ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2017
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
AUG-2017

Un prânz foarte bun la Casa Rustică

Primul meu review despre un restaurant a fost de fapt unul cu un popas turistc( vezi impresii ) , un loc unde foarte bine intra şi la impresii de călătorie, aşa că îl consider pe acesta ca primul meu review „curat „despre un local de alimentaţie publică. Nu prea am agreat review-uri gen „unde mâncăm la... ”. Am considerat că dacă ai bani poţi mânca la oricare din restaurantele zonei unde te afli.

Situaţia în care am fost pus la sfârţitul lunii august din această vară m-a făcut să constat că am privit simplist lucrurile. Obosit şi înfometat de drumeţiile făcute în Parcul Național Piatra Craiului am simţit nevoia să mă relaxez şi să mânânc ceva la un restaurant.

Coboram spre Zărneşti şi deşi văzusem o pizzerie la venire în oraş, habar nu aveam pe unde se află şi nici ce putea să ofere. Atunci mi-a venit ideea să deschid Google.ro, să intru pe AFA şi caut... ” unde mâncăm la Zărneşti”. =)) Surpriza a fost una deosebit de plăcută: am găsit o recomandare a colegului nostru Testosu' într-un excelent review, pe care, la data apariţiei pe site, l-am citit (probabil) în diagonală. =))

„Înarmat” cu informaţiile furnizate de reviewul colegului nostru de site am ajuns foarte uşor pe strada Mitropolit Metianu şi implicit la restaurantul pizzerie Casa Rustică. Nici nu era greu... este singurul restaurant de pe această stradă. :)

Strada este cu sens unic şi are ceva locuri pentru parcare. Acestea sunt în faţa restaurantului, amenajate pe lateral. Am găsit unul liber şi a trebuit să fac o parcare laterală ca la carte (ce modest pot să fiu uneori =)) ) între două maşini. Şi ca să nu par lipsit de modestie, chiar soţia mi-a lăudat modul de parcare într-un loc aşa de strâmt. :)

Am intrat în local prin acea frumoasă „felie” de cabană lipită de exterior (amintită de colegul nostru în review) şi deşi nu era decât o masă ocupată, ne-am aşezat la prima masă de patru persoane care ne-a ieşit în cale. Eram obosiţi, ne era foame şi nu prea aveam chef să cercetăm toate cotloanele restaurantului.

Nici nu ne-am aşezat bine la masă şi în timp ce ”socializam”cu consoarta pe telefon :) a venit o tânără (şi frumoasă) ospătăriţă şi ne-a adus cartea cu lista de bucate. Foarte bogată şi la preţuri decente, ne-afost greu (mai ales mie) să facem o alegere. Am făcut-o în final şi după ce ospătăriţa ne-a adus pentru început... pâine şi apă :), am căutat toaleta.

Aceasta se afla undeva în stânga şi când am dat să intrăm pe uşă... wow, am dat de cel mai frumos loc al restaurantului, o terasă rustică înconjurată de verdeaţă, flori şi aproape toate mesele ocupate. Am cerut permisiunea ospătăriţei şi ne-am mutat pe terasă la singura masă liberă.

Restaurantul are o sală principală cu mese de 4-5 persoane, mese de 8-10 persoane, un separeu de 5-6 persoane aflat la intrare, pe stânga şi această frumoasă terasă, pe care colegul Testosu' nu a vizitat-o. :( Mobilierul este rustic, din lemn masiv, dat cu baiţ. Pereţii sunt decoraţi frumos, rustic, cu fel si fel de obiecte din lemn, lucrate manual, polite si policioare, ştergare, farfurii din ceramică pictată si multe alte obiecte vechi.

Terasa este împărţită în două, trecerea dintr-o parte în alta se face pe un mic podeţ din lemn. În stânga podeţului curge printre pietre un mic izvoraş, într-un pătrat plin de vegetaţie. În dreapta podeţului (unde am stat noi) se află o fântână artizanală şi un loc de grătar (cred că tot artizanal). Deasupra meselor şi la ferestre multe flori şi verdeaţă.

Ne-a plăcut tare mult această terasă, chiar ne-am relaxat şi ne-am simţit foarte bine. La sugestia soţiei am decis să o descriu într-un review şi am cerut voie ospătăriţei pentru a face poze. În timp ce pozam barul am făcut ”greşeala” să le spun ospătarilor care seveau la mese (două fete şi un băiat, toţi foarte tineri) cum am aflat prin intermediul site-ului AFA de Casa Rustică

Fata care ne servea a venit la masa mea şi m-a rugat să-i arăt reviewul scris de colegul nostru, pentru că ea nu se descurcă. După ce le-am dat şi alte informaţii legate de AFA, am promis să fac şi eu unul. Mi-a plăcut că toţi trei si-au arătat disponibilitatea de a face o poză împreună în faţa barului. Au fost tare drăguţi cu noi şi pentru că le-am povestit de AFA, şi de turism în general, m-au tratat ca pe un VIP. =))

Despre preţuri spuneam că sunt destul de decente. Iată câteva din ele: ciorbe (de burtă, porc, văcuţă, fasole, legume) 8-9 lei, grătar de la 12 la17 lei, preparate tradiţionale româneşti (tocăniţe, ciulama, bulz, tochitură, pastramă) 16-21 lei, pizza (peste 20 de feluri) 15-25 lei, salate aperitiv 12-15 lei, berea 5-7 lei. Mi s-au părut mai scumpe specialităţile casei (40-48 lei) şi vinurile (30-48 lei).

Ca o concluzie, dacă vă aflaţi în zona Zărneşti şi vreţi să mâncaţi ceva, mergeţi cu încredere la Casa Rustică şi nu veţi regreta. Aveţi de unde alege. Sunt preţuri pentru toate buzunarele şi pentru toate gusturile

Trimis de traian.leuca † in 02.09.17 13:23:34
Validat / Publicat: 02.09.17 19:21:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ZĂRNEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2375 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Peisaj montan în apropiere de Zărneşti, jud. Braşov

Zoazore
[02.09.17 21:16:56]

@web:

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

De ce? C-a scris frumos și bine nenea Traian!

[02.09.17 21:20:42]

@Zoazore: O eroare tehnică, se va rezolva dar nu azi, mâine!

Zoazore
[02.09.17 21:32:33]

@webmaster26: A, m-am liniștit! Crezui c-a greșit nenea!

Testosu'
[03.09.17 18:44:23]

@traian. leuca: Tare ma bucur ca au putut fi de folos cele scrise de mine in acel articol.

Lipsa totala a informatiei pe AFA despre posibile locuri unde poti manca in Zarnesti m-a facut sa scriu atunci acele randuri despre acest loc tare dragut.

A fost una din surprizele placute ale sejurului nostru din ianuarie, de la Zarnesti.

Se pare ca va trebui sa mai ajung pe acolo, nu iarna, pentru a beneficia si de serviciile fainei terase.

[03.09.17 20:09:47]

@Testosu : Şi eu cred că o să mai trec pe la Casa Rustică.

Mulţumesc pentru vizită!

diana2015
[04.09.17 12:16:30]

@traian. leuca: Uau, superb acest restaurant rustic din poze arată foarte fain și prețurile sunt foarte ok

Felicitări pentru review l-am citit pe nerăsuflate după ce m-am uitat întâi la poze (ca și copii întâi poze și apoi lectura ) și aștept și altele tot atât de detaliate și cu prețuri la fel de îmbietoare

Am impresia că votul meu a fost cel câștigător cu superbonusul

[04.09.17 12:29:26]

@diana2015: Mulţumesc pentru vizită şi superbonus! Într-adevăr restaurantul e frumos, mobilier rustic, de calitate, ne-am simţit foarte bine, fapt care m-a făcut să scriu acest review...

[13.09.17 20:20:43]

@traian. leuca: Asadar o recomandare foarte buna care se vede si din text dar mai ales din poze. Iar tinerii aceia sunt atat de frumosi si zambesc atat de sincer ca ti-e mai mare dragul de ei. Sa va fie de bine (sa fiu cinstita eu la o ciorba de burta m-as fi infipt), felicitari, votat cu mare placere, dar si cu gandul la acea pizza care cred ca a fost minunata.

[13.09.17 21:17:30]

@mishu: Da, este un restaurant bun.

Nu eu am mâncat pizza, ci jumătatea. Ciorba de burtă e şi preferata mea, dar cum mâncasem una cu o zi înainte, acum am preferat un grătar şi salată.

Mulţumesc pentru vizită!

Dan&EmaPHONE
[25.06.20 21:54:56]

Calde salutari, domnule! Sper ca vremurilebastea sucite sa va gaseasca bine sanatosi! ​​

​​Ati scris pe AFA si ati convins-o pe @kristinna dupa ce v-a convins @Testosu. ​​

In afara de loc si articol, ​​am apreciat aprecierea ospataritei si a tinerei si simpaticei echipe de la Casa Rustica. ​​

Vine randul sa probez... Plec spre Casa Rustica... Numai bine! ????

[25.06.20 23:13:26]

@Dan&Ema:  Salutări, Dane! Poftă bună la "Casa Rustică"! Aştept reviw-ul!

Dan&Ema, diana2015, mishu, Testosu', Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Zărneşti?: