Cardul HGS

AUG-2017
2000 EUR

Card HGS - informatii actualizate august 2017

Informatii actualizate despre cardul HGS, august 2017:

Ruta in TR a fost: Hamzabeyli - Edirne - Havsa - Izmir - Aydin - Mugla - Oludeniz si retur, cu un mic ocol la Soke, la retur.

Cardul HGS l-am cumparat de la posta (PTT) aflata la iesirea de pe autostrada de la Aydin. Anterior, am cautat PTT prin orasele prin care am trecut (de fapt, pe langa care am trecut) dar nu am gasit ori le-am evitat din cauza vitezei/traficului, si am oprit la benzinariile Shell marcate cu PTT, dar sistemul nu mergea; tot de la Shell am aflat ca marja in care nu te "ard" s-a marit la 10 zile (informatie neverificata). Am vrut sa iau cardul de la intrarea de la Edirne, dar este peste mana: posta este situata pe sensul celalat de mers - la iesire, exista un gard inalt, trebuie mers printre sensuri, etc.

Prin statiuni am vazut mai multe indicatorare cu PTT (inclusiv in Oludeniz, chiar la intrarea in Laguna Albastra este posta). Pe aceeasi autostrada, exista oficiu PTT la iesirea dinspre Soke.

Tarif minim: 60 TL (7,5 lire cardul, 52,5 lire credit). Se completeaza un formular cu: nume, prenume, serie pasaport, nr. de inmatriculare, semnatura.

Nu am lipit stickerul in parbriz si am facut cateva teste, astfel:

- la prima iesire de pe autostrada (intrare dinspre Edirne spre Havsa), cu sticker necumparat: semafor pe rosu, alarma a urlat si a dat un mesaj in turca;

- la a 2-a iesire (de la Izmir la Aydin), sticker cumparat si tinut lipit de parbriz cu mana: semafor pe verde, nu a bazait alarma si mi-a aratat 44 lire (credit ramas, cred);

- la a 3-a iesire (de la Aydin la Soke), nu am aratat sticker-ul: semafor pe rosu, alarma a urlat si mi-a aratat 2 lire;

- la a 4-a iesire (de la Soke la Izmir) - nu mai stiu;

- la a 5-a iesire (dispre Havsa spre Edirne), am aratat sticker si mi-a aratat 2 lire.

Oricum, mi-am facut cont la ei pe site si mi-au aratat undeva la 32 lire ramase, pentru iesirile de mai sus.

Ca si parere personala, autostrazile din TR merita acesti bani si e o placere sa circuli pe 3 benzi/sens+banda de urgenta, chiar daca, uneori, este mai aglomerat si turcii circula dupa cum ii taie capul. Totusi, acordati mare atentie la Fiaturile din 90 care de pe banda 1 vor sa treaca pe banda 3, fara niciun stress.

Eu, pentru aceste lire, nu as circula pe drum expres, cu giratorii, Dacii din '85, tractoare, autocamioane supraincarcate si semafoare. Totusi, daca intri in ritmul si mentalitatea lor, e putin probabil sa ai probleme.

Drumuri bune va ureaza black_mamba!

Impresii încărcate de black_mamba in 02.09.2017 17:56:33

Validat / Publicat: 02.09.17 18:50:19

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  10800 PMA (din 13 voturi) nota2

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[03.09.17 00:17:34]

@black_mamba:

Recunosc că nu am înţeles logica "experimentelor" descrise mai sus.

În multe cazuri, am văzut maşini de poliţie staţionând imediat după porţile de taxare. De ce aş atrage intenţionat atenţia poliţiei? Chiar dacă sunt perfect în regulă, o oprire înseamnă timp pierdut dând explicaţii şi nu merită.

În plus, ţi-a afişat şi valoarea amenzii - de unsprezece ori taxa datorată - nu prea mult, tronsonul respectiv neputând costa mai mult de 2 TL.

Dacă tot nu intenţionai să achiziţionezi autocolantul HGS din punctul PTT de la Edirne, aflat pe sensul opus de mers, nu înţeleg de ce ai mai intrat pe autostradă doar ca să ai de unde ieşi.

Eu recomand mereu folosirea autostrăzilor în Turcia, dar Edirne-Havsa, sincer, nu prea merită. Timpul este acelaşi ca pe D100, unde mergi cu aceeaşi viteză, fără a mai încetini în dreptul porţilor de taxare la intrarea şi ieşirea de pe autostradă.

Eu nu am văzut până acum să indice creditul rămas :D şi oricum din calcul rezultă că trebuia să ai mult mai mulţi bani credit.

La fel ca în cazul primei ieşiri, dacă semaforul este roşu, nu are cum să-ţi indice taxa datorată, ci amenda calculată în acel moment şi regularizată ulterior de sistem.

- black_mamba
[04.09.17 22:02:16]

@nicole33:

Stimata doamna, nu vreau sa va contrazic, mai ales ca mi-ati fost de mare ajutor. Insa, tot ceea am descris aici a fost vazut si confirmat de mai multi ochi. Acum, fiecare cu parerea (si vedeniile) lui.

Cu stima, black_mamba.

Publicitate    [26.09.17 03:12:40]

• HGS - taxa autostrada (Jun.2015) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 26.06.15 de irinaca din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Cardul HGS (Jul.2013) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 09.07.13 de rlg din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
    [Selectat ca MINI-GHID AmFostAcolo ptr această destinaţie]

• Vezi MG AFA pentru această destinaţie