ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2017
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 14.04.12
AUG-2017

Thassos - o insula frumoasa, care merita vizitata o data

Am pornit spre Thassos, al doilea concediu din aceasta vara, pentru cateva zile de relaxare greceasca inaintea inceperii "anului judecatoresc".

Nu am plecat cu asteptari mari, asa cum de altfel am si scris cand am cerut recomandari pentru insula, fiind convinsi - amandoi - ca dupa ce am vazut toate insulele ionice, Thassos nu ne va putea impresiona in mod deosebit. Si asa a si fost. Thassos e o insula verde, frumoasa, dar nicidecum spectaculoasa, dupa parerea noastra. Merita vizitata, a fost un concediu frumos si reusit, dar nu ne-a trezit vreo dorinta de a reveni vreodata pe acele meleaguri.

Cazare am avut in Limenaria (o sa povestesc despre hotel intr-un review separat) si consider ca este o zona potrivita pentru cazare. Nu cred neaparat ca ar fi fost preferabil Limenas (desi ar fi avut anumite avantaje), dar poate Potos ar fi fost o alegere mai buna. Ne-a placut ceva mai mult atmosfera si promenada din Potos, cu toate ca era ceva mai micuta decat cea din Limenaria. Limenaria mi s-a parut cumva parca usor pustie (chiar daca seara se anima putin). Pe de alta parte Potos mi s-a parut excesiv de aglomerat. Ceva varianta de mijloc cred ca ar fi fost ideala. :) Pe de alta parte tavernele din Potos pareau a fi ceva mai simpatice. Cu toate astea, am petrecut o singura seara acolo, dar a fost frumos.

In prima zi plina de cand am ajuns (ajungand dupa masa prima zi nu am facut decat sa mergem in recunoastere prin statiune), ne-am pregatit de relaxare la plaja... si am plecat in apropiere, la plaja Psilli Ammos. Ne-a placut plaja, un pic prea aglomerata si sezlongurile unele in altele, dar a fost ok. Apa foarte placuta, calduta, o culoare frumusica, intrarea in apa facila si fara necesitatea de papuci speciali. Barul de pe plaja foarte bun, cu toalete moderne si impecabile. Sezlongurile fara taxa separata, dar cu o consumatie minima de 10 euro per set 2 bucati plus umbrela.

A doua zi am zis ca vizitam un pic... asa incat, dupa o dimineata de plaja la Aliki (care ni s-a parut si mai aglomerata decat Psilli Ammos, nu la fel de placuta si cu o taverna cu o toaleta jenibila - plus ca sezlongurile se plateau separat cu 5 euro set plus umbrela) ne-am oprit in drum spre Limenaria la celebra Manastire a Sf. Arhanghel Mihail. Peisajele din zona sunt minunate, iar manastirea este o oaza de relaxare in sine... Desigur, totul are o importanta componenta comerciala dar - hey, asta e! Ca "banul e ochiul dracului" e oricum un proverb desuet si total nesuportiv si neconstructiv, o convingere gresita... :)

Dupa-amiaza am poposit in Theologos, care ne-a placut tare. Dupa o tura cu masina pe niste stradute inguste si de infarct... ne-am reintors la intrarea in sat, in apropierea tavernei Augustos, am lasat masinuta si am luat-o la pas. Mie personal mi-a placut atmosfera de acolo, linistea... Plus ca a fost singurul loc unde am vazut o taraba unde se vindea ulei de masline neimbuteliat, in sticle de plastic de apa, cu adevarat "handmade", si de asemenea si dulceturi si miere tot asa, fara eticheta. Nu am luat, dar cred ca ar fi fost o idee buna. Un loc - desi cunoscut - nu groaznic de intesat de turisti. Am mers si la Muzeul din localitate, care ni s-a parut de asemenea un loc frumos, unde poti regasi crampeie din viata de demult... Interesant.

Dupa Theologos a urmat seara in Potos, statiune tare vie si animata si care pare a avea o plaja mult mai buna decat Limenaria, dar foarte aglomerata, sezlong langa sezlong...

Ziua urmatoare am hotarat sa o dedicam in intregime Marble Beach... asa ca am pornit dis de dimineata si intr-o ora si ceva eram la Marble. Dar... socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ... Am ajuns la parcare, la plaja... Intr-adevar culoarea apei este ireala... dar atat... plaja mi se pare extrem de inghesuita, mica, si am inteles ca se aglomereaza foarte tare. Adevarat ca era ora 9 si ceva si deja era ceva lume in apa, ceva lume pe sezlonguri, inca nu foarte mult dar era clar ca intr-o ora-doua nu vei mai avea loc sa arunci un ac... Asa ca - de unde ne propusesem sa stam toata ziua acolo - am facut 2 poze si ne-am luat urgent talpasita. Cu atat mai mult cu cat si aici era o toaleta ca vai de lume. Am trecut si pe langa noua Potho Vathi (care are alte culori, mai inchise, mai smarald, dar acolo nu am mai facut poze) si am ajuns la Golden Beach, partea dinspre Skala Panagia. Golden Beach e cred ca cea mai celebra plaja din insula, imensa, destul de albastra, cu nisip, cu apa clara, cu intrare lina in apa, calduta si in ziua aia am prins ceva valuri micute. Foarte bine organizata cu taverne si baruri (sezlonguri gratis cu consumatie), desi am vazut si locuri libere pentru cei care stateau direct cu cearsaful pe nisip. Pe mine nu m-a impresionat in mod deosebit, mi se pare o plaja obisnuita, dar placuta si bine organizata. Cand ne-am intors, proprietarul hotelului a fost foarte mirat ca nu am fost impresionati de Marble Beach... dar... nu neg ca e o plaja frumoasa, cu un albastru superb... dar dupa ce ai vazut Navagio, Myrtos Beach sau Egremni, senzatia nu mai poate fi aceasi. Mi-aduc aminte ca parintii mei s-au intors fascinati de aceasta plaja in 2012... doar ca ei nu fusesera la celalte.

In ziua urmatoare, am umblat... Am pornit prima data sa vedem Metallia Beach, o plaja de asemenea placuta si speciala prin pozitionarea sa. Pe mine ma fascineaza ruinele si locurile abandonate. Am dat o tura micuta prin zona, daca aveam mai mult timp cu siguranta ca am fi stat mai mult pe acolo. Apoi am facut niste poze la Horoscop (de unde din nou sunt niste privelisti tare frumoase) si ne-am pornit spre celebrul Kastro. E o excursie care merita, mai ales daca nu faci Jeep Safari (nu am facut), cred ca e locul cel mai sus de pe insula unde se poate ajunge cu o masina normala si nu de teren. Am vrut sa mancam celebrul iaurt al lui Kostas, dar ne-am razgandit avand in vedere miliardele de viespi ce roiau. Am urcat sus pana la bisericuta si osuar, am admirat putin casele (multe in curs de renovare), peisajele si am fugit mai departe.

Ne-am oprit apoi la fabrica de bijuterii Iris Gold. Nu pot sa zic ca m-au impresionat prea tare bijuteriile, nu am gasit ceva care sa imi faca cu ochiul in mod special, asa ca nu am luat nimic. In schimb, ne-am oprit acolo la cafenea unde am beneficiat de o panorama placuta pentru vreo jumatate de ora. Locul este frumos si cred ca e o afacere buna.

Apoi am pornit spre Panagia, cu o scurta oprire sa vedem plaja Atspas, in ideea ca poate venim in ziua urmatoare. Vazand-o am zis ca totusi nu.

Am ajuns in Panagia, care ne-a placut, cu toate ca era extrem de aglomerat, un adevarat furnicar de turisti (si de viespi totodata). Am mancat ceva, apoi am mers la fabrica de ulei de masline Sotirelis, de unde am luat si una alta (cu toate ca nu stiu daca a fost cea mai buna alegere, am inteles ulterior de la hotel ca maslinele din sudul insulei ar fi mai bune pentru ulei decat cele din nord, si ar exista si o fabrica in Limenaria, unde uleiul ar fi si o idee mai ieftin... ca o fi sau nu mai bun, habar nu am, oricum si acesta e foarte bun, dar clar ca aceasta fabrica este de departe cea mai celebra), am urcat sus la izvor, apoi la celebra casa alb cu albastru, ne-am mai fatait un pic pe acolo si am pornit spre Limenas.

In Limenas, dupa o plimbare mica si un iaurt inghetat (culmea, acolo nu erau viespi, spre deosebire de Panagia unde abia am putut manca), ne-am dus la Muzeul de Arheologie (un muzeu foarte bine pus la punct, merita!) si apoi ne-am plimbat in zona. Apoi ne-am fatait un pic printre taverne si magazine si ne-am oprit sa mancam cina la Tavernaki, o locatie celebra, care ne-a impresionat prin atmosfera autentica, amabilitatea gazdelor, dar si mancarea buna. Limenas e o capitala frumusica, animata. E singurul lucru care mi s-a parut mai frumos in Thassos decat in insulele ionice (evident, cu exceptia Kerkyrei, care e intr-adevar speciala). Argostoli, Zante Town sau Lefkada Town mi s-au parut mai putin interesante decat Limenas.

In fine, am hotarat ca ultima zi sa o dedicam din nou plajei. Am hotarat sa mergem la Paradise Beach, cu toate ca era destul de departe, deoarece proprietarul hotelului insista ca este cea mai buna plaja a insulei. Am ajuns si acolo... Dar din nou nu am ramas prea impresionati, era doar... un Golden Beach mai mic, cu insulita pe fundal si muntele mai aproape. Frumos, simpatic... dar sotul meu a decretat ca el ar prefera sa mergem la Golden Beach din nou. Zis si facut, asa ca am aterizat iar acolo... doar ca in zona cealalta, in Skala Potamia si nu Skala Panagia, ca in urma cu doua zile. Si bine am facut, pentru ca in zona Skala Panagia apa se murdarise si era plina de alge.

Cam asta a fost traseul nostru prin Thassos. E o insula pe care o recomand pentru un concediu, dar, asa cum am zis, nu mi-a dat motive sa imi doresc sa revin. Si parca ar fi fost prea putin, daca era singurul concediu de anul asta (am mai fost la inceputul verii in Serbia - Muntenegru - Croatia, despre care voi povesti cat de curand). Nu am reusit sa inteleg totusi de ce aceasta insula exercita o asemenea fascinatie pentru romani... din ce am inteles, cam 70% din turisti sunt romani... oricum peste tot erau masini cu numere de Romania (in special Bucuresti) si peste tot iti auzeai limba. Nu e deranjant decat cand sunt din aia galagiosi si enervanti, dar majoritatea erau ok. Probabil e important faptul ca e insula cea mai apropiata de noi, si cu costuri mai accesibile (ferry masina + 2 persoane 27 euro, la jumatate fata de ionice din ce retin, desigur cu exceptia Lefkadei). Cu toate acestea, nu am sa inteleg niciodata persoanele care merg an de an in acelasi loc. Dar asta e… suntem cu totii diferiti!

Pentru ce o recomand: pentru ca e Grecia, are plaja frumoase, pentru toate gusturile, albastre (chiar daca nu deosebit de albastre :)), plaje mai speciale, plaje mai mici si izolate sau plaje intinse si populare... pentru multe nici nu ai nevoie de papuci speciali, cu toate ca noi am folosit inclusiv la Golden Beach deoarece intrand in apa am observat un arici de mare si acolo. Pentru ca are satele Kastro, Theologos si Panagia. Pentru atmosfera si pentru tot ce ofera Grecia in general. Pentru apropierea de Romania si accesibilitate. Pentru ferry foarte bine organizat (sunt curse la jumatate de ora aproape toata ziua) si pret mic. Pentru marea albastra. Pentru atmosfera de la taverne.

Pentru ce nu o recomand: in primul rand, drumurile. E drept ca au soseaua aia tip inel, care e de foarte buna calitate, dar mi se pare inadmisibil ca, la unele din atractiile cele mai celebre, sa nu poti ajunge decat pe drumuri desfundate. Inadmisibil ca drumul spre Marble sa fie neasfaltat. E acceptabil de bun (cred ca varianta dinspre Limenas e cel mai bun drum prost din insula), dar de ce nu il asfaleaza odata? E atractia lor cea mai celebra! Apoi, varianta celalalta, asa-zisul drum "costal" intre Marble si Golden (zona Panagia) e o oroare! Am facut o poza, si nu in zona cea mai proasta, ca acolo eram prea concentrata si am uitat sa pozez. Singurul lucru dragut de pe drumul ala sunt... caprele... ca nici peisaje nu sunt decat cand si cand. Si chiar unde sunt... nu le poti imortaliza. Nu inteleg cum pot sa il ofere ca varianta pentru Marble-Porto Vathi (fiind "indicatoare" in acest sens, adica scrie pe niste pietre Marble Beach), cand el nici macar nu exista pe harta, nici macar ca neasfaltat! E un drum destul de lung (la viteza cu care il parcurgi pare a nu se mai termina) si in conditii execrabile... Aceleasi consideratii si despre "drumul" catre Metallia (doar ca ala e tare scurt) sau catre Paradise Beach. Sau din ce am inteles catre Giola (asta fiind si unul din motivele pentru care am renuntat la vizitarea ei, plus faptul ca proprietarii hotelului s-au pronuntat in sensul ca nu prea ar merita din cauza aglomeratiei, ca iarna cand e gol e o minune, dar acum mai putin... altii care au fost de asemenea nu au fost prea incantati de culoarea apei). De asemenea, asa-zisa parcare de la Psilli Ammos (in care se intra din soseaua principala) este tot un teren viran denivelat neamenajat in niciun fel, in care poti usor sa iti atingi scutul, mai ales cu o masina mai joasa. Tot asa, sunt amenajate niste refugii pe marginea drumului, la principala, pentru belvedere... dar parea a fi iarasi o diferenta de nivel prea mare ca sa riscam oprirea pe acolo. Deci... existenta drumului principal circular in bune conditii e un plus, accesul la unele plaje si atractii, un minus... Si ca e asa catre Metallia, un drum scurt catre o plaja mai izolata si mai putin populara, pot intelege, dar ca e asa catre Marble sau Paradise sau Giola, embleme ale insulei... aia nu prea pot intelege.

Al doilea punct negativ - invazia de viespi. Am inteles ca in unii ani nu sunt deloc, dar anul acesta era plin. La plaja aproape nu puteai manca. Am incercat o data la Golden Beach si a fost o alegere proasta... La Panagia ne obisnuisem deja, oarecum. In Limenas a fost ok, iar serile oricum nu erau foarte multe. Dar ziua era dezastru. Si cred au devenit destul de imune la fumul de cafea cu care se incearca alungarea lor, cred ca mai suparator mi se parea mie mirosul decat lor. De exemplu, in ultima zi, am vazut o familie de romani care luasera Pita gyros pe plaja si se chinuiau sa il manace. Pana la urma au renuntat, ca se puneau viespile direct in mancare... Sunt convinsa ca exista si o metoda de exterminare a acestor insecte enervante si oricum daunatoare. Nu cred ca sunt foarte agresive, doar extrem de deranjante, scapi poate cu o muscatura-doua intr-o saptamana. Totusi, pentru cei alergici nu as recomanda insula decat in anii in care viespile lipsesc. Cred ca am fost intepati, o data, atat eu cat si sotul meu. El s-a plans la un moment dat de mancarime puternica pe spate si am costatat ca avea o blanda in zona respectiva, iar in alta zi am descoperit si eu una pe picior. Oricum ne-am considerat norocosi ca am scapat cu cate o singura muscatura fiecare.

Cam atat despre Thassos! Daca o recomand, in principiu, da... Daca merita, in principiu, da... Daca e frumoasa, da... Daca are ceva special, parca nu... Daca as reveni, probabil nu... Daca ma bucur ca am vizitat-o, da... Daca a fost un concediu reusit, da...

Trimis de plummy in 03.09.17 22:59:26
Validat / Publicat: 03.09.17 23:49:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 9326 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (plummy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Cris [04.09.17 06:09:23] »

@plummy: Tare mult mi-a plăcut modul echilibrat în care ai prezentat insula și mi-a făcut plăcere să citesc acest review la cafeaua de dimineață.

Este foarte important, cred eu, să îți păstrezi obiectivitatea și să fii în stare să îți ajustezi așteptările atunci când alegi Thassos după ce ai vizitat alte zone ale Greciei. Iar tu ai reușit.

Pentru mine Thassos a însemnat primul contact cu Grecia și din acest motiv va avea mereu un loc special în inima mea. Dar acum, după ce am văzut alte locuri mult mai frumoase și spectaculoase ale Greciei, stau și mă întreb cum aș percepe-o la a doua vizită. Mai mult ca sigur exact ca tine.

elviramvio [04.09.17 07:22:17] »

@plummy:

Mi-au placut parerile tale, cu atat mai mult cu cat Thasos este in preferintele mele. Eu si sotul nu putem sta multe nopti in acelasi loc dar, dupa o tura de Grecia, ultimele zile le petrecem in Thasos si ne place, e drept ca niciodata in varf de sezon. Anul asta am trecut peste ea si imi pare ca n-am fost in vacanta desi n-am motive sa ma plang.

Dan&Ema [04.09.17 08:44:27] »

@plummy:

Un articol cuprinzator si obiectiv. Avand si alte experienta grecesti anterioare, totul a avut pentru voi termen de comparatie, ceea ce mi-a placut. Noi cum am fost doar in Thassos de 2 ori puteam compara prima vizita cu a doua. E drept ca am vizitat partial locuri noi.

Foarte mult imi place naturaletea si sinceritatea articolului.

Despre drumurile din zona Marble Beach am punctat si eu inclusiv cel de coasta spre GoldennBeach. E o intrebare de ce nu le-au asfaltat caci Marble Beach e un obiectiv tot mai evidentiat al insulei. Pe de alta parte, personal nu m-au deranjat drumurile, caci imi place putin concentrare in plus. Adrenalina ar fi prea mult spus.

Altfel capre, viespi, praf, dar si plaje pe toate gusturile cum spui.

Felicitari pentru prezentare, poze si concediu.

????⛱

flaviana77 [04.09.17 13:07:05] »

mi-a placut, modul de expunere este de nota 20, la obiect, pareri care pot ajuta pe viitor cred eu multi turisti care vor sa aleaga aceasta destinatie.

am fost si eu in Thassos, nu am reusit sa vad decat putin din insula, noi atunci am preferat sa ne bucuram de plaja, am stat in zona Golden Beach, insa pe vremea aceea nu era asa o insula plina de romani, abia o promovau agentiile turistice din tara.

noua ne-a placut, as mai vrea sa revin candva, pentru copilas care cred ca s-ar simti bine la Golden Beach.

noi nu suntem genul care sa mearga sute de km cu masina in concediu, preferam autocarul si eventual transportul local din zona respectiva.

apropos de Kerkira... este un loc care imi va ramane in suflet pentru totdeauna si de care imi este foarte dor.

plummy [04.09.17 14:50:43] »

Va mulțumesc tuturor pentru aprecieri. Chiar am stat in dubiu dacă sa mai scriu și eu despre Thassos in condițiile in care exista deja pe site nenumărate articole privitoare la aceasta insula! Având însă aceste feedback-uri de la voi, ma bucur ca am făcut-o! Vacante frumoase sa avem!

flaviana77 [04.09.17 14:57:28] »

@plummy:

oricate articole ar fi despre o destinatie, fiecare prezinta punctul sau de vedere asa ca niciodata nu strica un articol in plus chiar daca exista deja nu stiu cate.

este important sa fie puncte multe de vedere pentru ca in fiecare vara poate lucrurile se schimba asa ca este bine sa avem informatii.

maryka [04.09.17 20:50:13] »

Am citit cu mare plăcere despre Thassos, despre cele văzute și simțite! Dacă trebuia? Bineînțeles că da! Cine citește trebuie să aleagă în cunoștință de cauză, din toate părerile prezentate, cu cât mai multe, cu atât mai bine! Mai ales că acestea sunt recente! Fiecare simte și trăiește altfel. Recent am scris un articol în care îmi puneam o întrebare, care e cea mai frumoasă insulă din Grecia? Deși am preferințe nu aș putea răspunde nici azi, depinde de foarte multe lucruri, exact cum ai spus, chiar și de ordinea în care le vezi. Pentru noi Thassos a fost a doua, după Zakinthos, deși demult, mi-a plăcut, mai ales că l-am avut cu noi și pe fiul meu, care între timp a crescut și nu mai vine cu noi, așa că acum suntem ca "doi porumbei". Deci, poate și acest aspect îmi motivează alegerea.

Felicitări, un articol foarte bun și util! Pozele superbe!

little_john [17.05.18 16:36:34] »

@plummy: Felicitari, este un articol foarte bun, foarte detaliat si obiectiv!

Am fost si eu in Thassos de mai multe ori, este o insula pe care o am la inima deoarece acolo am fost prima data la mare, dar recunosc ca nu este cea mai frumoasa insula din Grecia.

Sunt de acord cu tot ce ai scris, foarte bun review-ul!

Razvy79 [26.02.19 22:03:02] »

@Cris: salutare tuturor! Spune-mi câte ceva despre plaja Tripity și vila ermioni?! A fost cineva?

Dan&Ema, elviramvio, flaviana77, little_john, maryka, plummy, Razvy79
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: