:45:48]

Încă două victime de ale Steluței, în Eforie Nord…

La prima lectură am presupus că e Steluța de pe Bulevardul Republicii despre care am citit multe lucruri dăunătoare ca să nu spun chiar mai rău – tot tendința mea spre toleranța de a închide ochii…

Iaca, din observările mele bizare de la fața locului, când două clădiri au același nume în Eforie Nord înseamnă că-s înrudite… și atunci lucrurile s-ar explica dar tot inadmisibile rămân…

Dilema: ce să facem cu Steluța?

- maria55
    [05.09.17 07:36:24]

@black_mamba: "vă rog să nu solicitati foto... "! Nu solicit!

Dar bine măi "şerpişor", pentru ce este Afa?! Pentru ce sunt colegii afa?! Pentru a sari in ajutorul celui care o cere!

Chiar si "din scurt" cum a fost la tine!

Un PM si făceam tot posibilul să vă ajut! Cu o locatie mai buna, clar! Sau macar cu un sfat ca d'aia m'is (nu miss😂) localnica!

Bine, exista si reversul medaliri: sa-ti sugerez ceva, ceva de care nu ai fi foarte multumit, dar nici comparatie cu un posibil "mai rău", gen "steluta", sa nu poti face... dar eu mereu imi asum!

- maria55
    [05.09.17 07:38:45]

@danaeldreny: ce sa facem cu Steluta?! Sa le evitam pe ambele! Ba chiar si pe cea din Eforie Sud! Stelutele sunt cu hibe!

[05.09.17 08:47:14]

- danaeldreny
    [05.09.17 10:52:15]

@maria55:

Da

[08.09.17 21:22:16]

@danaeldreny:

Ambele locatii trebuie evitate, mai ales daca munciti pentru banii pe care ii dati. Daca nu, nu. :)

Lasand gluma la o parte, eu n-as putea sa imi petrec un concediu la pensiunea asta, oricat as fi de "fiteless". E un loc aproape infect si nici macar pentru 2 nopti "de tranzit"nu a fost potrivit.

De evitat!

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos

pagină generată in 1.16510891914 sec