ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2017
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
JUN-2017

Un aquapark făcut cu gust

Aquapark-ul Arsenal din Orăștie l-am descoperit într-o zi mai urâtă pe când eram cazați la Geoagiu Băi.

Fiind în apropiere am hotărât să ne petrecem o zi acolo pentru a nu mai sta cu grija ploii care se anunțase.

Aquaparkul se află în interiorul „domeniului” Arsenal Park și este imposibil de ratat drumul de acces spre el deoarece la intersecția acestuia cu șoseaua Deva - Orăștie, tronează în toată splendoarea un tanc pe care nu ai cum să nu-l observi.

Aquaparkul dispune de o parcare foarte mare, momentan neasfaltată și gratuită.

Accesul se face cu un ceas pe care este inscripționat numărul vestiarului atribuit. Vestiarele se află la subsol unde se ajunge ușor pe scările care apar în dreapta imediat după ce ați trecut de porțile de acces. Zona vestiarelor și în general tot aquaparkul este amenajat cu gust și cu materiale de calitate pe care nu le-am regăsit la nici unul din ștrandurile pe la care am fost.

De la vestiare se urcă pe alte scări și se ajunge în zona bazinelor interioare. Aici este un bazin mare împărțit în mai multe zone, cu jacuzzi, ape curgătoare, hidromasaj și zonă pentru înot. Tot în interior mai este un bazin pentru copi, două tobogane și un jacuzzi așezat într-un fel de balcon. Trebuie menționat că toate bazinele interioare și exterioare au apa încălzită la diferite temperaturi iar adâncimea apei este undeva la 1,2 metri.

Saunele sunt în număr de trei, cu aburi, cu infraroși și finlandeză iar la ieșirea din ele ai un bazin cu apă de 24-26 grade pentru a te răcori.

La exterior sunt două bazine pentru toată lumea și unul pentru copii plus bazinul unde aterizezi de pe tobogane.

Unul dintre bazine are o peșteră cu un ecou senzațional.

Pe site-ul aquapark-ului scrie că au 900 de locuri și sunt sigur că e așa pentru că nu am văzut mai multe șezlonguri ca și aici la nici un ștrand. Locurile de relaxare sau/și de bronzare sunt pentru toate gusturile, la umbra umbrelelor sau la umbra unui stejar falnic de ramurile căruia sunt agățate și două hamacuri pentru stat în fund. Noi am fost deja de trei ori aici și de fiecare dată am ales să stăm la umbra acestui copac pentru că nimic nu te răcorește mai bine în toiul verii ca umbra de la un copac. Plus că aici este și liniște, atunci când nu merg toboganele. Acestea de afară sunt în număr de trei, unul pentru dat cu colacul, unul stil tornadă și unul cu trei piste. Sunt super, le-am încercat pe toate. Pe parcursul zilei sunt câteva ore când acestea nu funcționează, însă atunci funcționează cele din interior și invers.

În partea cu parcarea, în spatele ștrandului interior sunt trei mese de tenis și două trambuline pentru cine dorește să se relaxeze astfel iar în interior se află un teren acoperit de handbal, baschet, fotbal în sală care nu știu ce regim are.

În exterior este un bar unde se pot servi băuturi și pizza, în interior mai este un bar unde se pot servi băuturi și unele mâncăruri atunci când nu funcționează terasa cu autoservire care se află la etaj.

Mâncarea aici mi s-a părut scumpă și puțină dar trăind în România asta nu mai este de mult o surpriză în locurile unde nu ai alternativă.

Ținând cont că am revenit de încă două ori doar anul acesta, înseamnă că nouă chiar ne-a plăcut aici și negreșit vom reveni cu prima ocazie.

Recomand cu plăcere Aquapark Arsenal Orăștie.

Trimis de ungureanica in 04.09.17 19:24:46
Validat / Publicat: 04.09.17 20:21:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORĂȘTIE [HD]

VIZUALIZĂRI: 2208 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Copacul nostru
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂArsenal Park - Aquapark, AventuraParc, Muzeu etc:

• pagină generată în 0.075124979019165 sec