ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2017
ÎNSCRIS: 09.09.15
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 16 & 4 ani

Nidri Blue - Lefkada

Avand in vedere comentariile de pana acum pentru aceasta locatie, ma voi feri sa fac comentarii personale, subiective.

Hotelul practic este un ansamblu de vile (A, B, C, E, F). Primele trei, daca nu ma insel, au p+2 et. iar E si F p+1 et. Am primit camere in E si F (1 dubla ptr 2 ad + 1 copil si 1 single ptr 1 ad). Cazarea s-a facut in 10 min. de la sosirea la receptie.

Camerele:

- cea dubla avea un pat mare, de 2 pers. si un pat de o pers.

- cea single avea un pat mare, de 2 pers.

- curatenia se facea in fiecare zi

- prosoape schimbate de 2 ori

- asternuturi de pat schimbate o data.

Baile: destul de mici, cu gresie, faianta veche dar totul era functional.

Parcarea: am gasit loc de parcare pe aleea dinspre strada principala spre cladiri, foarte aproape de corpul F. La 50 m. pe partea opusa a drumului principal este o parcare cu plata (7 euro/zi)

Restaurantul: este practic o terasa jumatate acoperita, jumatate cu umbrele mari. De pe terasa dai direct pe plaja.

Plaja: destul de ingusta, incap 2 randuri de sezlonguri. (5 euro / zi / 2 sezlonguri si o umbrela) Pietricele atat pe plaja, cat si in apa. la cca 6-8 m, intrarea in apa este destul de abrupta (la vreo 6-8 m de mal, apa avea deja cam 1,8 m)

Masa All Inclusive in conceptia celor de la Nidri Blue: mic dejun, pranz si cina. intre mesele principale nimic. alcool de la ora 10 pana la 21. putine variante de alegere a felurilor de mancare.

Nidri: o statiune plina de turisti, seara se inchide strada principala si devine pietonala. un fel de faleza din Mamaia. magazine, taverne, firme de inchiriat masini, firme care iti ofera excursii. Foarte multi romani angajati in Nidri. Din port se poate pleca in excursii/croaziere.

Lefkada: minunata, inca in multe zone salbatica, peisaje si locuri magnifice.

Trimis de PaulAntonese in 03.09.17 05:42:32
Validat / Publicat: 03.09.17 07:01:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta: Skaleta, Gouves, Elounda

VIZUALIZĂRI: 1430 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PaulAntonese); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Kathisma Beach

[03.09.17 07:00:26]

@PaulAntonese: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 97&ridAnt=81593

marmin
[03.09.17 18:53:19]

Bine ati revenit.

Eu asteptam tocmai acele comentarii personale (subiective), acelea sunt cele mai interesante, sa vedem cum ati perceput dvs. totul. Dupa gradul de satisfactie ati fost mai mult decat multumit. Ma intereseaza ce axecursii ati facut (pe mare si uscat) si ce recomandati.

PaulAntoneseAUTOR REVIEW
[06.09.17 21:09:07]

@marmin: Buna seara. Am evitat sa imi dau cu parerea, tocmai din dorinta de a nu intra in polemici cu cei care au fost inaintea noastra acolo si au considerat ca nu este ok. Noi, mai fiind in Grecia, stiam la ce sa ne asteptam.

Camerele au fost chiar mari. Puteam sa incapem toti 4 in aceeasi camera, dar daca ei au considerat altfel... treba lor... au incasat banii pe un single in loc de o dubla. Pentru 2 pers, in acea camera... poate era un pic cam stramta.

Baile... obosite. Unde am stat noi (corpul F si E) cam deprimante, dulapul de la oglinda abia se tinea. Mi-a fost frica sa deschid usile sa nu cada. Am mai gasit asa ceva in Grecia si la mai multi bani.

Mie mi s-au parut foarte aglomerate studiourile... aleeutele intre ele foarte inguste. Se auzea tot intre studiouri 1 si intre camere .

AI a fost o parodie, adica au fost 3 mese si atat. Bufet cu cateva feluri, putine, cei drept. Oricum eu am mancat in fiecare zi altceva. Nu suntem de genul sa ne umplem farfuriile cu tot ce se ofera odata. Azi ceva, maine sau poimanie altceva... Ma rog, am vazut romani cu farfuriile pline cu din fiecare fel de mancare. In a 4-a zi au comentat...

Micul dejun era acelasi in fiecare dimineata. Asta m-a terminat. Dar din experienta altor excursii (city break) prin Europa, nu m-am mirat foarte tare. Oricum eu ma asteptam la un mic dejun mai variat. Acesta a fost un minus, dupa parerea mea.

Bautura de dimineata pana seara. Si chiar berea, avea gust de bere, nu ca in Bulgaria sau in alte locuri din Creta, de exemplu.

Nu m-am obisnuit cu plaja. Cam multe pietricele pentru picioarele mele - nu am vrut sa imi iau papuci de plaja.

Nidri e fabuloasa. E atat de plina de viata incat cu greu ne dadeam dusi seara tarziu in camere.

In excursii am fost de 2 ori. Prima data pe cont propriu cu autobuzul local la Kathisma. Minunat loc. Am avut ceva probleme la intoarcere ca am lasat autobuzul sa plece din fata noastra si am stat in statie vreo 2 ore...

A doua oara am cumparat o excursie cu Makedonia Palace. Pe la 7 insule. Peisaje, plaje, apa mirifice! Costuri: 20 euro/adult, 15 euro / copil de 16 ani si 5 euro / copil de 4 ani. Ne-au dat gratis o iesire cu vaporul noaptea (chef cu muzica si artificii) de la 20,30 pana pe la 24,30. A fost cam obositor pentru cel mic. Am mai fost intr-o plimbare pe jos vreo 4 km pana la cascada.

Per ansamblu, noua ne-au placut insula, oraselul. Daca vom mai merge in Nidri, tot la Nidri Blue (Gregory) ne vom caza, dar fara masa. Sunt enorm de multe terase. Am avea ce sa alegem.

Gata ca ma dor degetele...

[06.09.17 21:27:22]

@PaulAntonese: Foarte bune completările.

Și mulțumiri și pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

marmin
[06.09.17 21:45:48]

@PaulAntonese: Multumesc,

Noi plecam pe 18 sept. si o sa stam la hotelul Ionion Star din Lefkada town. Comentariile au fost bune despre el. Sper sa fie ok.

PaulAntoneseAUTOR REVIEW
[07.09.17 04:45:36]

@marmin: Am vazut hotelul in oferte. NU stiu daca are plaja aproape...

1Marta
[19.09.17 20:18:03]

Stimate domn, dacă mergeaţi, ca mine, în iunie, cred că aţi fi postat la fel ca mine. Măcar când aţi ajuns dvs., era bufet, dar în iunie, primeai porţia la masă şi trebuia să-ţi scrii preferinţa dintre cele 2 feluri din ofertă cu cel puţin o zi înainte

Nu contest frumuseţea locului, ci minciuna agenţiei.

Între timp, am fost în Nei Pori, între 1-14 septembrie, NU există comparaţie între cele 2 sejururi:hotel de 3 stele, baia-baie, mobilier solid, personal amabil, prosoape schimbate zilnic, lenjeria la 2 zile, demipensiunea cu bufet cu mult mai multe feluri ca la Nidri, plaja lată, minunată, apa mică, nisip - cost 985 euro pentru 2 persoane, transport cu autocarul.

1Marta, marmin, PaulAntonese
Alte impresii din această RUBRICĂNidri Blue Hotel: