ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2017
ÎNSCRIS: 08.10.12
AUG-2017

Card HGS - informatii actualizate august 2017

Informatii actualizate despre cardul HGS, august 2017:

Ruta in TR a fost: Hamzabeyli - Edirne - Havsa - Izmir - Aydin - Mugla - Oludeniz si retur, cu un mic ocol la Soke, la retur.

Cardul HGS l-am cumparat de la posta (PTT) aflata la iesirea de pe autostrada de la Aydin. Anterior, am cautat PTT prin orasele prin care am trecut (de fapt, pe langa care am trecut) dar nu am gasit ori le-am evitat din cauza vitezei/traficului, si am oprit la benzinariile Shell marcate cu PTT, dar sistemul nu mergea; tot de la Shell am aflat ca marja in care nu te "ard" s-a marit la 10 zile (informatie neverificata). Am vrut sa iau cardul de la intrarea de la Edirne, dar este peste mana: posta este situata pe sensul celalat de mers - la iesire, exista un gard inalt, trebuie mers printre sensuri, etc.

Prin statiuni am vazut mai multe indicatorare cu PTT (inclusiv in Oludeniz, chiar la intrarea in Laguna Albastra este posta). Pe aceeasi autostrada, exista oficiu PTT la iesirea dinspre Soke.

Tarif minim: 60 TL (7,5 lire cardul, 52,5 lire credit). Se completeaza un formular cu: nume, prenume, serie pasaport, nr. de inmatriculare, semnatura.

Nu am lipit stickerul in parbriz si am facut cateva teste, astfel:

- la prima iesire de pe autostrada (intrare dinspre Edirne spre Havsa), cu sticker necumparat: semafor pe rosu, alarma a urlat si a dat un mesaj in turca;

- la a 2-a iesire (de la Izmir la Aydin), sticker cumparat si tinut lipit de parbriz cu mana: semafor pe verde, nu a bazait alarma si mi-a aratat 44 lire (credit ramas, cred);

- la a 3-a iesire (de la Aydin la Soke), nu am aratat sticker-ul: semafor pe rosu, alarma a urlat si mi-a aratat 2 lire;

- la a 4-a iesire (de la Soke la Izmir) - nu mai stiu;

- la a 5-a iesire (dispre Havsa spre Edirne), am aratat sticker si mi-a aratat 2 lire.

Oricum, mi-am facut cont la ei pe site si mi-au aratat undeva la 32 lire ramase, pentru iesirile de mai sus.

Ca si parere personala, autostrazile din TR merita acesti bani si e o placere sa circuli pe 3 benzi/sens+banda de urgenta, chiar daca, uneori, este mai aglomerat si turcii circula dupa cum ii taie capul. Totusi, acordati mare atentie la Fiaturile din 90 care de pe banda 1 vor sa treaca pe banda 3, fara niciun stress.

Eu, pentru aceste lire, nu as circula pe drum expres, cu giratorii, Dacii din '85, tractoare, autocamioane supraincarcate si semafoare. Totusi, daca intri in ritmul si mentalitatea lor, e putin probabil sa ai probleme.

Drumuri bune va ureaza black_mamba!

Trimis de black_mamba in 02.09.17 17:56:33
Validat / Publicat: 02.09.17 18:50:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 6146 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [03.09.17 00:17:34] »

@black_mamba:

Recunosc că nu am înţeles logica "experimentelor" descrise mai sus.

În multe cazuri, am văzut maşini de poliţie staţionând imediat după porţile de taxare. De ce aş atrage intenţionat atenţia poliţiei? Chiar dacă sunt perfect în regulă, o oprire înseamnă timp pierdut dând explicaţii şi nu merită.

În plus, ţi-a afişat şi valoarea amenzii - de unsprezece ori taxa datorată - nu prea mult, tronsonul respectiv neputând costa mai mult de 2 TL.

Dacă tot nu intenţionai să achiziţionezi autocolantul HGS din punctul PTT de la Edirne, aflat pe sensul opus de mers, nu înţeleg de ce ai mai intrat pe autostradă doar ca să ai de unde ieşi.

Eu recomand mereu folosirea autostrăzilor în Turcia, dar Edirne-Havsa, sincer, nu prea merită. Timpul este acelaşi ca pe D100, unde mergi cu aceeaşi viteză, fără a mai încetini în dreptul porţilor de taxare la intrarea şi ieşirea de pe autostradă.

Eu nu am văzut până acum să indice creditul rămas şi oricum din calcul rezultă că trebuia să ai mult mai mulţi bani credit.

La fel ca în cazul primei ieşiri, dacă semaforul este roşu, nu are cum să-ţi indice taxa datorată, ci amenda calculată în acel moment şi regularizată ulterior de sistem.

black_mamba [04.09.17 22:02:16] »

@nicole33:

Stimata doamna, nu vreau sa va contrazic, mai ales ca mi-ati fost de mare ajutor. Insa, tot ceea am descris aici a fost vazut si confirmat de mai multi ochi. Acum, fiecare cu parerea (si vedeniile) lui.

Cu stima, black_mamba.

black_mamba [11.02.18 20:24:01] »

Mi-am verificat astazi contul si a fost debitat cu 15,25 lire:

COUNTERSINK EDİRNE 2.25

GERMENCİK IŞIKKENT 4.00

INTELLECTUAL GERMENCİK 2.75

IŞIKKENT INTELLECTUAL 4.00

EDİRNE COUNTERSINK 2.25

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [11.02.18 20:37:56] »

@black_mamba:

Ieftin ca braga

Am estimat doar 2 lire pentru bucăţica de autostradă de la Edirne şi pe tine te-a costat 2,25 TL. Am fost oricum pe aproape .

Cu creditul rămas mai bagi două "Turcii", anul acesta şi anul viitor.

Pentru Didim poţi ieşi de pe autostrada Izmir-Aydin tot pe la Germencik şi mai "vizitezi" Soke o dată, deşi cu o vizită la outlet-uri costul plimbării poate creşte considerabil , sau mergi mai mult pe autostradă, dar tot pe acolo ieşi ca număr de kilometri.

black_mamba [11.02.18 21:37:55] »

@nicole33:

Da, normal, tot pe acolo o sa ies de pe autostrada.

In alta ordine de idei, nu mai e Soke ce a fost (in materie de otulet-uri)...

In 2006, dupa cate retin, erau 2 parcuri cu outlet-uri de firma, la interval de 4-5 km pe drumul expres. Am plecat din Kusadasi intr-o zi innorata, de la Batihan, si cu pana in 200 de euro ne-am luat geci, adidasi, tricouri, etc. toate brand. Am o geaca Lotto pe care si acum o port si, cu exceptia unui fermoar dus la un buzunar, este aproape ca in prima zi, dupa zeci de spalari. Tin minte ca, precaut dupa toate fake-urile vazute in bazarul din Kusadasi, le disperasem pe vanzatoare cu "Miss, this is an original product, yes? " )

Anul trecut am trecut prin noul outlet si am plecat doar cu un trening pentru junioara, asta ca sa nu zicem ca nu am luat nimic.

gion [23.05.18 06:20:54] »

Eu am cumparat nu un sticker HGS ci un card HGS. Problema este ca am schimbat masina intre timp si as dori sa trec cardul HGS de pe numarul vechi pe numarul nou al masinii. Nu am reusit insa sa imi fac un cont pe siteul lor pentru a incerca singur sa schim numarul masinii. Voi cum v-ati facut contul HGS?

alexama [07.07.18 18:08:32] »

@black_mamba: Buna ziua,

Vreau sa va intreb cum ati facut cont pentru verificarea cardului HGS? In formularul de inscriere se cere TC- codul numeric personal turcesc si nu stiu cum se poate trece peste...

Multumesc,

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [07.07.18 19:26:28] »

@alexama:

Încearcă să scrii în câmpul TC numărul paşaportului celui pe numele căruia a fost creat contul HGS.

La mine a funcţionat perfect aşa, chiar dacă între timp mi-am schimbat paşaportul vechi care expirase, fără să mai actualizez date contului.

Succes!

gion [23.07.18 11:34:39] »

@nicole33:

Multumesc de raspuns, insa nu reusesc nici cu numarul vechiului pasaport si nici cu numarul celui actual. Masina pe care am facut cardul a fost vinduta, acum am o alta masina. Am revenit din Turcia, am reusit la un PTT sa mut cardul de pe numarul vechi de masina pe numarul masinii actuale. Dar cont tot nu pot sa-mi fac pe siteul HGS pentru a vedea cit mai am pe card, eventual alimenta din cont. Exista si o aplicatie de mobil insa fara cont nu pot.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [23.07.18 18:08:55] »

@gion:

Sincer, nu ştiu de ce nu a mers cu numărul de paşaport. Eu aşa am procedat şi a fost ok.

Şi când ai făcut schimbarea nu ai întrebat şi care este creditul disponibil? Dacă ştii soldul iniţial, scazi taxele corespunzătoare trecerilor de anul acesta şi afli cât mai ai disponibil.

Aia cu alimentatul online se pare că oricum nu prea funcţionează, deci nu ai pierdut nimic. Au mai încercat şi alţii, dar fără succes.

VasiuM [02.12.18 19:00:08] »

@black_mamba: Salut.

poti sa imi dai un link unde ai verificat contul

black_mamba [03.12.18 14:46:48] »

@VasiuM:

S-a mai scris de zeci de ori pe AFA:

hgsmusteri.ptt.gov.tr

VasiuM [03.12.18 14:50:47] »

Salut.

Pe acel site nu reuşesc - Nu pot sa imi fac cont.

Am crezut ca ai reusit altfel.

O zi buna

alexama, black_mamba, gion, Olandezul, VasiuM
Alte impresii din această RUBRICĂCardul HGS:
  • Jun.2015 HGS - taxa autostrada — scris în 26.06.15 de irinaca din BUCURESTI - RECOMANDĂ
  • Jul.2013 Cardul HGS — scris în 09.07.13 de rlg din BUCURESTI - RECOMANDĂ
  • [Selectat ca MG AFA ptr această destinaţie]